Народно събрание на Република България - Начало
Народно събрание
на Република България
Архив Народно събрание

Комисия по земеделието и храните
05/03/2015
    Изслушване на изпълнителния директор на Българската агенция по безопасност на храните професор Пламен Моллов относно доставка на ваксина за болестта „син език”.
    ЧЕТИРИДЕСЕТ И ТРЕТО НАРОДНО СЪБРАНИЕ
    КОМИСИЯ ПО ЗЕМЕДЕЛИЕТО И ХРАНИТЕ





    П Р О Т О К О Л

    № 11




    На 5 март 2015 г. се проведе заседание на Комисията по земеделието и храните, което беше открито в 14.30 часа с председател Румен Христов при следния дневен ред:



    ДНЕВЕН РЕД:

    1. Изслушване на изпълнителния директор на Българската агенция по безопасност на храните професор Пламен Моллов относно доставка на ваксина за болестта „син език”.
    2. Текущи.




    ПРЕДС. РУМЕН ХРИСТОВ: Добър ден, уважаеми колеги!
    Имаме кворум. Предлагам да започнем работа. Първо, искам да приемем дневният ред на днешното заседание на Комисията по земеделието и храните.
    Като първа точка предлагам изслушване на изпълнителния директор
    на Българската агенция по безопасност на храните професор Пламен Моллов относно доставка на ваксина за болестта „син език” и втора точка „Текущи”. Който е съгласен с така предложения дневен ред, моля да гласува!
    ГЛАСУВАНЕ: „За” – 16, „Против” – няма, „Въздържали се” - няма.
    ПРЕДС. РУМЕН ХРИСТОВ: Уважаеми дами и господа, на заседанието на Комисията по земеделието и храните на 5 март, сряда, от 14.30 ч. присъстват следните гости: Професор Пламен Моллов, изпълнителен директор на Българската агенция за безопасност на храните; д-р Пенчо Каменов, директор Дирекция в Българската агенция за безопасност на храните; Анатоли Великов, главен секретар в Българската агенция за безопасност на храните; Цветелина Пишикова, главен експерт в Министерството на земеделието и храните.
    Тук е и Елица Николова – главен секретар на Президента н Република България..
    Има представители на граждански движение: Антон Димитров – ГО Граждански форум „Промяна”; Стефан Трашлиев, Гурко Лозанов, Петър Петров, Професор Николай Динев, Илия Бачев, Пламен Драгнев, Евгени Славчев, Емил Милов, Камен Колчев – КРИБ и Националната асоциация на говедовъдите в България, представен от Димитър Зоров, председател, Георги Гущеров, Румен Станев, Бойко Синапов, Дарина Шишкова, Милен Кехайов, Иван Чалъков, Любослав Коюмджиев, Велин Мицев.
    Преди да започнем изслушването на професор Моллов, доколкото разбрах той е подготвил материали за всеки един член на Комисията и копията са раздадени, моля да се запознаете с тях. Предлагам да дадем думата на професор Моллов за кратко изложение за това, което е свършено от Агенцията към настоящия момент, а после ще имате право на въпроси.
    Заповядайте, уважаеми професор Моллов!
    ПРОФЕСОР ПЛАМЕН МОЛЛОВ, изпълнителен директор на БАБХ: Благодаря, господин Председател. Уважаеми народни представители, уважаеми дами и господа, гости. Преди всичко бих искал да благодаря за това, че Комисията по земеделие и храни уважи присъствието ни с поканата, която отправихте към нас по повод на най-наболялата в последно време тема, свързана с болестта „син език” и нейното разпространение. Това е една добра практика, която надявам се ще продължи за в бъдеще, защото считам, че това е най-добрата форма за сътрудничество между държавните органи, за да можете Вие да познавате спецификата на материята, с която ние управляваме ежедневно в нашата дейност и с оглед на това да се взимат най-мъдрите професионални и управленски решения.
    С настоящия доклад бих искал накратко да Ви запозная със ситуацията в хронологичен ред, преди да кажа последните неща, които са свързани с овладяването на болестта „син език” и в частност със стартирането на ваксинацията, тъй като тази хронология ще бъде важна от гладна точка на официално възложени въпроси, на които тя предварително ще отговори. Разбира се, в докладите подробно е направено едно резюме на хронологията, но аз искам да се спра на няколко важни момента, така че да акцентирам Вашето внимание. Искам всеки един от Вас да е максимално информиран не само от медиите, но и от други източници.
    „Синият език” е трансмисивно вирусно заболяване, което не се предава от животно на животно, предава се единствено от ухапване от насекоми. Това е особено опасно в топлия сезон на годината, когато има активен летеж и има ветрове. Това само по себе си показва, че тази болест е трудно за овладяване, когато тръгне нейното разпространение. Тя е характерна за всички домашни и диви преживни животни и се предава чрез ухапване. Така се предава вирусът, който практически безсимптомно засяга животните в първия момент и може едва впоследствие да се установи проблемът и наличието на заболяването.
    За пръв в България заболяването „син език” е установено през 1999 г., когато в с. Сливарово, област Бургаска за пръв път вирусът е прескочил четиридесет и втория паралел. Тоест предвид глобалното затопляне и промените в климата, ние можем да очакваме за в бъдеще все по-масирано настъпване на подобни болести от Африка. Пример за това са доста от европейските страни, в които заболяването се разпространи изключително бързо през последните години. България не е единствен и изолиран случай. Тя е една от многото южни европейски страни, в които това заболяване се наблюдава.
    Известни са общо 24 серотипа, които още повече усложняват задачата с превенцията на това заболяване, тъй като няма как да се вземат превантивни мерки спрямо 24-те серотипа едновременно. Това е причината заболяването да е изключително коварно от гледна точка на овладяване. От 2001 г. България изпълнява одобрена от Европейската комисия Програма за надзор на заболяването „син език”, която включва ежемесечно серологично изследване на животни, които се намират в населени места близо до южната и западната граница на България, където се наблюдава най-голяма опасност.
    Конкретно в хода на едно подобно изследване по програмата за надзор на 4 юли 2014 г. беше установено наличие на болестта „син език” в село Мандрица, Ивайловградско в стопанството на Пламен Чобанов. Оказа се, че произходът на това заболяване е Гърция, като бих искал да споделя с Вас, че за пръв път в Гърция това заболяване беше установено в края на май в най-южната точка на Гърция. С цел бързо ограничаване и локализиране на болестта още същият ден, в който беше установено в нашите лаборатории заболяването, бяха предприети необходимите мерки и изготвени необходимите документи, на база на които работим, беше формиран национален кризисен щаб, беше проведено неговото първо заседание и съответно се взеха мерки за първоначално ограничаване на заболяването в осем области на страната, като се затвори един параметър от сто километра от огнището на заболяването. Също така бяха издадени разпоредби за ликвидиране убиване и загробване на животните, които са показали клинични признаци, с изпращане на съответните проби в референтната лаборатория за „син език” във Великобритания. Също така бяха направени и различни действия за дезинфекция на заразените животновъдни обекти по обработка с инсектициди с директно действие и така нататък.
    Всички тези мерки, които бяха взети като първа акция от страна на Агенцията, бяха извършени на 4 юли тоест в ден, в който беше установено заболяването „син език”. С това искам да разсея едно налагано в медиите становище, че едва ли не някакъв период е проспан и сме чакали нещо да се случи. Не. В първия момент, в който имаше картина на заболяване, в първия момент имаше реакция.
    На 11 юли референтната лаборатория във Великобритания потвърди наличието на „син език” и заяви специално, това е референтната лаборатория за Европейския съюз, тя потвърди, че заболяването е от серотип четвърти, което беше за пръв път в България. В предното през 2001 г. серотипът беше номер девет. На 11 юли същият ден Българската агенция по безопасност на храните се обърна с молба към Европейската комисия за предоставяне на съответните диагностикови реагенти, с които да можем бързо да установяваме разпространяването на заболяването. В отговор Европейската комисия ни изпрати официално писмо, с което ни уведоми, че не може директно да ни предостави диагностиковите реагенти и че е необходимо да преразгледаме нашата програма по надзор и да я претрансформираме в програма за надзор и ратификация на болестта „син език”. С цел предприемане на посочените преди малко дейности, които бяха необходими за ограничаване и ликвидиране на епидемията от заболяването, подготвихме проектопостановление на Министерския съвет. На 15 юли поискахме на практика, с доклад чрез това постановление, да бъде финансирана някаква първоначална дейност, свързана с отделните мероприятия и мерки по ограничаване на заболяването, свързани с допълнително финансиране. На 21 юли получихме отказ от Министерството на финансите. На 22 юли с решение на изпълнителния директор беше открита процедура по договаряне на доставка на диагностикови консумативи за диагностициране, тъй като нямаше как да се оставят нещата да се случат и да нямаме възможност за реакция.
    На 4 август 2014 г. с постановление на Министерския съвет № 239 бяха одобрени допълнителни разходи в размер на 450 хиляди лева, които отидоха за три отделни функции, които считахме за най-важни в този момент, а именно да бъдат командировани съответните ветеринарномедицински специалисти в засегнатите райони на страната с оглед на извършване на определени мероприятия на дезинфекция на заразените животновъдни обекти, торищата и доставка на водопой на животните. Тези пари бяха използвани за третиране на възприемчивите животни с инсектициден препарат в определени животновъдни обекти с най-голям риск. Бяха предоставени препарати феромони в близост до животновъдни обекти с цел привличане и унищожаване на насекоми и комароподобни.
    На 18 август беше стартирана нова процедура за допълнителни обработка с инсектицидни препарати и с постановление на Министерския съвет от 4 септември бяха отпуснати 1 милион и 800 хиляди 889 лева, които бяха заложени за провеждане на съответните мероприятия по дезинфекция и дезинсекция.
    Междувременно на 3 септември в Брюксел се състоя техническа среща на Европейската комисия с представителите, които се занимават с ветеринарните въпроси, на която лично имах възможност да присъствам. На нея поставихме няколко от основните въпроси, за които, уважаеми колеги, бих искал да Ви информирам, че до този момент за ваксинация никой не говореше в България. По-скоро говореше се за възможност от ваксинация, но вървеше спор дали да се прилага въобще ваксинация или не, а ако се прилага , тя да бъде с жива или с мъртва ваксина и така нататък. В научните среди, в Съвета по животновъдство, в съответните форуми вървеше дискусия и в този момент техническата среща беше много навременна и необходима, защото тя показа, че в Европейската комисия и съответните специалисти, лично господин Ван Хутен ясно ни даде отговор на въпроса дали трябва да ваксинираме или не, с каква ваксина да ваксинираме и защо трябва да ваксинираме. Нещо, което аз предадох няколко дни по-късно на Съвета по животновъдство, който се състоя няколко дни по-късно в Министерството на земеделието и храните, тъй като основният ефект от ваксинирането на животните се състои в това, че животните получават статус на здрави животни и може с тях да се търгува. Ако това не се направи, тогава с животните не може да се търгува до 6 месеца след приключване на заболяването. Тоест в момента, в който ние докажем, че нямаме заболяване, значи 6 месеца търговията с животни ще бъде забранена. Това означава един изключително голям икономически удар, поради което ваксинацията беше възприета като основен модел на поведение на Агенцията. Тогава ние настояхме пред Министерството на земеделието и храните да се извърши максимално бързо според действията по осигуряване на средствата.
    На 8 септември с доклад на Министерството на земеделието и храните поискахме спешно осигуряване на финансови средства в размер на 2 милиона 263 хиляди и 800 лева, което представлява 50 процента, тъй като потенциалният доставчик на ваксина е един от известните ни, беше споделил, че във всички случаи доставката на ваксина трябва да бъде предплатена поне 50 процента. Всъщност ние с това постановление, което подготвихме, поискахме 6 милиона 27 хиляди, но тези 2 милиона 263 хиляди бяха абсолютно задължителни. Тук искам да направя едно пояснение, което го няма в доклада, а именно, че ваксина, стояща в склад някъде по света, няма. И не може да има, защото никоя фирма в света не може да си позволи лукса да поддържа готова ваксина за 24 отделни серотипа, както и съответната документация, която съпровожда наличните сертификати, разрешителни и така нататък за приложение на ваксината. Поради тази причина практически всяка фирма предварително иска, когато се сключва договор за доставка, да има период на изработка на ваксината, който обичайно е около три месеца. Имайки предвид точно тези обстоятелства, ние още на 8 септември поискахме средства от Министерския съвет през Министерство на земеделието и храните, които средства, уважаеми дами и господа, бяха отпуснати много по-късно, за което ще стане дума след малко. Всъщност това се случи на 10 февруари. Искам да знаете и имате предвид тази малка особеност. Междувременно беше изработена ревизирана Програма за надзор и ратификация на заболяването „син език”, която беше представена пред Европейската комисия, беше одобрена, тя включва ваксинирането като дейност, свързана с отстраняването на болестта. Така че от гледна точка на необходимите действия, които трябваше да извърви и направи агенцията, всички те са абсолютно съгласувани с Европейската комисия в целия период, за който Ви говоря.
    Фактът че през цялото време споделям с Вас едно обстоятелство, наличието и необходимостта, без наличието на готови финансови средства, които да се използват за реакция в такъв случай, както и потенциалът, който оценяваме на база на анализ на риска, който е в посока на влошаване на епизоотичната обстановка в съседните страни, предвид затоплянето на климата, предвид на изместването на болестите от юг на север, все по-необходимо става обмислянето и нормативното уреждане на един фонд „Епизоотии”, който го е имало преди години, който ще даде възможност за бърза реакция. Той трябва да стои неприкосновен на разположение на Министерския съвет и в такива ситуации да се реагира спешно, а не да се чака актуализация на бюджет или събирането и намирането на някакви други средства. Най-вероятно в следващите години ще бъдем все по-често изложени на подобни опасности. Точно заради това, господа народни представители, призовавам Ви да помислите, защото това е политика много важна, сериозна и необходима, от която България се нуждае.
    Следващото нещо, което се случи, независимо от всички действия, които бяха възприети, предвид на това че климатичната картина в България се оказа изключително неблагоприятна с много силни ветрове, с влажен климат, заболяването се разпространи из цялата страна, в резултат на което бяха засегнати над 2 хиляди 155 населени места. Съответно бяха убити и умряха животни в размер на 36 хиляди 252 овце, 556 кози и 472 говеда и въпреки че стопаните бяха обезщетени, това струваше на държавата 6 милиона и 74 хиляди лева. От там нататък на 1 декември беше установено, че векторът не е активиран, тоест куликоидите вече не са активни, с което пред Европейската комисия беше обявено свободен период от вектори. Съответно заболяването в момента е в спяща фаза, до момента в който, разбира се, температурите биха се затоплили трайно и има малко по-малки разлики между дневни и нощни температури. От там за очакванията на финансиране на ваксинирането ние организирахме процедура по договаряне на изработването и доставката на ваксина, така както разпорежда Законът за обществените поръчки. Поканихме всички възможни потенциални производители на първата поръчка. Те са общо пет. От тях три фирми, които са посочени – „Астефарма”, „Фарма Сис” и „Хювефарма”, откликнаха на поканата, подадоха документи. Една фирма, която не беше подала документи SAM BC, обжалва решенията и действия по обществената поръчка. Тези обжалвания не срещнаха одобрение от КЗК и от ВАС. Но така или иначе костваше време, което беше безкрайно ценно. Това беше времето на коледните и новогодишните празници, по които Комисията по защита на конкуренцията не работи. В резултат на това обжалването, процедурата продължи около месец, който месец ние загубихме на практика в процедурно протакане. Тогава, когато Комисията по защита на конкуренцията и ВАС се произнесоха по това, че на процедурата няма нужда да бъде наложена временна мярка по нейното спиране и тя е законосъобразна, в този момент публично бяха отворени офертите на двете фирми, които отговаряха на изискванията, хуманните технически изисквания по процедурата – това са „Астефарма” и „Хювефарма”. В хода на разговорите, които се водиха след това с Комисията, която се състои от съответните експерти и представители на съответните фирми, стана ясно че нито едната, нито другата фирма е в състояние да достави ваксина пред 10 март. Подчертавам това, тъй като това се оказа, това беше поставено първоначално условие, но то не е чисто формално. То е свързано с плановете, които са направени в агенцията и предвижданията за климатичните промени и затоплянето, така че ние нямаше как да си позволим да пренебрегнем този фактор. След като стана ясно, че и двете фирми не могат да доставят ваксината навреме, а освен това се оказа, че едната фирма постави неизпълними изисквания за държавна банкова гаранция свързана с изпълнението на поръчката, процедурата беше прекратена на 2 февруари. На 10 февруари – казвам Ви тези подробности, тъй като едната от двете фирми се изживя като потенциален победител и реши да налага параметри на поръчката, независимо от това какво е заложено в техническото досие, независимо как вървят преговорите, да се водят едностранни разговори. Нещо което беше недопустимо. В резултат на това поръчката беше прекратена. Междувременно на 10 февруари с постановление на Министерския съвет № 26, определи средствата в размер на 4 милиона 625 хиляди лева, които да се използват за закупуване и доставка на ваксина. На 16 февруари, това е максимално първият срок за обявяване на поръчката след наличието на средства за нея, беше обявена нова обществена поръчка, съгласно закона, вече с директно възлагане. Тази поръчка беше одобрена в рамките на един ден и фактически на 17 февруари ние сключихме договор за доставка на необходимите количества ваксина, съгласно предварителните разчети за ваксиниране на волове, овце и говеда и за доставка на необходимата ваксина, която да се приложи за това. Самата ваксина е неактивирана, серотип четири, която е произведена от френската фирма „Мериал” и е предназначена за ваксинация на овце и на говеда. Съгласно кратката характеристика на начина и приложение на ваксината, тя се прилага за овцете еднократно. Искам да подчертая това нещо, тъй като след малко ще дам една финансова обосновка, която допълнително ще обясни нашата мотивация да изберем тази ваксина, извън другите технически характеристики, които я правят напълно приложима и достатъчно гарантирана. Става дума в случая за доставка на ваксина, която е произведена вече в този момент и е предназначена за Румъния, която успяхме да отклоним чрез директни преговори с фирмата.
