Комисия по земеделието и храните
19/10/2016 първо гласуване
Законопроект за ратифициране на измененото Споразумение за създаване на Генерална комисия по рибарство за Средиземно море, № 602-02-35, внесен от Министерския съвет на 7 октомври 2016 г.
ЧЕТИРИДЕСЕТ И ТРЕТО НАРОДНО СЪБРАНИЕ
Комисия по земеделието и храните
ДОКЛАД
за
първо гласуване
НА КОМИСИЯТА ПО ЗЕМЕДЕЛИЕТО И ХРАНИТЕ
ОТНОСНО: Законопроект за ратифициране на измененото Споразумение за създаване на Генерална комисия по рибарство за Средиземно море, № 602-02-35, внесен от Министерския съвет на 7 октомври 2016 г.
Комисията по земеделието и храните проведе заседание на 19 октомври 2016 г., на което обсъди законопроект за ратифициране на измененото Споразумение за създаване на Генерална комисия по рибарство за Средиземно море, № 602-02-35, внесен от Министерския съвет на 7 октомври 2016 г.
В работата на комисията участие взеха – от Министерството на земеделието и храните – Тодор Тодоров – началник на отдел в дирекция „Европейска координация и международни отношения“, Цвета Белчева – старши експерт в същата дирекция и Ивайло Симеонов – директор на дирекция „Обща политика в областта на рибарството“.
Законопроектът с мотивите към него беше представен от Ивайло Симеонов.
Генералната комисия по рибарство за Средиземно море е регионална организация за управление на рибарството към Организацията по прехрана и земеделие към ООН, създадена по силата на споразумение от 24 септември 1949 г. То е влязло в сила през февруари 1952 г., претърпяло е няколко изменения, като Република България го е ратифицирала със закон 2006 г.
Европейската общност се присъединява към споразумението през 1998 г., като държавите членки от Средиземноморския и Черноморския регион също стават страни по него. С Решение (ЕС) 2015/674 на Съвета от 20 април 2015 г. Европейският съюз приема и измененото Споразумение за създаване на Генерална комисия по рибарство за Средиземно море, което следва да бъде ратифицирано и по съответния национален ред.
Целта на измененията е да се осъвремени и да се засили ролята на комисията в опазването на рибните ресурси и в тази връзка се ревизират структурата и съдържанието на действащото споразумение.
Основните промени са свързани с по-ясното дефиниране и разширяване на целта, общите принципи и функциите на комисията и са напълно съобразени с принципите на Общата политика по рибарство на Европейския съюз. Поставя се ясна обща цел за биологична, социална, икономическа и екологична устойчивост на живите морски ресурси и на аквакултурата в зоната на прилагане. По-ясно са определени функциите на комисията, които включват насърчаване на управлението на рибарството чрез многогодишни планове за управление, основани на екосистемен подход, създаването на зони с ограничения за риболов, свеждане до минимум на въздействието от риболовните дейности върху живите морски ресурси и техните екосистеми, намаляване на изхвърлянето на улов и борбата с незаконния, недеклариран и нерегулиран риболов, включително чрез механизми за ефективен мониторинг, контрол и надзор.
Въвеждат се определения на термините, необходими за правилното тълкуване на споразумението. Въвеждат се разпоредби за определянето на мерки и санкции за извършени нарушения и се създава ясен механизъм за уреждане на спорове между договарящите страни.
С ратифицирането на споразумението Република България ще може да участва във финансирани от комисията научни, технически и методически проекти, форуми и семинари, в обмена на специализирана информация и ще може да упражнява правото си на глас в рамките на установената от Европейския съюз компетентност, при вземането на решения на сесиите на Генералната комисия по рибарство за Средиземно море.
След проведеното гласувaне, Комисията по земеделието и храните с 15 гласа “за”, 0 гласа “против” и 0 гласа “въздържали се” предлага на Народното събрание да приеме на първо гласуване законопроект за ратифициране на измененото Споразумение за създаване на Генерална комисия по рибарство за Средиземно море, № 602-02-35, внесен от Министерския съвет на 7 октомври 2016 г.
ПРЕДСЕДАТЕЛ:
РУМЕН ХРИСТОВ