Народно събрание на Република България - Начало
Народно събрание
на Република България
Архив Народно събрание

Комисия по земеделието и храните
15/04/2016 второ гласуване

    Законопроект за изменение и допълнение на Закона за защита на животните, № 502-01-57, внесен от Министерския съвет на 9 юли 2015 г., приет на първо гласуване на 29 октомври 2015 г.
    РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ
    ЧЕТИРИДЕСЕТ И ТРЕТО НАРОДНО СЪБРАНИЕ
    КОМИСИЯ ПО ЗЕМЕДЕЛИЕТО И ХРАНИТЕ




    Д О К Л А Д

    Относно: законопроект за изменение и допълнение на Закона за защита на животните, № 502-01-57, внесен от Министерския съвет на 9 юли 2015 г., приет на първо гласуване на 29 октомври 2015 г.

    Проект!
    Второ гласуване



    З А К О Н
    за изменение и допълнение на
    Закона за защита на животните

    (обн., ДВ, бр. 13 от 2008 г., изм., бр. 80 от 2009 г., бр. 8 и 92 от 2011 г. и бр. 53 от 2014 г.)
    Комисията подкрепя текста на вносителя за наименованието на закона.

    Предложение на н. п. Радан Кънев и н. п. Румен Христов:
    Създава се нов § 1:
    § 1. Създава се нов член 3а със следното съдържание:
    „Чл. 3а. В СДВР и ОД МВР на територията на страната се определят разследващи полицаи и служители с оперативни функции, на които се провежда образователна програма, така че, съобразно функционалната си компетентност, да са квалифицирани да работят по случаи за защита на животни.“

    Комисията, на основание чл. 81, ал. 2 от Правилника за организацията и дейността на Народното събрание, не обсъди и не гласува предложението, тъй като е извън принципите и обхвата на приетия на първо гласуване законопроект.


    Предложение на н. п. Радан Кънев и н. п. Румен Христов:
    Създава се нов § 2:
    § 2. Член 21 се изменя така:
    „Чл. 21 (1) Забранява се внасяне, придобиване, продажба, притежаване и отглеждане на екземпляри от разред примати и на диви котки, с изключение на зоологически градини и спасителни центрове.
    (2) Забранява се отглеждането и търговията с кучета и котки в зоомагазини, на открити и закрити пазари.“

    Комисията, на основание чл. 81, ал. 2 от Правилника за организацията и дейността на Народното събрание, не обсъди и не гласува предложението, тъй като е извън принципите и обхвата на приетия на първо гласуване законопроект.


    Предложение на н. п. Радан Кънев и н. п. Румен Христов:
    Създава се нов § 3:
    § 3. В чл. 35 се правят следните изменения:
    1. В ал. 5 след думата „куче” се добавя „или котка”, а след думите „който го“ се добавя „/я”.
    2. Алинея 6 се изменя така:
    „(6) Таксата по ал. 5 не се заплаща от развъдчици, които са членове на киноложки или фелиноложки клубове, членове на Българската републиканска федерация по кинология и на Националната федерация по фелинология или на други български или международни киноложки или фелиноложки федерации, които извършват развъдна дейност на чистопородни кучета или котки.“
    3. Създава се нова ал. 7:
    „(7) Всяко обявление за подаряване, продажба и всякакъв друг вид предлагане на кучета трябва да съдържа следните данни:
    1. данни за собственика, а когато собственикът е неизвестен - данни за лицето, което го предлага–трите имена, когато е физическо лице и наименование и номер на единния идентификационен код (ЕИК) или БУЛСТАТ номер, когато е юридическо лице;
    2. номер от регистрацията на животното по чл. 174 от ЗВМД или номер от регистрацията на животното-майка, от което произхожда.“

    Комисията, на основание чл. 81, ал. 2 от Правилника за организацията и дейността на Народното събрание, не обсъди и не гласува предложението, тъй като е извън принципите и обхвата на приетия на първо гласуване законопроект.


