Народно събрание на Република България - Начало
Народно събрание
на Република България
Архив Народно събрание

Комисия по труда, социалната и демографската политика
20/04/2016 първо гласуване

    Д О К Л А Д

    Вх. № 653-08-15 от 22.04.2016 г.

    ОТНОСНО: Обсъждане на Отчет за дейността на Икономическия и социален съвет за 2015 г., № 656-32-3, внесен от Икономическия и социален съвет на 15.03.2016 г.
    Комисията по труда, социалната и демографската политика на свое редовно заседание, проведено на 20.04.2016 г., разгледа и обсъди Отчета за дейността на Икономическия и социален съвет за 2015 г., № 656-32-3, внесен от Икономическия и социален съвет на 15.03.2016 г.
    На заседанието присъстваха проф. д-р Лалко Дулевски, председател на Икономическия и социален съвет, г-жа Людмила Виденова, главен експерт в Съвета, експерти от различните държавни институции и представители на социалните партньори и неправитествени организации.
    Отчетът за дейността на Икономическия и социален съвет за 2015 г. представи проф. д-р Лалко Дулевски.
    Дейността на Съвета е в изпълнение на функциите, регламентирани в чл. 4 от Закона за Икономическия и социален съвет и на заложеното в Плана за дейността му за 2015 г. Тя е основана на принципите на независимост и публичност, равнопоставеност и взаимно зачитане на интересите на представените в Съвета структури на гражданското общество и се съотнася с опита на Европейския икономическия и социален комитет и сродни национални и международни организации за успешно утвърждаване на модела и принципите на демокрация с пряко участие. Дейността на Съвета се допълва чрез сътрудничество и взаимодействие с органите на законодателната, изпълнителната и местната власт във формат на публични консултации, обществени дебати и регионални кръгли маси. Проф. Дулевски подчерта, че като неполитизиран граждански парламент през изтеклите 12 години от съществуването си Съветът запазва основната си характеристика на независим, но конструктивен партньор и платформа за граждански диалог.
    В съответствие със Закона за Икономически и социален съвет през 2015 г. в основното направление на дейност – разработване и приемане на актове, Съветът е изготвил по собствена инициатива 3 становища, 1 анализ и 6 резолюции по актуални проблеми на икономическото и социалното развитие на България в четири основни насоки:
    • Превенция и ограничаване на неформалната икономика;
    • Корпоративна социална отговорност;
    • Мерки за преодоляване на енергийната бедност;
    • Европейски семестър и преглед на изпълнението на Стратегия „Европа 2020” в България.
    Шестте приети резолюции се отнасят до изпълнението на Стратегия „Европа 2020”, Годишния обзор на растежа за 2015 г. и Препоръката на Съвета относно Националната програма за реформи на България за 2015 г. В резолюциите Съветът отделя особено внимание в дейността си на перспективите за развитие и реализация на младите хора с разработване на актове с препоръки в две основни направления – образованието и заетостта с акцент възпитанието, семейството, отговорното родителство и миграционните нагласи на младите.
    В анализа „Миграционните нагласи на завършващите средно образование младежи в България”, изработен на основа проучване сред 2130 завършващи средно образование ученици в цялата страна, се подчертава както важността на външната, така и на вътрешната миграция, която трябва да бъде в центъра на вниманието на държавната и местната власт, като фактор, водещ до сложни социални и икономически последици за развитието, особено на по-малките населени места.
    В Тематично направление „Пазар на труда и преодоляване на последиците от неформалната икономика” са разработени и приети две резолюции и едно становище.
    В Резолюция „Реализацията на младите хора на пазара на труда” Съветът обобщава, актуализира и обогатява препоръки от приети по-рано свои актове, свързани с политики и мерки за повишаване на младежката заетост и ограничаване на безработицата. Резолюцията предлага правителството в диалог с местната власт да разработи „пътека за младия човек” от „образование до реализация” за улеснено първоначално включване на младежите в заетост. Препоръчва се прилагане на индивидуален подход и адекватно отчитане на потребностите от кариерно ориентиране, както и разширяване обхвата на продължаващото образование и ученето през целия живот.
    В своето Становище „Ограничаване и превенция на неформалната икономика в България като възможност за стимулиране на растежа и заетостта” Съветът изтъква като основен проблем липсата на интегриран подход при провеждане на отделните политики и липсата на наблюдение и оценка на въздействието им и препоръчва законодателни промени за защита на трудовите права на работещите, както и защита на предприятията от негативните прояви на неформалната икономика.
