Народно събрание на Република България - Начало
Народно събрание
на Република България
Архив Народно събрание

Комисия по вътрешна сигурност и обществен ред
19/02/2015
    П Р О Т О К О Л
    № 8
    ЧЕТИРИДЕСЕТ И ТРЕТО НАРОДНО СЪБРАНИЕ

    КОМИСИЯ ПО ВЪТРЕШНА СИГУРНОСТ И ОБЩЕСТВЕН РЕД


    НЕРЕДАКТИРАНА СТЕНОГРАМА



    П Р О Т О К О Л
    № 8



    На 19 февруари 2015 година се проведе извънредно заседание на Комисията по вътрешна сигурност и обществен ред.
    Заседанието беше открито в 16.05 часа и ръководено от председателя на комисията, господин Атанас Атанасов при следния


    Дневен ред:


    1.ЗИД на Закона за отбраната и въоръжените сили на Република България, № 502-01-12, внесен от Министерски съвет на 02.02.2015 г.

    2.Изслушване на длъжностни лица на Министерството на вътрешните работи.

    3.Разни.


    Гости и докладчици на заседанието бяха:

    Министерството на вътрешните работи:
    -Красимир Ципов, заместник-министър
    -Ирена Дамянова, главен юрисконсулт в дирекция „Правно-нормативна дейност“
    -Красин Мешев, експерт в дирекция „Човешки ресурси“
    -Янко Цанков, служител
    -Иван Драгоманов, служител


    Министерство на отбраната
    -Димитър Кюмюрджиев, заместник-министър
    -Атанас Запрянов, съветник на министъра
    -Милена Маринова, началник на отдел „Международно право“ в дирекция „Правно-нормативна дейност“


    Към протокола се прилага списък на присъствалите народни представители на заседанието.


    Председател Атанас Атанасов: Откривам заседанието. Уважаеми колеги, днес Ви предлагам дневен ред от три точки.
    Първа точка е Законопроект за изменение и допълнение на Закона за отбраната и въоръжените сили на Република България, № 502-01-12, внесен от Министерски съвет на 02.02.2015 година.
    Втора точка Ви предлагам да е Изслушване на длъжностни лица на Министерството на вътрешните работи във връзка с Доклада на Бюрото за контрол на специалните разузнавателни средства и данните в него, който беше представен на Комисията за контрол върху специалните служби и СРС на 12-ти този месец. Като искам предварително да Ви посоча, че освен всичко друго има и искане на повече от една трета от народните представители на комисията за включване на тази точка в дневния ред.
    И трета точка – Разни.
    Има ли искания, изказвания, съображения по дневния ред? Ако няма, моля да гласуваме дневния ред. Който е „за“, моля да гласува. Моля да се брои. 8 – „за“. „Против“? Няма. „Въздържали се“? 2 – „въздържали се“. Приема се така предложения дневен ред.
    По отношение на втора точка, аз предлагам когато стигнем до нея да обсъждаме въпроса дали ще бъде открита или закрита. Само искам да Ви посоча, че поисканите от мен с писмо до вътрешния министър подзаконови нормативни актове, които регламентират дейността на дирекция „Вътрешна сигурност“ в Министерството на вътрешните работи нямат гриф за сигурност. Това установих, но предлагам да го обсъдим този въпрос и да го решим когато стигнем до втора точка.
    По първа точка вносителите. Заповядвайте, Министерство на отбраната. Моля да представите законопроекта.

    1.ЗИД на Закона за отбраната и въоръжените сили на Република България, №502-01-12, внесен от Министерски съвет на 02.02.2015 г.

    Заместник-министър Димитър Кюмюрджиев: Уважаеми господин председател. Уважаеми господа народни представители.
    Предлагам на Вашето внимание и моля да приемете и утвърдите предложенията за изменение и допълнение на Закона за отбраната и въоръжените сили на Република България.
    По отношение на този законопроект бих искал да отбележа, че съм достатъчно облекчен, тъй като подобен законопроект, с незначителни редакционни изменения е бил приет от предишното Народно събрание в Комисията по отбрана като водеща комисия, както и в настоящото Народно събрание, Комисията по отбрана единодушно прие този законопроект.
    Бих искал да отбележа в началото, тъй като вчера имаше въпроси, че конкретният законопроект не касае служба на чуждестранни служители, на чужди граждани на територията на Република България. По този случай има решение номер едно от 4 февруари на Конституционния съд на Република България, в което е казано, че войски на политически или военни съюзи на държави-членки на този съюз или съюзни държави по ратифициран, обнародван и влязъл в сила за Република България международен договор, не са чужди войски по смисъла на чл. 84, т. 11 от Конституцията.
    В конкретния случай става въпрос за даване на правна възможност на български военнослужещи и цивилен състав държавни служители и служители по Закона за Държавната агенция „Национална сигурност“ и по Закона за Министерството на вътрешните работи, служители от Българската армия и структурите на пряко подчинение на министъра на отбраната да служат, съгласно чл. 136, да служат в състава на многонационални формирования на длъжности в международни организации и други международни инициативи.
    Оказа се, господин председател, че по действащия закон, съгласно чл. 134, ал. 1 – военната служба се изпълнява на територията на Република България, извън нея. На територията на Република България военната служба в мирно време се изпълнява единствено в рамките на Министерството на отбраната, в Българската армия и в структурите на пряко подчинение на министъра на отбраната, а не е възможно тази служба да се изпълнява на територията на Република България в състава на многонационални формирования, на длъжности в международни организации и други международни инициативи.
    В тази връзка и във връзка с предмета на дейност на Вашата комисия, която е свързана с националната сигурност и вътрешния ред, предлагаме изменения държавни служители да могат да бъдат командировани временно или да изпълняват служба в международни организации и друга международна инициатива на територията на Република България за срок от 3 години с възможност за еднократно удължаване. Тоест, ние въвеждаме, в общи линии, регламента по Закона за дипломатическата служба и по отношение на българските военнослужещи, и по отношение на служителите в ДАНС, и по отношение на служителите в Министерство на вътрешните работи.
    На второ място, бих искал да отбележа, че се създава възможност да се предоставят средства от бюджета на Министерството на отбраната. Тези средства са планирани в бюджета, за представителството на СИОР, междусъюзническата конференция на офицерите от резерва на страните-членки на НАТО за 2015-та и 2016 година, 2014 година България е председател на СИОР. Това е един тинг-танг на НАТО, в който се определят политики, стратегии и прочие и прочие. Нямахме до този момент такава възможност, тъй като сме председател на СИОР и искаме да ни предоставите тази възможност законово да предвидим средства за тази неправителствена организация, която е към НАТО.
    И на трето място, бих искал да отбележа, че предлагаме и промени по отношение на пенсионирането на хабилитирани лица – доцент и професор в Министерството на отбраната, както е пенсионирането за доцент и професор по отношение на цивилните служби.
    Завърших, господин председател.

    Председател Атанас Атанасов: Благодаря Ви, господин заместник-министър.
    Уважаеми колеги, имате думата за изказвания, становища.

    Гласове от залата: Няма.

    Председател Атанас Атанасов: Няма ли изказвания? Благодаря. От страна на Министерството на вътрешните работи позиция ще изразите ли? Заповядайте на микрофона, ако обичате.

    Господин Красин Мешев: От Министерството на вътрешните работи сме изразили становище като проектът, който ни е бил предложен е подкрепен. И нещо по-различно, като бележки и предложения не са внесени от Министерството на вътрешните работи.

    Председател Атанас Атанасов: Само да Ви помоля да се представя за протокола.

    Господин Красин Мешев: Красин Нешев, дирекция „Човешки ресурси“ в МВР.

    Председател Атанас Атанасов: Благодаря Ви. Благодаря на вносителите. Ако няма изказвания, колеги, господин Радев, заповядайте.

    Господин Валентин Радев: Уважаеми господин председател. Уважаеми колеги. Уважаеми господин заместник-министър. Гости.
    Аз само няколко изречения ще кажа в подкрепа на това, което каза и заместник-министърът. Между другото, ние го гласувахме в Комисията по отбрана без никакви забележки.
    Разликата, която и тук пред Вас ще я повторя, която казах и там и е хубаво да се запомни от всички, за да няма спекулации е, че този ЗИД се отнася единствено за военнослужещи и цивилните служители, които да служат на територията на държавата и няма нищо общо с новите командни центрове, тъй като е започнат може би три години назад във времето. Три правителства най-малкото са се занимавали с него и беше почти пред приемане, както беше казано.
    Така, че това искам да кажа, да няма спекулации. Това е една рутинна дейност, която предполагам, че и Вие както и представителите на ГЕРБ ще подкрепим.
    Благодаря Ви.

    Председател Атанас Атанасов: Благодаря, господин Радев. Други? Няма. Колеги, при това положение поставям на гласуване предложения законопроект. Който е „за“, моля да гласува. 12 – „за“. „Против“? Няма. „Въздържали се“? 2 – „въздържали се“. След това гласуване обявявам, че проектът е приет в комисията. Благодаря Ви.
    Колеги, преминаваме към втора точка. Изслушване на длъжности лица на Министерство на вътрешните работи във връзка с доклада на Бюрото за контрол над СРС и установени нарушения по отношение на прилагане на специални разузнавателни средства по така наречената разработка „Червеи“.
    Изяснихме, че от Министерството на вътрешните работи към откриването на това оперативно дело и работата по него имат пряко отношение трима служители от Министерството на вътрешните работи – Янко Цанков, Иван Драгоманов и Тодор Костадинов, който е бил директор на дирекция „Вътрешна сигурност“ в Министерството на вътрешните работи. В последствие установихме, че той към настоящия момент е специален агент в Държавна агенция „Национална сигурност“. Между другото той от там е дошъл и 2013-та и след това се е върнал. И получих писмо, което искам да Ви го представя от председателя на агенцията:
    „В отговор на Ваше запитване от Ваша страна, уведомявам Ви, че специален агент Тодор Костадинов е в болнични от 19 февруари. Същият е в невъзможност да присъства на заседанието на комисията, което ще се проведе от 16:00 часа“.
    Просто Ви информирам, ето го писмото, че господин Костадинов е в болнични. А в зависимост от днешното изслушване ще преценяваме дали трябва на следващо заседание да го каним.
    Аз въпросът в началото го поставих, колеги, тъй като съгласно Правилника за организация и дейността на Народното събрание Комисията по вътрешна сигурност и обществен ред, по принцип работи открито. Би могло да провежда закрити заседания по определени точки когато се вземе решение от комисията. В конкретния случай аз вече имам, а и тези, които бяха в другата комисия, сигурно също са се запознали, този доклад, който беше представен миналия път в Комисията за контрол върху службите за сигурност и специалните разузнавателни средства вече го има в разсекретен вариант, тоест, това, което е преценило бюрото, че е възможно да бъде изложено в явен документ са го представили. Това е едно на ръка.
    Второто, което е, това са документите от така наречената подзаконова нормативна уредба на Министерството на вътрешните работи, която регламентира дейността на работата на дирекция „Вътрешна сигурност и прилагане на специални разузнавателни средства“. В министерството всички тези подзаконови нормативни актове са без гриф за сигурност.
    При тези обстоятелства, аз нямам основание да предложа на комисията да бъде закрито заседанието. Ако има такова предложение от друг член на комисията, моля да бъде направено.