    § 1. Член 40 се изменя така:
    „Чл. 40 (1) Министерският съвет по предложение на министъра на земеделието и храните приема Национална програма за овладяване популацията на безстопанствените кучета на територията на Република България.
    (2) Министърът на земеделието и храните издава наредба за прилагане на националната програма по ал. 1 и за регламентиране на процедурите по нейното изпълнение, механизма на финансиране и отчетност.
    (3) Кметовете на общини организират изпълнението на националната програма и ежегодно до 1 март внасят отчет за нейното изпълнение пред изпълнителния директор на Българската агенция по безопасност на храните.
    (4) Министърът на земеделието и храните ежегодно до 30 април внася за приемане от Министерския съвет отчет за изпълнението на националната програма.
    (5) Националното сдружение на общините в Република България, Българският ветеринарен съюз и организациите за защита на животните, регистрирани по реда на Закона за юридическите лица с нестопанска цел, в чиито устави е предвидена дейност за защита на животните, участват при изготвянето на националната програма по ал. 1 и на наредбата по ал. 2.
    (6) Органите на изпълнителната власт и организациите по ал. 5 съдействат на органите на местното самоуправление при изпълнението на националната програма.”

    Предложение на н. п. Цвета Караянчева, направено по реда на чл. 80, ал. 4, т. 2 от Правилника за организацията и дейността на Народното събрание:
    В чл. 40, ал. 2 думата „прилагане“ се заменя с „разработване“, думите „регламентиране на“ се заличават и се създава изречение второ: „Общинските съвети приемат програма за овладяване на популацията на безстопанствените кучета и план за действие за изпълнение на националната програма по ал. 1 на територията на съответната община, които отговарят на изискванията на наредбата по изречение първо.“
    Комисията подкрепя по принцип предложението.

    Предложение на н. п. Георги Божинов, направено по реда на чл. 80, ал. 4, т. 2 от Правилника за организацията и дейността на Народното събрание:
    В чл. 40, ал. 2 думите „издава наредба за разработване на националната програма“ се заменят с „издава наредба за прилагане на националната програма“.
    Комисията подкрепя предложението.

    Комисията подкрепя по принцип текста на вносителя и предлага следната редакция на § 1:
    § 1. Член 40 се изменя така:
    „Чл. 40 (1) Министерският съвет по предложение на министъра на земеделието и храните приема Национална програма за овладяване популацията на безстопанствените кучета на територията на Република България.
    (2) Министърът на земеделието и храните издава наредба за прилагане на националната програма и за процедурите по нейното изпълнение, механизма на финансиране и отчетност.
    (3) Общинските съвети приемат програма за изпълнение на националната програма и план за действие на съответната община, които отговарят на изискванията на наредбата по ал. 2.
    (4) Кметовете на общини организират изпълнението на програмата и плана по ал. 3 и ежегодно до 1 март внасят отчет за изпълнението на програмата до изпълнителния директор на Българската агенция по безопасност на храните.
    (5) Министърът на земеделието и храните ежегодно до 30 април внася за приемане от Министерския съвет отчет за изпълнението на националната програма.
    (6) Националното сдружение на общините в Република България, Българският ветеринарен съюз и организациите за защита на животните, регистрирани по реда на Закона за юридическите лица с нестопанска цел, в чиито устави е предвидена дейност за защита на животните, участват при изготвянето на националната програма и на наредбата по ал. 2.
    (7) Органите на изпълнителната власт и организациите по ал. 6 съдействат на органите на местното самоуправление при изпълнението на националната програма.”
    § 2. Създават се чл. 40а и 40б:
    „Чл. 40а. (1) Националната програма за овладяване популацията на безстопанствените кучета на територията на Република България се основава на следните принципи:
    1. постигане на здравословна среда за гражданите на Република България и подобряване хуманното отношение към животните;
    2. управление и намаляване на популацията от безстопанствени кучета по ефективен начин чрез масова кастрация.
    (2) Националната програма по ал. 1 съдържа:
    1. цели и задачи;
    2. оценка на състоянието и динамиката на популацията на безстопанствените кучета;
    3. мерки за овладяване и контрол на популацията на безстопанствените кучета чрез масова кастрация;
    4. мерки за контрол върху развъдниците, търговците на кучета, пазарите за животни, зоомагазините и домашната популация;
    5. ръководство, координация, контрол и изпълнители на програмата;
    6. управление и оценка на програмата, доклади и отчетност, уведомяване на обществеността;
    7. очаквани резултати;
    8. мониторинг на средата чрез индикатори за изпълнение;
    9. коригиращи действия при възникване на несъответствия;
    10. други мерки и дейности, свързани с тези по т. 1-9.
    Чл. 40б. Изпълнението на дейностите по националната програма по чл. 40, ал. 1 се финансира със средства от:
    1. държавния бюджет;
    2. общинския бюджет;
    3. дарения от физически и юридически лица;
    4. международни програми и проекти.”