    На 26 февруари постъпи нова жалба от фирмата, за която Ви казах, че се изживяваше като победител в поръчката. Тази жалба засега нямаме информация да е уважена по някакъв начин, но така или иначе ние сме преминали към по-нататъшни действия за доставка и закупване на ваксината, съответно на договора, който ще се сключи. Извън това сме извършили онези необходими действия, които са напълно задължителни, за да можем да стартираме ваксинацията. Беше разработена и публикувана стандартна оперативна процедура, която беше публикувана на 16 февруари. Процедурата в детайли разписва ангажиментите на стопаните, ангажиментите на частно практикуващите ветеринарни лекари, които ще осъществят ваксинацията, общо 1008 на брой, и задълженията на официалните ветеринарни лекари, които са на служба в Агенцията по безопасност на храните. Съответно на това беше свикан необходимият съвет от компетентните специалисти и се взе решение да се направи тридневно, 72-часово изпитване, тестване, както разпореждат правилата за ветеринарната практика. Фактически тази тестова ваксинация стартира още на 2 март. Ваксината беше доставена на 1 март така, както публично обявихме. Имахме първа доставка от 100 хиляди дози ваксина. Тя тръгна още същия ден за разпределение в седем най-рискови места. Още първия и втория ден бяха ваксинирани тестово 400 броя овце за целите на тази биопроба, която трябва да покаже дали няма някакви странични ефекти, които да се получат при самата ваксината. Междувременно на 4 март беше приета тарифата за определяне на цените, която ни дава формалните основания за сключване на договори с частнопрактикуващи ветеринарни лекари. Разбира се, ние сме водили разговори със съответния Съюз на частнопрактикуващите ветеринарни лекари. Имаме потвърждение за изпълнението на програмата. Имаме и готовност, но имаме и отказ на някои места да се проведе с държавни лекари съответната ваксинация. И, разбира се, разчитаме на онова, което ще бъде скрепено с формални договори през следващите няколко дни.
    Това което Ви казах е изборът на ваксината на „Мериал”. Потенциално другият възможен най-голям доставчик на ваксина беше „Чезеветеринария ” испанска фирма. Всъщност от самото начало се знаеше, че това са двата основни големи доставчици и възможни производители на ваксина. Само за сравнение, за да прецените управленското решение, което сме взели. При сега действащата тарифа, приета на 4 март, имаме манипулация за 1 лв. при овцете на животно и 2 лв. на животно при говедата. Съответно хипотезата, че така както е изискването на самата ваксина, при овцете ще се направи еднократно ваксиниране и ще има гаранция за една година, ще бъде изграден имунитетът, а при говедата двукратно ваксиниране, което означава фактически 4 лева манипулация. Като изхождаме от изходните бази данни в системата за ветеринарна информация ВетИС, знаем че броят на овце е 1 милион и 500 хиляди, говоря със закръглени цифри за по-лесно, и 500 хиляди за говедата, това означава, че манипулацията ще струва приблизително около 3,9 милиона лева. Ако трябваше да се използва ваксината на „Чезеветеринария ”, с която да се ваксинират овцете еднократно, това означава милион и половина натоварване на самата манипулация само при ваксинирането на овцете. Плюс това ваксината на „Чезеветеринария ” струваше 0,60 евро. При еднократна ваксина това означава икономия от 1,21 евро. Ваксината, която се закупи от „Мериал” Франция е на стойност 1 евро и това е цената, която е листвана на европейските борси. Тук искам да разсея всички съмнения. Използвана е цена в условията на бързо договаряне. Не можеше да се търсят ценови различия, различни от това, което е листвано на борсата. Но така или иначе от доставката на ваксината и от манипулациите, които ще се извършат ние ще икономисаме в крайна сметка около два милиона и половина точно заради това, че при овцете се прилага еднократно ваксиниране, което съгласно указанията на фирмата, би трябвало на седмия ден да даде резултат. Тъй като имах възможност и вчера пред медиите да обявя, че всички необходими документи, с които е съпроводена ваксината, са налични, аз имам една папка и ако проявявате интерес към това, мога да Ви покажа съответните ангажименти, с които е съпроводена тази ваксина и които доказват нейните безспорни качества. Нотификацирали сме Европейската комисия за предстоящата ваксинация, за предстоящата ваксина, която трябва да бъде използвана. Имаме устно потвърждение от Европейската комисия като, разбира се, тази нотификация очакваме да бъде потвърдена и писмено. Но така или иначе тази ваксина се прилага в съседни на нас страни. Естествено няма причина, понеже възникна и този въпрос дали тя има сертификат в България – не няма. Има временно разрешение за една година за ползване, което е със заповед от изпълнителния директор, така както беше дадена и на другата фирма, тъй като години наред в България не е имало „син език” и не е имало нужда от ваксинация, затова съответно никоя фирма не поддържа необходими сертификати отделно за някоя страна. В случая за България.
    С всичко това, което Ви казах в доста резюмиран вид, накрая искам да кажа и да свърша с това, че колегите специалисти в Агенцията по безопасност на храните са в пълна готовност да осъществят цялото ваксиниране. Разработени са всичките необходими документи за проследяване на ваксинацията, за всички необходими указания, за допълнителни разяснения и така нататък. Използвам случая, че има представители и на браншовите организации да ги поканя тази информация да я разпространят максимално бързо на своите членове. Да не се пускат слухове по посока на това, че някой някъде бърка с някакви черпаци ваксина. Няма такова нещо. Ваксината е изработена във Франция, в Лион, и е с всичките необходими надлежни документи, така че тя напълно спокойно може да бъде приложена. Разбира се, ние се надяваме, че имаме съдействието Ви. Защото в случая става дума, в крайна сметка за една задача, която е държавен вариант и трябва всички отговорни, компетентни институции и специалисти, и браншовисти да работят в една посока, а именно осъществяване успешно на тази ваксинация. Това е единственият залог ние да получим статут на освободен от „син език” страна и по този начин да имаме възможност да търгуваме, за да не понесем съответно определени икономически загуби. Благодаря Ви за вниманието. Очаквам Вашите въпроси.
    ПРЕДС. РУМЕН ХРИСТОВ: Благодаря, професор Моллов. Преди да започнем дискусията, няколко думи да регламента, който искам да наложим в Комисията по земеделие. Ограничения за народни представители по отношение на времетраенето на изказванията няма. Гостите Ви моля в рамките на три, четири минути да се поберете във Вашите изказвания, защото твърде дълго продължават заседанията на Комисията, а депутатите имат и друга работа. Заповядайте за въпроси и становища.
    ГЕОРГИ АНДОНОВ: Уважаеми господин Председател, уважаеми колеги, господин Моллов, уважаеми гости. Аз съм вече втори мандат член на тази комисия и се радвам, че най-накрая направихме тази среща с Вас като председател на Българската агенция по безопасност на храните.
    По темата „син език”. В предния мандат не можахме, в този мандат също не сме говорили на тази тема. А проблемът се създаде, стоеше си и продължава да стои като тема номер едно сред животновъдите.
    Първото, което е, аз във Вашето изказване не чух да си направите оценка на действията, предприети по отношение на заболяването и разпространението на вируса „син език” през 2014 г. Никъде не можах да чуя такава оценка. Но аз ще си позволя да направя такава оценка, въпреки че не съм експерт, но съм близо до земеделците и животновъдите и бих казал, че за първи път България не само че не успя да ограничи вируса в рамките на първичния периметър на установяване, но вирусът се разпространи на територията на цялата страна, а и излезе от територията на страната ни за първи път. Пораженията за горските животновъди бяха наистина огромни. Аз пред себе си съм виждал как хората губеха от своя бизнес в рамките на това, че държавата не си беше свършила работата в лицето на Българската агенцията по безопасност на храните. Наистина това е една констатация, направена не само от мен, а и от една голяма част от животновъдите. Не само това, ами и проблемите по вземане на мерките, мисля че продължиха и продължават и сега по отношение на с адекватните действия, свързани ограничаването на това вирусно заболяване.
    Второто което е, защо през септември месец не се обявили обществена поръчка за подсигуряване на въпросната ваксина? От септември досега това е половин година. Защо винаги нашата държава трябва да минава на процедура пряко договаряне в последния момент с определена фирма? Защо не си минем цялата законова процедура, за да можем да вземем най-добрата ваксина на най-добрата цена за страната ни? И да започне етапа на ваксиниране в един нормален период, когато според мен мисля че още януари, края на януари, началото на февруари месец може да започне ваксинирането. Защо се забави всичко това? И ще Ви помоля, ако може Вие самият да си дадете една оценка на работата, която е свършила Агенцията по безопасност на храните по отношение на овладяване на вируса предната година и да ми отговорите, защо толкова много време се забави самата процедура за избор на ваксина и доставчици на ваксината.
    ПРОФЕСОР ПЛАМЕН МОЛЛОВ, изпълнителен директор на БАБХ: Разбира се, господин Андонов, ще Ви отговоря. Първо, на въпроса защо не е направена обществена поръчка още септември. Обществена поръчка, съгласно българското законодателство, се прави тогава, когато има финансово обезпечаване. Съгласно всички бюджетни разчети на Агенцията по безопасност на храните, които аз съм готов да Ви предоставя към тази дата…
    ГЕОРГИ АНДОНОВ: Само секунда. Можете ли да конкретизирате законодателството и разпоредбата на базата, на която изказвате това твърдение по отношение на финансирането и по осигуряването на финансирането за обществени поръчки.
    ПРОФЕСОР ПЛАМЕН МОЛЛОВ, изпълнителен директор на БАБХ: Тук малко ще ми помогне моят главен секретар Анатоли Великов, тъй като това е правна материя, аз не мога да познавам всички членове на закона. Искам да Ви уверя, че такова изискване има. За да бъде стартирана една обществена поръчка, трябва да има гарантирани финансови средства да обезпечават тази поръчка. Искам да Ви припомня, че 2014 г. есента бяхме в състояние на актуализация на бюджета. Първо се чакаше тази актуализация и чак след актуализацията на бюджета се отпуснаха средства, които дадоха основание да се стартира обществената поръчка.
    Искам да Ви припомня нещо от експозето, което направих преди малко, а именно, че на 8 септември 2014 г., това е на 4 страница някъде по средата, беше изпратен доклад до Министерството на земеделието и храните, в който искаме финансови средства за закупуване и прилагане на ваксина срещу болестта „син език”. Осми септември – това е пет дни след техническата среща в Брюксел и може би един или два дни след Съвета по животновъдство в Министерството на земеделието и храните, който по памет се случи няколко дни след връщането ни от Брюксел. Така че не мога да приема упрека, че нещо не сме свършили навреме. Все пак ние сме изпълнителна агенция, работеща с конкретни норми, с конкретни пари. Затова няколко пъти подчертах включително и необходимостта от формирането на такъв Фонд „Епизоотии”, който смятам, че ще бъде наложителен за в бъдеще време, за да не се случи тази ситуация и който и да е директор да трябва да отговаря за нещо, което не е в неговите правомощия. По отношение на нашите действия, които сме предприели въпреки това, бих искал да Ви информирам само за един факт. И няма да си давам оценка, оценката оставям на Вас.
    ГЕОРГИ АНДОНОВ: Шест милиона за държавата и още толкова за фермерите. Това е оценката.
    ПРОФЕСОР ПЛАМЕН МОЛЛОВ, изпълнителен директор на БАБХ: Сравнимо е това, което сме направили ние и това, което се е случило в Македония, тъй като географски сме разположени на една ширина. Само за Ваша информация Македония е загубила четири пъти повече животни, процентно изразени, в сравнение с България. Нямам какво да Ви кажа друго. Не е повод за гордост, но само за информация.
    АНАТОЛИ ВЕЛИКОВ, главен секретар на БАБХ: Уважаеми дами и господа народни представители, господин Председател, уважаеми гости. По Закона за обществените поръчки чл. 7 е посочено, че нито една обществена поръчка не може да бъде стартирана без да бъде осигурено финансиране. Поискани са в изпълнение на това изискване пари от Министерството на земеделието, което също страда от липсата на средства. Парите са ни осигурени, по спомен казвам на 6 или 7 декември, и обществената поръчка е стартирана на 8 декември.
    ГЕОРГИ АНДОНОВ: Сроковете за обявяване на процедурата и по поръчката не са обвързани с финансирането. Знаете го много добре като юрист. Вие можете още септември месец да започнете процедурата за избор на доставчик. А самият прием документи можете да го стартирате в момента, в който пристигнат парите. Това е елементарно, Вие сте юрист може би, и го знаете много по-добре от мен. Затова въпросът ми е следният – защо септември месец не стартирахте процедурата по обявяване, по съгласуване и други истории, които са свързани със сроковете и когато дойдат парите, започвате приема. Елементарно. Спестявате месец и половина, два. Вие го знаете по-добре от мен, може да стане.
    АНАТОЛИ ВЕЛИКОВ, главен секретар на БАБХ: Не можем да започнем, тъй като много добре знаете, голяма част от Вас са запознати, с указания на Сметна палата, на Агенция за финансова инспекция, че без да бъде осигурен финансов ресурс, не може да бъде стартирана поръчка.
    ГЕОРГИ АНДОНОВ: Не можете да направите прием на документи и да стартирате, но сроковете можете да ги обявите. Знаете го много по-добре от мен, моля Ви се, не искам да спорим по нещо, което е елементарно.
    АНАТОЛИ ВЕЛИКОВ, главен секретар на БАБХ: Ще проверя и ще Ви кажа.
    ГЕОРГИ АНДОНОВ: Няма какво да проверявате. Това е практиката.
    ПРЕДС. РУМЕН ХРИСТОВ: Професор Бъчварова, заповядайте!
    ПРОФЕСОР СВЕТЛА БЪЧВАРОВА: Благодаря, господин Председател. Уважаеми колеги, уважаеми професор Моллов, тази тема на практика я следя още от месец септември като зададох тогава въпрос към министъра на земеделието, отговори ми. Следващ въпрос имаше по отношение на сроковете и възможността да се достави ваксина. Също получих отговор. Трябва да Ви кажа, че в отговор на министър Грудев, в първия служебен парламентарен контрол, в който той участва, той каза, че работят по всички необходими мерки, които трябва да бъдат взети във времето, включително и финансирането, и одобрението от Европейската комисия. Аз имам няколко въпроса, но молбата ми е да се отговаря, не да ме препращате към текста, а да се отговаря така, както те са зададени с възможно най-кратките отговори.