    Господин Красимир Янков: Процедура може ли?

    Председател Атанас Атанасов: Да, заповядайте.

    Господин Красимир Янков: Господин председател. Уважаеми колеги.
    Обръщаме Ви внимание, господин председател, че първо, ние бяхме известени за дневен ред на комисията – Изслушване на длъжностни лица, без да е ясно по какъв въпрос. След проведен днес разговор с Вас, заедно с колегата, господин Мерджанов, Вие ни уверихте, че можем да се запознаем с документите, които сте изискали, нали така?

    Председател Атанас Атанасов: Да, разбира се.

    Господин Красимир Янков: И в момента, в който аз лично реших да се запозная с документите се оказа, че те са в един екземпляр и Вие сте го взели със себе си. Еди час преди започване на заседанието на комисията.
    При условие, че току-що съобщихте, че върху тях няма гриф за секретна документация. Тоест, правя следната уговорка, че ние като представители на опозицията, на БСП лява България сега разбираме какво изслушване Вие сте подготвили. Не сме запознати със самото изслушване предварително. Не сме се запознали и с документацията, която Вие сте изискали.
    Господин председател …

    Председател Атанас Атанасов: Какво Ви е предложението, колега?

    Господин Красимир Янков: Не смятате ли, че с начина и маниера, по който Вие председателствате тази комисия не предоставяте възможността на всички народни представители да участват с еднаква информация в заседанията? Не смятате ли, че трябва да си подадете оставката? И заради това, и заради начина, по който се включва в днешното заседание точка Изслушване на длъжностни лица, заради Ваше обявяване в публичното пространство за разработка на протестиращи, с което Вие и в момента се опитвате да легитимирате процес, който Вие сте стартирали като внушение за неспазване на закона от страна на Министерството на вътрешните работи в предходен мандат, което е достатъчно основание Вие да не можете да заемате този пост – председател на Комисията по вътрешна сигурност и обществен ред.

    Председател Атанас Атанасов: Какво е Вашето процедурно предложение, господин Янков?

    Господин Красимир Янков: Процедурно ми предложение е занапред, след като няма гриф и не е нужно да бъдат в Секретна секция, то правете по един екземпляр, поне на тези, които до този момент игнорирате, представителите на БСП лява България.

    Председател Атанас Атанасов: Нека да взема отношение, ще Ви дам думата.
    Господин Янков, за мен е чест, че бившата комунистическа партия ми иска оставката.

    Господин Красимир Янков: Без квалификации, господин председател.

    Председател Атанас Атанасов: Ако обичате, аз не Ви прекъсвах.

    Господин Красимир Янков: Без квалификации за бивша или по-малко бивша.

    Председател Атанас Атанасов: Вие можете да се считате, че сте настояща.

    Господин Красимир Янков: Вие може да я приемате за бивша, но след като става въпрос за …

    Председател Атанас Атанасов: Дръжте се възпитано, не съм Ви прекъсвал. Моля Ви се.

    Господин Красимир Янков: Да, да, заповядайте, само, че аз Ви правя бележка Вие да се държите прилично.

    Председател Атанас Атанасов: Не сте Вие председател, за да ми давате думата. За мен е чест, че представители на бившата Комунистическа партия ми искат оставката. Аз отпреди 10 ноември 1989 година имам позиция. Моето родословно дърво е свързано с хора, които Вашите деди и бащи са преследвали, но нека да сложим точка на тези неща, ако може. Оставка никога няма да подам, при никакви условия, защото спазвам правилника, спазвам законите и искам да Ви кажа, че още от вчера всички членове на комисията са получили по имейл уведомление за това, че материалите са на разположение. Тези от колегите, които проявиха интерес днес са ходили в кабинета, чели са ги. Това, че Вие сте решили да дойдете от провинцията не вчера, а днес сутринта, си е Ваша работа. И да се запознавате когато си искате.
    А иначе, материалите са явни, в тях няма да видите кой знае какво, може да си ги четете в последствие, ако Ви интересува. Както казва тук колегата, когато са откри заседанията на една комисия, такъв тип сценки се случват. Аз не се притеснявам. Искам да попитам имате ли процедура обаче? Иначе за другото Ви казах.
    Господин Нунев искаше думата.

    Господин Пламен Нунев: Господин председател, аз само искам да потвърдя, че на имейла, вчера в 17:00 часа, и тук се виждат всички членове на вътрешната комисия сме получили съобщение, че в комисията в кабинет номер 308. Значи, не става дума за секретно деловодство, трябва да бъдем подготвени като говорим. Тези материали нямат гриф и са в комисията и всеки се запознава. Вие казахте …

    Господин Красимир Янков: Може ли една реплика?

    Председател Атанас Атанасов: Заповядайте.

    Господин Красимир Янков: Господин Нунев, Вие не чухте какво точно Ви казах. Един час преди заседанието, така както съм уведомен по имейла, съм потърсил възможност да се запозная с документите. И се оказа, че господин Атанасов ги е взел със себе си и ги няма на посоченото в имейла място. И след като нямат гриф, аз помолих при възможност за следващи заседания ние да имаме предоставени документите предварително. Защото се оказа, че екземплярът е един-единствен и ако бяхме се засекли с Вас, то сигурно Вие трябваше да ме изчакате, или аз Вас. И не става въпрос за кой е бил в София и кой е бил в провинцията. Не става въпрос за кой какви прародители е имал.

    Председател Атанас Атанасов: Добре, други изказвания и становища има ли? Господин Мерджанов, заповядайте.

    Господин Атанас Мерджанов: Благодаря Ви, господин председател. Уважаеми колеги. Уважаеми гости.
    Господин председател, аз правя формално предложение за отпадане на този точка за изслушването, тъй като наистина се забелязва много странен подход в организацията и воденето на заседанията на Вътрешната комисия.
    Аз не оспорвам правото на колегите да се съберат подписи една трета от членовете на комисията и да се направи съответно предложение, но е редно с това предложение да бъдат запознати всички членове на комисията. Защото наистина ние сме в неравнопоставено положение, както по отношение на запознаването с материалите, дори и да приемем формално, че вчера сме уведомени, то ние не знаем какъв ще бъде кръгът на изслушваните лица. Редно е, след като има предвидено такова изслушване в дневния ред, ние да се запознаем и съответно да се подготвим. Ние сега разбираме, че ще бъдат канени служители от Вътрешна сигурност на Министерството на вътрешните работи. Някак си, създава се впечатлението, че чепкаме една тема, по която други органи достатъчно категорично се произнесоха и определени личностни фактори в държавата, държавни.
    Преди малко бяхме на заседание на другата комисия където пак имаше едно подобно изслушване. Аз не забелязах да има кой знае какъв резултат и полза, предвид определени обстоятелства, водене на досъдебно производство. Ако Вие, представителите на ГЕРБ, между впрочем не обиждайте с бившата Комунистическа партия, защото в ГЕРБ има не малко такива членове. Така, че може би и тях засягате. Аз така го разбрах, господин Янков, моля Ви, не ме прекъсвайте.
    Така, че формалното ми предложение е да бъде отложено изслушването, с цел да можем допълнително да се запознаем с интересни факти и обстоятелства от дейността на Вътрешната комисия, която бихме могли да коментираме в едно такова изслушване, задавайки въпроси.
    Благодаря.

    Господин : И аз имам едно процедурно предложение.

    Председател Атанас Атанасов: Заповядайте.

    Господин : Благодаря, господин председател. Моята процедура е да предупредим нашите гости, че ако отговорите на въпросите, които евентуално бъдат зададени предполагат разкриване на класифицирана информация, да имат и предвид, че ще сме в открито заседание и да не споделят такава информация.

    Председател Атанас Атанасов: Да, прав сте, благодаря Ви. Тъй като дневният ред беше гласуван в началото на заседанието, господин Мерджанов, не изказахте тогава съображения. Независимо от всичко обаче, тъй като правите процедурно предложение, има ли обратно становище?
    Подлагам на гласуване предложението на господин Мерджанов за отлагане на втора точка. Който е „за“, моля да гласува. 4 – „за“. „Против“? 9 – „против“. „Въздържали се“? – 2 – „въздържали се“. Отхвърля се, господин Мерджанов.
    Преминаваме към втора точка. Освен всичко друго понеже аз се занимавах с писмото на председателя на ДАНС, поканили сме на изслушване и господин Милен Димитров, Вие ли сте? Да. Който е бивш директор на областната дирекция на МВР Бургас, тъй като в доклада на господин Рашков, а и в експозето, миналия път пред комисията бяха обяснени конкретни обстоятелства при прилагането на СРС, именно в областната дирекция Бургас, където господин Милен Димитров по това време е бил директор.
    Смятам, че няма нужда да бъде подлагано на гласувано освен ако някой няма възражения, но за по-оперативната ни работа е добре един по един да Ви изслушаме, другите двама да изчакате отвън.

    Господин Атанас Мерджанов: Всъщност, извинявайте, кои в крайна сметка ще изслушваме? Значи, тук става въпрос за някакво разбъркано …

    Председател Атанас Атанасов: Длъжностни лица от Министерството на вътрешните работи.

    Господин Атанас Мерджанов: Кои са те, господин председател, бихте ли ни ги представили?

    Председател Атанас Атанасов: Нали Ви ги представих? Всеки един от тях после ще си каже длъжността, аз Ви казах имената.

    Господин Атанас Мерджанов: Чакайте сега, чакайте.

    Председател Атанас Атанасов: Няма да Ви чакам. Защо така по този начин взимате думата?

    Господин Атанас Мерджанов: Вие бъркате политическия орган комисия на Народното събрание с някакви разследващи органи. Много Ви моля. Подобен подход беше демонстриран и в другата комисия. Това не е следствие тук, за да водим разпити на длъжностни лица.

