Комисия по земеделието и храните
20/01/2016
Рамкова позиция относно Предложение за регламент на Европейския парламент и на Съвета относно устойчивото управление на външните риболовни флотове и за отмяна на Регламент (ЕО) № 1006/2008 на Съвета, внесена от Министерски съвет на 13.1.2016 г., както и проекта на акта.
ЧЕТИРИДЕСЕТ И ТРЕТО НАРОДНО СЪБРАНИЕ
Комисия по земеделието и храните
ЧРЕЗ
Г-ЖА ЦЕЦКА ЦАЧЕВА
ПРЕДСЕДАТЕЛ НА
` НАРОДНОТО СЪБРАНИЕ
ДО
Г-Н СВЕТЛИН ТАНЧЕВ
ПРЕДСЕДАТЕЛ НА
КОМИСИЯТА ПО
ЕВРОПЕЙСКЕТЕ ВЪПРОСИ
И КОНТРОЛ НА ЕВРОПЕЙСКИТЕ ФОНДОВЕ
ДОКЛАД
НА КОМИСИЯТА ПО ЗЕМЕДЕЛИЕТО И ХРАНИТЕ
ОТНОСНО: Рамкова позиция относно Предложение за регламент на Европейския парламент и на Съвета относно устойчивото управление на външните риболовни флотове и за отмяна на Регламент (ЕО) № 1006/2008 на Съвета, внесена от Министерски съвет на 13.1.2016 г., както и проекта на акта.
Комисията по земеделието и храните проведе заседание на 20 януари 2016 г., на което обсъди Рамковата позиция, попадаща в обхвата на т. 29 от Годишната работна програма на Народното събрание по въпросите на ЕС за 2015 г., относно Предложение за регламент на Европейския парламент и на Съвета относно устойчивото управление на външните риболовни флотове и за отмяна на Регламент (ЕО) № 1006/2008 на Съвета, внесена от Министерски съвет на 13.1.2016 г., както и проекта на акта.
Позицията и проекта на акта бяха представени от Галин Николов – заместник-изпълнителен директор на Изпълнителната агенция по рибарство и аквакултури.
Предложението за регламент разглежда управлението на разрешенията за флота на Съюза извън водите на Съюза и за корабите на трети държави във водите на Съюза, когато извършват риболовни дейности. Инициативата е насочена към уточняване и опростяване на съществуващите разпоредби по отношение на отговорностите на равнището на Съюза, на национално равнище и на равнището на операторите, и към привеждане на регламента в съответствие с регламента за контрол.
Според представената Рамковата позиция, предложението цели да засили способността на ЕС да извършва контрол на своя риболовен флот и приемането му би осигурило по-правилно управление и опазване на рибните ресурси. В тази връзка, България подкрепя предложението за регламент на Европейския парламент и на Съвета относно устойчивото управление на външните риболовни флотове и за отмяна на Регламент (EО) № 1006/2008 на Съвета.
В позицията се посочва още, че предложението за регламент не е от голямо значение за страната ни, тъй като не извършваме риболовни дейности извън териториалното море и изключителната икономическа зона на България.
Отбелязва се, че приемането на предложението за регламент би осигурило по-правилно управление и опазване на рибните ресурси и че няма да доведе до промяна в съществуващата нормативна база, няма да даде отражение върху бизнеса и/или администрацията и няма да наложи необходимост от осигуряване на допълнителни национални финансови ресурси за бъдещото му прилагане.
След проведеното обсъждане, Комисията по земеделието и храните с 18 гласа “за”, 0 гласа “против” и 0 гласа “въздържали се” се обедини около следното СТАНОВИЩЕ:
Подкрепя Рамковата позиция относно Предложение за регламент на Европейския парламент и на Съвета относно устойчивото управление на външните риболовни флотове и за отмяна на Регламент (ЕО) № 1006/2008 на Съвета, внесена от Министерски съвет на 13.1.2016 г., както и проекта на акта.
На основание чл. 116, ал. 1 от Правилника за организацията и дейността на Народното събрание Комисията по земеделието и храните представя доклад от обсъждането.
ПРЕДСЕДАТЕЛ:
РУМЕН ХРИСТОВ