Народно събрание на Република България - Начало
Народно събрание
на Република България
Архив Народно събрание

Комисия по труда, социалната и демографската политика
13/05/2015 първо гласуване

    ЧРЕЗ

    Г-ЖА ЦЕЦКА ЦАЧЕВА
    ПРЕДСЕДАТЕЛ НА НАРОДНОТО СЪБРАНИЕ


    ДО

    Г-Н СВЕТЛИН ТАНЧЕВ
    ПРЕДСЕДАТЕЛ НА КОМИСИЯТА ПО ЕВРОПЕЙСКИТЕ ВЪПРОСИ
    И КОНТРОЛ НА ЕВРОПЕЙСКИТЕ ФОНДОВЕ



    СТАНОВИЩЕ


    ОТНОСНО: Рамкова позиция относно Предложение за препоръка на
    Съвета за създаване на гаранция за младежта, № 502-00-28, внесена от Министерския съвет на 30.04.2015 г., както и проекта на акта
    Комисията по труда, социалната и демографската политика на свое редовно заседание, проведено на 13.05.2015 г., разгледа и обсъди Рамкова позиция на Министерския съвет по т. 21 от Годишната работна програма на Народното събрание по въпросите на Европейския съюз (2015 г.) относно Предложение за препоръка на Съвета за създаване на гаранция за младежта, № 502-00-28, внесена от Министерски съвет на 30.04.2015 г., както и проекта на акта.

    На заседанието присъстваха: г-н Гълъб Донев, заместник-министър на труда и социалната политика, г-жа Елка Димитрова, директор на дирекция „Политика на пазара на труда и трудова мобилност”, г-жа Анна Делибашева, заместник-главен директор на Главна дирекция „Европейски фондове и международни проекти” в Агенцията по заетостта, представители на социалните партньори и неправителствени организации.

    Рамковата позиция относно Предложение за препоръка на Съвета за създаване на гаранция за младежта бе представена от г-н Донев, който поясни, че отчитайки високата и растяща младежка безработица, която има драстични последици за икономиката, през 2011 и 2012 г. Европейският съвет, Европейският парламент и Европейският младежки форум са настояли да бъдат въведени гаранции за младежта на равнище Европейски съюз.

    В Годишния обзор на растежа за 2013 г. Европейската комисия подчертава необходимостта държавите членки да обезпечат прехода от училище към заетост за младите хора чрез мерки, съфинансирани от структурните фондове на Европейския съюз. Комисията представя предложение за препоръка на Съвета с цел гарантиране на схема за гаранции за младежта. Препоръката съдържа насоки по шест основни оси – изграждане на силни партньорски взаимоотношения с всички заинтересовани страни, осигуряване на намеса на ранен етап и мерки за активизиране на младите хора за избягване на пълното им отпадане от сферите на заетостта, образованието и обучението, предприемане на мерки за подкрепа, подпомагащи интеграцията им на пазара на труда, пълноценно използване на финансови средства от Европейския съюз за постигане на тази цел, оценка и постоянно усъвършенстване на схемите за гаранции за младежта и експедитивно прилагане на тези схеми.

    Съветът на Европейския съюз одобрява Препоръка за създаване на гаранция за младежта на 22 април 2013 г.

    Правното основание за акта се съдържа в член 292 от Договора за функционирането на Европейския съюз.

    Комисията и всички държави членки, изразявайки сериозна загриженост за положението на младите хора на пазара на труда, считат че предотвратяването на безработицата и на загубата на умения ще доведе до трайни ползи за младите хора и за икономиката в дългосрочен план и ще допринесе за устойчив и приобщаващ икономически растеж.

    Гаранцията за младежта подпомага младите хора на възраст до 25 години да получат добро предложение за работа, продължаване на образованието, чиракуване или стаж до четири месеца след като останат без работа или напуснат системата на образованието.

    Схемите на Гаранцията за младежта следва да отчита разнообразието и различните условия в държавите членки и да са съобразени с условията на национално, регионално и местно равнище.

    В Препоръката се отбелязва, че Европейската комисия в съответствие с инвестиционните приоритети на Европейския социален фонд за програмния период 2014-2020 г. ще насърчава държавите членки оптимално да използват подкрепата на Фонда за създаване и прилагане на схеми за гаранции на младежта като стратегически инструмент за преодоляване и предотвратяване на младежката безработица и социалното изключване. За целта ще подпомага дейностите за програмиране по общата стратегическа рамка за фондовете на Европейския съюз – Европейския социален фонд, Европейския фонд за регионално развитие, Кохезионния фонд, Европейския земеделски фонд за развитие на селските райони, Европейския фонд за морско дело и рибарство.

    Съгласно Препоръката за създаване на гаранцията за младежта, изпълнението й от страните членки се наблюдава от Комитета по заетостта в рамките на Европейския семестър, като всяка страна представя предприетите дейности и постигнати резултати в рамките на провежданите тематични прегледи. Тематичните прегледи приключват със заключения за всяка страна членка и служат на Комитета по заетостта за изготвяне на специфични препоръки.
    Всички държави членки са изразили принципна подкрепа по предложението за препоръка.

    В Рамковата позиция относно Предложение за препоръка на Съвета за създаване на гаранция за младежта, одобрена на 314-то заседание на Съвета по европейските въпроси към Министерския съвет, проведено на 28.01.2013 г., Република България изразява своята принципна подкрепа за приемането на акта, който е от особена важност за страната, поради високото равнище на младежка безработица и висок дял на лицата, които не са нито в образование и обучение, нито в заетост.

    България е изразила своята подкрепа и чрез вече работещата Национална инициатива „Работа за младите хора в България” за периода 2012-2013 г.

    Изпълнението на Гаранцията за младежта в България стартира в началото на 2014 г. посредством реализирането на Националния план за изпълнение на Европейската гаранция за младежта 2014-2020, като страната участва до настоящия момент в два тематични прегледа за изпълнението му.

    Комитетът по заетостта отчита след двата тематични прегледа в рамките на Европейския семестър наличие на позитивни стъпки, предприети от България в изпълнение на Препоръката за гаранция на младежта. Посочват се също и някои предизвикателства, които изискват повишено внимание с цел гарантиране всеобхватен подход и по-добра обвързаност на публичната служба по заетостта с работодателите за осигуряване на по-голяма ангажираност с първичния пазар на труда.

    След представяне и обсъждане на Рамкова позиция на Министерския съвет по т. 21 от Годишната работна програма на Народното събрание по въпросите на Европейския съюз (2015 г.) относно Предложение за препоръка на Съвета за създаване на гаранция за младежта, № 502-00-28, внесена от Министерски съвет на 30.04.2015 г., както и проекта на акта, се проведе гласуване с резултати: „За” – 14 гласа, „Против” – 0 гласа и „Въздържал се” – 0 гласа.

    На основание чл. 116, ал. 1 от Правилника за организацията и дейността на Народното събрание и във връзка с т. 21 от Годишната работна програма на Народното събрание по въпросите на Европейския съюз (2015 г.) Комисията по труда, социалната и демографската политика представя доклад от изслушване по акта - Предложение за препоръка на Съвета за създаване на Гаранция за младежта.




    ПРЕДСЕДАТЕЛ
    НА КОМИСИЯТА ПО ТРУДА,
    СОЦИАЛНАТА И ДЕМОГРАФСКАТА ПОЛИТИКА: Д-Р ХАСАН АДЕМОВ
    Форма за търсене
    Ключова дума