    Председател Атанас Атанасов: Добре, господин Мерджанов. При това положение аз правя формалното предложение към комисията. Колеги, предлагам изслушваните лица да бъдат изслушани едно по едно, другите да изчакат отвън. Който е „за“, моля да гласува. 10 – „за“. „Против“? 3 – „против“. „Въздържали се“? 1 – „въздържал се“. Приема се предложението. Както са посочени в дневния ред и в писмото.

    Господин Атанас Мерджанов: Ама не са посочени.

    Председател Атанас Атанасов: Янко Цанков. Ще Ви помоля другите двама да изчакат отвън. След като господин Цанков го изслушваме, след това господин Драгоманов и след него господин Милен Димитров. Ако обичате.
    Господин Цанков, беше представено на миналото заседание, на другата комисия, доклад от председателя на Бюрото за контрол върху СРС. Днес на народните представители е представен разсекретен вариант на този доклад като в него описват извършена проверка в дирекция „Сигурност“ на Министерството на вътрешните работи и специализираната дирекция „Технически операции“ в ДАНС по повод получен препис-извлечение от справка на дирекция „Инспекторат“ на МВР, като се сочат конкретни обстоятелства по отношение на правени искания за прилагане на специални разузнавателни средства, които са били подписани от директора, тогава, на дирекцията Тодор Костадинов. Има разрешение от председателя на Градския съд – госпожа Янева. Исканията са, не мога да ги преброя точно колко са на брой, но мисля, че са шест всичките, като общата продължителност е посочено, че е 300 дни. Тук има данни за това, че не са изготвени веществени доказателствени средства и така нататък. Според бюрото, констатирани нарушения Става въпрос за тази преписка на предварителен отчет, наречена „Червеи“. Информация, която беше изнесена и публично.
    В тази връзка да заявите пред комисията Вие към него момент, а и сега каква длъжност имате в Министерството на вътрешните работи, във Вътрешна сигурност ли работите и какво отношение имате към изготвянето на тези искания и към прилагане на тези специални разузнавателни средства?

    2.Изслушване на длъжностни лица на Министерството на вътрешните работи.

    Господин Янко Цанков: Аз първо ако позволите, искам да изкажа уважението си към председателя на комисията, а и към всички нейни членове. За съжаление, има следствена тайна, аз съм подписал декларация за това нещо и не мога да коментирам нищо по въпросното дело, за което моля да ме извините.

    Председател Атанас Атанасов: Моля Ви, чакайте сега, оставете човекът, той е притеснен, това е нормално.

    Председател Атанас Атанасов: Господин Цанков, все пак да отговорите към този момент каква длъжност заемате в министерството и към онзи момент, септември месец 2013 година каква длъжност сте заемали.

    Господин Янко Цанков: Към настоящия момент съм началник на сектор „Оперативен анализ“, а 2013 година съм бил временно назначен на длъжност разузнавач в сектор „Оперативен анализ и логистика“, дирекция „Вътрешна сигурност“.

    Председател Атанас Атанасов: Така, добре. Аз разбирам това, че сте подписал декларация пред органите на досъдебното производство за неразгласяване на следствена тайна. Има факти и обстоятелства, които касаят обаче това изслушване, които нямат общо със следствената тайна, в крайна сметка и те са посочени в доклада тук на бюрото. Независимо от всичко, Вие ще прецените какви обстоятелства може, разбира се, да изложите тук или не. Както е казал народът „На сила хубост не става“, но в крайна сметка, по отношение на това тази прословута преписка на предварителен отчет, има констатирано нарушение по отношение на продължителността, максималният срок е 60 дни. Тук имаме 300 дни. Това обстоятелство как? Вие сте правили исканията, в крайна сметка.

    Господин Янко Цанков: Уважаеми господин председател, не искам да нарушавам закона. Това е следствена тайна.

    Председател Атанас Атанасов: Кое е следствена тайна, не разбирам?

    Господин Янко Цанков: Цялата разработка.

    Председател Атанас Атанасов: Добре.

    Господин Янко Цанков: Изрично съм предупреден от прокуратурата да не разгласявам нищо, което Ви е станало известно.

    Председател Атанас Атанасов: Добре. Спокойно. Колеги, има ли някой който да има да зададе въпрос. Аз нямам други въпроси.

    Господин Атанас Мерджанов: И аз нямам.

    Председател Атанас Атанасов: Това ме радва, господин Мерджанов, че сте осведомен достатъчно добре. Друг има ли, който да има някакви въпроси?

    Председател Атанас Атанасов: Заповядайте, господин Христов.

    Господин Любомир Христов: Господин Цанков, виждали ли сте все пак искането за използване на специално разузнавателно средство? И това ли е тайна?

    Господин Янко Цанков: Моля да ме разберете правилно, не искам да нарушавам закона.

    Председател Атанас Атанасов: Чудесно.

    Господин Янко Цанков: Благодаря за разбирането.

    Председател Атанас Атанасов: Господин Цветанов, заповядайте.

    Господин Цветан Цветанов: Извън досъдебното производство, просто искам да Ви попитам, Законът за специалните разузнавателни средства, исканията, които се подготвят от заявителя, в случая дирекцията, в която Вие работите, в исканията, какъв е крайният срок за използване на едно специално разузнавателно средство, по закон?

    Господин Янко Цанков: Искането е в срок от 60 дни.

    Господин Цветан Цветанов: Колко е крайният срок?

    Господин Янко Цанков: 180 дни.

    Господин Цветан Цветанов: Така, когато Ви се налага да правите поредното искане за удължаване и когато този срок е над 180 дни, има ли контролен талон, с който Вие уведомявате съответния окръжен съд или съд, който трябва да се произнесе за контролния талон и колко е времето, надвишаващо 180 дни?

    Господин Янко Цанков: Не мога да отговоря.

    Господин Цветан Цветанов: Не, това е извън досъдебното производство.

    Господин Янко Цанков: Да, разбирам Ви, но просто не мога да Ви отговоря.

    Господин Цветан Цветанов: В смисъл?

    Господин Янко Цанков: Не съм толкова компетентен. Не ми е известно каква е процедурата след 180 дни. Нали това ме попитахте?

    Господин Цветан Цветанов: В закона е разписано.

    Господин Янко Цанков: Съжалявам, в момента не мога да се сетя.

    Господин Любомир Христов: Може ли още един въпрос?

    Председател Атанас Атанасов: Заповядайте, господин Христов.

    Господин Любомир Христов: Господин Цанков, знаете ли от кого трябва да бъде подписано искането за специално разузнавателно средство?

    Господин Янко Цанков: От ръководителя на структурната единица.

    Господин Любомир Христов: Само от него ли?

    Господин Янко Цанков: Да.

    Господин Любомир Христов: Главният секретар?

    Господин Янко Цанков: Аз Ви разбрах, че ме питате за дирекцията.

    Господин Любомир Христов: Не, изобщо цялото искане от кого, от кои лица трябва да бъде подписано?

    Господин Янко Цанков: Подписва се, по чл. 13 от ръководителя на структурната единица, след това се разрешава от надлежния съд и се прилага в зависимост от това дали е ДАТО или ДАНС, председателят на ДАТО или на ДАНС.

    Господин Любомир Христов: Значи главният секретар липсва?

    Господин Янко Цанков: Съгласува се с главния секретар.

    Господин Любомир Христов: А Вие знаете ли то било ли е съгласувано това искане или не?

    Господин Янко Цанков: Не мога да коментирам този въпрос.

    Председател Атанас Атанасов: Господин Цанков, като продължение на неговия въпрос. По принцип, при работата по оперативни дела и преписки, в дирекция „Вътрешна сигурност“ когато се прилагат специални разузнавателни средства, съгласуват ли се с главния секретар?

    Господин Янко Цанков: Според действащата заповед на министъра на вътрешните работи би трябвало да се съгласуват.

    Председател Атанас Атанасов: Тоест, по заповед, трябва да се съгласува, след като се получи разрешение от съда, разбира се, нали така?

    Господин Янко Цанков: Да.

    Председател Атанас Атанасов: Това са правилата, според казахте заповед?

    Господин Янко Цанков: Да, която не мога да цитирам наизуст.

    Председател Атанас Атанасов: Но има заповед на министъра на вътрешните работи за прилагане?

    Господин Янко Цанков: Точно така.

    Господин Любомир Христов: 2143 е заповедта.

    Господин Янко Цанков: Казах, че не мога да кажа наизуст коя е.

    Председател Атанас Атанасов: Добре. Господин Цветанов, Вие.

    Господин Цветан Цветанов: Понеже извън досъдебното производство трябва да се придържаме към въпросите, бихте ли казали каква е Вашата длъжностна характеристика и какви са функциите, които изпълнявате?

    Господин Янко Цанков: Към момента?

    Господин Цветан Цветанов: Да.

    Господин Янко Цанков: Началник на сектор „Оперативен анализ“. Накратко, секторът има за цел да събира, съхранява, обобщава и анализира информации и статистически данни от информационните масиви на дирекцията.

    Господин Цветан Цветанов: В това число и всичко, което е свързано с дадени оперативни разработки по определени лица?

    Господин Янко Цанков: В смисъл?

    Господин Цветан Цветанов: Данни.

    Господин Янко Цанков: То си има дневник в регистратурата, където тази информация се попълва. Ние такъв дневник не водим.

    Господин Цветан Цветанов: И когато правите подобен анализ, когато има искане за над 180 дни, Вие информирате ли съответният ръководител, че по този начин ще превишите законно установения срок?

    Господин Янко Цанков: Това не е грижа на нашия сектор, а е грижа на всеки оперативен работник, който ползва информация по експлоатацията на това средство.

    Господин Цветан Цветанов: Ами той ако Ви подведе?

    Господин Янко Цанков: Не Ви разбрах.

    Господин Цветан Цветанов: Той ако Ви подведе?

    Господин Янко Цанков: Аз нямам контролни функции над този служител, над оперативните работници.

    Господин Цветан Цветанов: Но Вие боравите с цялата информация, която я анализирате и съответно …

    Господин Янко Цанков: Не по СРС-тата.

    Господин Цветан Цветанов: Моля?

    Господин Янко Цанков: Не по СРС-тата. За СРС-тата, от миналата година, доколкото знам пети месец, от националното бюро е спуснат дневник, така да го кажа, регистър, в който се попълва необходимата информация и тя се попълва в регистратурата.

    Председател Атанас Атанасов: Има ли други въпроси, колеги?

    Господин Пламен Нунев: Да, аз имам въпрос.

    Председател Атанас Атанасов: Господин Нунев, заповядайте.

    Господин Пламен Нунев: Надявам се, че познавате добре инструкциите, особено щом работите в дирекция „Сигурност“ за агентурната работа, за оперативния отчет, за оперативната работа. Съществува ли, според Вас, такъв вид оперативен отчет и специални разузнавателни средства за проверка на техническа система? И ако съществува АИС, ако съществува, в коя от инструкциите е визирано или къде?

