Комисия по външна политика
23/09/2015
Законопроект за ратифициране на Споразумението между правителството на Република България и правителството на Гърнси за обмен на информация по данъчни въпроси, № 502-02-27, внесен от Министерския съвет на 27.08.2015 г.
Това споразумение е първото от този вид споразумения за България, тъй като по принцип обменът на информация в областта на преките данъци се извършва само въз основа на сключените от България спогодби за избягване на двойното данъчно облагане и в рамките на Европейския съюз, въз основа на Директива 2011/16/ЕС.
Подписването на споразумения от посочения вид е разумно и целесъобразно особено с офшорни юрисдикции, тъй като с тях не е обосновано сключването на спогодби за избягване на двойното данъчно облагане, поради наличието на преференциални данъчни режими. По тази причина сключването на споразумения от посочения вид с тези държави придобива особена важност като правен инструмент за събиране на данни, които са от значение за установяване на доходи и на дължими данъци от лицата.
Основна цел на Споразумението между България и Гърнси за обмен на данъчна информация е съдействие между данъчните администрации на двете държави в случаите на укриване на данъци и заобикаляне на данъчно облагане. Като правен инструмент споразумението ще създаде реална възможност за по-широко сътрудничество между администрациите за събиране и разкриване на информация, която се намира в притежание или може да бъде събрана от другата данъчна администрация.
Към настоящия момент между България и Гърнси има действащо споразумение за облагане с данък на доходите от спестявания, подписано на 17 октомври 2006 г. в съответствие с Директива 2003/48/ЕС, въз основа на което се обменя информация само по отношение на определен вид доходи (от спестявания под формата на лихвени плащания). Споразумението с Гърнси за обмен на информация по данъчни въпроси ще предостави възможност на двете държави да искат и съответно задължение да предоставят информация за конкретни случаи, които се разследват от органи по приходите.
В споразумението са уредени обхватът на предоставяната информация, възможните начини за събирането й, условията и сроковете за събиране и предоставяне на търсената информация, въпросите с поверителността на предоставяната информация. Споразумението е съобразено с възможностите за обмен на информация, съдържащи се в действащото българско законодателство.
Предвидено е обменът на информация да се осъществява само „по запитване”, т.е. чрез отправяне на молба до другата администрация за събиране на информация по конкретен случай. Уточнено е, че информация от другата държава може да се търси единствено когато запитващата държава е изчерпила всички налични средства и механизми за събиране на информация съгласно вътрешното си законодателство. В споразумението е залегнал още един съществен принцип, а именно, че запитаната държава ще събере според своите възможности исканата информация, независимо дали тя самата има нужда от тази информация за собствените си данъчни цели.
Важен момент е, че обменът на информация не е ограничен само до преките данъци, а включва и данъка върху добавената стойност. Максимално широкото приложно поле на споразумението е от особено съществено значение. Условията за осъществяване на обмена на информация съгласно споразумението са съобразени със стандартите на Организацията за икономическо сътрудничество и развитие.
Със споразумението не се въвежда европейско законодателство, поради което не е изготвена справка за съответствие с правото на Европейския съюз. Прилагането на споразумението няма да доведе до пряко и/или косвено въздействие върху държавния бюджет.
На редовно заседание, проведено на 23.09.2015 година, Комисията по външна политика разгледа внесения от Министерския съвет законопроект. След изслушване на мотивите, представени от заместник-министъра на финансите г-н Фейзи Бекир към законопроекта се проведе обсъждане и гласуване, в резултат на което с 13 гласа „за“, 0 гласа „против“ и 0 „въздържал се“, Комисията по външна политика предлага на Народното събрание, на основание чл. 85, ал. 1, т. 7 от Конституцията на Република България, да приеме внесения от Министерския съвет проект за Закон за ратифициране на Споразумението между правителството на Република България и правителството на Гърнси за обмен на информация по данъчни въпроси.
ПРЕДСЕДАТЕЛ НА КОМИСИЯТА ПО ВЪНШНА ПОЛИТИКА:
ДЖЕМА ГРОЗДАНОВА