    Първо, тази програма, която е одобрена от Европейската комисия за надзор на болестта „син език” при преживните животни за Република България 2014-2015 г. секретна ли е? Няма я никъде тази програма. Аз не мога да разбера какво ще правим, каква ваксина ще доставяме, при условие, че тази програма, която всеки трябва да я има, не съществува. Има някакво копие, което се върти такова като нелегално, но там става въпрос за неща, които не смея да си помисля, че 30 милиона ще ни струва „син език”, както това което някой го е пратил като неофициално становище, защото няма абсолютно нищо. Така че тази програма защо не е публикувана? Това е единият ми въпрос, от който зависи по-нататък провеждането на процедурата. Защото, ако се види програмата, може да се знае Вие към каква процедура се стремите и какви съответно стъпки ще предприемете, за да си набавите ваксината. Избрали сте фирма на 16-ти се публикува, въпреки че тази поръчка, трябва да Ви кажа, е пълна с грешка. На 16-ти я публикувате, а прилагате писмо от 17-ти. Вие може би като юрист знаете за какво става въпрос. Как така от 17-ти се прилага процедурата, това е друга тема.
    Има ли тази фирма, която сте избрали лиценз за употреба на серотип 4? Каква е ваксината? Защото в поръчката даже няма каква е ваксината. Тук няма изискване. Едновалентна или поливалентна. Това нещо го няма. Отделно от това, сложете го на страницата на интернет - фирмата има лиценз. Този лиценз е такъв, какъвто трябва да бъде, че тя може да произвежда тази ваксина. Това нещо, което не се намира все още в данните от Европейската комисия е, че тази фирма няма такъв лиценз за едновалентна ваксина. Но дано ме оборите.
    И последното нещо, което е важно. Казахте, че чакате нотификация от Европейската комисия за проведената процедура и имате устно уверение. Доколкото знам Европейската комисия не дава устни уверения. Тя дава само писмени. Дали ще стартирате на 9-ти ваксинацията, ако Вие нямате писмено решение на Европейската комисия, защото рискът от тук нататък за тези 50 процента даже, които засега Комисията се е съгласила да финансира, може да се случи така че да бъдат за сметка на бюджета на държавата и да нямаме необходимия ефект.
    Това са ми засега въпросите. Наистина темата е изключително обществено значима, наблюдава се от много институции, фирми и трябва да има еднозначни и категорични отговори, защото в противен случай ние поставяме на карта цялото животновъдство. Ако не е свършена процедурата и ваксинната доставка такава, каквато трябва да бъде, риск има. Това е ваксина. Не е нещо свързано с това, че имаме главоболие и можем да вземем едно хапче. Благодаря.
    ПРОФЕСОР ПЛАМЕН МОЛЛОВ, изпълнителен директор на БАБХ: Благодаря Ви за въпросите, професор Бъчварова. Виждам, че изразявате загриженост по този въпрос. Не мислете, че ние също не проявяваме такава. Що се отнася до Програмата за надзор и за овладяване и нотификация на болестта „син език”, тя е достъпна за всеки, който пожелае и се интересува. Ако я поискате от нас, ще Ви я предоставим. Тази програма е достатъчно много страници. Никой, който е поискал някаква информация от нас, не му е отказано.
    Както казах програмата, която в момента изпълняваме, беше изпратена в Европейската комисия за одобрение и тя е одобрена в края на ноември. Преди малко цитирах точната датата, сега не мога да намеря мястото в текста, но аз не случайно направих хронология на всички събития. Точно хронологията показва какво сме свършили. Програмата е утвърдена тоест ние работим по нея. Ако някой желае да я получи, тя е достатъчно голяма, обхваща не само болестта „син език”, тя обхваща много на брой други болести, ние правим цялостна държавна профилактична програма, тя е достъпна.
    Що се отнася до наличните сертификати. Няма фирма в Европа, която да поддържа сертификат за отделна страна. Всяка фирма поддържа по различен начин сертификати. Потенциално и двата възможни производители на ваксина, които искаха да използват ваксината в България първо, „Чезеветеринария” и впоследствие „Мериал Франция, и двете фирми поискаха от нас заповед, с която да разрешим временна употреба за една година. Това разрешение за една година се получава на база на представени необходими документи и доказателства в частност сертификат за анализ и за производство на самата ваксина, който е тук при мен, съответно разрешение за ползване на ваксина в същия вид в Европейския съюз, само че 2-4. За Ваше сведение ваксина 2-4 означава две ваксини смесени в една доза. И самата фирма е потвърдила, че когато трябва да произведе моновалентна ваксина, тя произвежда без да прави това смесване, което е последен етап от технологията, тя предоставя само едновалентна, моновалентна ваксина. Съответните стъпки за получаване на този сертификат европейски, в рамките на тази година, фирмата ги е предприела на европейско ниво и тя ще си ги получи, тъй като е получила за двойната ваксина.
    ГЕОРГИ АНДОНОВ: Значи няма лиценз?
    ПРОФЕСОР ПЛАМЕН МОЛЛОВ, изпълнителен директор на БАБХ: Пояснявам Ви, че е получила лиценз за 2-4, което означава смесване на ваксина 2 и ваксина 4. И никоя фирма в Европа, няма такава фирма в света, която да поддържа сертификати за всички възможни серотипове. И 2-4 е приложена в Италия, Франция и други страни, затова се поддържа такъв сертификат. В момента, в който в България се появява серотип 4, фирмата е предприела своите стъпки, има доказателствени документи, те са достатъчно много, за да ги нося всичките, но доказателствени документи, които показват че тя е извървяла пътя да получи такъв европейски сертификат само за едновалентната ваксина. Няма никакво съмнение, че тя ще го получи, само защото това е техническа процедура. Това от което се нуждае фирмата, за да започне ваксинация с тази ваксина, е да има разрешение за ползване в България, която се прави от компетентните български органи. Има специална дирекция в Агенцията, която се занимава с тези въпроси, която разглежда всички документи и ги преценява. Подобна заповед, подобно разрешение беше поискано включително и от друга фирма, която твърдеше, че има сертификат за България. По същия начин тя поиска и аз съм издал и на нея подобна заповед, тъй като ваксината има необходимите документи. По-нататък има подготвени указания от самата фирма, които са съпровождащи ваксината, които показват, че ваксината се отнася както за овце, така и за говеда и е моновалентна. Изготвена е необходима листовка, това е част от документацията. И в нея са дадени точни указания как се прилага ваксината, колко пъти се прилага, какъв е ефектът, кога се получава имунитет и така нататък. Тоест всички онези необходими документи, с които би трябвало да разполага една фирма, за да доставя ваксина, са налице. Те са признати не само в България, а както стана ясно, те са признати и в други страни, където тази ваксина се прилага в момента. Няма причина България да прави изключение, само защото сме решили, че трябва да бъде друга фирма. Казвам го съвсем отговорно, защото беше решено така.
    Нотификацията - с нея ние уведомяваме Европейската комисия, че ще ваксинираме с точно определена ваксина. Тази ваксина е точно тази ваксина и сме получили до този момент, това е направено още на 19 февруари, до този момент няма нито положителен нито отрицателен отговор писмен от Европейската комисия. Но не се и изисква. Достатъчно е, че сме получили устното потвърждение да работим с тази ваксина. Не се изисква такова потвърждение. Достатъчно е ние да уведомим Европейската комисия, тя има постоянен режим на комуникация с Агенцията. Ако тя прецени, че тази ваксина не става, тя веднага ще ни алармира, няма да ни я предостави. Освен това Европейската комисия с нарочно писмо е потвърдила финансирането на 1,6 милиона евро, които са предназначени за компенсация на нашите разходи, които ще направим. Имаме потвърждение от Европейската Комисия. Няма го цялото потвърждение, но това е единственото, което касае „син език” Уверявам ви, трябва да ми вярвате, че първата част на това уверение, което сме получили от Европейската комисия, е написано ясно, че това уверение се счита за фактура. Тоест че средствата гарантирано ще бъдат изплатени на България. Така че няма никаква причина да се притеснявате, че някакви други съображения ще наложат промяна на европейската позиция.
    ГЕОРГИ АНДОНОВ: Имаше още един въпрос, който се отнасяше за датата на становището, което сте приложили към обществената поръчка от страна на професор Бъчварова.
    ПРОФЕСОР СВЕТЛА БЪЧВАРОВА: Аз го имам. На 16-ти се публикува, няма каква ваксина търсим, а сте приложили становище № 2694 от 17-ти. Това е извадено от Агенцията за обществени поръчки. Становището от Центъра за оценка на риска, приложено на 16-ти с дата 17-ти. Все пак трябва да се уточни разрешение от Европейската комисия е необходимо и е само писмено. Аз не знам по друг начин да е работила Европейската комисия освен с писмени документи, за каквото и да било.
    ПРОФЕСОР ПЛАМЕН МОЛЛОВ, изпълнителен директор на БАБХ: Правилото изисква Европейската комисия да участва. Това е национално решение.
    ПРЕДС. РУМЕН ХРИСТОВ: Господин Желев.
    РУМЕН ЖЕЛЕВ: Уважаеми присъстващи. Искам да се върна съвсем накратко към доклада на професор Моллов и да изясня за себе си едни въпроси, на които не намирам точен отговор. „За пръв път на територията на България болестта е констатирана на 6 юли 1999 г. във Сливарово, Бургаско.До средата на месец август се разпространява в четири области, непосредствено граничещи с Република Турция”, свършва абцазът. Най-вероятно е локализирано заболяването. „В края на месец септември 2001 г. заболяването възниква отново на територията на страната, този път близо до югославските републики Македония и Сърбия”, край на абзаца. По презумпция най-вероятно отново е локализирано и е приключено. Какво се случва този път? Ние този път не само не успяхме да го локализираме, ами завладя цяла Южна България, мина през Балкана и отиде далече. Имам предвид следното. За началото на начало на епизоотиката на „син език” се счита 4 юли 2014 г. Или късно е било открито заболяването, или е открито, но не са взети бързи и адекватни мерки. Сега не знам кое е от двете, знам само че на 15 март Световната агенция по епизоотии, която е ситуирана в Париж, излезе с информация, че заболяването е констатирано в Гърция. Тоест ние бяхме предупредени, че на нашата граница има такова заболяване. Ние го констатираме месец и половина, два месеца по-късно и успяваме да го изпуснем, така че да завладее цялата територия. На какво се дължи това?
    ПРЕДС. РУМЕН ХРИСТОВ: Давам думата на професор Станков, който е най-добрият специалист измежду всички нас. Заповядайте, професоре.
    ПРОФЕСОР ИВАН СТАНКОВ: Уважаеми господин Председател, уважаеми професор Моллов, уважаеми колеги. Фактът си е факт, че миналата година 2014 г. няма какво да отчетем като добро свършено по отношение на профилактичната програма. Фактът, че се допусна това заболяване да обхване цялата страна и да излезе извън страната, само по себе си говори, че ние не сме си свършили добре работата и трябва да извлечем поуки от това. Трябва да си направим съответните изводи. Вярно е това, което казва професор Моллов – тежки процедури в България, обществените поръчки. Аз смятам, че ние трябва да намерим начин и законодателно да решим въпроса в такива ситуации, как трябва да постъпим, какво трябва да направим, трябва да поемем и рискове, ако трябва, но да ограничим своевременно това заболяване. Аз смятам, че много време мина и информацията, от която се нуждаеха нашите фермери все още не е достигнала до тях. Много закъсняхме в това отношение. И аз смятам, че сега от този момент нататък ние трябва да направим максималното тази информация да стигне по най-бързия начин до фермерите, до ветеринарните специалисти. Аз например имах много въпроси, на които сега в момента, гледайки тук доклада и експозето на професор Моллов, получавам отговори. Ето сега за овцете говорим за еднократното ваксиниране. Моят въпрос е, това ще гарантира ли имунитет на животните? При говедата е еднократно. Гаранцията е по-голяма, когато се изгради този имунитет. Аз не чух обаче, има една група преживни животни, които са подминати, това са козите. Козите ще бъдат ли обхванати? Ако не бъдат обхванати, това е един резервоар, от който може да тръгне заразяването. Така че аз смятам, че и козите трябва да бъдат обхванати.
    Третото нещо, Вие отговорихте кой ще провежда имунизацията, но не е съвсем ясно и точно – частно практикуващите ли лекари ще го направят това или държавните лекари. Ако са държавните, кой ще осъществи контрола? Аз смятам, пък и колегите смятат, че тази дейност, тази профилактична програма, трябва да се изпълни от частно практикуващите лекари. И държавните да упражнят своя контрол. Така че да се направи максималното.
    Аз прочетох тук, че карантината е нула за овцете. Ако е така, това е много добре. Защото ние с д-р Дамянов и министър Десислава Танева бяхме в Турция и бяхме на среща. Там договорихме изкупуването на българските агнета, а също така и на телешко месо. И тогава взехме решението да се сформира група, комисия, която да оформи подробностите. Благодаря.
    ПРЕДС. РУМЕН ХРИСТОВ: Господин Андреев, заповядайте!
    Извинявайте, нека да отговори на въпросите на професор Станков професор Моллов.
    ПРОФЕСОР ПЛАМЕН МОЛЛОВ, изпълнителен директор на БАБХ: По въпроса за козите, няма производител в света, който да предлага ваксина за козите. Поради тази причина, коментирали сме този въпрос, може би доктор Каменов ще даде малко по-подробен отговор и разяснение на този въпрос, защото е специфично ветеринарен въпрос. Но поставяли сме го този въпрос пред Еврокомисията. Няма такава ваксина. Що се отнася до ваксината, която сме избрали, специалистите, тези на които аз вярвам в компетенцията на Агенцията, са казали, е тя е най-добрата, която е възможна. Тя дава гаранции за една година имунитет и здравен статус на животните, което позволява търговия с Турция. В това отношение са съобразени нещата.
    Що се отнася до това, кой ще я изпълнява. Направен е много точен разчет по общини за реализация на ваксинирането от 1008 частно практикуващи ветеринарни лекари под контрола на официалните лекари. Така че другото, което казах беше във връзка с това, че забавянето на тарифата, която се гласува от Министерския съвет на 4 март, налагаше да имаме и план Б. Тоест да имаме вариант, ако се забави тарифата и частно практикуващите лекари по някаква причина откажат, въпреки договорките, които имаме с тях, да имаме възможност да стартираме процедурата. Но сега вече след като има тарифа, няма такава причина. Една голяма част от договорите са сключени. Това е, което съм информирал и колегите. Сега ще помоля доктор Каменов просто да каже своето становище.
    ДОКТОР ПЕНЧО КАМЕНОВ, директор Дирекция към БАБХ: Уважаеми дами и господа народни представители, уважаеми гости. В доклада, и както каза професор Станков, за първи път на територията на Република България заболяването „син език” беше констатирана през пролетта на 1999 година. За първи път проникна миналата година серотип четири. Всеки един от всички тези описвани 24 серотипа, правят различна клиника на заболяването и мигновено заболяват овцете. Затова в нашата програма говедата и козите служат като индикаторни животни. Първо, те са по-харесвани от този вид комари, които хапят, защото имат къса космена покривка. При останалите серотипове, с изключение на четвърти, няма клиника. Ние не можем да рискуваме, когато производителят казва, че ваксината е правене за говеда и овце, на наша глава, да тръгнем да ваксинираме и козите. Те са много по-чувствителни животни от говедата и от овцете. Така както е листовката, така както е предложена ваксината, ваксината се използва само за говеда и овце.
    ПРЕДС. РУМЕН ХРИСТОВ: Благодаря. Въпросът на професора беше, ако се появи по козите, какво правим тогава?
    ГЕОРГИ АНДОНОВ: Те се появиха миналата година.
    ДОКТОР ПЕНЧО КАМЕНОВ, директор Дирекция към БАБХ: Миналата година, в доклада го пише, някъде около 500 кози отпаднаха от това заболяване, при 380 хиляди. Тяхната загуба е много по-малка. Но на този етап няма в света ваксина, която да е направена за кози.