    Господин Янко Цанков: Не мога да го коментирам това нещо.

    Председател Атанас Атанасов: Други въпроси имате ли? Нямат други въпроси. Господин Цанков, благодаря Ви.

    Господин Янко Цанков: И аз Ви благодаря.

    Председател Атанас Атанасов: Приятна служба. И нека да влезе господин Драгоманов.
    Господин Драгоманов, заповядайте. Първо, ще Ви помоля в експозето си да обясните пред комисията към настоящия момент каква длъжност и в коя структура на Министерството на вътрешните работи заемате. Каква длъжност сте заемали към септември 2013 година. А иначе, с две изречения, поканени сте тук да Ви изслушаме в парламентарната комисия във връзка с доклад на Бюрото за контрол на СРС, най-общо казано, по тази преписка за предварителен отчет с псевдоним „Червеи“, за изготвените искания за прилагане на СРС, за резултатите от приложените специални разузнавателни средства и за целия този механизъм, който е.
    Заповядайте.

    Господин Иван Драгоманов: Към настоящия момент съм разузнавач, на длъжност разузнавач ІV степен в дирекция „Вътрешна сигурност“ на Министерството на вътрешните работи.

    Председател Атанас Атанасов: Сектор?

    Господин Иван Драгоманов: Отдел 01, сектор 01. Мисля, че на 30 септември или на 1 октомври 2013 година съм в дирекция „Вътрешна сигурност“, тогава съм постъпил на работа там. Сега, дали на 30 септември или на 1 октомври, не мога да кажа, трябва да погледна, но в края на 2013 година. През месец септември не съм бил служител на дирекцията.

    Председател Атанас Атанасов: А до тогава в коя структура на министерството сте били?

    Господин Иван Драгоманов: В ОД МВР Велико Търново.

    Председател Атанас Атанасов: Във Велико Търново сте бил служител? Добре. По основния въпрос, какво е Вашето отношение като служител към работата по тази оперативна преписка?

    Господин Иван Драгоманов: Във връзка с това, в смисъл, към миналата седмица бях извикан в следствието където се провежда в момента се извършва проверка по случая и текат разпити и там съм разписал декларация, че нямам право да издавам факти относно случая.

    Председател Атанас Атанасов: Относно случая или относно следственото дело?

    Господин Иван Драгоманов: Да де, относно случаи, които касаят следственото дело. И нямам право да разгласявам такава информация като прокурора ми обърна изрично внимание, че тези въпроси да ги отпращам към наблюдаващия прокурор. Изрично ме уведоми, че нямам право да давам никакви подробности, касаещи случая, защото нося отговорност в тази връзка.

    Председател Атанас Атанасов: Добре. В такъв случай аз имам два въпроса и след това колегите. И първият ми въпрос е Вие като служител в Вътрешна сигурност, а преди това и в ОД МВР Велико Търново правил ли сте искания за прилагане на специални разузнавателни средства, работили ли сте с придобити резултати от специални разузнавателни средства?

    Господин Иван Драгоманов: Работил съм.

    Председател Атанас Атанасов: Къде? На двете места или само тук? Във Вътрешна сигурност изготвяли ли сте искания за прилагане на специални разузнавателни средства и водили ли сте оперативни дела и преписки, по които са прилагани такива

    Господин Иван Драгоманов: Водил съм да, в ОД МВР Велико Търново и тук.

    Председател Атанас Атанасов: Тук във Вътрешна сигурност. Това са моите въпроси.
    Колеги, имате ли въпроси? Господин Цветанов, заповядайте.

    Господин Цветан Цветанов: Извън досъдебното производство, искам да Ви попитам когато подготвяте едно искане колко е законно установеният пределен срок за използването на подобно искане?

    Господин Иван Драгоманов: Когато се изготвя едно искане е 60 дни, първоначално.

    Господин Цветан Цветанов: Колко е крайният срок?

    Господин Иван Драгоманов: Това е 60 дни, може да се увеличи с максимум още 120 дни, максимум до 180 дни.

    Господин Цветан Цветанов: А имало ли е случаи когато Вие сте подготвяли искане за над 180 дни прилагане на специални разузнавателни средства?

    Господин Иван Драгоманов: Не.

    Господин Цветан Цветанов: А по принцип практика ли е във Вашата дирекция това да се прави?

    Господин Иван Драгоманов: Аз единствено мога да кажа, че тези искания, които аз съм ги изготвил са съгласно това, което Ви казах преди малко – 60, които ги удължаваме максимум със 120. В смисъл максимум до 180 дни.

    Господин Цветан Цветанов: А има ли случаи, за които Вие да знаете, че са използвани над 180 дни?

    Господин Иван Драгоманов: Това могат да го кажат началниците на сектори и на отдели. В смисъл всеки си работи неговите неща, така че аз не знам другите колеги по какви неща работят, какви срокове пускат кой как и така нататък. Защото всеки си отговаря за неговото стопанство.

    Господин Цветан Цветанов: А Вие ако имате оперативен интерес към едно лице и виждате, че 180-те дни вече са изтекли, ще пуснете ли искане за удължаване за над 180 дни?

    Господин Иван Драгоманов: Значи, пак Ви казвам, всичките неща се съгласуват със съответните началници.

    Господин Цветан Цветанов: Не, не, Вие като човек, който все пак подготвя мотивите за искането?

    Господин Иван Драгоманов: Значи, придържаме се съгласно закона?

    Господин Цветан Цветанов: Който е?

    Господин Иван Драгоманов: 60 дни, които могат да се удължат със 120 дни, максимум до 180 дни.

    Господин Цветан Цветанов: И смятате, че е недопустимо който и да било от Вашата дирекция да иска над 180 дни, по изпълнение на закона, разбира се?

    Господин Иван Драгоманов: Съгласно закона.

    Господин Цветан Цветанов: Благодаря Ви.

    Господин Любомир Христов: Господин Драгоманов, когато подготвяте искане за удължаване на срока, правите ли анализ на това, което е получено като информация в първоначалния срок и след това искането с други мотиви ли го правите, или копи и пейст на искането, което сте пуснали първия път? Дали са едни и същи мотивите?

    Господин Иван Драгоманов: Съгласно първите искания прави се анализ на информацията и вече се преценява дали има необходимост от продължаване на срока.

    Господин Любомир Христов: И се пишат други мотиви или остават същите, или това какво е намерено, какво е събрано като информация?

    Господин Иван Драгоманов: Точно така, да.

    Господин Любомир Христов: Благодаря Ви.

    Председател Атанас Атанасов: Колеги, аз имам един допълнителен въпрос, който възникна.
    Господин Драгоманов, когато Ви е разрешено прилагането на специално разузнавателно средство, без да уточнявам какво е, защото те са десет вида ли бяха, изтекли са 60-те дни, службата, която прилага специалните разузнавателни средства Ви е уведомила, че няма резултат от експлоатацията на СРС, как процедирате след това?

    Господин Иван Драгоманов: Като няма резултат информацията, която е събрана се унищожава и след това се изготвя доклад до съдията за резултата.

    Председател Атанас Атанасов: И то като няма резултат не се унищожава нищо, защото няма резултат.

    Господин Иван Драгоманов: Пак се изготвя доклад, че няма.

    Председател Атанас Атанасов: Не, въпросът е след това правите ли искане за продължаване на срока, ако няма резултат?

    Господин Иван Драгоманов: Пак Ви казвам, всеки случай е конкретен, в смисъл индивидуален. Всичките тези неща се коментират на оперативки, със съответните началници и вече се взема решение, след направената преценка. Това е.

    Председател Атанас Атанасов: Най-малко Вие може да ми отговорите на този въпрос, но аз да си го задам. Когато е разрешено прилагането на специално разузнавателно средство „подслушване“ или разрешено специално разузнавателно средство „проследяване“, без в искането да е посочено конкретно физическо лице, съответно телефон и така нататък, как се прилага това специално разузнавателно средство?

    Господин Иван Драгоманов: Пак Ви казвам, всичките тези, в смисъл, набора от документи, който се изготвя, независимо по кое искане е обект, субект и така нататък, се коментира и се коригира от съответните ръководители, които преценяват.

    Председател Атанас Атанасов: Ясно, че ръководителите на органите по чл. 13 са тези, които правят искането формално, но нали Вие ги подготвяте в крайна сметка? Аз затова Ви питам каква е практиката?

    Господин Иван Драгоманов: Преценява се, пак Ви казвам, за конкретния случай. Ако е имало необходимост се е избрал съответният член, който трябва да бъде приложен. Ако няма, не се прилага.

    Председател Атанас Атанасов: Аз нямам други въпроси. Има ли колеги въпроси? Благодаря Ви, господин Драгоманов. Приятна служба. Нека да влезе Милен Димитров и да приключваме.
    Господин Димитров, заповядайте. Аз първо да Ви помоля да посочите през периода от септември месец 2013 година до септември 2014 година на каква длъжност сте били в Министерството на вътрешните работи, впрочем не, до юни 2014 година. И освен това, тъй като тук от информацията, която ми е предоставена, поне към началния момент се твърди, че сте били директор на ОД МВР. Да уточните този период от време, в който сте бил директор на ОД МВР.
    И конкретните въпроси, тъй като е представен доклад от Бюрото за контрол на специалните разузнавателни средства, чийто председател е господин Бойко Рашков за прилагане на специални разузнавателни средства от дирекция „Вътрешна сигурност“ на МВР по отношение на автоматизирана информационна система, тези, разрешените специални разузнавателни средства са доста разновидности, от чл. 5 до чл. 10 мисля, че беше – прослушване, проследяване, проникване и така нататък.
    Пред комисията господин Рашков обясни, че едно от звената, в които са прилагани тези специални разузнавателни средства, към него момент е била Областната дирекцията на МВР в Бургас, чийто директор сте бил Вие. Та обяснете, какво отношение имате към този случай и какво знаете.
    Заповядайте.

    Господин Милен Димитров: Добър ден на всички. Казвам се Милен Димитров и през периода септември 2009 година, до юни 2014 година съм бил на длъжност директор на областна дирекция на МВР – Бургас.
    По конкретните въпроси, за мен, чак след като случаят стана медийно известен като разработката „Червеи“ разбрах, че става въпрос за специални разузнавателни средства. Всичко, което мога да кажа по случая, в което аз съм участвал е следното:
    През есента на 2013 година, вероятно месеците октомври или ноември, на служебния телефон ми се обади министър Йовчев и ми каза, че Вътрешна сигурност работят нещо и се налага да окажа специфично съдействие. Казах ме, че какво е необходимо ще окажа пълно съдействие. Той ми анонсира, че става въпрос за това, че трябва да осигуря секретен достъп до сървърните помещения на дирекцията. Достъп до сървър.

