Народно събрание на Република България - Начало
Народно събрание
на Република България
Архив Народно събрание

Комисия по труда, социалната и демографската политика
15/07/2015 първо гласуване

    Д О К Л А Д

    ОТНОСНО: Административен мониторингов доклад за 2014 г. по изпълнението на Националната стратегия на Република България за интегриране на ромите (2012-2020), № 502-00-32, внесен от Министерски съвет на 08.05.2015 г.
    Комисията по труда, социалната и демографската политика на свое редовно заседание, проведено на 15 юли 2015 г., разгледа и обсъди Административен мониторингов доклад за 2014 г. по изпълнението на Националната стратегия на Република България за интегриране на ромите (2012-2020), № 502-00-32, внесен от Министерски съвет на 08.05.2015 г.
    На заседанието присъстваха г-н Гълъб Донев, заместник-министър на труда и социалната политика, г-жа Росица Иванова, секретар на Националния съвет за сътрудничество по етническите и интеграционните въпроси към Министерски съвет (НССЕИВ), Елка Димитрова, директор на дирекция „Политика на пазара на труда и трудова мобилност” в МТСП; експерти от МТСП и Националния съвет за сътрудничество по етническите и интеграционните въпроси, представители на социалните партньори и неправителствени организации.
    Докладът представи г-жа Росица Иванова, секретар на Националния съвет за сътрудничество по етническите и интеграционните въпроси.
    В материята от обхвата на компетенции на Комисията по труда и социалната политика попада информацията за напредъка по Националния приоритет „Заетост”, по който водеща институция за постигане целите на приоритета е Министерството на труда и социалната политика. Докладът съдържа отчетеното изпълнение на мерките от Министерството на труда и социалната политика, Агенцията по заетостта и Агенцията за социално подпомагане, насочени към подобряване на достъпа на ромите до пазара на труда и повишаване на дела на заетите.
    Една от най-уязвимите групи на пазара на труда е тази на безработните роми, чието ниско образователно и квалификационно ниво е основният фактор за високата им беработица.
    В изпълнение на редица национални и международни документи и инициативи за подпомагане интеграцията на ромите, Агенцията по заетостта разработва годишни планове за дейности по изпълнение на Стратегията за интегриране на ромите, които се реализират от местните, териториални структури в страната. Финансирането на тази дейност е за сметка на бюджета на Агенцията по заетостта за активна политика на пазара на труда и по Оперативна програма „Развитие на човешките ресурси”.
    През 2014 г. се наблюдава подобряване на ситуацията на пазара на труда. Данните от Наблюдението на работната сила на Националния статистически институт сочат нарастване на заетостта и намаляване на безработицата спрямо 2013 г.
    За изпълнение на Националния план за действие на Националната стратегия на Република България за интегриране на ромите (2012-2020) и на международната инициатива Десетилетие на ромското включване 2005-2015 г. е планирано 17 550 регистрирани в дирекциите „Бюро по труда” безработни лица от ромски произход да бъдат включени в различни мерки за насърчаване на заетостта им. Докладът сочи преизпълнение на 160 % с 28 059 обхванати лица, което е ръст от 21 % спрямо 2013 г.
    По Националния план за изпълнение на Европейската гаранция за младежта 2 420 безработни младежи от ромски произход на възраст до 24 г. са включени в различни дейности през 2014 г.
    При планирани 140 срещи с цел насърчаване на социалния и гражданския диалог за трудова реализация на ромите са проведени 151 срещи. По Схемата „Повишаване качеството на предоставяните от Агенцията по заетостта услуги за гражданите и бизнеса с фокус върху уязвимите групи на пазара на труда” 57 трудови медиатори са работили в 52 дирекции „Бюро по труда”. По действащата от 2008 г. Национална програма „Активиране на неактивни лица”, за реализирането на която съществено допринасят трудовите посредници –ромски медиатори, през 2014 г. при индикатор 75 000 индивидуални планове за действие са изготвени 111 327.
    За поредна 10-та година Агенцията по заетостта провежда специализирани трудови борси, насочени към ромската общност. През 2014 г. са проведени 4 такива, като на тях са присъствали 438 търсещи работа лица и 34 работодатели, които са обявили 313 свободни работни места. В резултат 299 лица са започнали работа, 265 от които са от регистрираните в дирекциите „Бюро по труда”.
