Народно събрание на Република България - Начало
Народно събрание
на Република България
Архив Народно събрание

Комисия по вътрешна сигурност и обществен ред
23/09/2015
    П Р О Т О К О Л

    № 29
    ЧЕТИРИДЕСЕТ И ТРЕТО НАРОДНО СЪБРАНИЕ
    Комисия по вътрешна сигурност и обществен ред




    П Р О Т О К О Л

    № 29

    На 23 септември 2015 г. се проведе заседание на Комисията по вътрешна сигурност и обществен ред при следния

    Дневен ред:

    1. Обсъждане на Законопроект за изменение на Закона за защита на класифицираната информация, № 502-01-59, внесен от Министерския съвет на 20 юли 2015 г. за първо гласуване.
    2. Разни.

    По т. 1 от дневния ред в заседанието взеха участие от Министерството на вътрешните работи господин Красимир Ципов – заместник-министър, Георги Кръстев – съветник на министър-председателя и секретар на Съвета по сигурността, и Борис Димитров – председател на Държавната комисия по сигурността на информацията.
    Заседанието бе открито в 14,30 часа и ръководено от господин Атанас Атанасов – председател на Комисията по вътрешна сигурност и обществен ред.

    Към протокола се прилага списък на присъстващите.

    * * *
    ПРЕДС. АТАНАС АТАНАСОВ: Уважаеми колеги, уважаеми гости, първо, добър ден на всички!
    Предлагам на Вашето внимание Проект за дневен ред:
    1. Законопроект за изменение на Закона за защита на класифицираната информация, № 502-01-59, внесен от Министерския съвет на 20 юли 2015 г. за първо гласуване.
    2. Разни.
    Има ли предложения по дневния ред? Няма.
    Който е съгласен, моля да гласува.
    Гласували 10: за – 10, против и въздържали се няма.
    Дневният ред е приет.

    По т. 1 сме поканили от Министерството на вътрешните работи господин Красимир Ципов – заместник-министър, Георги Кръстев – съветник на министър-председателя и секретар на Съвета по сигурността, и Борис Димитров – председател на Държавната комисия по сигурността на информацията.

    Точка 1 – Законопроект за изменение и допълнение на Закона за защита на класифицираната информация, № 502-01-59, внесен от Министерския съвет на 20 юли 2015 г. за първо гласуване.
    Заповядайте, господин Ципов.
    ЗАМЕСТНИК-МИНИСТЪР КРАСИМИР ЦИПОВ: Благодаря Ви, господин председател.

    Уважаеми народни представители, ще бъда съвсем кратък. Внесеният от Министерския съвет Законопроект за изменение и допълнение на Закона за защита на класифицираната информация, в контекста на внесени и разгледани от Комисията предишни два законопроекта, внесени от група народни представители.
    Предложението за изменение в действащия Закон съответства на презумпцията за невиновност, установена в чл. 31, ал. 3 от Конституцията на Република България. Съгласно този член обвиняемият се смята за невинен до установяване на противното с влязла в сила присъда, презумпцията за невиновност е изрично установена и в чл. 16 от Наказателно-процесуалния кодекс.
    Настоящата редакция на текста на чл. 40, ал. 1, т. 5 противоречи на чл. 6, т. 2 от Конвенцията за защита направата на човека и основните свободи, ратифицирана със закон, приет от Народното събрание. Съгласно чл. 6 от Конвенцията всяко лице, обвинено в извършване на престъпление, се счита за невинно до доказване на вината му в съответствие със закона.
    Формалното прилагане на изискването срещу лицето да няма образувано досъдебно или съдебно производство за умишлено престъпление от общ характер води до постановяване на откази за достъп до класифицирана информация или отнемане на издадени разрешения за достъп.
    В предлагания проект с преходни и заключителни разпоредби е уредени изрично приключването на заварените производства по жалби срещу откази за издаване на разрешения за достъп до класифицирана информация или срещу отнемания на разрешения за достъп до класифицирана информация, издадени на основание чл. 40, ал. 1, т. 5 от Закона за защита на класифицираната информация, да се извършва по новия ред, както и влезлите в сила откази и отнемания, за които сроковете по чл. 56, ал. 6 и чл. 59, ал. 6 от Закона за защита на класифицираната информация не са изтекли, да прекратят своето действие. Благодаря за вниманието.
    ПРЕДС. АТАНАС АТАНАСОВ: И аз благодаря на господин Ципов.
    Господин Димитров, да вземете отношение по проекта.
    БОРИС ДИМИТРОВ: Отношението на Министерския съвет беше в резултат на наш Проект за изменение и допълнение на Закона за защита на класифицираната информация. Причините и поводът за това, освен казаното от господин Ципов до момент, беше и практиката, която наблюдаваме при разглеждането на жалби срещу постановени откази и отнемания на това основание – на т. 5, чл. 40, ал. 1.
    Ние също считаме, че нарушение на принципа за невиновност и че повече създава пречки в работата, отколкото да решава някакъв проблем. Това бяха и нашите мотиви, с които предложихме Законопроекта.
    ПРЕДС. АТАНАС АТАНАСОВ: Благодаря Ви.
    Заповядайте, господин Кръстев.
    ГЕОРГИ КРЪСТЕВ: Благодаря, господин председател.
    Уважаеми господа народни представители, бих добавил само, че с тази промяна ще бъде спряна, на практика, една наблюдавана през последните години, когато образуването на досъдебни производства и отказа да се издадат разрешения бяха използвани за съвсем други цели, не и за целите на Закона за защита на класифицираната информация.
    В този смисъл несъмнено ще се укрепи общественото чувство за справедливост, когато държавата реализира своите интереси в защитата на класифицираната информация. Благодаря.

    ПРЕДС. АТАНАС АТАНАСОВ: И аз благодаря на господин Кръстев.
    Колеги, имате думата за отношение по Законопроекта.
    Ако няма, аз ще взема отношение накратко.
    Знаете, че има други два законопроекта, които бяха приети на първо четене в нашата комисия и предстои разглеждането им в пленарната зала. Характерното и важното на този законопроект, който в първата си част е идентичен с внесените два други законопроекта, е в Преходните и заключителни разпоредби, а именно с тези два параграфа на практика се уреждат заварените производства по висящи жалби, от една страна. Тоест тези производства ще бъдат решавани след приемането на закона. В смисъл, че след отмяната на т. 5, на ал. 1, чл. 40 на практика тези производства трябва да бъдат прекратени, защото няма да има законово основание.
    Също така ретроактивно се уреждат назад всички онези случаи, в които на това основание са били отказани или отнемани допуските до класифицирана информация.
    Това е характерното на този законопроект и е важно да бъдат обединени трите, за да може този текст да произведе своето действие.
    Други мнения и становища? Не виждам.
    Благодаря Ви.
    Предлагам да гласуваме.
    Който е съгласен да бъде приет на първо четене в Комисията Законопроект за изменение на Закона за защита на класифицираната информация, № 502-01-59, внесен от Министерския съвет на 20 юли 2015 г., моля да гласува.
    Гласували 10: за – 10, против и въздържали се няма.
    Законопроектът е приет на първо гласуване.
    Приключваме с точка първа.
    Някой желае ли да вземе отношение по т. 2? Няма.
    Благодаря Ви.
    Закривам заседанието на комисията.






    (Закрито в 16,50. ч.)


    ПРЕДСЕДАТЕЛ:
    Атанас Атанасов
    Форма за търсене
    Ключова дума