    Председател Атанас Атанасов: Моля Ви, тишина.

    Господин Милен Димитров: Попитах за кой сървър става въпрос, тъй като в сървърното помещение на дирекцията има три сървъра. Той не можа да уточни. Каза, че за подробности и за детайли да се свържа с Тодор Костадинов, тогава директор на дирекция „Вътрешна сигурност“.

    Председател Атанас Атанасов: Може ли този микрофон да го сложите по-настрани, да не притеснявате човека сега. Заповядайте.

    Господин Милен Димитров: Както Ви казах, потвърдих, че ще окажа пълно съдействие, каквото е необходимо, но на изричното изискване беше, министърът ми го каза, че трябва достъпът да бъде секретен, по възможност никой освен мен да не знае. Казах му, че на прима виста, в момента, в момента, в който ми поставя задачата не мога да реша, тъй като мисля, че тристепенен е контролът за достъп до сървърното помещение – през три врати, с контрол на достъпа се преминава и аз нямам такъв достъп. Казах, че най-вероятно ще е необходимо поне един служител да ангажирам. Той каза да се свържа с Тодор Костадинов, за да уточня някакви параметри и върху тях да разсъждавам как бих могъл да го осигуря това. Попитах за какво става въпрос. Той ми каза най-общо, че става въпрос за нещо като мониторинг на системата, с оглед засичане на евентуален нерегламентиран достъп от служители на МВР или злоумишлен достъп до информационните системи.
    Мисля, че горе-долу по това време или няколко дни преди това в медиите излезе информация за задържана служителка от ДАТО, която е хваната при такъв нерегламентиран достъп, изнасяйки информация от електронни системи и е хваната през някаква нова система за мониторинг. И предположих, че за нещо такова става въпрос.
    Веднага се обадих на Тодор Костадинов. Нямаше го на служебен телефон, звъннах му на мобилен, казах му, че министърът ми е поставил задача, която трябва с него да уточня. Той каза, че ще ми се обади по-късно. И малко по-късно ми звънна, също от служебен телефон. Той потвърди това, което ми каза министърът и аз започнах да изисквам информация, за да мога да преценя как бих могъл да организирам такова мероприятие. Той ми каза, попитах го първо до кой сървър иска достъп и с каква цел. Той не можа да ми обясни до кой сървър точно иска достъп. И очевидно не знаеше колко сървъра и какви системи поддържат. Каза, че го интересува системата, сървъра, който поддържа полицейската регистрация. Това е ИРПС сървърът. След като казах тази абревиатура, той не реагира, нищо не му говореше. Останах с впечатление, че не знае точно какво трябва да се направи. Обясних му, че ще има проблем с достъпа и тези помещения са под контрол на служители от дирекция КИС. Ако евентуално целта е засичане на злоумишлен достъп и злоумишлена употреба на информацията в тези системи, има разработен механизъм за вътрешен контрол, който се предоставя от администраторите на системата и в дирекция КИС има разписан ред как това се прави. Той ми каза, че точно тези служители не трябва да знаят, при което му казах, че задачата е трудна за изпълнение, тъй като те стопанисват въпросното сървърно помещение и евентуално ако трябва да се прави такъв секретен достъп, трябва да е в извънработно време, вероятно нощем. И, че не мога да го осъществя лично аз и трябва да привлека поне един служител, който има естествен достъп до тези помещения.
    След като той така ми разреши да ангажирам един служител, започнах да сглобявам и да организирам мероприятието. Привлякох служител, който има достъп до тези помещения, обясних ми всичко това, обясних му каква е целта. И след няколко дни получих обаждане от Тодор Костадинов, че служители от дирекция „Вътрешна сигурност“, технически лица ще дойдат в Бургас и трябва да ги посрещна и да им осигуря необходимото съдействие.
    Мисля, че беше, не мога да говоря с дати, защото не съм подготвен, координацията се правеше с Тодор Костадинов. Въпросните служители ме чакаха на една бензиностанция в Бургас, аз отидох, казах с какъв автомобил съм, за да могат да ме разпознаят. Дойдоха две лица, с чанти, през рамо от типа малко по-големи от чанта за лаптоп. Запознахме се по малки имена. Не мога да кажа имената, но още в колата докато пътувахме към дирекцията разбрах, че не са служители на Вътрешна сигурност, което беше първата индикация, че ми бяха представена за такива, а всъщност не бяха такива.

    Господин Любомир Христов: Те са се представили сами, или Тодор Костадинов ги е представил?

    Господин Милен Димитров: Тодор Костадинов ми каза, че са негови служители на дирекция „Вътрешна сигурност“. Докато пътувахме в автомобила аз разбрах, че те не са такива. На входа на дирекцията от чисто формална гледна точки ги помолих, заради контрола на достъпа ги помолих да покажат служебни карти и те показаха карти на ДАНС.

    Председател Атанас Атанасов: И двамата ли?

    Господин Милен Димитров: Да. Поканих ги в кабинета ми. Водихме общ разговор в порядъка на 15 минути, извиках служителя, който трябваше да им окаже съдействие. Той взе необходимите ключове, осигури периметъра и отидоха в тези помещения. Служителят на областната дирекция остана в непосредствена близост до тях, за да им оказва необходимото съдействие, ако е необходимо такова. Аз изчаках, след около 2 часа приключиха и по обратния ред ги закарах до тази бензиностанция. Те слязоха от колата, спряха на една пейка и изчакаха да си тръгна. Очевидно за мен беше, че не желая да разбера аз и да видя с каква кола са дошли или по какъв начин са дошли.
    Цялото това поведение ми говореше за някаква конспиративност, която очевидно и аз не следваше да знам някакви подробности.
    След около седмица, мисля, че беше точно седмица, пак ми се обади Костадинов, че колегите пак имат нужда от същото съдействие. По същия начин ги посрещнах на бензиностанцията, вкарах ги в дирекцията. В предварителния разговор, който водихме те поискаха достъп до прилежащи помещения, това са работни кабинети на служители от сектор КИС и сектор КИАТ – систем администратори и систем оператори, които работят с информационната система. Поискаха достъп до случайно избран кабинет, в който има работни места на такива служители. Не посочиха конкретен служител. Това им беше осигурено. Доколкото колегата, който е служител на дирекцията, който има оказваше съдействие после ми докладва какво се е случило, са ходили от стая в стая и са се суетели, но нищо конкретно не са казвали какво точно ги интересува.
    Аз започнах, така да разсъждавам какво би могло да ги интересува. Предположих, че, тоест, знаех, че по това време териториалната дирекция на ДАНС в Бургас проучваше, с оглед назначаване на една служителка, която работеше като систем администратор в сектор КИАТ. Това не ми беше обявено официално, но аз го знаех. Тъй като скоро, малко преди това бях подновил допуска и до класифицирана информация, знаех, че за нея има стари архивни материали от НСС. Предположих, че с цел нейното проучване, евентуално поставени в контролирана среда, с оглед проверка на надеждността й, се е търсил вариант за поставяне на контрол на служебния й кабинет, който беше в тези прилежащи помещения. За това аз до този момент не бях запознат с никакъв документ. Тъй като въпросните технически лица очевидно бяха служители на ДАНС, предположих, че е някаква съвместна операция и би следвало тя да е съгласувана с главния секретар.
    При първата ми командировка до София след тези посещения разговарях с главния секретар като му разказах съвсем схематично това, което се е случило. Той не знаеше нищо. Очевидно с него нищо не беше съгласувано. Казах му, че няма никакви документи, но в края на краищата той ми каза, че след като министърът ми е разпоредил да изпълнявам.
    Тогава предположих, че след като няма съгласуване, вероятно е операция на ДАНС, просто се използва легенда за пред мен, платформата Вътрешна сигурност е маскирана като съвместна операция, за да се легендира евентуално моето съдействие. Тоест, аз да не разбирам, че проучват служителка. Така си мислех.
    След тези две посещения вече започна да става първите няколко пъти всяка седмица, след това може би, не мога да бъда точен, но вероятно месец декември, януари, имаше една дълга пауза. До такава степен стана рутинно, че Тодор Костадинов ми се обажда по телефона, уточняваме час при който въпросните технически лица ще дойдат пред дирекцията и аз уведомявах колегата, който ги чакаше и им оказваше съдействие. След края на мероприятието той винаги ми докладваше дали е имало проблеми, всичко гладко ли е минало, дали някой нещо се е усъмнил.
    Малко по-късно имаше следващо задание, че трябва да се осигури подобен достъп до помещение в районно управление, произволно избрано от мен районно управление в град Бургас, но трябва да се осигури достъп до работно място на системен администратор или оператор. С колегата започнахме да разсъждаваме по тази тема, колегата, който бях определил да оказва съдействие, началникът на сектор КИАТ в областната дирекция Николай Иванов се казва. Той предложи местото в ІV-то районно, тъй като по същото време служителката, която работеше там беше в отпуска.

    Разговори между народните представители и гости в залата при изключени микрофони.

    Господин Цветан Цветанов: Само моля имена да не се споменават, защото смятам, че е по-добре.

    Господин Атанас Мерджанов: Не го режисирай. Как да не е сериозно, за какво става дума?

    Председател Атанас Атанасов: Ако обичате, продължавайте. Заповядайте, давайте.

    Господин Милен Димитров: Реши се да бъде ІV-то районно, тъй като служителката беше в отпуска и няма да има проблем с достъпа до работно място, също един ден. Беше осигурен такъв достъп. Колегата ми докладва след финала, че всичко е нормално, няма проблеми. До такава степен стана рутинно всичко това.
    Мисля, че около февруари той започна да сигнализира, че след посещение на въпросните техници, на следващия ден има проблем със стартиране на системата, налага се няколкократно рестартиране. Колегите от сектор КИС започват да реагират, че нещо не е наред със системата.
    Сега, не съм техническо лице, не мога да дам технически параметри. При което разговарях по телефона с Тодор Костадинов, като му казах, че не знам какво правят, но има някакъв проблем на следващия ден след като посетят Бургас. Той каза, че не може да е възможно, но ще попита. Нямам никаква обратна информация.
    Някакви въпроси ли имате?

    Председател Атанас Атанасов: Това ли имате като основа? Друго имате ли да добавите?

