Комисия по външна политика
30/03/2016
Законопроект за ратифициране на Спогодбата между Република България и Федеративна република Бразилия, за социална сигурност, № 602-02-11, внесен от Министерския съвет на 21.03.2016 г.
На редовно заседание, проведено на 30.03.2016 година, Комисията по външна политика разгледа внесения от Министерския съвет законопроект за ратифициране на Спогодбата между Република България и Федеративна република Бразилия, за социална сигурност .
Мотивите по законопроекта бяха представени от заместник-министъра на труда и социалната политика г-н Гълъб Донев.
Спогодбата е подписана на 1 февруари 2016г. в Бразилия и е сключена за неопределен срок.
Тя е разработена въз основа на принципите и нормите на международното право в областта на социалната сигурност, както и на Регламент № 883/2004 на Европейския Парламент и на Съвета на ЕС, за координация на системите за социална сигурност.
Спогодбата, спазвайки принципа за еднакво третиране на лицата, урежда износ на пенсии, приложимост на законодателството само на едната страна по отношение задължението за осигуряване и сумиране на периодите на осигуряване. По отношение на материалния обхват, за Република България, това е законодателството, уреждащо пенсиите от държавно-общественото осигуряване – пенсии за осигурителен стаж и възраст, пенсии за инвалидност поради общо заболяване, трудова злополука и професионална болест, както и наследствени пенсии, определени от тях. В персоналния обхват се включват лицата, които са подчинени или са били подчинени на законодателството на едната или двете договарящи се страни, бежанците и лицата без гражданство, както и лицата, чиито права произтичат от правата на тези лица. В този смисъл е предвидено наетите лица, които работят на територията на една от договарящите се страни, да са подчинени по отношение на тази трудова заетост само на законодателството на тази договаряща се страна. Съответно, самостоятелно заетите лица, осъществяващи дейност на територията на една от договарящите се страни, са подчинени на законодателството на тази договаряща се страна, дори ако пребивават на територията на другата договаряща се страна. Що се отнася до държавните служители, те се подчиняват на законодателството на тази договаряща се страна, в чиято администрация служат.
Спогодбата предвижда взаимно зачитане на осигурителните периоди, а ако дадено лице не отговаря на условията за отпускане на обезщетение във основа на завършени периоди, съгласно законодателството на двете страни. Спогодбата допуска сумиране на осигурителни периоди, завършени спрямо законодателството на трета страна, с която двете договарящи се страни имат спогодба за социална сигурност. Зачитат се и периодите придобити преди влизането в сила на Спогодбата.
Спогодбата влиза в сила на първия ден от третия месец, след месеца в който всяка от страните е получила писмено уведомление, че другата страна е изпълнила всички изисквания за влизането на Спогодбата в сила.
След изслушване на мотивите към законопроекта се проведе обсъждане и гласуване, в резултат на което с 13 гласа „за“, 0 гласа „против“ и 0 гласа „въздържал се“ Комисията по външна политика предлага на Народното събрание, на основание чл. 85, ал. 1, т.4 и 6 от Конституцията на Република България, да приеме внесения от Министерския съвет проект за Закон за ратифициране на Спогодбата между Република България и Федеративна република Бразилия за социална сигурност.
ПРЕДСЕДАТЕЛ НА КОМИСИЯТА ПО ВЪНШНА ПОЛИТИКА:
ДЖЕМА ГРОЗДАНОВА