    Предложение на н. п. Светла Бъчварова, н. п. Добрин Данев и н. п. Георги Божинов:
    В § 2 се правят следните изменения и допълнения:
    1. В създавания чл. 40а:
    а) в ал. 1 т. 1 и 2 се изменят така:
    „1. постигане на здравословна среда за гражданите на Република България;
    2. подобряване на хуманното отношение към животните.“
    б) в ал. 2:
    аа) създава се нова т. 4:
    „4. мерки за подпомагане изграждането на регионални приюти за безстопанствени животни;”
    бб) точки 4 – 10 стават съответно т. 5 – 11.
    2. В създавания чл. 40б:
    а) точка 2 - отпада;
    б) точки 3 и 4 стават съответно т. 2 и 3.
    Предложението по т. 1 е оттеглено.
    Комисията не подкрепя предложението по т. 2.

    Предложение на н. п. Румен Христов, направено по реда на чл. 80, ал. 4, т. 2 от Правилника за организацията и дейността на Народното събрание:
    В редакцията на чл. 40а, ал. 1 т. 1 и 2 да се запазят по вносител, а именно:
    „1. постигане на здравословна среда за гражданите на Република България и подобряване хуманното отношение към животните;
    2. управление и намаляване на популацията от безстопанствени кучета по ефективен начин чрез масова кастрация.“
    Комисията подкрепя предложението.

    Комисията подкрепя по принцип текста на вносителя и предлага следната редакция на § 2:
    § 2. Създават се чл. 40а и 40б:
    „Чл. 40а. (1) Националната програма за овладяване популацията на безстопанствените кучета на територията на Република България се основава на следните принципи:
    1. постигане на здравословна среда за гражданите на Република България и подобряване хуманното отношение към животните;
    2. управление и намаляване на популацията от безстопанствени кучета по ефективен начин чрез масова кастрация.
    (2) Националната програма за овладяване популацията на безстопанствените кучета на територията на Република България съдържа:
    1. цели и задачи;
    2. оценка на състоянието и динамиката на популацията на безстопанствените кучета;
    3. мерки за овладяване и контрол на популацията на безстопанствените кучета чрез кастрация;
    4. мерки за подпомагане изграждането на регионални приюти за безстопанствени кучета;
    5. мерки за контрол върху развъдчиците, търговците на кучета, пазарите за животни, зоомагазините и кучетата, отглеждани като компаньони;
    6. изисквания за ръководство, координация, контрол и изпълнение на програмата;
    7. изисквания за управление и оценка на програмата, докладване и отчетност, уведомяване на обществеността;
    8. очаквани резултати;
    9. мониторинг на средата чрез индикатори за изпълнение;
    10. коригиращи действия при констатиране на несъответствия при изпълнение на програмата;
    11. други мерки и дейности, свързани с т. 1-10.
    Чл. 40б. Изпълнението на дейностите по Националната програма за овладяване популацията на безстопанствените кучета на територията на Република България се финансира със средства от:
    1. държавния бюджет;
    2. общинския бюджет;
    3. дарения от физически и юридически лица;
    4. международни програми и проекти.”

    Комисията предлага да се създаде нов § 3:
    § 3. Създава се чл. 40в:
    „Чл. 40в. Мерките за овладяване на популацията и ветеринарномедицинските манипулации на безстопанствени кучета се осъществяват в регистрирани ветеринарномедицински амбулатории, като на животното се осигурява престой за възстановяване не по-малко от 24 часа.“

    § 3. В чл. 41, ал. 1 думите „ал. 2 и 4“ се заменят с „ал. 3 и 5“.

    Комисията подкрепя по принцип текста на вносителя и предлага следната редакция на § 3, който става § 4:
    § 4. В чл. 41, ал. 1 думите „ал. 2 и 4“ се заменят с „ал. 4 и 6“.

    Предложение на н. п. Радан Кънев и н. п. Румен Христов:
    Създава се § 3а:
    § 3а. В чл. 46 се правят следните изменения и допълнения:
    1. Създава се нова ал. 3:
    „(3) При липса на идентификация за собственост на животното се поставя микрочип и се регистрира по реда на чл. 174 от ЗВМД.“
    2. Досегашните ал. 3 и 4 стават съответно ал. 4 и 5.