    Господин Милен Димитров: Да. През април 2014-та година прие една от командировките ми в София проведох разговор с Тодор Костадинов, тъй като имах вече множество сигнали за проблем със системата и му казах това, казах му, че имам чувството, че нещо незаконно се прави и че до момента доста, може би бяха минал четири или пет месеца, нямам никакъв документ за това. Той имаше една паническа реакция, започна да ме уверява, че всичко е законно, че министърът знае, започна така нервно да подрежда документи на бюрото си. При което аз му казах, че отказвам повече да осигуря достъп по този начин на тези лица. Искам писмена заповед и тогава ще я изпълня. И мисля, че беше още същия ден когато пътувах обратно, късно, доста късно беше, той ми се обади и каза, че колегите са в Бургас и моли да им осигуря достъп. Аз му казах, че ще окажа съдействие, но искам заповед. Той ме увери, че на другия ден ще ми изпрати писмо. Такова писмо не беше изпратено и тогава е последния път когато аз съм оказвал такова съдействие. Може би седмица след това, на 30 април имаше изнесено заседание на Министерски съвет в Бургас. Тогава имах около едночасов разговор с министър Йовчев в кабинета ми. Говорихме за общи неща, за организация на летния сезон и така нататък.
    Сигнализирах го, той много добре знаеше, че срещу мен беше в ход една много неприятна медийна кампания. Беше наясно, имаше много сигнали. Каза, че се обмисля моето извеждане от Бургас и евентуално скриване в София. Каза, че е добре по време на евроизборите да изляза в отпуск, и че ще има една проверка срещу мен по сигнали, подадени от граждани. На същия ден, 30 април е подписана заповед за дисциплинарна проверка срещу мен, приключила на 21 май с констатации за извършено дисциплинарно нарушение, за което се предвижда наказание „уволнение“ и юни месец беше реализирано дисциплинарно производство срещу мен, съответно, бях отстранен от длъжност и на 1 август, дисциплинарно уволнен.
    Това е.

    Председател Атанас Атанасов: Колеги, въпроси. Заповядайте.

    Господин Красимир Янков: Със захлас слушах разказа Ви. Не разбрах каква е връзката Ви и на какъв въпрос всъщност отговорихте, но може ли да ни кажете в момента служител ли сте на Министерството на вътрешните работи и ако да, на каква длъжност и откога?

    Господин Милен Димитров: Не съм служител на Министерството на вътрешните работи. Както казах преди малко, съм дисциплинарно уволнен.

    Председател Атанас Атанасов: Аз моля, много въпроси възникнаха, няма да отегчавам обаче нещата, но ще ги задам, а след това и колегите, който има въпроси.
    Първият ми въпрос е Вие, за да сте директор на областна дирекция на МВР дълги години работите в министерството, няма да питам колко. Имал ли сте друг случай, в който за провеждане на какъвто и да е бил вид оперативна комбинация лично министърът да е искал от Вас съдействие или да е участвал в организирането? Който и да е министър, не този, по принцип.

    Господин Милен Димитров: Имало е, разбира се, много случаи. Но винаги когато е искано съдействие е имало доверие към мен, съобразявали са се с мнението ми и са ми давали доста по-подробна информация върху която да разсъждавам и да организирам съдействието.

    Председател Атанас Атанасов: Още един въпрос имам и след това колегите. Вие казвате, че тези служители, които са дошли и са Ви се представили са били служители на ДАНС?

    Господин Милен Димитров: Такива карти показаха.

    Председател Атанас Атанасов: Карти?

    Господин Милен Димитров: Карти на ДАНС, да.

    Председател Атанас Атанасов: Служебни карти на служители от ДАНС? Двама служители бяха?

    Господин Милен Димитров: Двама служители, да.

    Председател Атанас Атанасов: И все пак, имате ли представа или все пак от доклада на този Вашия подчинен в какво се е състояла тази тяхната дейност там? Нали, еди колко си часа по нощите в сървърното помещение, какво са правили там вътре?

    Господин Милен Димитров: Можем само да гадаем какво са правили. Те не са желаели служителят да присъства в помещенията, в които те работят. Той винаги беше някъде в съседни помещения, за да бъде в близост до тях и при необходимост да им окаже съдействие. Той ми е докладвал, че е имало случаи, в които са го викали за нещо и за момент е влизал в стаята, в която са работили и е виждал лаптопи, свързки, работна обстановка.
    Аз също в единия служител съм виждал лаптоп. Аз съм ги виждал само два пъти. Всички останали посещения, които са може би около 7 – 8 пъти са идвали в Бургас, само по телефона координирах и въпросният служител Иванов им оказваше съдействие.

    Председател Атанас Атанасов: Благодаря Ви. Колеги, имате ли въпроси? Господин Нунев, заповядайте.

    Господин Пламен Нунев: Благодаря Ви, господин председател. Господин Димитров, Вие в изложението си споменахте, че в областната дирекция има три вида сървъри. Въпросът ми е в помещенията на КИС, на КИАТ около тях периметърът обезпечен ли е с видео наблюдение и работило ли е тогава?
    Благодаря.

    Господин Милен Димитров: Мисля, че не. Не мога да съм категоричен.

    Господин Любомир Христов: Имаше заповед и е обезпечен.

    Председател Атанас Атанасов: Човекът Ви отговори.

    Господин Милен Димитров: Не мога да съм категоричен, но имаше тристепенен контрол на достъп. Три врати с електронни брави, със съответния код.

    Председател Атанас Атанасов: Други въпроси, има ли? Господин Цветанов имаше и след това сте Вие.

    Господин Цветан Цветанов: Първо едно леко уточнение ще направя, защото виждам, че някой се отнася с неуважение към господин Милен Димитров. Само да кажа, че това е човекът, който по негова оперативна разработка беше реализиран Митьо Очите, след което получи осъдителна присъда.
    Съвсем нормално е винаги да има подобни медийни атаки и дори аз докато бях министър на вътрешните работи, също е имало подобни медийни атаки срещу дейността на Милен Димитров и мога да Ви кажа, че той беше един безупречен ръководител на дирекцията. Това е между другото.
    Господин Димитров, искам да Ви попитам, тези сървъри, до които те са имали допуск, след тяхното нощно бдение, което са правили вътре в залата, имало ли е на следващия ден или в по-следващите дни срив в системата за полицейска регистрация?

    Господин Милен Димитров: Както казах, колегата началникът на КИАТ няколко пъти сигнализира, че на следващия ден след посещение на тези технически лица има проблем със системата, налага се по няколко пъти рестартиране на сървърите и рестартиране на компютрите. Какъв точно срив, не бих могъл да кажа, тъй като не съм техническо лице.

    Господин Цветан Цветанов: А нямахте ли възможност на тези служители когато искат проникване в сървърното помещение, все пак дирекция КИС, която е тук в София поддържа абсолютно цялата информация за всички информационни системи и то на централно ниво? Не беше ли по-лесно те да си вземат тази информация от сървърното помещение в Министерство на вътрешните работи, а не да ходят до областните дирекции?

    Господин Милен Димитров: Тези информационни системи са централизирани. Информационната среда на Министерството на вътрешните работи е централизирана и може от всяка точка за достъп, когато има необходимите пароли за достъп да се влезе във всяка информационна система. Физическото нахождение на сървърите няма значение.

    Господин Цветан Цветанов: И следващия въпрос. За тези работни помещения, в които са били основното работно място на операторите, които са работили с информационните системи, известно ли Ви е дали тези автоматизирани информационни системи когато се ползват от съответния потребител, демек операторът, дали остава следа за часа и деня, в който се влиза и дали всяка справка, която се прави вътре оставя подобна следа за съответното лице, за което е проявен някакъв интерес?

    Господин Милен Димитров: Да, разбира се. Както казах в началото на изложението ми, въпросните системи са администрират от дирекция КИС и има възможност, има изрично разписан ред в Министерството на вътрешните работи как се правят такива справки и КИС може да предостави информация, с коя парола, от коя точка, в колко часа, кой в какви база данни е влизал.

    Председател Атанас Атанасов: Други въпроси? Господин Мерджанов.

    Господин Атанас Мерджанов: Благодаря, господин председател. Аз отново ще направя едно процедурно предложение да прекратим заседанието. Това е мое предложение, тъй като присъстваме на един фарс. И този фарс не е от полза нито на комисията, още по-малко за господин Димитров, който изслушваме тук, не знам по какви причини. Господин Цветанов няма смисъл да ни запознавате кой е господин Димитров, мисля, че тези, които имаме някакво отношение към работата на комисията и към МВР достатъчно добре знаем. И това го казвам съвършено убедено. Това по никакъв начин не хвърля някакви черни краски върху неговата дейност. Ако има някакви претенции, господин Димитров, той би могъл да ги потърси по друг начин и на друго място.
    Но, в началото на заседанието на комисията беше казано, че ще бъдат изслушани длъжности лица. Господин Милен Димитров в момента не е длъжностно лице. Освен това, има категорична неравнопоставеност. Защо изслушваме областния, бившия областен директор на МВР само на Бургас, след като в доклада на господин Рашков са посочени още няколко областни дирекции? Това не е ли избирателен подход, господин председател?

    Председател Атанас Атанасов: Какво Ви е предложението, господин Мерджанов?

    Господин Атанас Мерджанов: Да прекратим този фарс. Това е фарсово заседание.

    Председател Атанас Атанасов: Да прекратим заседанието или фарса да прекратим?

    Господин Атанас Мерджанов: То е едно и също.

    Председател Атанас Атанасов: Не е едно и също.

    Господин Атанас Мерджанов: То е едно и също, защото Вие всяко едно заседание го превръщате във фарс.

    Председател Атанас Атанасов: Правите ли процедура за прекратяване на заседанието?

    Господин Атанас Мерджанов: Правя процедурно предложение.

    Председател Атанас Атанасов: Има ли обратно процедурно предложение? Няма. Който е „за“ прекратяване на заседанието, моля да гласува. 2 – „за“. „Против“? 9 - „против“. „Въздържали се“? 5 – „въздържали се“. Отхвърля се.

    Господин Атанас Мерджанов: В такъв случай аз напускам заседанието и отказвам да участвам в по-нататъшната работа.

    Председател Атанас Атанасов: Приятно прекарване пред паметника на Васил Левски.

    Господин Атанас Мерджанов: Благодаря Ви, господин Атанасов.

    Председател Атанас Атанасов: Въпроси има ли към господин Димитров? Заповядайте.

    Господин … : Аз само да уточня, господин Димитров дали правилно съм разбрал? Този достъп до сървърите, до системата, може да бъде направена както от Бургас, така примерно и от Видин? Тоест, не е имало смисъл да се ходи до Бургас ако ще се прави достъп до тези сървъри и тази информационна система? Просто не съм се занимавал с такава дейност, колегите са. В смисъл може ли примерно от Видин да се направи, за какво да се бие път до Бургас?