    Становището „Корпоративната социална отговорност – достижения и предизвикателства”, разработено по собствена инициатива и на база широк кръг от консултации, надгражда приетия през 2009 г. анализ на състоянието на корпоративната социална отговорност в България и очертава предизвикателствата и необходимите мерки за доброволното му прилагане. Подчертана е необходимостта от внедряване на практиките на доброволния социален диалог и прилагането на колективното трудово договаряне като форма на корпоративна социална отговорност и инструмент за постигане на баланс между интересите на заинтересованите страни.
    Резолюция „Съобщение на Комисията – Годишен обзор на растежа за 2015 г.” препоръчва по-ефективен механизъм за координация в областта на фискалната политика, структурните реформи на пазара на труда и заплатите, като предпоставка за преодоляване на макроикономическите дисбаланси.
    В Отчета се изтъква, че определени позиции на Икономическия и социален съвет са намерили израз в редица стратегически документи. Отбелязва се също, че в сферата на заетостта са направени промени в законодателството в унисон с предложения и препоръки на Съвета.
    В Тематично направление „Социална закрила и преодоляване на бедността” се посочва, че много от констатациите, изводите и препоръките на Съвета са намерили също израз в основни стратегически програмни документи.
    Позициите на Съвета в това тематично направление са обосновани и развити в две резолюции и едно становище.
    В Резолюция „Основни позиции на Икономическия и социален съвет относно прегледа на изпълнението на Стратегия „Европа 2020” в България” се подчертава, че целите на заетостта, образованието и бедността остават неразривно свързани и се препоръчва преразглеждане на тези цели и допълването им чрез формулиране на подцели. Една от препоръките е преразглеждането на целта по отношение на заетостта, която изглежда трудно изпълнима, и се предлага формулиране на подцели, които да отчитат младежката заетост.
    В много свои актове Съветът застъпва становище за важността на политиките за семейството, отговорното родителство и равните възможности между половете като предпоставки за решаване на проблемите, свързани с очертаващата се демографска криза в страната.
    Предложения на Съвета са включени в доклада на БАН „Цели, приоритети и политики за изпълнение на стратегията за демографското развитие на Република България”, разработен през 2015 г.
    По всички разработки са провеждани срещи на терен за публични обсъждания и консултации със заинтересованите страни.
    Проф. Дулевски изтъкна, че през 2015 г. са следвани приоритетите на Съвета и по другите две основни направления – консултации и дискусии и международна дейност, които се характеризират с висока ефективност и намират признание в национален и европейски аспект.
    Консултациите и дискусиите през 2015 г. са обособени в две предметни области – първата е социалната икономика и социалното предприемачество, а втората – проблемите на младите хора, които са провеждани в рамките на регионални и общински срещи.
    Международната дейност на Съвета през 2015 г. е свързана с 3 основни приоритета:
    • актове, приети по изпълнението на Стратегия „Европа 2020“ и нейното изпълнение, в това число и по Европейския семестър, годишния обзор на растежа, препоръки по Националната програма за реформи и Конвергентната програма на Република България;
    • акт за единния пазар едно и две, както и други съобщения на комисията като това за възстановяване и създаване на работни места;
    • приоритети и политики за усвояване на средствата от фондовете на Европейския съюз в България през периода 2014-2020 година.

    В хода на дискусията бяха коментирани инициативите на Съвета по отношение проблемите на младите хора в системата на образованието и последиците при затруднената им реализация на пазара на труда; миграционните нагласи и възможните решения за намаляването й, правото на свободно движение и миграционните процеси в страните членки на Европейския съюз и потребността от търсене на начини за подобряване на условията на труд и по-висок жизнен стандарт.

    След приключване на обсъждането и гласуване с резултати: 13 гласа „За”, без „Против” и „Въздържали се”
    Комисията по труда, социалната и демографската политика подкрепя Отчета за дейността на Икономическия и социален съвет за 2015 г.

    На основание чл. 84, т. 17 от Конституцията на Република България и чл. 87, ал. 10 от Правилника за организацията и дейността на Народното събрание Комисията по труда, социалната и демографската политика предлага на Народното събрание да приеме следното решение:


    Р Е Ш Е Н И Е:


    Народното събрание приема Отчета за дейността на Икономическия и социален съвет за 2015 г., № 656-32-3, внесен от Икономическия и социален съвет на 15.03.2016 г.


    ПРЕДСЕДАТЕЛ:

    Д-Р ХАСАН АДЕМОВ
    Форма за търсене
    Ключова дума