    ПРЕДС. РУМЕН ХРИСТОВ: Господин Методи Андреев, моля.
    МЕТОДИ АНДРЕЕВ: Уважаеми господин Председател, уважаеми колеги, уважаеми професор Моллов. Това което аз чух, ние сме много далече от тази тематика, но това което чух е, че Вашият План Б, всъщност е бил План А. Защото тази абра кадабра с провеждането на обществените поръчки, аз имам достатъчно поглед върху това, макар и от три месеца, как се управлява Агенцията, и тя не е във Ваша полза, това е мое впечатление, стигам до извода, че точно тази фирма, която е спечелила прякото договаряне, е трябвало да го спечели. Защото въпросният концерн „Мериал” има за България официален доставчик. Кой е той? Знаете. Това е САМ-БС. Защо такъв авторитетен производител, каквато е „Мериал” за България не използва своя официален доставчик за България, а ползва доставчик „Биофарма инженеринг” АД? Между другото, господин професоре, има ли връзка между тази фирма, която е спечелила тази обществена поръчка с пряко договаряне, и онзи скандал, по който в момента, доколкото зная, имате и разследване във Върховна касационна прокуратура, когато Вие в качеството си на директор на БАБХ, сте насочили без никаква мотивация и доказана необходимост за определени болести по животните да се използват услугите на една частна фирма в Сливен, която е собственик също на „Биофарма инженеринг” АД. Не знам защо, срамно е, че в такива важни моменти винаги Вашите решения достигат до „Биофарма инженеринг”.
    И другото, което искам да Ви попитам. Вие тук във Вашия доклад казвате, че преговорите с „Хювефарма” ЕАД град София, която е била победител на първата обществена поръчка, не са протекли по очаквания път, защото казвате така – сертификат за освобождаване на ваксината, тази която ще достави „Хювефарма”, щеше да бъде изпратен и приложен най-рано на 6 април 2015 г., тоест до тази дата ваксината не можеше да се прилага. А сега как ще прилагаме ваксина, за която също нямаме сертификат?
    Моето лично убеждение е, колкото и да сте убедителни, колкото и добре да го разказвате е, че в цялата тази работа има предизвестени победители, господин професоре. И това е мое дълбоко убеждение – предизвестени победители. И аз искам да попитам тук пред хората от бранша. Доктор Каменов, може ли да си кажете Вашия псевдоним?
    ДОКТОР ПЕНЧО КАМЕНОВ, директор на Дирекция към БАБХ: Бук. Само че нека да уточним.
    МЕТОДИ АНДРЕЕВ: Бук. Добре. Няма какво да уточняваме. Искам да Ви кажа следното нещо. Тук искам господин Моллов да поеме ангажимента след три, четири месеца, когато не дай си Боже, проблемът започне да чука на вратата, той отново ли ще прехвърли отговорността към ветеринарите. Защото това стана при първата атака на „син език” по места. Аз лично смятам, че този доклад е много добре направен, но той не казва истината по проблема. Тя е една. Бил е План Б всъщност План А.
    ПРЕДС. РУМЕН ХРИСТОВ: Заповядайте, госпожо Караянчева.
    ЦВЕТА КАРАЯНЧЕВА: И тъй като господин Андреев каза за тази сливенска лаборатория, да попитам – ето Вашата заповед, с която сте накарали изпитвателни лаборатории, които са на територията на България, да изпратят диагностикомите в тази лаборатория и тя единствено и само да провежда съответните изследвания, които са необходими. Кое е наложило това нещо? Всичко това, което казаха колегите, води единствено и само до тази лаборатория, до „Софарма”, фирмата, която е спечелила. Това забавяне на обществените поръчки, това не е достатъчно добро планиране да го кажем, заради това че не е започнало още септември месец с обществената поръчка, за да може да се спечели време, за да може да се използва най-конкурентната цена и да се направи най-добрия избор, всичко това води до извода, че е имало наистина ясен победител в цялата ситуация. Защото когато на 8 февруари е прекратена обществената поръчка, защо се чака осем дена, след като има такава спешност? Защо е поканен само един участник? Защо не е поканена фирмата, която Вие казвате и това е френската компания, която уведомява с писмо на 21 октомври 2014 г., че ваксината произвеждана от тях, не е приложима за България, но те могат да я направят. Съществува друга фирма, испанската, която 2014 г., която казва, че тази ваксина е приложима, че тя е закупена от Португалия, Испания и Румъния, сега е поръчана и от Хърватска и Унгария. Защо не е поканена и тази фирма да участва, за да може да се направи това, което е необходимо с най-добрите цени, за най-доброто време.
    В изложението Вие казвате, че едната фирма отпада за поетапна доставка. В момента ваксините, които са доставени, доколкото знам, са само за пограничните райони и те са на практика поетапно, защото една определена доза е доставена. Не е доставена цялата доза, която трябва да се направи. Имаме период, в който да видим тази ваксина как ще действа, 72 часа. Какво става след това, ако ваксината не подейства така, както трябва. Не рискуваме ли много повече?
    МЕТОДИ АНДРЕЕВ: Само едно допълнение. Има ли План В, ако „Чезеветеринария” Испания спечели делото срещу обществената поръчка и тя бъде отменена?
    ГЕОРГИ АНДОНОВ: Аз искам само да попитам нещо. Тези фирми, в доклада се посочва, че се провеждат преговори с фирмите, след като обществената поръчка е с ясен предмет, с ясни условия и едната, доколкото разбирам, е трябвало да бъде сключен договор с нея, нали така?
    АНАТОЛИ ВЕЛИКОВ, главен секретар на БАБХ: С една от фирмите е следвало да бъде, след като са проведени преговорите…
    ГЕОРГИ АНДОНОВ: А какви са тези преговори, това ми беше въпросът.
    АНАТОЛИ ВЕЛИКОВ, главен секретар на БАБХ: В преговорите се уточняват срокът на доставката, районът в който ще бъде осъществена доставката, на колко пъти и най-вече каква е цената, дали може да бъде свалена. Това е процедура на пряко договаряне.
    ПРЕДС. РУМЕН ХРИСТОВ: Предлагам професор Моллов да отговори с няколко думи.
    ПРОФЕСОР ПЛАМЕН МОЛЛОВ, изпълнителен директор на БАБХ: Дано да успея да отговоря, тъй като дълги въпроси зададохте, колеги. Аз съм бил и на другата позиция, на която сега е господин Христов и съм се старал да си задавам по-кратко въпросите, за да може да са по-кратки и ясни отговорите.
    Имам чувството, че не сте ме слушали добре или не сте прочели това, което е написано. План В няма как да има. План А и План Б са планове за осъществяване на ваксинирането, самите манипулации. Те нямат нищо общо с плана, който обхваща доставката на ваксината. Нека да бъдем наясно. Това са две абсолютно различни неща, абсолютно различно финансиране, различни по своята същност. Доставката на ваксината има потенциално два източника. Всички останали фирми, които са обявили предоставянето на такава ваксина, вероятно ползват тези два източника за производството на ваксината. Да, изборът на една от двете фирми е довело до това, че два милиона и половина икономисваме само от това, при условие че взимаме по-добрата ваксина. Твърдението на самата фирма, че тя има по-добрата ваксина не може да я считаме за меродавна. За меродавно считам единствено твърдението на специалистите. Специалистите ясно са казали, че най-добрата ваксина в света за тази цел е ваксината, която се произвежда във фирма „Мериал”. Нека да бъде ясно това нещо. Избрали сме по-добрата ваксина и сме постигнали по-ниска обща цена на ваксина плюс манипулация, която е в размер на два милиона и половина. И няма никакъв друг план.
    При първата процедура сме поканили всички възможни доставчици, за да няма после ситуация, при която някой да каже защо избрахте тази фирма, защо поканихте тази фирма. Мал шанс, приемам упреците за това, че се случи процедурата в празничните дни и Комисията по защита на конкуренцията след като беше подадена сигнална жалба нямаше как да се реагира в продължение на един месец. И този месец го загубихме по процедурата, но успяхме да го наваксаме с последващи действия и с влизане в преки разговори с възможните производители на ваксина. И намерихме фирмата доставчик, най-голямата фирма в България, нека да подчертая това, на която би трябвало да имаме доверие, най-голямата фирма в България да достави тази ваксина. Защото едно е да договаря най-голямата българска фирма с голяма френска фирма, съвсем друго е да води преговорите за доставка било и представителна фирма.
    На трето място нека кажем, нека се разбере, че не е имало нещо предопределено и когато отправяте упреци към мен, че съм избрал една лаборатория бих Ви посъветвал, макар че ми е малко неудобно да Ви съветвам, защото сте народни представители, идете посетете „Биофарма инженеринг” лабораторията, идете посетете и всяка една от нашите държавни лаборатории и тогава да водим този разговор. Аз Ви гарантирам, че априори, не само цената на изпълнение на държавната профилактична програма в една частна лаборатория е с 50 процента по-евтина, гарантирам Ви го това и мога да Ви го докажа с точни разчети, но и се произвежда с много по-голяма степен на сигурност и това е нормална практика във всички европейски страни да се аутсорсва лабораторната дейност тогава, когато последният ни уред в лабораторията на Агенцията по храните, за срам на България, че е в Европейския съюз, е от 2001 година. С остаряла техника няма как. Има една приказка с трици маймуни да ловиш, няма как да стане.
    Нека да бъде ясно. Няма как да се проведе обществена поръчка за една лаборатория, когато няма финансов аргумент, няма финансов мотив, с който можеш да отсееш потенциален победител в тази обществена поръчка. Защото финансовият инструмент е заложен в тарифата на държавната профилактична програма. Там е написано всяко нещо колко струва. Всеки диагностикум колко струва. Само че ако ние искаме да изпълним тези лабораторни изследвания в нашите държавни лаборатории, трябва да ги купим от същата тази фирма доставчик, която ще начисли ДДС и ще начисли Данък „Печалба”. До тук сме 30 процента, плюс още някакви разходи и така нататък. Ето ги 50 процента от въздуха, които вдигат цената на изпълнението в условията на един бюджет, който всяка година започваме с минус 12 милиона. Включително и тази година. Все още не са осигурени нито екарисажите, нито държавната профилактична програма. Искам да го знаете ясно, защото Вие сте народни представители. Лесно е да се атакува един изпълнителен директор. Много е по-трудно да управляваш в условията на бюджетен дефицит от 12 милиона, за дейности, които не са присъщи на Агенцията. Агенцията трябва да се занимава с контрола на храните, с контрола на хранителната верига, със здравния статус на животните, а не да се занимава с доставка на ваксини, с доставка на пари за екарисажите за определена дейност и така нататък, все търговски дейности, които не са наша работа. И тук е мястото да го кажа, законодателството трябва час по-скоро да се промени, защото е толкова объркано, че сега го виждам колко не работи. И е прав професор Станков, когато каза, че трябва да се търси начин, нещо, да се извлече полза. Да, аз съм съгласен, ние сме си направили изводите. Да, не сме безпогрешни. Много неща вероятно сме направили по не оптималния начин, но сме се старали с добро отношение да постигнем максимален резултат без пари. И сме постигнали много. Аз не случайно Ви дадох примера. Да, не е основание за гордост, но е един обективен критерии - Македония и България, на едно и също положение, в една и съща епизоотична картина, четири пъти по-малко загуби за България. Значи нещо сме направили. Може би не е достатъчно, да, неблагоприятни условия. Ветеринарните лекари казаха, скоростта на разпространение на вектора такава, каквато е наблюдавана в 2014 г. в България, няма в световен мащаб. Нека да го потвърдят колегите.
    Но аз това, което искам да кажа е, че всяко едно нещо, което сме предприели като действия, е било обосновано от държавния интерес в условията на недоимък на финансови средства. И ако е избрана лабораторията „Биофарма инженеринг” в един момент да изпълни определена дейност, това е защото сме икономисали по този начин средства. Аз мога да Ви направя, понеже не ми е зададен такъв въпрос предварително, аз щях да се подготвя и да Ви дам точните разчети. Нямам против да го направя всеки път, когато поискате. Да ви докажа, че средствата, които сме изхарчили в частната лаборатория са по-малко от тези, които са в държавната. И другото, което искам да кажа е, че точно заради това, че има много силно медийно отразяване, и в известен смисъл, отнасяне в едната част на скалата, което от моя гледна точка не е справедливо, но да приемем, че това е обществената чувствителност, тази година по указание на Министерството, защото ние работим по указание на Министерството на земеделието и храните, тази година ще предприемем обществени поръчки за възлагане на тази дейност. Но отново ще отидем към лабораторна дейност, която е аутсорсинг. Защото няма друг начин за решение на тежката ситуация в Агенцията по храните. Ясно искам да го знаете това. Вие може да ме упреквате, че аз съм ги насочил без обществена поръчка. Да, няма как да проведа обществена поръчка, когато няма финансов критерии. Изборът на лаборатория – има три лаборатории в България, които потенциално мога да извършат тази дейност. Едната е в Русе, другата в Пловдив, третата в Сливен. Най-добрата, по стечение на обстоятелствата, е „Биофарма инженеринг”. Избрали сме най-добрата, избрали сме я и при условие, че фонд „Земеделие” не е разплатил сто процента. И тогава възниква въпросът естествено, ами какво правим с частно практикуващите лекари и трябва ли с тях също да направим обществена поръчка. Те изпълняват другата част от държавната профилактичната програма. Ще ги търсим ли после да внесат осигуровки, да си декларират приходите и така нататък. Какво правим въобще в тази материя? Тя е много по-дълга и много по-дълбока. Не е моя работа да го обсъждам. Аз ще постъпя така, както ми се каже от Министерството на земеделието и храните. Имайте предвид, че всяка процедура ние съгласуваме през Министерството на земеделието и храните. Няма нито една процедура, която сме предприели сами. Нито една. Всичко е съгласувано и тук още един въпрос понеже се промъкна, защо сме забавили шест дни, когато сме бързали. Ами, точно заради това, защото сроковете изискват съгласуване. Веднъж съгласувани в Министерството, втори път съгласуване в Агенцията по обществени поръчки.
    ЦВЕТА КАРАЯНЧЕВА: А защо на 16-ти е обявено договарянето, на 17-ти подписвате договора, след като трябва да има десет дена срок за жалене и всичко, както си е по реда?
    АНАТОЛИ ВЕЛИКОВ, главен секретар на БАБХ: Защото е процедура на пряко договаряне с един единствен участник, с когото можем да подпишем договора. Няма правен интерес някой друг да обжалва. При предишната процедура имаше пет участника, можеше да има пет жалби…
    ЦВЕТА КАРАЯНЧЕВА: Фирмата, която е обжалвала е била в предния конкурс и въобще не е участвала…
    ПРОФЕСОР ПЛАМЕН МОЛЛОВ, изпълнителен директор на БАБХ: Въобще не е участвала, тя няма правно отношение. За разликата от предната първа процедура, когато фирмата е участвала и когато ако жалеше трябваше да изчакаме този срок, защото може да плащаме глоби, сега тя няма правен интерес и няма как да плащаме глоби.
    МЕТОДИ АНДРЕЕВ: Господин професорът каза, че на първата обществена поръчка са поканени всички доставчици на известните фирми – и на „Чезеветеринария” и на „Мериал”. Защо тогава в тези фирми „Акследфарма”, „Фарма Сис” и Хюбифарма” я няма въпросната „Биофарма инженеринг” към първата поръчка. Тя защо не е била поканена тогава? Ако тя е била също така доставчик на „Мериал”. В тези три фирми има ли фирма която е била доставчик на „Мериал”, както Вие твърдите, че при първата обществена поръчка са поканени доставчиците на най-добрите фирми. Ако тогава не е била поканена към този момент на първата обществена поръчка, „Софарма” била ли е доставчик на „Мериал” и защо при втората обществена поръчка „Мериал” не участва със свой официален доставчик за България САМ-БС. Що се отнася до лабораториите, това е дълъг разговор, аз не приемам Вашите аргументи, но няма да занимавам тук хората с него.
