Комисия по външна политика
23/03/2016
Законопроект за ратифициране на Споразумение между правителството на Република България и Международната организация на франкофонията (МОФ) относно създаването в София на структура на МОФ и нейните привилегии и имунитети на българската територия и Допълнителната договореност към него, № 602-02-7, внесен от Министерския съвет на 17.03.2016 г.
На редовно заседание, проведено на 23.03.2016 година, Комисията по външна политика разгледа внесения от Министерския съвет законопроект.
Мотивите по законопроекта бяха представени от Румен Александров – заместник-министър в Министерството на външните работи, както следва:
Основна причина, която налага приемането на Закон за ратифициране на Споразумение между правителството на Република България и Международната организация на франкофонията (МОФ) относно създаването в София на структура на МОФ и нейните привилегии и имунитети на българска територия и на Допълнителна договореност към него, подписани на 9 октомври 2015 г. в Ереван, е новата политика на децентрализация, която е приоритетна за МОФ и държавите, членуващи в нея.
Република България подписа споразумението и допълнителната договореност към него в рамките на срещата на Постоянния съвет на франкофонията, провел се на 9 октомври 2015 г. в Ереван.
В преамбюла на споразумението e записано, че на 2 септември 2004 г. МОФ и правителството на Република България са сключили Спогодба за създаване и функциониране на Франкофонския регионален център за Централна и Източна Европа (ФРЕЦЦИЕ) в София. В чл. 3 от споразумението: „Статут на създадената в София структура на МОФ ” се уточнява, че създадената в София структура на МОФ е на административно подчинение на Регионалното бюро за Централна и Източна Европа (РБЦИЕ) на организацията със седалище в Букурещ.
В тази структура, подчинена на програмен ръководител, е разположен Франкофонският регионален център за Централна и Източна Европа (ФРЕЦЦИЕ), който представлява децентрализирана програма на МОФ. С решение на институциите на франкофонията в София ще могат да бъдат създавани и други децентрализирани програми. Член 5 „Имунитет при изпълнение“ постановява, че МОФ, както и нейните имущества и активи независимо от местонахождението им и лицето, което ги държи, се ползват на територията на Република България от имунитет при принудително изпълнение: в това качество те са освободени от всякаква форма на претърсване, реквизиция, конфискация, поставяне под обезпечителен залог, експроприация, както и от всякаква форма на административна, изпълнителна, законодателна или съдебна принуда.
Член 21.1 установява, че споразумението и посочената в чл. 2 допълнителна договореност съставляват целостта на договорената между страните спогодба. В чл. 1 на допълнителната договореност се определя, че правителството на Република България предоставя безвъзмездно на Международната организация на франкофонията правото на ползване за нестопански цели на третия етаж от сградата, разположена на ул. „Леополд Седар Сенгор” № 1 в София. Средствата за издръжка на лицата, работещи в новата структура на МОФ, както и режийните разходи за поддържане на сградата са за сметка на МОФ. Член 4, т. 1 установява, че допълнителна договореност се сключва за срок 10 години и може да се прекрати по взаимно съгласие на договарящите се страни.
Разпоредбите на споразумението и допълнителната договореност към него са в съответствие с Конституцията, българското законодателство, международните задължения на Република България и с правото на Европейския съюз и не изискват мерки от законодателен характер с оглед тяхното прилагане.
След изслушване на мотивите към законопроекта се проведе обсъждане и гласуване, в резултат на което с 13 гласа „за“, 0 гласа „против“ и 1 глас „въздържал се“, Комисията по външна политика предлага на Народното събрание, на основание чл. 85, ал. 1, т. 2, 5, 7 и 8 от Конституцията на Република България, да приеме внесения от Министерския съвет проект за Закон за ратифициране на Споразумение между правителството на Република България и Международната организация на франкофонията (МОФ) относно създаването в София на структура на МОФ и нейните привилегии и имунитети на българската територия и Допълнителната договореност към него.
ПРЕДСЕДАТЕЛ НА КОМИСИЯТА ПО ВЪНШНА ПОЛИТИКА:
ДЖЕМА ГРОЗДАНОВА