Народно събрание на Република България - Начало
Народно събрание
на Република България
Архив Народно събрание

Комисия по външна политика
13/01/2016

    Законопроект за ратифициране на Допълнителния протокол към Европейската харта за местно самоуправление за правото на участие в делата на местната власт, № 502-02-38, внесен от Министерския съвет на 20.11.2015 г.
    На редовно заседание, проведено на 13.01.2016 година, Комисията по външна политика разгледа внесения от Министерския съвет законопроект.
    Мотивите по законопроекта бяха представени от г-н Иван Аспарухов – заместник-министър на Министерството на регионалното развитие и благоустройството (МРРБ) и г-жа Иринка Захариева – главен директор на Главна дирекция „Стратегическо планиране на регионалното развитие и административно-териториално устройство“ в МРРБ, както следва:
    Република България ратифицира със закон, приет от 37-ото Народно събрание на 17 март 1995 г., Европейската харта за местно самоуправление (ЕХМС) на Съвета на Европа (СЕ). Република България декларира обвързаност с всички разпоредби на ЕХМС. В преамбюла на ЕХМС се признава, че правото на гражданите да участват в управлението на обществените дела е един от демократичните принципи, който се споделя от всички държави - членки на СЕ.
    Допълнителният протокол към ЕХМС за правото на участие в делата на местната власт е съставен от Европейския комитет по местна и регионална демокрация (ЕКМРД) към СЕ. Допълнителният протокол е кулминация на повече от две десетилетия междуправителствена работа в рамките на СЕ по демократично участие на местно ниво.
    Към настоящия момент Допълнителният протокол към ЕХМС е подписан от 19 държави - членки на СЕ (Армения, Белгия, България, Кипър, Естония, Финландия, Франция, Унгария, Исландия, Литва, Черна гора, Нидерландия, Норвегия, Португалия, Словения, Швеция, Македония, Украйна и Великобритания), и е ратифициран от 13 от тях (Армения, Кипър, Естония, Финландия, Унгария, Литва, Черна гора, Нидерландия, Норвегия, Словения, Швеция, Македония и Украйна).
    Одобряването и подписването на Допълнителния протокол към ЕХМС е в съответствие с целите и приоритетите на Стратегията за децентрализация (2006-2015 г.), свързани със създаването на условия за участие на гражданите в процеса на формиране на политики и вземане на решения за местно развитие.
    Съгласно чл. 5, параграф 3 от допълнителния протокол
    „по отношение на всяка държава членка, която изрази впоследствие съгласието си да бъде обвързана от протокола, той влиза в сила на първия ден от месеца, следващ изтичането на период от три месеца след датата на представянето на документите за ратифициране, приемане или утвърждаване“. В цитирания срок допълнителният протокол ще влезе в сила за Република България след ратифицирането му от Народното събрание.
    Предвид постигнатото съответствие на допълнителния протокол с разпоредбите на българското законодателство няма да бъде необходимо приемането на нови нормативни актове. Правото на участие в делата на местната власт се прилага в дейността на българските общини. В редица общини са приети наредби за гражданско участие в делата на съответната община, а отделни наредби за специфични политики конкретизират начина на участие на местната общност.
    В допълнителния протокол няма предвидена възможност държавите членки да изразяват резерви и декларации по негови разпоредби, така че Република България следва да бъде обвързана с всички негови разпоредби.
    Ратифицирането на допълнителния протокол няма да окаже пряко и/или косвено въздействие върху държавния бюджет.

    След изслушване на мотивите към законопроекта се проведе обсъждане и гласуване, в резултат на което с 16 гласа „за“, 0 гласа „против“ и 0 гласa „въздържал се“, Комисията по външна политика предлага на Народното събрание, на основание чл. 85, ал. 1, т. 7 и 8 от Конституцията на Република България, да приеме внесения от Министерския съвет проект за Закон за ратифициране на Допълнителния протокол към Европейската харта за местно самоуправление за правото на участие в делата на местната власт.






    ПРЕДСЕДАТЕЛ НА КОМИСИЯТА ПО ВЪНШНА ПОЛИТИКА:
    Форма за търсене
    Ключова дума