    ПРОФЕСОР ПЛАМЕН МОЛЛОВ, изпълнителен директор на БАБХ: В първата поръчка сме поканили пет фирми, в които участват три. В това число представители на „Мериал” САМ-БС. Изключителният представител на „Мериал” в България САМ-БС, не е участвал в тази процедура, но е подал жалба. И тази жалба стана причина да загубим 40 дни. Ето защо сме намерили начин да влезем в директна комуникация с „Мериал”, защото за нас доставчикът се явява посредник, който единствено калкулира своя интерес в това посредничество. Влезли сме в директен контакт, но директният контакт не може да се осъществи от господин Сергей Волхонский, изключителният представител на фирма САМ-БС, а може да се осъществи с голяма фирма, която също може да влезе в търговски разговори. Голяма фирма с голяма фирма разговорът е много по-лесен.
    И резултатите се постигат много по-лесно. Благодарение на това се постигна отклоняване на количество от Румъния в посока на България готова ваксина. Защото изпаднахме в ситуация да трябва на 10 март да имаме ваксина и да стартираме, а двете потенциални фирми, които участваха в поръчката съобщиха, че не могат да го направят. И благодарение на този месец законна процедура по изчакване и обжалване решението на КЗК и ВАС, ние загубихме този месец, който не ни даде възможност като изберем една от двете фирми, да възложим за един месец производството на ваксина и доставка на някакви количества. Ето защо потърсихме готово количество ваксина, при това намерихме най-добрата.
    ПРЕДС. РУМЕН ХРИСТОВ: Уважаеми господин Петров, с извинение за това, че няколко пъти не Ви давам думата, заповядайте.
    ПЕТЪР ПЕТРОВ: Благодаря. Искам първо, да обърна внимание на това, че не се намираме в севернокорейски другарски съд, а се намираме в Комисия по земеделие. И тук да се подхвърлят и да се правят едни догадки, как господин Моллов се договорил с някаква фирма и има ли личен интерес, аз не мога да търпя такова отношение към господин Моллов. Ние се намираме в комисия на българския парламент. Моля да имате уважение към институцията, която той ръководи.
    Второ, аз за разлика от Вас, се запознах предварително с проблематиката и като химик мога да дам много по-компетентен отговор от господин Андреев, който е строителен инженер. Отговорът е, че България няма никакви инвестиции от 15 години насам в лабораторното обезпечаване на държавните институции, които се занимават с това. Никакви. Това е големият проблем.
    Третото нещо, искам да попитам господин Моллов първостепенен разпоредител ли е на средства тази голяма агенция? Аз съм обезпокоен от това, че бях в Комисията, в групата, която беше в Турция и съм обезпокоен от това, което чух от специалистите в тяхното Министерство на земеделието. Границата със Сирия и Ирак е практически отворена, няма граница и от там нахлуват всевъзможни болести от Африка. И последният ми въпрос, който искам да задам е, имало ли е в предните години отбелязване на „син език” в нашите южни съседи Гърция и Турция? Въпросът ми към госпожа Бъчварова е, защо тази година вирусният грип по хората се разпространи само по три, четири области, а не в цялата страна. Защото тя искаше да ми докаже колко добър специалист е в разпространението на вируса на „син език”.
    ДИМИТЪР ЗОРОВ, председател на говедовъдите в България: Господин Моллов беше изпълнителен директор тогава, не забравяйте.
    ПРЕДС. РУМЕН ХРИСТОВ: По ред на заявките. Първо, господин Моллов да отговори на въпроса.
    ПРОФЕСОР ПЛАМЕН МОЛЛОВ, изпълнителен директор на БАБХ: Господин Петров, благодаря Ви за този въпрос. Наистина Агенцията не е първостепенен разпоредител. Второстепенен разпоредител на бюджетни средства, което означава, че ние за всяко едно действие трябва да чакаме одобрението от Министерството на земеделието и храните. Още в 2003 г., когато в друго качество лансирах идеята за създаване на Агенция по храните, твърдях и продължавам и днес да го твърдя, въпреки че с това си предизвиквам обикновено неприязън от страна на министрите, които са на земеделието. Винаги съм го казвал, тази Агенция е достатъчно голяма и достатъчно натоварена с основни функции да бъде държавна Агенция, да бъде първостепенен разпоредител. Защото тогава нямаше да има ситуацията да внасяме в бюджета 45 милиона, а да имаме бюджет 38. Ако ние сме едно търговско дружество, ние ще се самоиздържаме. Какъв е проблемът на държавата? Защо издържаме ние държавата. Ние по този начин, уважаеми колеги, нямаме интерес да вършим специфичната си дейност. Чисто финансово ние сме принудени да не работим, защото когато не работим нямаме разходи. Ето това е причината, заради която считам, че трябва да е първостепенен разпоредител плюс важността на функции, отговорността на вземане на решения и така нататък. Още повече, че епизоотичната картина в световен мащаб е много тежка. В момента „син език” имаме в почти цяла Южна Европа. На вратата тропат други болести. Предупреждавам Ви, казвам го най-отговорно. Молим се всеки ден в Агенцията да не се случи да влязат други болести, защото това ще означава много тежка ситуация за страната. И няма сила, която може да се справи с това. Няма значение дали ще бъде директор Пламен Моллов или някой друг. Няма сила, с която да можем да спрем болест, за която няма ваксина. Но да се надяваме, че няма да дойде.
    Затова апелирам към Вас. Ако искате да сте на висотата на Вашата отговорност, моля Ви обсъдете, нормативно го решете този въпрос за създаване на някакъв план, който да гарантира държавата, да дава възможност за бърза реакция. Директорът на Агенцията е последният човек, който няма да иска веднага да реши проблемите, когато те са налице. Повярвайте ми, без пари е много трудно. Изключително трудно.
    ПРЕДС. РУМЕН ХРИСТОВ: Госпожо Ахмедова, заповядайте!
    ФЕРИХАН АХМЕДОВА: Уважаеми колеги, уважаеми господин Моллов. Имам два кратки въпроса с възможност за кратки отговори.
    Първият ми въпрос е, защо когато обявявате процедурата на 8 декември „Софарма” не са поканени за участие или ако са поканени, защо не са подали оферта.
    ПРОФЕСОР ПЛАМЕН МОЛЛОВ, изпълнителен директор на БАБХ: В този момент не са съществували като потенциален участник и доставчик на ваксина.
    ФЕРИХАН АХМЕДОВА: Господин Моллов, процедурата е обявена чрез покана. Вие каните тези пет участника. Въпросът ми е „Софарма” поканени ли са?
    ПРОФЕСОР ПЛАМЕН МОЛЛОВ, изпълнителен директор на БАБХ: Ние сме поканили абсолютно всички. Тя е обществена поръчка.
    ФЕРИХАН АХМЕДОВА: С да или не, „Софарма” поканени ли са, е въпросът ми?
    ПРОФЕСОР ПЛАМЕН МОЛЛОВ, изпълнителен директор на БАБХ: Теоретически е поканена всяка фирма в България, включително и „Софарма”, само че те не са заявили интерес.
    ФЕРИХАТН АХМЕДОВА: Поканени са пет фирми, от които две са дали оферти. В рамките на тези пет фирми „Софарма” поканени ли са, защото от там следва по-важният ми въпрос.
    ПРОФЕСОР ПЛАМЕН МОЛЛОВ, изпълнителен директор на БАБХ: Не.
    ФЕРИХАН АХМЕДОВА: Не, не са поканени. Следващият въпрос: когато следващата процедура обявявате на 16 февруари и каните само „Софарма”, Вие сте с ясното съзнание, че преди го казахте – всяка фирма, на която възложите тази процедура й трябва минимум три месеца да се изработи тази ваксина и да се постави. Как сте наясно Вие на 17 февруари, че тази фирма ще може за по-малко от три месеца да се справи с това нещо? Което означава, че Вие предварително сте знаели, как на 2 март ще има 100 хиляди дози.
    ПРОФЕСОР ПЛАМЕН МОЛЛОВ, изпълнителен директор на БАБХ: Съвсем ясно е, че през времето, през което сме чакали да тече процедурата, не сме стояли на едно място. И сме влезли в директен контакт с фирма „Мериал” и сме намерили директна възможност за доставка. При това сме намерили подходящият доставчик, който може да води преговорите от позицията на мощна фирма.
    ФЕРИХАН АХМЕДОВА: Поради което няма как да се очаква друга фирма да…
    ПРОФЕСОР ПЛАМЕН МОЛЛОВ, изпълнителен директор на БАБХ: Тя е с директно възлагане. Ние вече нямаме… При втората поръчка ние не избираме N на брой фирми, а избираме конкретна фирма, която да осъществи конкретна дейност и й възлагаме конкретна задача, която предварително знаем, че може да бъде изпълнена.
    ЦВЕТА КАРАЯНЧЕВА: Минаваме на пряко договаряне и евентуално подписване на договор.
    ПРЕДС. РУМЕН ХРИСТОВ: Доктор Василев, моля.
    ДОКТОР ВАСИЛЕВ: За да уверя господин Петров, че нямаме никакво отношение, с цялото ми уважение към професор Моллов, ще се опитам да взема отношение по въпроса. На мен не ми стана ясно едно нещо. Колежката Караянчева каза преди малко, че на практика има такова писмо, което е получено на 21 октомври от фирма „Мериал”, с която се предупреждават българските власти, че тяхната ваксина не отговаря за нуждите, тъй като е серотип 2-4. Има такова писмо, нали? Да. Така. След това, никъде във Вашето експозе и след това от възникналите въпроси на мен не ми стана ясно, по какъв начин фирмата е гарантирала, че е изпълнила тези условия, проработила е ваксината, за да бъде тя адекватна за нашите условия. Знаете много добре, че за да изпълним чл. 353, така ли беше от Закона за ветеринарната дейност за лицензиране на всички продукти, би трябвало да има и регистрационно досие на ваксината, в което са описание на животните, за колко време се създава имунитет, документация и така нататък. Нещо такова има ли? Има.
    АНАТОЛИ ВЕЛИКОВ, главен секретар на БАБХ: Има специалисти, има досиета. Може би д-р Каменов ще каже.
    ДОКТОР ВАСИЛЕВ: По въпроса за лабораториите. Не съм съгласен, защото тук може би вината не е само Ваша, а е в ръководството изцяло на Министерството на земеделието и храните. Аз не знам някой от ръководството на Агенцията досега да е правил усилия в посока осигуряване на финансиране допълнително към лабораториите. Какво имам предвид, ще Ви подскажа. Кой от бившите директори е поискал на министъра на земеделието или на министъра на финансите част от средствата, които се заработват в лабораториите да бъдат предоставени на Агенцията по храните? Знаете много добре, че в момента нашите лаборатории са за това да изпълняват определени задачи, които са много по-евтини в България, отколкото в съседните страни. Има заявен интерес от чужди фирми, които да правят тези изследвания в България. Така ли е, професор Моллов? По принцип е така, нали?
    ПРОФЕСОР ПЛАМЕН МОЛЛОВ, изпълнителен директор на БАБХ: Да, така е.
    ДОКТОР ВАСИЛЕВ: Тоест съвсем спокойно нашите лаборатории биха могли да се финансират по този начин. Просто Ви подсказвам един механизъм, по който тези неща могат да бъдат по някакъв начин регулирани. Освен това всички тези лаборатории са със сграден фонд, оборудване, колкото и да е старо, те са с компетентен персонал. Във връзка със задачите, които имаме да изпълняваме в момента чакаме 10 процента съкращение на структурите на Агенцията. Смятате ли, че при такова съкращение Агенцията по храните ще може да изпълнява своите функции по осигуряване безопасността на здравето и живота на хората. Много трудно. Почти невъзможно е.
    И понеже искам малко в страни на нещата да мина, нещо което е важно. Ние сега говорим за ваксина и така нататък, но аз искам да Ви питам за сключените договори по отношение на извършването на пръсканията – местата на водопой, торищата, помещенията за животни и така нататък. Сега моите данни са, че обработената площ, мисля че беше внесена във Вашия доклад, е от порядъка на 650 хиляди квадратни метра. Платената сума, ако греша ме поправете, е 195 хиляди лева без ДДС. С ДДС-то 235 хиляди, нали така? Като ги разделя, аз получавам една сума от 30 стотинки за квадратен метър. Сега обаче, като направих една справка се оказа, че фирмите, които са участвали, са предложили някои съвсем други неща. Какво имам предвид? Това е важно, колеги, защото нали говорим, че няма пари, то пари има, ама май ги пръскаме така, безконтролно. Отварям тук на едната фирма, която е представена, без значение коя е, да не коментираме. Комари – до 200 кв.м. 30 стотинки, до 500 кв.м. 20 стотинки, до 1000 кв.м. 15 стотинки, до 3000 10 стотинки, над 3000 кв.м. – по договаряне. По мои груби сметки, ако допуснем че цената е малко по-различна, не е 30, а малко по-надолу, дори не влизам в хипотезата на договаряне, на мен тук ми се губят едни 130 хиляди лева. Само питам. Това е едната фирма. Отварям другата. Господин Моллов, ако Вие не сте подписали този договор, значи сякой от Вашите подопечни го е подписал, нали така. Какви са критериите? Ето това са офертите, ето другата оферта. За площи над 500 кв.м. цените се договарят в зависимост от обекта. Естествено е, уважаеми колеги, че когато на една фирма й дадеш пари, тя ще ги вземе. Къде тук е защитен държавният интерес, къде е защитен интересът на държавната фирма? Препаратите тук нямат значение, това е оферта на фирмата, тя си дава цената за пръскане на квадратен метър. Доктор Каменов, пръсканията с какъв препарат са извършени, имате ли представа, можете ли да ни кажете?
    ДОКТОР ПЕНЧО КАМЕНОВ: Тези, които бях налични на пазара.
    ДОКТОР ВАСИЛЕВ: Искам да Ви попитам „Циперментринът” отрова ли е по принцип за мухи?
    ДОКТОР ПЕНЧО КАМЕНОВ: Не е.
    ДОКТОР ВАСИЛЕВ: А на нас какво ни трябваха? Трябваха ли ни референти?
    ДОКТОР ПЕНЧО КАМЕНОВ: Референтите бяха отделно.
    ДОКТОР ВАСИЛЕВ: А разликата в цената между „Циперметрин” и „Делтаметрин”? Аз мисля, че е в пъти разликата. Това може да се провери, разбира се.
    Отклонявам малко темата. По отношение на средствата, които са необходими, защото те винаги са недостатъчни. Един последен въпрос, който не касае конкретно темата, но касае сключени договори и за средствата, които са напуснали Агенцията. На 11 септември 2014 г. с договор № 117 е сключен договор за сумата от 80 хиляди и 400 лева с ДДС за предоставяне на юридически услуги за изготвяне на проекти на нормативни актове с таблица със съответствие с европейското законодателство, свързана със Закона за защита на растенията. Осемдесет хиляди с ДСС. Искам да кажа, че ако не се лъжа има 14 юристи, 12 в Агенцията. На 25 ноември, тоест два месеца след това, е получено официално уведомително писмо за стартиране наказателна процедура срещу България за неспазване сроковете за трансформиране на законодателството. Това значи, че никой не е свършил нищо до този момент, така ли е?
    Следващият пример – сключен договор за извършване на юридическа консултация и професионално представителство по административно дело за сумата от 71 хиляди 250 лева без ДДС
    Сега, искам да Ви припомня този случай. Професор Моллов, Вие тогава не сте били шеф на Агенцията. Това е, разбира се от 2008 г. За жалост Пенчо Калчев не е вече между живите. Той така и не можа да дочака развоя на делото. Той обаче на практика е осъдил Агенцията в размер на 1 милион 442 хиляди лева. Това е във връзка с …
    Не искам просто да влизам в подробности. Но ето така изтичат средства – на този 70, на онзи 80, на този 180, 200 хиляди и така нататък. Изтичането на средства от Агенцията трябва да бъде спряно. И каквото и да си говорим, когато има такива подписани договори, Ваше задължение, а и наше право е да следим как се разходват тези средства, какви са конкретните резултати, има ли такива, няма ли такива.
    И пак да се върна на това. Аз искрено се надявам, колегите вчера в Министерския съвет е минала тарифата. Аз имам уверението на колегите от моя район, че започват да ваксинират, там няма никакъв проблем по отношение на тяхната компетентност и желание за работа. Въпросът е такъв. Ако стане някакъв пробив било във ваксината, някакъв проблем с животните, кой ще носи отговорността?