    Господин Милен Димитров: Вижте, аз не нам какво са правили и за какво им е бил необходим такъв достъп, но ако системата се ползва коректно, за една коректна справка, може от всяка точка с коректна парола, ако тя има достъп до съответните системи да се получи необходимата информация и да се направи справка.

    Господин … : Тоест, няма нещо, което да стои само в Бургас и не може да се поникне до тази информация? Няма такова нещо?

    Господин Милен Димитров: Преносната среда на МВР е единна, защитена. Самото физическо нахождение на сървърите няма значение. Например, има локални база данни, както въпросния сървър, за който ми беше обяснено, той е ИРП системата, системата за полицейска регистрация, където се съдържа наистина полицейската регистрация, примерно информационен масив на служба КОС е там и няколко още стари системи, това е най-старият сървър. Във всяка дирекция има такива сървъри и те поддържат локалните си база данни, но те са споделени и справка може да се прави от всяка точка.

    Председател Атанас Атанасов: И аз Ви благодаря. Господин Янков, Вие сте.

    Господин Красимир Янков: Аз понеже не съм се запознал с обявения от Вас разсекретен доклад, но имам следното питане към Вас. Други бивши или действащи областни директори на Министерство на вътрешни работи ще изслушваме ли?

    Председател Атанас Атанасов: Ако направите предложение и се гласува от комисията – да.

    Господин Красимир Янков: Тоест, да разбираме, че длъжностните лица или бивши длъжностни лица, които изслушваме днес са предложени за изслушване от комисията от колегите, които са внесли точката?

    Председател Атанас Атанасов: Както искате, така го разбирайте, колега Янково.

    Господин Красимир Янков: Не, Вие ли ги поканихте лично или колегите, които са предложили точката.

    Председател Атанас Атанасов: Колегите, които са предложили точката. Вашия въпрос, ако обичате, защото не аз съм на изслушване, а е друг човекът. Хайде, ако обичате.

    Господин Красимир Янков: Въпросът е дали ще изслушваме и други областни директори?

    Председател Атанас Атанасов: Ще изслушваме всички тези, които имат отношение по случая докато не ни стане ясно в онзи период от време как се е управлявало Министерството на вътрешните работи. Това ще правим.

    Господин Красимир Янков: Вие имате маниер включително и чрез медиите да правите оценки, но това ми беше въпросът.

    Председател Атанас Атанасов: Съгласно Конституцията на Република България народният представител не носи отговорност за изказани публични мнения. Благодаря Ви.
    Господин Карадайъ, Вие сте.

    Господин Мустафа Карадайъ: Благодаря Ви, господин председател.
    Аз първо се извинявам, може би по предмета малко съм лаик, но чух темата компютри и малко ми стана интересно, защото хората с по-големи ЕГН-та са по-близо до компютрите и технологиите, по-добре ги разбират. По-големите ЕГН-та, да. Тези, които сме с по-малки ЕГН-та, обикновено сме малко с по-от наше време на техническа грамотност.
    Доколкото ми стигат познанията и както разбрахме тук значи, няма нужда да се пътува до някъде си от точка А, до точка Б за достъп до определена информация. Това, нали така е?
    Второто, което е, така нареченият електронен дневник, или локфайл, или каквото и да кажем, електронният регистър, общо-взето, кой и кога от кой компютър, с коя парола стига и какво върши в системата тази информация я има. Тази защита я има. Обикновено, явно се правят такива неща, за да има и това е нещо, което в момента може да се провери. Електронният дневник. Така.
    Тези неща като ги разбрахме, сега, нещото, което обаче някой не го обясни, защото досега както слушахме някои предположения, нали, първо в стенограмата би трябвало да са отразени, много ми е интересно иначе не съм се сблъсквал със системата, но всичките тези предположения, които чухме, чухме и някои внушения, нали?

    Председател Атанас Атанасов: Какъв Ви е въпросът, защото анализът всеки ще си го направи по отделно?

    Господин Мустафа Карадайъ: Да. И сега няколкото въпроса. Практика ли е в МВР, защото аз останах с това впечатление, да се работи на телефонно обаждане, а не на документооборот? Защото Вие казахте, много пъти се е случвало. Ако това е практика и е работа в МВР, а з гледам тук доста хора, които са минали през системата, нещо такива, които не сме имали достъп до тази система, явно ще трябва ние повечко да се занимаваме с тази система, за да има ред. Ако това е моделът и начинът на работа.

    Председател Атанас Атанасов: Господин Карадайъ, да Ви помоля за въпросите.

    Господин Мустафа Карадайъ: Не, аз внимателно слушах, ако е нужно ще разпечатаме стенограмата.
    Следващият въпрос. В МВР на криеница ли си играете? Защото общо-взето ползвам термини, без да плагиатствам. Нали, някой, някъде нещо се крие. Или вършим работа? Какво правим в тази система?
    Другият ми въпрос е, Вие какво направихте или за какво бяхте уволнен дисциплинарно? Това не можах да разбера. Не, напротив, господин председател, аз Вас не Ви прекъсвах, много внимателно Ви слушах, за да се ориентирам в целия този театър, който е пред нас.

    Председател Атанас Атанасов: А Вие колко въпроса ще зададете, господин Карадайъ?

    Господин Мустафа Карадайъ: Всичко онова, което не ми е ясно и искам да го разбера, аз да си изясня работите, защото виждам къде се намирам. Защото, господина, без да го познавам лично, поне по начина, който изложи, според мен, аз разбирам, че той има личен мотив да ни изложи всичките тези предположения, които той днес ги изложи. И на база неговите предположения, някои други хора пък се опитват да правят внушения.
    Аз това разбрах. Благодаря Ви.

    Председател Атанас Атанасов: Да, господин Димитров, ще отговорите на въпросите, които бяха зададени доколкото имате информация. Само искам да отбележа, господин Карадайъ, че освен всичко друго господин Димитров каза, че ръководството, май че министърът лично му е казал, че по време на евроизборите трябва да излезе в отпуска. Заповядайте.

    Господин Милен Димитров: На въпроса за дисциплинарното ми уволнение, уволнен съм за тежко нарушение на служебната дисциплина, за което се прилага наказание „дисциплинарно уволнение“, но съм уволнен без мотиви, така че не мога да Ви отговоря точно за какво съм уволнен.

    Председател Атанас Атанасов: Сега, оставете го човекът да си отговори.

    Господин Милен Димитров: Първият Ви въпрос беше дали е практика такива телефонни обаждания. Не, не е практика. В дух на колегиалност и поне моята практика е била такава, вижте, МВР е динамична система, работим в много динамична среда. Понякога трябва да се вземат решения и да се действа, а след това документите догонват и регламентират действията. Така, че е практика, поне при мен, да се вземат решения, да се дават разпореждания и да се действа, а когато има възможност, тогава се създават документи.
    Въпросният случай, поне на мен не са известни никакви документи. Ако, казвам принципно, защото аз не съм запознат, сега от медиите разбирам, че вероятно са прилагани СРС. Практиката и регламентът при използване на такъв тип мероприятие, особено когато касае секретно проникване, монтиране на технически мероприятия, трябва да има разписан план с поименно посочени всеки един служител каква точно задача ще изпълнява и каква отговорност ще има. Ако е имало такъв план, то не е бил обявен на мен. Ако не е следвало да знам подробности от целия план, то поне точките, които касаят областна дирекция Бургас, би трябвало под формата на някакъв писмен документ като разпореждане да ми бъдат спуснати.
    Самият аз месеци наред съм си задавал въпроса какво всъщност се прави и съм търсил, с разсъжденията, които Ви обясних, съм търсил обяснение за пред себе си, че всъщност нещата са ок, тоест е законно. Но, цялото това натрупване …

    Господин Мустафа Карадайъ: Тоест, да разбирам ли тогава, че предполагахте, че е законно и сега предполагате, че е незаконно?

    Господин Милен Димитров: Какво е, не знам, но на мен не ми е обявен никакъв документ. Очевидно аз бях заблуждаван по отношение на елементарни въпроси. И още в първия момент установих, че съм заблуждаван. Може би такава е практиката на колегите, които работиха. Това бяха колеги, които не съм работил с тях, дойдоха от една външна система. Може би от системата, от която идват е била такава практиката. В МВР не е такава. Това е единственият случай в моята кариера, на такъв тип практика.

    Председател Атанас Атанасов: Благодаря, господин Димитров. Други колеги имат ли въпроси? Господин Христов, заповядайте.

    Господин Любомир Христов: Аз имам един кратък въпрос. Здравейте, господин Димитров.
    Колеги, не е ли по-важно да разберем каква е истината за това какво е ставало, ами с насмешка, някакви подхвърляния към господин Димитров, аз мога да кажа, че господин Димитров е един подготвен, перфектен полицай. И е обидно да се държите така към него.
    Моят въпрос е дали тези, които идваха бяха едни и същи или се сменяха?

    Господин Милен Димитров: Аз съм ги виждал два пъти, бяха едни и същи. И доколкото колегата Иванов ми е докладвал след това, са били едни и същи. Тоест, не е имало нови лица.

    Господин Любомир Христов: Благодаря Ви.

    Председател Атанас Атанасов: Господин Радев поиска думата.

    Господин Мустафа Карадайъ: Може ли, господин председател, имаше реплика, адресирана персонално?

    Председател Атанас Атанасов: Ще Ви дам думата. Дадох думата на господин Радев. Века да си зададе въпросите и ще Ви я дам. Заповядайте.

    Господин Валентин Радев: Господин председател. Уважаеми колеги. Господин Димитров.
    Аз Ви слушах също много внимателно и с голям интерес и благодаря, че така събирате гражданска смелост, идвате и разказвате неща, които не е лесно човек да разкаже. Но искам да Ви попитам нещо, като имахте близо един час, споменахте, разговор с министъра накрая на тази сага, събрахте ли смелост, имаше ли възможност да го попитате: „Абе, господин министър, Вие ми заповядахте пръв, някакъв документ, няма ли да получа аз?“, това питахте ли го и той отговори ли Ви нещо?

    Господин Милен Димитров: Не, не съм го питал, просто разговорът тръгна в друга посока и не стана въпрос за това.

    Председател Атанас Атанасов: Господин Карадайъ, въпрос имате ли?

    Господин Мустафа Карадайъ: Не, нямам въпрос. Длъжен съм на репликата да отговоря.

    Председател Атанас Атанасов: Отговорете, господин Карадайъ, сега имате възможност.

    Господин Мустафа Карадайъ: Не се отнасяме с насмешка. Стенограмата я има.

    Председател Атанас Атанасов: Да, разбира се. Какъв е проблемът? Заповядайте.

