Народно събрание на Република България - Начало
Народно събрание
на Република България
Архив Народно събрание

Комисия по труда, социалната и демографската политика
16/09/2015

    ДОКЛАД

    Относно: Годишен доклад за младежта за 2014 г. (с приложен проект за решение) № 502-03-16, внесен от Министерски съвет на 31.07.2015 г.
    Комисията по труда, социалната и демографската политика на свое редовно заседание, проведено на 16.09.2015 г. разгледа и обсъди Годишен доклад за младежта за 2014 г., № 502-03-16, внесен от Министерски съвет на 31.07.2015 г.

    На заседанието присъства г-жа Мартина Кехайова, държавен експерт в Дирекция „Младежки политики” в Министерството на младежта и спорта.

    Годишният доклад за младежта е разработен на основание чл. 5, ал. 2 от Закона за младежта на базата на събрана и анализирана информация, подаденa от централните и местни органи на властта, данни от Националния статистически институт, Евростат, както и други национални и международни проучвания.

    Целта на доклада е да представи аналитична информация за социално-икономическото положение на младежта в страната и отчет за предприетите мерки от страна на отговорните институции в изпълнение на целите на държавната политика за младежта. За разработването на доклада е проведено национално представително социологическо изследване на тема „Установяване на ефекта от политиките за младежта върху младите хора в страната“.

    Информацията в Годишния доклад за младежта е съобразена с основните приоритети на политиката за младите хора в страната, залегнали в Националната стратегия за младежта (2010-2020) - насърчаване на икономическата активност и кариерното развитие на младите хора, подобряване на достъпа до информация и качествени услуги, насърчаване на здравословния начин на живот, превенция на социалното изключване на млади хора в неравностойно положение, развитие на младежкото доброволчество, повишаване на гражданската активност, развитие на младите хора в малките населени места и селските райони, развитие на международния и междукултурния диалог и повишаване на ролята на младите хора в превенцията на престъпността. Описанието на младежкия статус и постигнатите резултати от изпълнението на отделните секторни политики и синхрона между тях са представени въз основа на анализ на състоянието на 21 ключови индикатора. Документът съдържа и раздел „Политики за развитие и промяна“, с цел очертаване на необходимите действия за преодоляване на проблемите в сектора на младежта от страна на отговорните институции.

    Според информацията в доклада, броят на младите хора в страната на възраст от 15 до 29 г. към 31.12.2014 г. е 1 204 894 души или 16,73 % от общия брой на населението в България, което показва спад с 0,4 % в сравнение с 2013 г. (17.13%).

    Във връзка с изпълнението на Приоритет „Насърчаване на икономическата активност и кариерното развитие на младите хора“ се наблюдава положителна тенденция по отношение намаляване на младежката безработица, която е в синхрон с активния процес на прилагане на мерки и политики от страна на институциите. Коефициентът на безработица за младежите от 15 до 29 години е 17.7 %, който е с 4.1 % по-нисък спрямо 2013 г. Наблюдава се засилен интерес към професионалното обучение и предприемачеството, но реализацията на пазара на труда на младите хора в повечето случаи не е в сферата на тяхното образование.

    Очертава се необходимост от подобряване координацията между институциите за повишаване ефективността от мерките за ранно кариерно ориентиране, както и инвестиране в подходящи форми на обучение за придобиване на професионални умения и ключови компетенции и развиване на предприемачески дух. Посочва се необходимост да се работи в посока на утвърждаване на ползите от неформалното образование като важен фактор за личностното и професионално развитие на младите хора.

    През отчетния период е нараснал броят и капацитетът на предоставяните социални услуги за младежи в неравностойно положение, а също така и размерът на отделените за целта финансови средства. В края на 2014 г. общият брой на социалните услуги в общността е 841 с капацитет 18 933 места. В сравнение с 2013 г., броят на услугите се е увеличил с 60, а капацитетът им - с 1 090 места.

    С цел предоставяне на широк спектър от услуги за възможно най-голям брой млади хора в страната чрез ресурсите на Националната програма за младежта, администрирана от Министерството на младежта и спорта, през 2014 г. са подкрепени 32 проекта на организации от 27 областни града за „Развитие на мрежата от младежки информационно-консултантски центрове”. Общият финансов ресурс, който ще бъде инвестиран (за 2014 и 2015 г.) в дейността на центровете е в размер на 1 185 713 лева.

    По време на дискусията бяха отправени препоръки за предприемане на действия за изменение на Закона за младежта във връзка с прецизиране на срока за внасяне на доклада, както и за разработване на План за действие, който да съдържа и индикатори за оценка на ефективността на вложения финансов ресурс и постигнатите резултати.

    След приключване на обсъждането и гласуване с резултати: „За” – 13 гласа, „Против” – 0 гласа и „Въздържал се” – 0 гласа,

    Комисията по труда, социалната и демографската политика прие следното становище:

    Предлага на Народното събрание на основание чл. 86, ал. 1 от Конституцията на Република България във връзка с чл. 5, ал. 1 от Закона за младежта да одобри Годишния доклад за младежта за 2014 г.


    ПРЕДСЕДАТЕЛ:
    Д-Р ХАСАН АДЕМОВ
    Форма за търсене
    Ключова дума