Комисия по външна политика
20/01/2016
Законопроект за ратифициране на Конвенцията за взаимно административно сътрудничество по данъчни въпроси, изменена с Протокола за изменение на Конвенцията за взаимно административно сътрудничество по данъчни въпроси, влязъл в сила на 1 юни 2011 г., №502-02-41, внесен от Министерски съвет на 17 декември 2015 г.
На редовно заседание, проведено на 20 януари 2016 година, Комисията по външна политика разгледа Законопроект за ратифициране на Конвенцията за взаимно административно сътрудничество по данъчни въпроси, изменена с Протокола за изменение на Конвенцията за взаимно административно сътрудничество по данъчни въпроси, влязъл в сила на 1 юни 2011 г., и подписана от Република България на 26 октомври 2015 г. в Страсбург.
Мотивите към законопроекта бяха представени от заместник-министъра на финансите Фейзи Бекир.
Конвенцията за взаимно административно сътрудничество по данъчни въпроси е издадена в резултат на съвместната работа на Организацията за икономическо сътрудничество и развитие (ОИСР) и Съвета на Европа. С измененията на конвенцията от 2010 г. тя е приведена в съответствие с международно признатия стандарт за прозрачност и обмен на информация, включен в чл. 26 на Модела за данъчна конвенция от 2008 г., създаден от ОИСР, като същевременно се дава възможност и на държави, които не са членки на ОИСР и на Съвета на Европа, да се присъединят към нея.
Конвенцията създава единен правен инструмент в областта на административното сътрудничество и обмена на информация, който се прилага от по-голямата част от членовете на Глобалния форум за прозрачност и обмен на информация за данъчни цели към ОИСР и към който Република България се присъедини през месец октомври 2015 година.
Една от основните цели на конвенцията е да насърчи международното сътрудничество с цел по-доброто действие на националните данъчни закони и същевременно спазване на основните права на данъкоплатците.
Разпоредбите на конвенцията обхващат сътрудничество както при обмена на информация, така и при събирането на вземания за данъци, възникнали в друга държава - страна по конвенцията, при съблюдаване на принципа за реципрочност.
Присъединяването към конвенцията ще послужи като правно основание за съдействие между данъчните администрации в случаите на укриване на данъци или заобикаляне на данъчното облагане. Ще даде възможност на Република България да получава данъчна информация от почти всички офшорни юрисдикции, както и от много други държави, с които няма сключени спогодби за избягване на двойното данъчно облагане или друг инструмент за административно сътрудничество.
Конвенцията подлежи на ратифициране от Народното събрание със закон на основание чл. 85, ал. 1, т. 4 и 7 от Конституцията на Република България.
Въз основа на проведеното обсъждане и последвалото гласуване, Комисията по външна политика с 16 гласа „за“, 0 гласа „против“ и 0 гласа „въздържал се“ предлага на Народното събрание да приеме на първо гласуване Законопроект за ратифициране на Конвенцията за взаимно административно сътрудничество по данъчни въпроси, изменена с Протокола за изменение на Конвенцията за взаимно административно сътрудничество по данъчни въпроси, влязъл в сила на 1 юни 2011 г., №502-02-41, внесен от Министерски съвет на 17 декември 2015 г.
ПРЕДСЕДАТЕЛ НА
КОМИСИЯТА ПО ВЪНШНА ПОЛИТИКА:
ДЖЕМА ГРОЗДАНОВА