Народно събрание на Република България - Начало
Народно събрание
на Република България
Архив Народно събрание

Комисия по земеделието и храните
18/05/2016 първо гласуване

    Законопроект за изменение и допълнение на Кодекса на труда, № 654-01-64, внесен от н.п. Румен Христов и гр.н.п. на 12 май 2016 г.
    ЧЕТИРИДЕСЕТ И ТРЕТО НАРОДНО СЪБРАНИЕ
    Комисия по земеделието и храните

    ДОКЛАД
    за
    първо гласуване

    НА КОМИСИЯТА ПО ЗЕМЕДЕЛИЕТО И ХРАНИТЕ

    ОТНОСНО: Законопроект за изменение и допълнение на Кодекса на труда, № 654-01-64, внесен от н.п. Румен Христов и гр.н.п. на 12 май 2016 г.

    Комисията по земеделието и храните проведе заседание на 18 май 2016 г., на което обсъди законопроект за изменение и допълнение на Кодекса на труда, № 654-01-64, внесен от н.п. Румен Христов и гр.н.п. на 12 май 2016 г.
    В работата на комисията участие взеха от Министерството на земеделието и храните – Цветан Димитров – заместник-министър, Дора Ненова – директор на Дирекция „Държавни помощи и регулации” и Невена Ненова – началник на отдел в Дирекция „Правно обслужване и обществени поръчки“. От Изпълнителната агенция „Главна инспекция по труда“ – инж. Румяна Михайлова – изпълнителен директор и Теодора Дичева – директор на Дирекция „Правно осигуряване на инспекционната дейност“.
    Законопроектът беше представен от н.п. Румен Христов.
    Със законопроекта се предлага да се създаде възможност еднодневният трудов договор за краткотрайна сезонна селскостопанска работа да бъде сключван от регистрираните земеделски стопани в 14-дневен срок от полагането на труд от работника.
    От Министерството на земеделието и храните подкрепят законопроекта.
    От Министерството на труда и социалната политика не подкрепят законопроекта. Според тях, предложението противоречи на основните принципи на трудовото законодателство. Оценяват като недопустимо заплащането на труд без наличието на трудов договор към момента на извършване на дейността. Подчертават, че евентуални списъци с данни за наетите работници не могат да имат доказателствена стойност по отношение на правата на вписаните в тях работници като право на трудово възнаграждение, на социални и здравни осигуровки и на обезщетение при трудова злополука.
    КТ „Подкрепа“ също изразява категорично несъгласие както с предложените промени, така и по принцип с еднодневните трудови договори. Счита, че тези договори противоречат на базови принципи за защита на правата и интересите на работниците и настоява законопроектът да бъде подложен на обсъждане в Националния съвет за тристранно сътрудничество.
    В рамките на направено процедурно предложение, н.п. проф. Станков, проф. Бъчварова и Султанка Петрова се съгласиха, че земеделските стопани срещат трудности при наемането на сезонни работници, но предвид отрицателното становище на Министерството на труда и социалната политика и задължението промени, касаещи трудови и осигурителни отношения, да бъдат съгласувани с Националния съвет за тристранно сътрудничество, предложиха отлагане на дебата.
    В последвалата дискусия взеха участие н.п. Румен Христов, Румен Йончев, Румен Желев, Мария Белова и Георги Андонов.
    Народните представители припомниха проведеното съвместно заседание с Комисията по труда, социалната и демографската политика, на което браншовите организации, използващи еднодневни договори, подробно са изложили своите предложения за облекчаване на процедурата по тяхното сключване. Съгласиха се, че земеделските стопани имат сериозен проблем с наемането на сезонни работниците по време на кампании предвид това, че трудът е тежък и интензивен, същевременно изключително краткосрочен и осигурява доходи за много кратък период от време. Освен това, основният контингент от лица, които се наемат за събиране на реколтата, са социално слаби, често ниско грамотни хора, безработни и трайно безработни, които държат да продължат да ползват правата си на социално слаби и често отказват да сключват договори. Това, от своя страна, не позволява на земеделските стопани да осчетоводяват разходите, свързани с тяхното наемане.
    Във връзка с отрицателните становища, изразени от Министерството на труда и социалната политика и КТ „Подкрепа“, подчертаха, че отговорност на народните представители е да създадат правна възможност този проблем да бъде разрешен, а механизмът на осъществяване на контрола следва да бъде предложен от ресорното министерство.

    След проведените разисквания, Комисията по земеделието и храните с 9 гласа “за”, 0 гласа “против” и 3 гласа “въздържали се” предлага на Народното събрание да приеме на първо гласуване законопроект за изменение и допълнение на Кодекса на труда, № 654-01-64, внесен от н.п. Румен Христов и гр.н.п. на 12 май 2016 г.


    ПРЕДСЕДАТЕЛ:

    РУМЕН ХРИСТОВ
    Форма за търсене
    Ключова дума