    През 2014 г. по Оперативната програма „Развитие на човешките ресурси” 2007-2013 г. по приоритетна ос 1 са включени общо 1 134 лица, идентифицирали се като роми. 90 % от тях са участвали в дейността по схема „Подкрепа за заетост”. От схемата за предостявена на безвъзмездна финансова помощ „Първа работа”, по която се стимулират работодатели да наемат млади безработни до 29-годишна възраст, делът на включените роми е 5 %. По схемата за предоставяне на безвъзмездна финансова помощ „Квалификационни услуги и насърчаване на заетостта” 10 % от включените в обучение лица са от ромски произход.
    През 2014 г. за 256 регионални програми за обучение и заетост са отделени средства от държавния бюджет в размер на 4,87 млн. лв., с които е осигурена заетост на 20 171 лица. Бенефициентите са предимно безработни младежи до 29 години с подгрупа до 24 години, безработни над 50 годишна възраст, безработни с ниска или нетърсена на пазара на труда професионална квалификация и недостиг на ключови компетентности, в голямата си част безработни от ромски произход.
    През 2014 г. е завършена подготовката за реализиране на новия инструмент за сближаване – Оперативната програма за храни по Фонда за европейско подпомагане на най-нуждаещите се лица за периода 2014-2020 г., чрез който ще се реализират политики за борба с крайните форми на бедност и социално изключване в България. През февруари 2015 г. е прието Постановление на Министерския съвет, съгласно което от 16 март 2015 г. поетапно стартира изпълнението на предвидените в Оперативната програма операции.
    По програмата за развитие на селските райони 2007-2013 подходът ЛИДЕР допринася за постигане на целите на интеграцията и подобряване на социалното и икономическо състояние на населението от малцинствен произход. По данни на финансираните 35 местни инициативни групи по подхода ЛИДЕР са проведени 214 обучения, насочени към роми, обучени и консултирани са 593 лица от ромски произход, потенциални бенефициенти за разработване на проекти по Програмата, постъпили са 176 проектни предложения от представители на малцинствата, одобрени и финансирани са15 проекта в размер на субсидията 1,16 млн. лв.
    Докладът съдържа и информация за дейности, инициирани, реализирани или подкрепени от Националния съвет за сътрудничество по етническите и интеграционните въпроси към Министерски съвет за насърчаване на заетостта, както и информацията по отношение насърчаване участието на пазара на труда на ромите на регионално и местно ниво, което съответства на изискваната от Европейската комисия структура на доклада за отчитане на напредъка.
    Докладът изтъква важността на партньорството между институциите, социалните партньори и гражданското общество за намиране на гъвкави подходи и предприемане на интегрирани и целенасочени мерки за намаляване на ефекта на икономическата криза върху състоянието на общността.
    В последвалата дискусия от Парламентарната група „Патриотичен фронт” бе посочена като обезпокояващ факт липсата на бюджетна сметка в доклада и отчитане по показатели.
    Г-жа Росица Иванова поясни, че през 2014 г. е подписано споразумение с Европейската комисия с предварително заложено условие за отчитане изпълнението на програмата, съгласно което Секретариатът на Националния съвет за сътрудничество по етническите и интеграционните въпроси трябва да изработи система за мониторинг и контрол. Системата ще включва индикатори, съгласувани с Националния статистически институт, за отчитане на средствата, изразходвани за постигане на целите за интегриране на общността.
    От Парламентарната група „Движение за права и свободи” подчертаха, че представеният документ е базов и е свършена много и добра работа по изготвянето му. Отправен бе апел към всички институции, ангажирани с постигане на целите на 6-те приоритета за изпълнение на Националната стратегия на Република България за интегриране на ромите, да осигуряват адекватни финансови средства за целта. Същевременно се подчерта важността на гражданския контрол върху изразходването на средствата.
    След приключване на обсъждането и гласуване с резултати: „За” – 11 гласа, „Против” и „Въздържал се” – 0 гласа,
    Комисията по труда, социалната и демографската политика прие следното становище:

    Предлага на Народното събрание да приеме Административен мониторингов доклад за 2014 г. по изпълнението на Националната стратегия на Република България за интегриране на ромите (2012-2020), № 502-00-32, внесен от Министерски съвет на 08.05.2015 г.


    ПРЕДСЕДАТЕЛ:


    Д-Р ХАСАН АДЕМОВ
    Форма за търсене
    Ключова дума