    ЦВЕТА КАРАЯНЧЕВА: Относно тези договори, за които господин Василев говори, аз искам да попитам какво ще ми кажете за този договор за техническо обслужване и ремонт на автомобилите на „София Франс Ауто” АД, където цената на един сервизен час е 45.60 лв. Аз съм от избирателен район Кърджали. За да се направи ремонт на една „Жигула” и жилото да се смени се вземат 20 лв., 260 лв. се дават на „София Франс Ауто” АД. Нормалните цени, на които се работят тези автомобили, е между 25 и 18 лева. Този договор е техническо обслужване, ремонт на автомобили. Със „София Франс Ауто” мисля, че е над един милион за три години, 1 милион 103 хиляди и 400 лева. Същото нещо е централизирана доставка на канцеларски материали. Не може да един топ хартия да се чака да дойде камион да се донесе от София. В останалите региони също има канцеларски материали. Такава централизация също води до съмнение в начина на сключването на договорите, казвам го най-отговорно. Не може да се чака доставка от София за два химикала. И един момент, в който доставките в отделните поделения на ветеринарните служби са 300 – 400 лв. на месец се е правело канцеларското обслужване, сега отива на 600 – 700 лева. Така изтичат парите, господин професоре.
    ФЕРИХАН АХМЕДОВА: Уважаеми господин Председател, предлагам преди да влезем в тази по-обширна тематика къде се харчат парите, предлагам да дадем думата и на браншовиците по отношение на „син език”, което е основната тема, защото така с това отклонение, можем да не стигнем до тяхното мнение.
    ДОКТОР ВАСИЛЕВ: Извинявам се, може ли да допълня нещо? Искам да изкажа едно мнение, което дали ще го сметнете за компетентно или не, това е друг въпрос. Друг е проблемът. Колегите от Агенцията го знаят. В момента над 70 процента от дребните преживни животни не са маркирани. Аз съм разговарял с частно практикуващи колеги, с директори. Над 70 процента са немаркирани. Колегите, частно практикуващите лекари, те нямат право да извършват ваксинация на немаркирани животни. Защото няма как да оправдаят ваксините и консумативите, които се използват. И какво правим сега? Ние правим една половинчата ваксинация. Тоест ваксинираме едни животни, а други които са възприемчиви, те ще останат непокрити. Тоест ние няма да направим нищо. Професор Моллов, моят апел към Вас е по най-бързият начин да бъдат осигурени ушни маркери за дребните преживни животни, да бъдат накарани стопаните заедно с колегите частно практикуващи лекари и държавната служба да се раздвижат, да отидат, да маркират тези животни, за да можем да си свършим работата. Защото нито те имат полза от това нещо, което става, нито ние имаме, имам предвид в лицето на държавата, нито те като частници. Ние ще ваксинираме, животните пак ще се разболеят, ще си измрат, ще ги загробим, пак ще трябва да плащаме обезщетение и се въртим в един порочен кръг. Това беше едно уточнение.
    ПРЕДС. РУМЕН ХРИСТОВ: Професор Моллов, заповядайте.
    ПРОФЕСОР ПЛАМЕН МОЛЛОВ, изпълнителен директор на БАБХ: Не мога да предвидя всички хипотези, които биха се случи. Твърдя обаче, че не е възможно 70 процента да не са маркирани. Вероятно има отклонения от реалната стойност в информационната система, но тя не е 70 процента. Това е сигурно.
    ДИМИТЪР ЗОРОВ, председател на говедовъдите в България: Ние не знаем колко не са маркирани, това е проблемът. Прав сте, че не са 70 процента.
    ПРОФЕСОР ПЛАМЕН МОЛЛОВ, изпълнителен директор на БАБХ: Ако някой може да предложи друга база, на която да правим сметка, нека я каже. Но аз използвам официалната база. Тя е информационната система. Хубава, лоша, това е.
    Що се отнася до централизацията на поръчките. Когато поех поста изпълнителен директор на втория месец дойде екип на Сметна палата и направи одит, който беше по повод на това, че Агенцията е млада агенция от 2011 г. формирана, не е правен одит никога до този момент. Екипът на Сметната палата стоя три месеца в агенцията и на края излезе със заключение. Аз не мога да го цитирам в момента, защото не съм подготвен, че ще има такива въпроси, иначе щях изчерпателно да Ви отговоря. Но по смисъл, показанията императивни на Сметната палата са всички поръчки да бъдат централизирани, за да може да се упражнява контрол. Защото има достатъчно указания за изтичане на средства при децентрализацията на тези поръчки. Поради това с нарочна заповед от един момент нататък, точната дата не мога да Ви кажа, но е средата на годината някъде май месец може би, съм разпоредил изцяло всички поръчки да бъдат централизирано управлявани. Това е по отношение на централизацията.
    Що се отнася до правната фирма. Изборът да се обърнем към правна фирма е невъзможността да се справим сами със собствения състав. И да ги уволним няма откъде да вземем други, няма кадри, разберете това, не е така лесно. Бяхме поставени в ситуация пред грозяща заплаха на България да предприеме някакви действия. Избрахме фирма, която да помогне в оформянето на 14 наредби. А тези 14 наредби, уважаеми дами и господа, не се пишат за един ден, за два дни. И нямаше как на втория месец ние да имаме готви наредби. И в момента тази фирма работи съвместно с нашите колеги и благодарение на работата на тази фирма, имаме напредък. И благодарение на това, вероятно ще се избегне наказателната санкция.
    Така че съгласен съм наистина някои неща изглеждат трудно обясними, но мога да Ви гарантирам за всяко нещо има причина достатъчно основателна. Няма действие, което е предприето просто хей така. Всяко нещо е имало причина. Дали това е контролен орган, който ние сме длъжни да изпълним с разпоредбите, дали това е държавният интерес, който трябва да защитим по някакъв начин, това е ситуацията, която сме прилагали. За съжаление не винаги тя е съвършена, не винаги е така както и на мен би ми се искало със собствени ресурси да можем да се справим с всичко. И със собствени лаборатории, и със собствен персонал, и хората да са мотивирани. Защото средната заплата е 700 лв. Не знам дали си давате сметка какво означава това. Не знам дали си давате сметка за демотивацията на кадрите. Средно казах заплатата. И нека да бъдем малко по-толерантни в оценката на нещата. Защото внимателният прочит изисква да направим внимателен анализ, а той не винаги е еднозначен и върви в една посока. Затова преди малко Ви казах приказката, че кантарът натежава в едната посока, такова чувство имам.
    ЦВЕТА КАРАЯНЧЕВА: Аз нямам нищо против за това, нека да е централизирано. Нима обаче трябва да приемаме най-високата цена, на която трябва да се обслужват и канцеларските материали, и автомобилите. По какъв начин са подбрани тези договори. Не е ли най-добре след като изтичат средства, след като заплатите наистина са ниски, мотивацията е сложна, когато няма възможност да се даде по-висока заплата, но това което ми прави впечатление по тези договори е, че не е най-добрата цена. При положение, че има сто процента завишение на цените, за мен това не е добре сключен договор.
    АНАТОЛИ ВЕЛИКОВ, главен секретар на БАБХ: Това което мога да отговоря на вашите питания по отношение на ремонта на автомобилите на Агенцията, с което разполагам към днешна дата е, че разполагаме с 740 автомобила. Всяка обществена поръчка в Агенцията след приключване на одитния доклад и указанията да бъдат централизирани поръчките, стартът на поръчката започва с обобщаване на разходите от предходната календарна година. За целта съм изискал абсолютно всички фактури по абсолютно всички доставки, ремонти, дейности. Няма една обществена поръчка, можете да дойдете да проверите, имате право по Закон за достъп до обществена информация, каквото желаете, която поръчка желаете. Това което мога да кажа е, че по тази поръчка е гонена най-ниска цена. Участвали са три фирми. Най-ниската цена е дадена от „София Франс Ауто”.
    ЦВЕТА КАРАЯНЧЕВА: Четиридесет и пет лева на час.
    АНАТОЛИ ВЕЛИКОВ, главен секретар на БАБХ: Не мога да Ви кажа колко е в момента. Вие цитирате. Ще видя досието, сигурно е толкова, колкото цитирате, но няма как аз да опра пистолет на някого в главата и да кажа, не ми харесва тази цена, ще ми дадеш цена пет лева. Затова поръчката е открита. Преди малко казахте, че сме злоупотребявали с прякото договаряне. Тези поръчки са открити. Който е пожелал да участва, е добре дошъл. От там нататък всичко е конкуренция и цена.
    ЦВЕТА КАРАЯНЧЕВА: Аз като гледам тук е избрана най-високата цена. Направила съм си труда да видя какви са цените, които се дават и тази цена е изключително висока. Не знам Вие как сте я избрали.
    АНАТОЛИ ВЕЛИКОВ, главен секретар на БАБХ: Това е Ваше мнение.
    ПРОФЕСОР ИВАН СТАНКОВ: Предлагам да дадем думата на господин Синапов.
    БОЙКО СИНАПОВ: Извинявам се много, но долу има много фермери, които искат да чуят много важни отговори. И след малко на нас, които сме техни представители, няма да издържат нервите и ще трябва Вие да давате обяснение долу. Ами, излезте и дайте като сте толкова сигурни. Изнервяте положението тук, не виждате ли? Ние сме дошли тук и сме Ви уважили, да чуем какво ще правим с едно заболяване, което застрашава държавата, цялата ни нация.
    ПРОФЕСОР ИВАН СТАНКОВ: Господин Синапов, след малко ще Ви дам пак думата. Господин Симеонов, заповядайте.
    ВАЛЕРИ СИМЕОНОВ: Уважаеми колеги, уважаеми господин Председателстващ. Дойдох тук в качеството си на председател на Парламентарната група на Патриотичния фронт, тъй като господин Моллов, не е тайна, че той е с нашата поддръжка на този пост. Дойдох като политическо лице. Вижте какво, бъдете така добри да не ме прекъсвате. Преди малко чух нещо, което ме накара да стисна зъби и да не изляза. „Егати наглеца” – това чух от ваш колега тук. Така че нека да се уважаваме, да запазим добрия тон и да си подтискаме малко нервните изблици.
    Казвам, че не съм специалист в областта, но имам право да изразя своето становище. Затова съм дошъл тук, затова стоя и чакам. Ще Ви чуем и Вас, но има някакъв ред. Първо са народните представители, след това представителите на съответните организации. Няма да губя много време, но все пак имам право на мнение. За мен най-важно беше аз лично да си изградя собствено мнение по отношение на това има ли основание в упреците, които са отправени към господин Моллов в качеството на председател на Агенцията. Това, което до момента чух, това бяха упреци, които са предмет на дейности на други институции, на други органи.
    Отзад напред. По отношение на евентуалните упреци за обслужване на автомобили, за доста на канцеларски материали, за ползването на правни услуги. Госпожо Караянчева, аз мисля, че ако смятате че има някакви нарушения, знаете какъв е редът – прокуратура, сигнали и така нататък. Все пак аз мисля, че тук сме за обсъждане на доклад, свързан с мерките, които трябва да се вземат и се взимат в момента срещу болестта „син език”. Това е темата. Всички останали въпроси, основателни или не, си имат място за обсъждане и разглеждане в други институции. Сега ще говорим конкретно по темата на тази първа точка от дневния ред.
    Господин Андреев и госпожо Караянчева, не бива да се изживявате като последна инстанция във всяко отношение. В доклада, който прочетох внимателно, беше обяснено по какъв начин са извършени процедурите за определяне на фирмите, на които да са възложени съответните поръчки или на които не са възложени, тъй като в първия случай няма такава фирма. Но внимателно прочетете и Вие, всичко е минало през съответната Агенция за обществените поръчки и тя е дала одобрението. Същото се отнася и за Комисията за защита на конкуренцията, господин Андреев, тъй като Вие правите някакви квалификации, които няма как да са основателни, тъй като има защита на конкуренцията. Така че не мисля, че трябва да изземваме правомощията на други институции.
    След като се произнесат държавните институции, че няма нарушения, аз не мисля че трябва да превръщаме това заседание, както каза колегата, в другарски корейски съд. Друг е въпросът дали има някакво преднамерено отношение към господин Моллов или няма, но това бъдещето ще го покаже. Също така някой каза тук, защо през 2014 г. се е реагирало толкова късно. Това също го има в доклада. Аз не знам защо господин Моллов не го спомена. Кога са подадени съответните искания за провеждане на обществена поръчка, за финансирането, отказът на 21 юли 2014 г. от Министерството на финансите, частично поетите финансови ангажименти на 4 август в размер само на 450 хиляди лева и естествено че това са основанията да се забави тази обществена поръчка и да се стигне до тази трагедия с добитъка на обикновените дребни стопани, от които между другото може би най-потърпевш беше моят избирателен район. Но искате да намерите виновник и ако искате да бъдете честни пред себе си, бъдете така добри да поканите и господин Орешарски, и господин Близнашки тук. В края на краищата Министерството е първостепенен разпоредител на средства и след като няма средства, нормално е, то е описано в доклада. Нормално е да се закъснее с всичко това. Всъщност не е нормално, но вижда се каква е била причината за това.
    По отношение действията на господин Моллов, аз мога да ги преценя не като специалист във ветеринарното дело, мога да ги преценя за съжаление единствено като такъв, какъвто съм бил до момента – като бизнесмен. И трябва да Ви кажа, че ако аз бях на негово място, така щях да постъпя. От една страна, притиснат от времето, от друга страна, с най-важното задължение да реализира максимални икономии при поръчката на съответната ваксина. Ето тези две изисквания на бизнеса и смятане на отговорния ръководител, той ги е изпълнил. В случая след като няма определена фирма при първия конкурс, определена е втора. Там подчертавам, че Агенцията за обществени поръчки е одобрила издаването с положително становище и съответния документ от 16 февруари, определена е фирмата. Тази фирма не е между първата група фирми, което би било подозрително, би дало основание да се съмняваме, че господин Моллов си е избрал някаква фирма и винаги си играе с нея. Няма такова нещо.
    С други думи, с оглед намаляването на времето до започването на съответната имунизация, той е взел решение, с което е намерил фирма, осигурил е ваксина и е осигурил два и половина милиона икономии. Знам че това може да бъде оспорвано и един милион да са, но за да се каже и да се докаже, значи е така, значи има икономии. Аз не виждам, защо този другарски съд трябва да слиза на това ниско ниво, трябва да слизаме на работни часове на автосервизи, стойност на тоалетната хартия и още не знам си какво. Така че за мен в случая се провежда една доста целенасочена и бих казал нескопосана атака. Не Ви прави чест. И аз мога да говоря много за злоупотребите на Ваши представители на партията, като започнем примерно с кмета на Бургас и свършим с министър-председателя. Много мога да говоря, но когато нямам доказателства или когато са минали нещата през прокуратурата и не е намерила основание, предпочитам да мълча. Благодаря за вниманието.
    ПРОФЕСОР ИВАН СТАНКОВ: Благодаря, господин Симеонов.
    Господин Бойко Синапов, заповядайте.
    БОФКО СИНАПОВ: Уважаеми народни представители, уважаеми господин Моллов, благодаря все пак, че ни дадохте възможност да се включим, защото всички тези шамари, за които говорите, ги отнася животновъдният бранш, специално по точката за „син език”.