    Комисията, на основание чл. 81, ал. 2 от Правилника за организацията и дейността на Народното събрание, не обсъди и не гласува предложението, тъй като е извън принципите и обхвата на приетия на първо гласуване законопроект.


    Предложение на н. п. Радан Кънев и н. п. Румен Христов:
    Създава се § 3б:
    § 3б. В чл. 47 се правят следните изменения и допълнения:
    1. Алинея 2 се изменя така:
    „(2) Кучетата по ал.1 се предоставят безвъзмездно на лица, които желаят да ги отглеждат като компаньони и промяната в собствеността се вписва по реда на чл. 174 от ЗВМД.”
    2. Алинея 3 се изменя така:
    „(3) Кучетата, за които не се явят лица по ал. 2, се връщат по местата, от които са взети, с изключение на животни, чието агресивно поведение представлява опасност за живота и здравето на хората или животните, на болни животни – за срока на лечението им, както и на неизлечимо болни животни с необратими патологични изменения, които не им позволяват да водят самостоятелен живот. Кучетата са под надзора и грижите на общините, организациите за защита на животните или други лица, които са подписали декларация за спазване изискванията на чл. 49 и 50.“
    3. Алинеи 4 и 5 се заличават.
    4. Алинея 6 става ал. 4 и се изменя така:
    „(4) Кучетата по ал. 3 се маркират допълнително с V-образно купиране на ухото или друга видима ушна маркировка.“
    5. Алинея 7 става ал. 5 и се изменя така:
    „(5) Управителят на приюта вписва кучетата в регистър на приюта и издава ветеринарномедицински паспорт.“
    6. Алинея 8 става ал. 6 и се изменя така:
    „(6) Управителят на приюта изпраща данните от регистъра по ал. 5 на кмета на съответната община.“

    Комисията, на основание чл. 81, ал. 2 от Правилника за организацията и дейността на Народното събрание, не обсъди и не гласува предложението, тъй като е извън принципите и обхвата на приетия на първо гласуване законопроект.


    Предложение на н. п. Радан Кънев и н. п. Румен Христов:
    Създава се § 3в:
    § 3в. В чл. 54 се създава нова т. 5:
    „5. Номер на микрочипа.“

    Комисията, на основание чл. 81, ал. 2 от Правилника за организацията и дейността на Народното събрание, не обсъди и не гласува предложението, тъй като е извън принципите и обхвата на приетия на първо гласуване законопроект.


    Предложение на н. п. Радан Кънев и н. п. Румен Христов:
    Създава се § 3г:
    § 3г. Член 55 се изменя така:
    „Чл. 55. Мерките за овладяване на популацията и ветеринарномедицинските манипулации на безстопанствените кучета могат да се осъществяват в регистрирани ветеринарномедицински мобилни или стационарни амбулатории и кастрационни центрове, при осигуряване на необходимия след кастрацията престой за възстановяване под лекарско наблюдение не по-малко от 24 часа.“

    Комисията подкрепя по принцип предложението, което е отразено на систематичното му място в нов § 3.


    § 4. Член 69 се изменя така:
    „Чл. 69. Кмет на община, който не изпълни задължение по чл. 40,
    ал. 3, се наказва с глоба в размер от 1000 до 2000 лв., а при повторно нарушение глобата е в двоен размер.“

    Предложение на н. п. Светла Бъчварова, н. п. Добрин Данев и н. п. Георги Божинов:
    Параграф 4 се изменя така:
    „§ 4. Член 69 се отменя.”
    Предложението е оттеглено.

    Предложение на н. п. Светла Бъчварова, направено по реда на чл. 80, ал. 4, т. 2 от Правилника за организацията и дейността на Народното събрание:
    В § 4, относно чл. 69, след думите „ал. 3“ се добавя „за организиране изпълнението на националната програма“.
    Комисията подкрепя по принцип предложението.