    Господин Мустафа Карадайъ: Няма насмешка. Напротив, обратното е, за да стигнем до онова, което Вие казвате – истина, не е на база предположения, нали? Ако ще търсим истината. Затова иде реч.
    А иначе, и още един въпрос имам.

    Председател Атанас Атанасов: Ако иска да Ви отговори човекът, задайте го.

    Господин Мустафа Карадайъ: Да, да, да, ще го задам. Сега, казахте, че е имало проблем при стартиране на информационната система всеки път когато колегите са там и се е налагало по няколко пъти да се стартира системата, след като си тръгват. Внимателно слушах. А общо-взето, самият Вие персонално наясно ли сте какво означава стартиране на системата и какво се случва примерно като се натисне копчето или като се стартира системата да ни разясните и ние да разберем. Благодаря Ви.

    Господин Милен Димитров: Аз не съм техническо лице и не е моя работа, не мога да дам компетентно мнение. Просто бях сигнализиран, че има проблем със системата.

    Председател Атанас Атанасов: От подчинените Ви, които я обслужват. Заповядайте, господин Цветанов.

    Господин Цветан Цветанво: Може би да уточня въпроса, който беше зададен. Аз доколкото останах с впечатление, системата е работила, но е имало проблеми, имало е срив когато операторите са искали да извършат съответните служебни задължения, което означава, че не говорим за стартиране, а говорим за задължително рестартиране на системата, за да може всички тези грешки, които може би има в сървъра да бъдат изчистени. Това е процедура, която се прави по всяко време когато има някакъв срив в системите.
    Аз искам да задам един въпрос, господин председател, ако ми позволите?

    Председател Атанас Атанасов: Разбира се.

    Господин Цветан Цветанов: Искам да попитам господин Димитров дали той и дали му е ясно от дирекцията, която е управлявал или споделяне на национални съвещания с други колеги от системата на МВР дали някога е чувал за използване на специално разузнавателно средство за автоматизираната информационна система?

    Господин Милен Димитров: Не, не съм чувал. Специално разузнавателно средство се прилага само срещу лице, физическо лице.

    Председател Атанас Атанасов: Има ли други въпроси? Заповядайте.

    Господин Цветан Цветанов: Има ли споделяне от администраторите, които отговарят за поддръжката на автоматизираната система или на автоматизираните системи на територията на областна дирекция МВР, че би могло да има изтичане на информация или източване на информация от сървърното помещение?

    Председател Атанас Атанасов: Заповядайте, господин Димитров.

    Господин Милен Димитров: Би могло. Значи, самият конспиративен, секретен достъп до системите означава пълна свобода да се прави всичко. И поне в областна дирекция Бургас не е имало контрол над дейността на тези хора. Никой не ги е виждал какво правят.
    Дали е възможно чрез техническа проверка в системата да се види какво правят? Вероятно е възможно, но не съм компетентен да отговаря.

    Председател Атанас Атанасов: Други колеги, има ли?

    Господин Мустафа Карадайъ: Аз.

    Председател Атанас Атанасов: Последен компромис, господин Карадайъ.

    Господин Мустафа Карадайъ: Благодаря. Някои колеги по няколко въпроса задават. След техните въпроси ние дето не разбираме се сещаме за други въпроси.

    Председател Атанас Атанасов: Този път сте първенец и затова. Заповядайте.

    Господин Мустафа Карадайъ: Говорим за източване. Преди малко за всеки стана ясно, че е имало електронен дневник, нали? Там общо-взето регистър кой кога, от кой компютър има достъп и какво върши в системата този регистър се поддържа, нали? Аз така разбрах от предишните Ви отговори, защото последния въпрос, който беше зададен внимателно, слушайки отговора, значи искам едно уточнение да направим. Господин Цветанов попита дали има източване и отговорът беше – би могло, вероятно. По-вероятно или по би могло?

    Председател Атанас Атанасов: Ако приемате въпроса за сериозен, може да отговорите.

    Господин Милен Димитров: Както казах в изложението си, системата има ясно разписан регламент за вътрешен контрол. Този регламент е поверен на дирекция КИС. Технически подробности не бих могъл да кажа, тай като не ми е това работата и си има компетентни служители, които работят това.
    А какво би могло да се направи? Вероятно всичко. Аз не знам какво се е правило.

    Председател Атанас Атанасов: Добре. Благодаря. Има ли други въпроси? Колеги, благодаря Ви. Имаме точка Разни. Аз искам да кажа три изречения преди да преминем към нея.
    Разбира се, независимо от усложненията и в двете комисии с така наречената следствена тайна, общо-взето след това изслушване тук смятам, че твърде много детайли, изключително важни станаха ясни. Трябва да преценим дали и по какъв начин да продължим парламентарния контрол за изясняване на тези обстоятелства.
    Сега, днес разбирам, че тук се коментираше прокуратурата е иззела компютрите, тоест крайните устройства. Аз не знам дали прокуратурата не трябва да помисли да провери техническата служба на ДАНС с какви средства разполага, за да прилага тези СРС-та. Но, няма да им даваме съвети, те дори не искат следствена тайна нищо да излиза. Но за мен е изключително обезпокоително това, което се е вършило след като получихме тази информация и българското общество има право да разбере истината ,господин Карадаъй, защото ако предполагаме определени неща, това, което е сигурно няма нужда да го предполагаме, а по него време управлявахте Вие и министър на вътрешните работи беше посочен от Вас. Така, че Вашата реакция ми е ясна. Но все пак, българското общество трябва да знае какви средства и методи са прилагани по отношение на българските граждани и на институциите, за да я докараме до това положение.
    Така, че имаме задължение като избрани пряко от народа народни представители, аз към този момент не искам да правя предложения, но трябва да обсъдим дали трябва да каним други лица да изслушаме, дали трябва да изискаме допълнителна документация, но имаме задължения към обществото да кажем истината по този скандален случай.
    Заповядайте, господин Цветанов.

    Господин Цветан Цветанов: Господин председател, аз смятам, че трябва да продължим изслушването и то не от гледна точка да изземем функциите на разследването, а от гледна точка да направим прецизен анализ и да се направят законодателни промени, които да не допускат подобни аномалии. Защото сами разбирате, че когато обсъждахме законопроекта за МВР, който имаше пряко действие към Държавната агенция за национална сигурност, от гледна точка на по-голямата ефективност, ние запазихме дирекция „Технически операции“ към Държавната агенция за национална сигурност. Досега виждаме, че Държавната агенция за национална сигурност и по-специално тази дирекция може да бъде използвана по всяко време с някакъв неясен мотив и това би създавало действително усещането, че липсата на контрол, реален какъвто би могъл да бъде осъществен само ако бъде използването и прилагането на специални разузнавателни средства в една-единствена структура, равно отдалечена от заявителя, равно отдалечена от искащия това разрешение, смятам, че така бихме действително ограничили възможността да има евентуални злоупотреби или нередности, които в момента смятам, че в общи линии са налице.
    Благодаря Ви.


    Председател Атанас Атанасов: Заповядайте, господин Карадайъ.


    Господин Мустафа Карадайъ: Благодаря Ви, господин председател. Тъй като Вие казахте, че за Вас е ясна моята реакция, аз преди малко казах, че и на мен е ясна Вашата реакция, на база предположения, градите внушения. Но иначе това, което господин Цветанов в момента каза, да в тази посока вече може да се говори. С оглед на факти, да ги видим кои са фактите, да видим къде има пропуски в законите, това е нашата основна дейност и ако можем с нещо да подобрим тези закони, да, да го направим. Но иначе всичко останало, което се случва по този начин, нали, то понякога е и смешно. Не е нужно човек да е специалист.
    Благодаря Ви.


    Председател Атанас Атанасов: И аз Ви благодаря. Дали сме в разни или сме на финала, заповядайте.


    Господин … : Аз понеже ставам особено чувствителен когато се посяга на служители на МВР и се съсичат по така безобразен начин, така смея да си препиша и дребна заслуга, помагайки като адвокат на един служител, който осъди бивш министър на вътрешните работи. Същият той си заплати, вече като министър на правосъдието по граждански иск.
    Много Ви моля, колега, ако не Ви представлява трудност, кажете все пак за какво сте уволнен.


    Господин Мустафа Карадайъ: Не, не, аз ще го искам от министъра. Аз официално ще го искам.


    Господин … : Не, той може да говори на български език, няма проблеми.


    Председател Атанас Атанасов: Вижте, колеги, понеже всички тук говорите, извинявайте и Вие, за всякакъв вид тайни, ако човекът има висящо дело пред съда, тогава …


    Господин … : Да уволниш служителя, довел успешно разработката срещу Митьо Очите, какво ли е направил този човек да го уволниш дисциплинарно?


    Председател Атанас Атанасов: Ваше право е господин Димитров, ако искате можете да споделите.


    Господин Милен Димитров: Вижте, казусът за дисциплинарното ми уволнение, наистина е отнесен към съда. Може би не е необходимо и не е редно аз да изразявам мнението си. Естествено считам и съм убеден в своята правота. Става въпрос за едно управленско решение, което съм взел като директор, което е класифицирано като злоупотреба с власт. Става въпрос за управленско решение. Един оперативен казус, много специфичен, свързан със съмнение за нерегламентиран достъп до класифицирана информация и решенията, които аз съм взел в тази посока. Аз съм преценил, че няма обективни данни за нерегламентиран достъп до класифицирана информация, още по-малко за отговорен служител за това.
    Уволнен съм, защото този нерегламентиран достъп е презумиран от проверяващата комисия, потвърден с документ, който за мен е с невярно съдържание, изготвен от ДАНС, извършена проверка по този казус. Притеснително е, че ДАНС си е позволил да изготви документ, в който ми прави внушения за извършени нарушения от мен, при незавършена проверка и два месеца след моето дисциплинарно уволнение ДАНС завършва проверката с обратни констатации, тоест няма данни за нерегламентиран достъп. Това е факт, има документи в тази посока.
    Писмото на ДАНС, извинявам се много, но не мога да бъда хладнокръвен на тази тема, аз съм обиден, най-малкото на системата. Защото смятам, че спрямо мен беше извършено чудовищно престъпление.


    Председател Атанас Атанасов: Колеги, ако нямате други въпроси, да приключим. Господин Димитров, благодаря Ви и ако имате висящо дело, Ви пожелавам успех.
    Имате ли някакви предложения, изказвания по точка Разни? Не виждам. Благодаря на всички за участието Ви днес. Закривам заседанието.

    Заседанието беше закрито в 18:45 часа.


    Председател на Комисията по
    вътрешна сигурност и обществен ред:


    Атанас Атанасов
    Форма за търсене
    Ключова дума