    Аз ще се върна назад, когато господин Моллов беше изпълнителен директор и ние заедно с него в Министерството на земеделието при управлението на господин Греков, на два, на три пъти тогава управляващите не можаха да намерят средства да овладеем ситуацията с навлизането на „син език” първо в страната. И господин Моллов тогава на два три пъти отправяхме към него чрез министъра, тогава ни заявяваха, че няма средства. Това говорим когато тръгна „син език”. Ако тогава, уважаеми дами и господа, имаше трезвомислещи хора, аз съм директен и така ще го кажа, щеше да се овладее ситуацията и сега нямаше да търсим и нямаше да се прехвърлят тази фирма, онази фирма и да ни натоварвате отново нас с напрежение. Защото ние не знаем дали да си гледаме работата по фермите, а не да се занимаваме с такива ситуации. Но, господин Моллов, Вие отново бяхте изпълнителен директор тогава. Знаете. И нищо, изтървахме конците, ние ревахме, повярвайте плакахме пред Министерството да се овладее положението, никой не ни повярва. Сега Ви предупреждаваме, не ние Ви предупреждаваме, компетентният орган го прави, Европейската комисия Ви казва, господин Моллов. Този доклад, госпожа Бъчварова имаше това предвид, да го прочетете, те ни казаха какво трябва да правим и каква ваксина трябва да имаме, и как да я бием. Но аз няма да влизам в тази полемика. Аз единствено ще прочета това – браншът е страшно много притеснен. И Ви моля, Вие ако наистина сте прав за себе си, искаме пълна гаранция от Вас, като изпълнителен директор на тази агенция, защото моля Ви господа, не се подигравайте с нашия бизнес, за който ние, знаете и от Европейската комисия, и Вие ни помагате правим, бизнес от една страна, от друга страна допускаме да го губим. Знаете ли колко животни загубихме? В момента това е мое мнение, и Вие не се вслушвате в него. Тази ваксина няма да ни бъде полезна. Убеден съм. Аз за себе си. Няма да ни бъде полезна, ще похарчим едни пари, за които знаете и ние Ви защитихме да ги намерим. Не знам защо. Защото не си подреждаме нещата ли? Но това не е наша работа. С нас имаме колеги, които са притеснени и ние сме дошли тук, за да Ви изслушаме, а те стоят и чакат отвън. Така че моята молба и на всички колеги, които сме тук представители от бранша, всички ние чакаме една гаранция. Излезте, и Вие ако вярвате на господин Моллов, като представители на тази Комисия, и дайте гаранция с декларация, че тази ваксина ще ни бъде полезна и ще запази животните ни. Защото играейки си така – серотип 4, серотип 2-4 ние, си правим експерименти. Кой ни дава право да си правим експерименти? Кой? Никой не ни дава право да си правим експерименти. Нашите животни не са опитни зайчета. Защо като сте сигурни в тази ваксина, Вие правите експерименти, господин Моллов в момента? Защо биете и чакате. Какво чакате? Дали ще умрат или няма да умрат. Извинявайте, нашите животни не са опитни. Това ни е бизнесът на нас. Затова господа, апелирам към Вас всички. Благодаря на всички народни представители които ни питат, не се обиждайте че и ние питаме, всички сме притеснени. Ние браншът Ви питаме, заради това че сме притеснени. Не че не Ви харесваме. Вие знаете и господин Моллов също, срещаме се и се поздравяваме. Но Вие сте на тази длъжност. Поемете и Вие отговорност заедно с нас, ние не бягаме от отговорност. Но да не допуснем грешка господа. Допускайки този път грешка, ще направим фатална грешка. Ние рискуваме и си правим опити с цялото преживно животновъдство в България. С това не може да си правим опити. Отново питам аз ,защо пропускате ваксинацията на козите? Нима те не са животни, нима ги няма в България?
    ДОКТОР ПЕНЧО КАМЕНОВ: Ами, няма ги. Няма ваксинация, нали Ви казах.
    БОЙКО СИНАПОВ: Не е вярно, моля Ви се.
    ДОКТОР ПЕНЧО КАМЕНОВ: Няма ваксина за козите.
    БОКЙО СИНАПОВ: Ами, като няма ваксина, господин Каменов трепем ги и ги плащаме на хората, какво се чудите. Преносител ли е на тази зараза, преносител е. Какво коментираме повече? Какво правим? Това е Ваша работа, разбирате ли? Не е наша работа. Трепем ги и ги плащаме на хората, Какво правим? Тя е преносител. Другото нещо, което е, защо пак се връщам там? Защо тръгваме да правим опити след като сме сигурни в това, след като имаме документи, след като имаме лиценз, защо? Да видим как ще реагира България ли? Нали и нашите животни са като всички нормални животни, които са. Защо? Ето това нещо, господин Моллов, не ме разбирайте погрешно, пак Ви моля, ето това нещо притеснява колегите ми. Всички животновъди. И аз Ви казвам, и ние като браншовици, Вие си правите някакви сметк – ще започне днес ваксинирането, ще започнем утре. Ние няма да допуснем като браншовици, като отговорни хора ваксинация, докато Вие не ни гарантирате тези неща. Но тук вече материалната разлика. От тук нататък вече не само Вие Изпълнителната агенция, но и тези господа, защото ние разчитаме и на тях. Комисията по земеделие е органът, която може да каже от тук нататък, как и по какъв начин ние ще продължим тази ситуация. А тя е сложна, много сложна, много притеснителна. И тези полемики. Да, призовавам и аз народните представители - сезирайте прокуратурата за цялата тази ситуация, защо мълчим. Нека прокуратурата да направи един одит с тази цялата ситуация. Защо ни вкарвате и нас в един такъв страх, като ние гледаме със страх нещата в момента. Комисията сезира прокуратурата, проверяват работата и край, спираме с това нещо.
    Нас животновъдите ни интересува единственото нещо, което Ви казах. Ние няма да поемем тази отговорност този път. Ние ще оттеглим бранша и няма да допуснем с тази ваксина, която не знам защо и как Вие сте доставили, защото не ни давате гаранция, господин Моллов, аз не съм сигурен. Ако Вие сте сигурни, излезте дайте една пресконференция, декларирайте, ако стане някаква грешка, че ще ни ги плати държавата. Вие сте държавен орган. Включете Комисията да застане зад това нещо. И ние да излезем всички заедно да кажем на работещите хора как стоят нещата. Повярвайте ние имаме 200 човека долу, които чакат да им кажем какво става. Излезте Вие, ако имате отговор, и им кажете, че няма страшно. Ама така на приказки? Нали си спомняте, когато си говорихме за първичната зараза. Няма страшно ще я овладеем, ама мина през цялата страна, покоси ни и замина за Румъния. Гърците ни предупредиха още преди да влезе в Гърция, нали? Предупредиха ни. Няма страшно, няма страшно, но влезе заразата, зарази ни, покоси ни и сега в момента, какво е положението.
    Благодаря за вниманието и чакам отговор. Пак казвам притеснен е браншът. Ние докато не получим отговори, няма да позволим ние като техни представители, да пристъпим към ваксината. Няма да рискуваме нашите животни, които са болни. Другото нещо, извинявам се да допълня. Ние имаме ли информация, на кои животни ще бием в момента – на болни, здрави, колко са болни, колко са здрави. И тази ваксина как ще подейства на тези, които са прекарали болестта, които имат вече имунитет. Колко са, какви са, що са, какво правим? Нали ваксина върху ваксина, ако направим, какви резултати ще даде.
    ДОКТОР ПЕНЧО КАМЕНОВ: Това нещо го каза още на срещата Ван Хутен. Опитът, който го имат западните европейски държави 2008-2009 година от серотип 8. Виросът се полива. С ваксината им, активираната, той се потиска и се ликвидира. Това каза Брюксел – вземете и ваксинирайте. Това е.
    БОЙКО СИНАПОВ: Брюксел много добре знае да ни каже за какво да ваксинираме, моля Ви се. А ние какво правим в момента, не знам. Чакаме да вземем общо решение.
    ПРОФЕСОР ИВАН СТАНКОВ: Чакат отговор, прави са, уплашени са, така е. Професор Моллов, ще вземете ли отношение?
    ПРОФЕСОР ПЛАМЕН МОЛЛОВ, изпълнителен директор на БАБХ: Разбира се. Когато казвам нещо в тази зала и когато публично казвам нещо, то не е мое лично мнение. Аз съзнавам, че изпълнявам определена функция. И това, което казвам трябва да считате като израз, фокусиран, на онова, което представлява общото решение на ръководството на Агенцията. В това число всички хора, които се занимават с тази материя. Имаме главен ветеринарно санитарен инспектор, имаме заместник, който всъщност е едно и също лице, но е отговорен в този сектор, имаме дирекция „Здравеопазване и хуманно отношение към животните”, директорът е тук, той Ви гарантира. Имаме директор на Дирекция „Контрол на ветеринарно медицинските продукти”, който е подписал, давайки това разрешение. Аз не съм го измислил сам. Някой го е подготвил това решение и аз просто съм подписал за Агенцията. Вие или имате вяра в Агенцията, или нямате вяра. Ние правим всичко необходимо, за да ви уверим, че правим всички професионални действия максимално добре. Ако Вие внимателно прочетете доклада, ще видите, че са положени абсолютно всички усилия и не случайно хронологично е записано всичко, за да видите наистина, че сме реагирали във всеки един момент. Сега, предвид на тази ситуация, сме наясно, че сме създали цялостна организация. Трябва ли да Ви покажа всичките документи, които сме разпратили и сме подготвили, таблици, колко животни има във всяка община от този вид, колко лекари ще се занимават, кой конкретно, колко дни ще се работи? Всички разчети са направени. Имайте доверие в Агенцията. И нека този разговор да го водим, когато се осъществи ваксинацията. Тогава ние ще имаме аргументи. Сега няма как да Ви убедим. Но всичките мои колеги, всичките ми заместници, всичките директори на дирекции, които имат отношение към темата „син език”, всички са казали, че това е по-добрата ваксина и че ние не правим грешка. Напротив. А това, което касае така наречената проба, това е израз на добрата ветеринарна практика. Така се прави. Няма нищо лошо, три дни губим, 72-часова проба, която просто потвърждава още видим един резултат. Това е стандартна процедура. След като го направим сме готови на 9 март да стартираме. Ваксината е налице. Какво друго им ада Ви кажа? Имаме ваксина, имаме създадена организация, имаме готовност да извършим всичко. Какво друго да кажа, какво да гарантирам повече? Ще осъществим ваксинацията и след това ще видим резултата.
    ДИМИТЪР ЗОРОВ, председател на говедовъдите в България: Ще направи ваксинацията и ще види резултата. На нашите животни ще ги бием все пак след това.
    ПРОФЕСОР ПЛАМЕН МОЛЛОВ, изпълнителен директор на БАБХ: Очевидно, че на Вашите животни. Но когато аз на 3 септември, връщайки се от Брюксел, казах на Съвета по животновъдство, че трябва да се направи ваксинация и че Брюксел е категоричен в това отношение, Вие спомняте ли си каква дискусия се водеше тогава? Дали да има ваксинация, дали да няма. Пък ако има…
    БОЙКО СИНАПОВ: Ние Ви подкрепихме тогава.
    ПРОФЕСОР ПЛАМЕН МОЛЛОВ, изпълнителен директор на БАБХ: Да, тогава имахте вяра в това, че ще свършим нещата, както трябва. Имайте вяра и сега. Специалистите са еднозначни, ето Каменов нека ме допълни.
    БОЙКО СИНАПОВ: Съгласен съм господин Моллов, ние Ви подкрепихме, че трябва да правим ваксинация. Но това кога беше – септември месец 2014 г. И тези процедури до тук ни докараха да загубим доверие към всички, не само към Изпълнителната агенция. Затова пак казвам, ако си имахме доверие и ако работехме, ако трябваше да свършим това нещо, ние нямаше да допуснем заразата да мине с пълна сила за 45 дена през цялата страна.
    ПРОФЕСОР ПЛАМЕН МОЛЛОВ, изпълнителен директор на БАБХ: Разбирате че с Вас работим през цялото време на взаимно доверие, нали? Знаете че сме Ви помагали във всякакви ситуации.
    БОЙКО СИНАПОВ: Точно така. Абсолютно.
    ПРОФЕСОР ПЛАМЕН МОЛЛОВ, изпълнителен директор на БАБХ: И разчитаме на Вас, и разчитаме и сега на подкрепата Ви.
    БОЙКО СИНАПОВ: Но ние не можем вече да поемем тази отговорност, разбирате ли, господин Моллов. Не можем и ви казахме защо. Аз се обосновах.
    ПРОФЕСОР ПЛАМЕН МОЛЛОВ, изпълнителен директор на БАБХ: Нека доктор Каменов даде малко разяснение по самата организация.
    ДОКТОР ПЕНЧО КАМЕНОВ: Искам само да Ви кажа за биопробата. Тук е и доктор Василев. Това е добрата ветеринарна практика. Бойко, ти не помниш ли навремето преди 20 години, когато тръгнеха да обезпаразитяват овцете, не правеха ли първо на 10 животни, на другите след това?
    ДОКТОР ВАСИЛЕВ: Точно така.
    ДОКТОР ПЕНЧО КАМЕНОВ: Ами, това е точно същото
    ДОКТОР ВАСИЛЕВ: На мен ми е ясно.
    ДОКТОР ПЕНЧО КАМЕНОВ: А не да казвате ваксината не действа. Първо, тя е активирана. Второ, има всички изследвания. Има си сертификати за безвредност, за имуногенност, но за първи път се прилага на територията на България. Навреме през 1999 г. дадоха жива ваксина февруари месец 2000 г. аз наблюдавах ваксинален „син език”. Това беше в Ямболско. И затова решихме, и това не е наша измислица, събрахме се експерти, професор Георги Георгиев, той го предложи, приехме го. Ваксината ще изгради имунитет на двадесет и втория ден, започваме го от седмия ден имунитета. Животните ще бъдат защитени. Карантинният срок е нула. Ще може България да търгува. Имайте предвид, че няколко пъти поставиха въпроса. То не е контагиозно заболяване. Не може две животни едно до друго да се заразят. Не може един литър кръв от болно животно да се прелее на друго венозно, и то да се зарази. Единствено точно тези мушици, които като развиете плафона и са като ситен пясък вътре изсъхнали, точно те го пренасят. И за да го пренесат то трябва да мине определен цикъл в техните слюнчни жлези. И добре че нямаме куликоиди, който дава до сто процента смъртност. Разбирате ли, нещо което имаха гърците.
    Поставихте въпроса за южните ни съседки. От 1999 г, откакто го наблюдаваме заболяването, всяка година го има и в Гърция, и в Турция. Това е. Отделно винаги го има на всички острови, които са по протежение на границата с Турция. Няма друг начин. В един епизоотичен процес е необходимо да има възприемчиво животно, да има източник на заболяването, това е връзката между тях, и много комари. Как да се борим с мухите, с комарите? Нали по същият начин Бразилия прави борбата с подобен вид, но си го имат. Това е маларията, която я има в Африка. Която настъпва и насам с глобалното затопляне. Ние също получаваме сводките от метеорологията. Миналата година беше най-топлата и най-влажната година през последните сто години. Имаше бури. При нас в „Овча купел” падна дърво, което беше един метър в диаметър. И това беше от бурите. И вятърът разнася точно тези куликоиди. Недейте да правите връзка, че е четвърти серотип, който беше на остров Пелопонес. При генетичното изследване се доказа, че вътре има частици от африкански вирус четвърти серотип. И в Гърция има два серотипа, в генетично отношение се различават – Пелопонес и по границата с България.
    ПРЕДС. РУМЕН ХРИСТОВ: Заповядайте, господин Зоров.
    ДИМИТЪР ЗОРОВ, председател на говедовъдите в България: Да Ви кажа господин Христов, почти три часа тук слушаме. Благодарим, че все пак ни дадохте думата, да се изкажем, и да ни изслушате. Обаче какво да Ви кажа? Господин Симеонов, едва ли Вие, ако сте се занимавали с бизнес, едва ли бихте сложили бизнеса си на карта, както ние сме го сложили.
    Няма как да повярваме на господин Моллов и ще Ви кажа защо. Защото преди малко той беше застъпник на сливенската фирма, като твърди, че е най-добрата лаборатория. За съжаление обаче един наш колега с около четири хиляди животни, казва се Недко Митев, тук има представител от този край, същата тази лаборатория в тази пишеща изследване, в кавички, защото нашето съмнение за изследванията е много голямо и затова са евтини цените. През 2013 г. Вие не бяхте тогава директор, извършиха за 15 дни държавната имунопрофилактика частните доктори с изследванията за туберкулоза и всичко. Как стана това, и на втория ден дадоха документите, като изследванията траят няколко дена. И на същия този човек животни, които струват по четири хиляди лева, сте му изпратили чрез вашите доктори от лабораторията в Сливен, че има 200 или 300 с туберкулоза и трябва да ги унищожи. Човекът, понеже е 67-годишен и е с 45-годишна практика в земеделието и животновъдството, изпраща в италианска лаборатория идват и му взимат проба, такива с каквито работим и ние, за негова сметка и резултатът Вие го знаете. Само че вместо да се извините за причиненото и да потърсите отговор от лабораторията, му пишете едно писмо, че резултатите, които има от Италия му ги признавате. Те могат да бъдат признати, ако човекът си плати нови и за негова сметка проби, но не в Италия а в друга европейска лаборатория. За негова сметка. Е, как да Ви повярваме бе, господин Моллов. Кажете.