    Комисията подкрепя по принцип текста на вносителя и предлага следната редакция на § 4, който става § 5:
    § 5. Член 69 се изменя така:
    „Чл. 69. Кмет на община, който не организира изпълнението на програмата и плана по чл. 40, ал. 3, се наказва с глоба в размер от 1000 до 2000 лв., а при повторно нарушение глобата е в двоен размер.“

    Предложение на н. п. Радан Кънев и н. п. Румен Христов:
    Създава се § 4а:
    § 4а. В § 1 на допълнителните разпоредби се създава нова т. 10а:
    „10а. „Кастрационен център” е ветеринарномедицинско заведение по смисъла на чл. 26, т.1 и 2 от ЗВМД.”
    Комисията не подкрепя предложението.


    Предложение на н. п. Радан Кънев и н. п. Румен Христов:
    Създава се § 4б:
    § 4б. Параграф 4 от преходните и заключителните разпоредби се отменя.
    Комисията подкрепя предложението.

    Комисията предлага да се създаде нов § 6:
    § 6. Параграф 4 от преходните и заключителните разпоредби се отменя.

    § 5. Параграф 7 от преходните и заключителните разпоредби се отменя.
    Комисията подкрепя текста на вносителя за § 5, който става § 7.

    Комисията предлага да се създаде нов § 8:
    § 8. Параграф 17 от преходните и заключителните разпоредби на Закона за изменение и допълнение на Закона за защита на животните (ДВ, бр. 92 от 2011 г.) се отменя.

    ПРЕХОДНИ И ЗАКЛЮЧИТЕЛНИ РАЗПОРЕДБИ
    Комисията подкрепя текста на вносителя за наименованието на подразделението на закона.

    § 6. Параграф 17 от преходните и заключителните разпоредби на Закона за изменение и допълнение на Закона за защита на животните (ДВ, бр. 92 от 2011 г.) се отменя.

    Комисията подкрепя текста на вносителя за § 6, който е отразен на систематичното му място в нов § 8.

    § 7. Програмите за овладяване популацията на безстопанствените кучета, приети от общинските съвети, се прилагат до приемането на Националната програма за овладяване популацията на безстопанствените кучета на територията на Република България.

    Комисията подкрепя по принцип текста на вносителя и предлага следната редакция на § 7, който става § 9:
    § 9. Програмата за овладяване популацията на безстопанствените кучета, приета от съответния общински съвет до влизането в сила на този закон, се прилага до приемането на програма по чл. 40, ал. 3, доколкото не противоречи на Националната програма за овладяване популацията на безстопанствените кучета на територията на Република България.

    § 8. Националната програма по чл. 40, ал. 1 и наредбата по чл. 40, ал. 2 се приемат в 6-месечен срок от влизането в сила на този закон.

    Предложение на н. п. Цвета Караянчева, направено по реда на чл. 80, ал. 4, т. 2 от Правилника за организацията и дейността на Народното събрание:
    В редакцията на § 8:
    1. Алинея 1 става ал. 2 и в нея думите „В 6-месечен срок от влизането в сила на този закон“ се заменят с „В срок до 31 декември 2016 г.“.
    2. Създава се ал. 3:
    „(3) В 6-месечен срок от приемането на Националната програма за овладяване популацията на безстопанствените кучета на територията на Република България общинските съвети приемат програмите и плановете по чл. 40, ал. 2.“
    Комисията подкрепя по принцип предложението.

    Комисията подкрепя по принцип текста на вносителя и предлага следната редакция на § 8, който става § 10:
    § 10. (1) В 6-месечен срок от влизането в сила на този закон Министерският съвет приема Национална програма за овладяване популацията на безстопанствените кучета на територията на Република България.
    (2) В срок до 31 декември 2016 г. министърът на земеделието и храните издава наредбата по чл. 40, ал. 2.
    (3) В 6-месечен срок от приемането на Националната програма за овладяване популацията на безстопанствените кучета на територията на Република България общинските съвети приемат програмите и плановете по чл. 40, ал. 3.

    Предложение на н. п. Радан Кънев и н. п. Румен Христов:
    Създава се § 8а:
    § 8а. Член 21, ал. 2 влиза в сила от 1 януари 2017 г.

    Комисията, на основание чл. 81, ал. 2 от Правилника за организацията и дейността на Народното събрание, не обсъди и не гласува предложението, тъй като е извън принципите и обхвата на приетия на първо гласуване законопроект.

    ПРЕДСЕДАТЕЛ:
    РУМЕН ХРИСТОВ
    Форма за търсене
    Ключова дума