Народно събрание на Република България - Начало
Народно събрание
на Република България
Архив Народно събрание

Комисия по труда, социалната и демографската политика
20/01/2016 първо гласуване

    ДОКЛАД
    за първо гласуване на Законопроект за изменение и допълнение на Кодекса на труда, № 554-01-180, внесен от Георги Стоянов Кадиев на 09.11.2015г.
    Комисията по труда, социалната и демографската политика на редовно заседание, проведено на 20.01.2016г., разгледа и обсъди Законопроект за изменение и допълнение на Кодекса на труда, № 554-01-180, внесен от народният представител Георги Кадиев.
    В заседанието участваха г-н Ивайло Калфин – Заместник министър председател и Министър на труда и социалната политика г-н Гълъб Донев – Заместник министър на труда и социалната политика, както и представители на работодателски и синдикални организации.
    Законопроекта беше представен от народният представител Георги Кадиев. Според мотивите този законопроект цели да даде възможност на гражданите да намалят нивата на свързания с работа стрес в ежедневието си. Това може да се случи като се увеличи времето на платен годишен отпуск от 20 на 25 работни дни годишно. Подобни промени са приети от редица страни и доказват ефективността си за възстановяване от напрежението в ежедневието и воденето на по-пълноценен живот. Дания, Финландия, Франция, Австрия, Люксембург, Швеция, ОАЕ са част от страните с 25 дни годишен отпуск, а в Руската федерация и Великобритания платеният годишен отпуск достига до 28 работни дни.
    Според вносителят на законопроекта твърдението, че в България официалните празници са твърде много и те компенсират относително по-краткия период на платен годишен отпуск е несъстоятелно. В повечето от гореизброените страни официалните празници са между 8 и 10 дни в годината, колкото са и в България. Показателно е, че именно най-успешните страни в света по отношение на качество на живот на населението си залагат на по-продължително време платен годишен отпуск. Необходимо е ясно да се осъзнае, че с гарантираните права на трудещите се се повишава производителността, намалява се стреса и в крайна сметка положителните ефекти за икономиката биха компенсирали увеличеното време за почивка за всеки работещ в страната.¬
    В Комисията бяха получени и предоставени на вносителя на законопроекта и членовете на Комисията становища на БСК, АИКБ, БТПП, КРИБ, КТ „Подкрепа“ и КНСБ. Всички работодателски организации остро отхвърлят законопроекта, синдикалните организации подкрепят идеята за борба със стреса, но смятат, че реализацията й чрез законопроекта е неправилна.
    В проведената дискусия взеха участие народният представител Димитър Байрактаров и представители на работодателските организации. Те намират, че направеното предложение е ненавременно и популистко. Министър Калфин подчерта, че е добре въпросът за размера на отпуската да се договаря при подписването на колективните трудови договори.
    След приключване на обсъждането и проведеното гласуване с резултати: 3 гласа „за“, 1 глас „против“ и 12 гласа „въздържал се“ ,
    Комисията по труда, социалната и демографската политика прие следното становище:
    Предлага на Народното събрание да не подкрепи на първо гласуване Законопроект за изменение и допълнение на Кодекса на труда, № 554-01-180, внесен от народният представител Георги Кадиев.
    .



    ПРЕДСЕДАТЕЛ на КТСДП:

    Д-Р ХАСАН АДЕМОВ
    Форма за търсене
    Ключова дума