    Така е и с ваксините. Ние Ви помагахме много осторожно и с частните ветеринарни лекари имахме тежки дебати и борби, но Вие ни подведохте с бездействие. Ще Ви кажа 2001 г. защо е ликвидирана. Пенчо Каменов не му прави чест да ги заобикаля тук работите. През 2001 г. имаше друг министър, който имаше решителна ръка. Казваше се Мехмед Дикме. Ликвидираха животните в огнището на първия ден. Да, риск. Държавата ги плати 300 животни или колко. Ние тук изчакахме. Вие това можехте да направите да издадете една заповед да ликвидират животните, независимо че трябва да ги платите. Платихме много повече - 36 хиляди. Само че Вие трябваше да ни обезщетите. Благодаря за това обезщетение. Щом всички гарантирате и Пенчо Каменов като всички експерти, давайте тогава подписваме един документ, обезщетявате ни срещу 500 лв. на овце при грешка и ние нямаме никакво съмнение във вашата професионалност и така нататък. Но всичко останало са приказки от хиляда и една нощ. Защото разликата между нас и Вас е една и аз съм я казвал и друг път. Ние сме заложили парите на банките на карта и създаваме работни места, а Вие нищо. Вие можете да си загубите длъжността. Ама, мен какво ще ме стопли това нещо? Или колегите. Защото аз имам в момента 2500 овце и агнета. И съм изразходил повече три пъти средства, отколкото Вие сте изразходили за едно животно при Вашата кампания. Да ги пазя. И не съм сигурен, че съм ги опазил.
    Няма как да стане този филм, който го мислите. Защото когато дойдоха италианецът и испанецът и Вие го бяхте поканили и в голям колегиум на Министерството на земеделието, там казаха – испанската ваксина. И Пенчо Каменов е добър специалист. Ами, като казва, че не трябва да се молим на Господа и като знаете, че в Гърция и Турция има от години, господин Каменов, докторе, защо не направихте превантивна ваксинация, както Ви казаха испанците и италианците какво правят там при техните зони? Защо не прави това тази държава? Нали Вие сте тази държава? Сигнализирайте кажете, момчета тази държава не обръща внимание, помогнете ни или вие се оправяйте. Ние ви предложихме август месец да си извадим пари и да си купим ваксината. Не, ние Ви предложихме пари. Ние искахме всеки един животновъд да си даде по два лева. Или по три, по колкото. Аз тук съм дал много повече пари за превенция и нищо не съм направил. Нищо. Ама само че, сега, господин Симеонов, да Ви кажа. Понеже аз съм и председател на частната млекопреработватели. В момента всички колеги свалят цените на овчите млека. Защо? Защото нашите колеги от Европа използват този бонус и казват България е страна на „син език”. Ние млечните продукти, въпреки че „син език” не може да се отрази на качеството на млечните продукти, казват няма да ги купуваме, сваляме цената с 20, 30 процента, ако искате. И колегите им стоят продуктите сега, на всичките колеги, всичко стои по складовете. Тук не става въпрос за една личност. Тук говорим за щети в бездействие. Защо не вземе испанската ваксина? Тя е утвърдена. Нито ги познаваме испанците, нито ни интересуват. Исках даже онзи ден я търсих, Досев от Франция да отиде от Румъния да ми я купя, че те ваксинират с испанска ваксина. Да ми я купи, ако трябва незаконно да ваксинирам. Защото ние незаконно ваксинирахме и срещу микозата. Но моите животни не умряха, а онзи човек, който си отиде и е осъдил ветеринарната служба с един друг директор, той умря. Умря заради това. А другите момчета им дължи ветеринарната служба четири милиона. Не знам докъде е стигнало делото. Поради същата причина. Тогава пак едни големи специалисти в почти същия състав казаха - няма микоза, той не ги храни добре и така нататък. Затова нямаме доверие в това нещо. Ако можете да гарантирате обезщетение материално в стойността, в която е не с по 67 и 70 лв., защото това е унизително, просто е унизително, което го направи държавата, но Вие нямахте вина за ценоразписа. Но от тук нататък не може да продължава това нещо. Защото, разберете, не сте прав и за друго. Сега са поставили 500 хиляди ваксини, казвате испанците имали 500 хиляди ваксини. И ние сме ходили като пчелички и при Васко Грудев и сме му казвали дайте ваксината, излъгаха ни и Вие тогава си мълчахте. Ние сме приели процедура за авансиране. Защото хората бяха казали – дайте ни аванс, ние имаме ваксините и до три месеца ще Ви произведем всичките – 2, 5, 6 милиона. Това беше август, септември. Всеки тупаше топката лекичко и извинявайте, но моето фактически разсъждение по въпроса съвпада с тези хора, които се изказаха, това тупане на топката докъде води. Може нищо да няма. Нищо не сте спестили, защото не знаете какво ще стане, какъв е ефектът. Спестяване е, ако беше започнала ваксинацията преди или я има превантивна. Пенчо Каменов като знае, че от пет, шест години го има в Гърция и Турция това нещо, защо не предложи миналата година превантивна ваксинация на България, на стадото.
    ПЕТЪР ПЕТРОВ: Защото има сто болести още.
    ДИМИТЪР ЗОРОВ, председател на говедовъдите в България: Чакайте. Господин Петров, в Министерството на земеделието бяха поканени специалисти водещи, на които казват, че им имат пълно доверие. Един испанец и един италианец. Той каза: Господа, ние ликвидираме, пак се възстановяват, ликвидираме, пак се възстановяват, както в България. Затова правим превантивна ваксинация всяка година. И те казаха два пъти, за да сте гарантирани първия път. Вие казвате, ние ще спестим пари от това. Ами спестили сте. Една ваксина е два лева, едно евро, от едната. Другата е на половина. Ама кой казва, че има същият ефект. Значи, големи са ни съмненията. Няма лиценз, това е истината. Вие заобикаляте процедурата. Казвате веднъж за тези не могат да се явят, че я нямат налична, след това друго. Дано да сте прав, но го гарантирайте материално. Ние това ще искаме. Иначе в против случай проба грешка, стига толкова. И пак нищо лично, нали, познаваме се с господин Моллов отдавна.
    ПРЕДС. РУМЕН ХРИСТОВ: Господин Симеонов, заповядайте!
    ВАЛЕРИ СИМЕОНОВ: Извинявайте, това като бизнесмен ще Ви го кажа. Като сте били готови да си платите по два лева, аз не знам колко е била тогава ваксината, защо не го направихте?
    ДИМИТЪР ЗОРОВ, председател на говедовъдите в България: Защото нямаме право, държавата трябва да го направи.
    ВАЛЕРИ СИМЕОНОВ: Защото аз не чакам държавата или на общината нещо да направят, оправям си се сам.
    ГЕОРГИ АНДОНОВ: Хората купуваха жива ваксина от Турция. Това е толкова опасно.
    ДИМИТЪР ЗОРОВ, председател на говедовъдите в България: Когато ваксинирахме преди пет години за микозата, цялата ветеринарна служба тогава, начело с Пенчо Каменов казваше, че няма минокоза. Човекът ваксинира, те го изкараха, че той си е насял болестта с ваксината. Аз също съм ваксинирал, няма проблем. Ако бяха ваксинирали, щяха да кажат после, че те сами са си създали огнищата с болестта.
    ВАЛЕРИ СИМЕОНОВ: Само едно изречение. Дайте да направим една промяна в закона да имате право сами да ваксинирате, защото…
    БОЙКО СИНАПОВ: Ние нямаме никакво време. Господин Председател, извинявам се. След 30 дена предстои най-великият ден за християнството, дами и господа. Овцевъдството е нещо, което трябва да радва това общество. Ами, ние няма да смеем да изкараме здрави агнета на пазара. Да излезем пред хората и да кажем ние имаме агнета. Така ли е господин Моллов. Ако се забавим още 15 дена, Вие гарантирате, че ще имаме 20 дена карантина. Европейската комисия ще каже, колко ще вдигнат срока, нали? Могат да кажат, заради това, че не ваксинирахте с това, с което Ви казахме да ваксинирате, ви слагаме тригодишна забрана. Какво правим тогава? Моля Ви се приятел сте ми, нека ви уважавам, Вие не ми давайте отговор. За този въпрос не ми давайте отговор Вие. Защото не сте виновен Вие.
    ПРОФЕСОР ПЛАМЕН МОЛЛОВ, изпълнителен директор на БАБХ: Няма поръчка за испанска ваксина.
    БОЙКО СИНАПОВ: Не, не казвам испанска. Има препоръка каква да бием. А ние бием различна от тази.
    ДИМИТЪР ЗОРОВ, председател на говедовъдите в България: Добре, Пенчо Каменов, материално обезпечение искаме. Един човек, който е сигурен може и своето имущество да заложи. Заложи си твоето и сме готови.
    ДОКТОР ПЕНЧО КАМЕНОВ: Залагам го, но то нищо не може да направи. Но моля Ви недейте. Нула диферентен срок, Това значи, че ти може да се движим…
    БОЙКО СИНАПОВ: Добре, дайте някакъв документ, който казва, че държавата може да излезе с едно официално мнение, всички заедно да излезем. Излезте бе. Нула диферентен срок. Излезте всички заедно, дайте една пресконференция, моля Ви се.
    ДОКТОР ПЕНЧО КАМЕНОВ: Да не би от „син език” да умряха животните в Лесново, Елин Пелин. Идва човек и вика „син език”. Отиваме друго. Да не би да умряха козите от „син език” в Кресна. Отиваме и така нататък в другите места. Разберете. На вън вали сняг. Няма комари. Кое спря заболяването? Времето на 25 октомври, когато падна първият сняг. Не можеш да ликвидираш нещо, което го е създал Господ.
    ДИМИТЪР ЗОРОВ, председател на говедовъдите в България: Ама ето така ни кажете, че Господ каквото е пуснал, ще чакаме Господ да си го прибере.
    ПРЕДС. РУМЕН ХРИСТОВ: Доктор Василев с предложение да се ориентираме към приключване на дебата. Между впрочем аз излязох за половин час за интервю и казах, че въпросът с ваксината е решен. Че имаме една от най-добрите ваксини за ваксиниране, а Вие сега тук казвате нямаме ваксина.
    БОЙКО СИНАПОВ: Вие не бяхте чули нашето мнение и бързате да се изкажете. Моля Ви се. С цялото си уважение към Вас.
    ПРЕДС. РУМЕН ХРИСТОВ: Последно. Професоре, ние започваме ваксинация, доколкото разбрах.
    ДИМИТЪР ЗОРОВ, председател на говедовъдите в България: Как ще започнем ваксинация.
    ПРЕДС. РУМЕН ХРИСТОВ: Ние започваме ваксинация, първо. И второ, имаме осигурена ваксина, която е една от най-добрите. Нали така?
    БОЙКО СИНАПОВ: Господин Христов, как ще започнем ваксинация, като ние точно това, докато Ви нямаше Вас, обсъждахме. Ние казахме, че браншът е уплашен и докато не получим гаранция от Комисията, Изпълнителната агенция, държавата не излезете и не даде гаранция, няма да започнем. Защото ние сме уплашени.
    ПРЕДС. РУМЕН ХРИСТОВ: Господин Синапов, гаранция за кое?
    БОЙКО СИНАПОВ: За това какъв ще бъде резултатът, дали няма да има последствия. Защо попитах, никой не ми отговори. Защо правим експерименти? Наистина помогнете ни как да излезем от ситуацията.
    ПРОФЕСОР ПЛАМЕН МОЛЛОВ, изпълнителен директор на БАБХ: Аз Ви гарантирам, че в момента, в който изтече 72-часовият период за да отчетем резултатите, ще излезем с официално становище на сайта на Агенцията. И молбата ми е да разпространите това сред вашите колеги животновъди. С което ще поемем гаранциите, че сме избрали правилната ваксина и че тя ще даде необходимите резултати.
    ФЕРИХАН АХМЕДОВА: Бях направила една процедура да изслушаме бранша, въпреки това продължиха дебатите и Вие като Председател на тази Комисия нямате право да изказвате мнение от името на Комисията преди да сте чули всичко. В един момент какво правим? От името на Комисията изказвате мнение.
    ПРЕДС. РУМЕН ХРИСТОВ: Отговорността ще си я поема.
    ФЕРИХАН АХМЕДОВА: Разбира се, че ще се си я поемете. Но това нито е колегиално, нито е професионално. Моля Ви към професионално председателство.
    ДОКТОР ВАСИЛЕВ: Благодаря. Аз искам да кажа само няколко завършващи думи. Много внимателно слушах това, което каза господин Синапов и господин Зоров. Аз мисля че те имат основание. Много неприятно впечатление ми направи, но то е факт и това за тупане на топката.
    Господин Професоре, в Агенцията има достатъчно квалифицирани кадри, които биха могли да Ви информират при желание за това, какво се случва. Доктор Каменов много добре знаете, че ние сме колеги, ние сме обучени – говоря за ветеринарните специалисти, да действаме адекватно в кризисни ситуации и принципът унищожаване тотално и кръгова ваксинация, щеше да доведе до много по-добри и адекватни, бързи ефикасни резултати и много по-малко средства, отколкото всичко това, което става в момента. Ние сега говорим за „син език”, но след няколко месеца ще говорим за редица други заболявания и ако от Агенцията реагират по този начин, по който реагираха за „син език” през 2014 г. и сега 2015 г., последствията ще бъдат изключително сериозни - като забрана за износ на месо, и като забрана за износ на млечни продукти, и за вътрешно потребление, и какво ли не. Това са сериозни неща. Има колеги, които определено тупат топката. Не знам. Някой може би има някаква изгода от това нещо да се случват такива неща, да не вървят нещата, процедури, поръчки и така нататък. Но ние сме практични хора и решаваме проблема много бързо, много по-евтино за държавата, за Агенцията и за самите хора. Аз съм убеден, че те са съгласни, при една такава опасност, животните им да бъдат унищожени моментално, да бъдат заплатени по нормална тарифа от държавата и да се ликвидира въпросът. Сега в момента това нещо набъбва, набъбва, набъбва и в един момент ще гръмне. Няма да могат да бъдат ваксинирани всички животни. Голяма част от тях ще откажат да бъдат ваксинирани, най-вероятно. Дано не е така. Но аз виждам настроенията какви са. Така че проблемът стои.
    ПРЕДС. РУМЕН ХРИСТОВ: Колеги, да се ориентираме към приключване.
    БОЙКО СИНАПОВ: Колеги, още веднъж Ви благодаря, че ни отделихте толкова много време, но след като цялата Комисия, господин Христов, господин Моллов, поемете отговорност, долу има хора, събрани от всички краища на България, аз ще Ви помоля за десет минути да излезем и да кажем - да, ние поемаме отговорност, започваме ваксинация и филмът приключва. И да се поздравим и да си ходим, че имаме много работа. Разбирате ли, това ще бъде решението. Надявам се, че тук се води протокол и всичко се записва. Дай Боже, да имаме резултати. Да си стиснем ръцете, господин Моллов, аз съм Ви обещал, че ще го направя и ще направя. Защото Вие ме обвинявате, че имам някакви предпочитания. Не, мен не ме интересува коя фирма ще доставя. Мен ме интересува да мога да си гледам бизнеса. Аз ако исках да влизам в политиката, отдавна да бях го направил. Не, аз искам да си гледам бизнеса. Благодаря Ви.
    ПРЕДС. РУМЕН ХРИСТОВ: Благодаря. Обявявам заседанието на Комисията по земеделието и храните за закрито.
    Заседанието бе закрито в 17,30 ч.

    ПРЕДСЕДАТЕЛ:



    РУМЕН ХРИСТОВ



    126 697 знака
    Форма за търсене
    Ключова дума