Народно събрание на Република България - Начало
Народно събрание
на Република България
Архив Народно събрание

Комисия по труда, социалната и демографската политика
15/06/2016 първо гласуване

    Д О К Л А Д


    ОТНОСНО: Административен мониторингов доклад за 2015 г. по изпълнението на Националната стратегия на Република България за интегриране на ромите (2012-2020), № 602-00-33, внесен от Министерски съвет на 09.05.2016 г.
    Комисията по труда, социалната и демографската политика на свое редовно заседание, проведено на 15 юни 2016 г., разгледа и обсъди Административен мониторингов доклад за 2015 г. по изпълнението на Националната стратегия на Република България за интегриране на ромите (2012-2020), № 602-00-33, внесен от Министерски съвет на 09.05.2016 г.
    На заседанието присъстваха г-жа Росица Иванова, секретар на Националния съвет за сътрудничество по етническите и интеграционните въпроси към Министерски съвет (НССЕИВ), г-жа Ахавни Топакбашяк, експерт към Националния съвет за сътрудничество по етническите и интеграционните въпроси, представители на социалните партньори и неправителствени организации.
    Докладът представи г-жа Росица Иванова, секретар на Националния съвет за сътрудничество по етническите и интеграционните въпроси.
    Докладът съдържа резултатите от постигнатото през 2015 г., през която приключи международната инициатива „Десетилетие на ромското включване 2005-2015”, приносът на отговорните по отделните приоритети институции на национално ниво за целия период на действие на инициативата, както и информация за напредъка по изпълнениета на Националната стратегия на Република България за интегриране на ромите 2012-2020 г. В приложение са посочени резултатите от дейностите за изпълнение на областните стратегии и на общинските планове за действие.
    В материята от обхвата на компетенции на Комисията по труда и социалната политика попада информацията за напредъка по Приоритет „Заетост”.
    Водещата институция за постигане целите на приоритета е Министерството на труда и социалната политика, чиято политика се ръководи от принципите за недопускане на дискриминация и осигуряване на условия за равни възможности и рамно третиране на всички български граждани, независимо от етническата им принадлежност. Тя е част от политиката за борба с бедността и социалното изключване.
    Активната политика за подпомагане на социално-икономическата интеграция на етническите малцинства и други уязвими групи в неравностойно положение на пазара на труда се реализира от Агенцията по заетостта чрез годишни планове за подпомагане интеграцията на лицата от ромската общност, регистриани в дирекциите „Бюро по труда”..
    Докладът съдържа отчет за резултатите от изпълнение на мерките, насочени към подобряване на достъпа на ромите до пазара на труда, които са една от най-уязвимите групи на пазара на труда. Проблемите при трудовата им реализация са свързани с ниската мотивация и активност за търсене на работа, липсата или недостатъчна образователно-квалификационна характеристика за заемане на обявени свободни работни места, както и липсата на трудови навици.
    За подобряване пригодността за заетост и квалификация на безработните роми, регистрирани в дирекциите „Бюро по труда”, в периода 2005-2015 година в различни дейности са включени повече от 120 000 лица, което е многократно повече от планираните 27 000. През 2015 година при план 6 500 безработни в такива дейности са включени 11 641 човека.
    През периода 2005-2015 година в професионално ориентиране на безработни лица са включени в индивидуални и групови форми 50 569 лица при планирани 6 000. За същия период в курсове за придобиване на професионална квалификация и ключови компетентности при план 10 000 безработни са включени 18 718 лица.
    За осигуряване на заетост сред ромите за десетте години на действие на ромската инициатива при план 35 000 на работа са устроени 217 877 безработни лица. Констатира се тенденция през последните години за увеличаване на броя на наетите роми на първичния пазар на труда, което е показател за положителна промяна на качеството на работната сила и промяна в нагласите на работодателите спрямо представителите на ромската общност.
    Докладът отчита неизпълнение на мярката за насърчаване на предприемачеството на безработните роми, което се дължи в голяма степен на липсата на мотивация и инициативност, както и на липса на стартов финансово ресурс и умения за разработване на проекти.
    За периода на изпълнение на Десетилетието на ромското включване с цел насърчаване на социалния и граждански диалог в подкрепа на трудовата реализация на ромите са проведени повече от 1 700 срещи от дирекциите „Бюро по труда” с неправителствени организации, работещи за интеграция на ромите и неформални ромски лидери.
    В края на 2015 г. в 69 дирекции „Бюро по труда” работят 87 ромски медиатори, от които 38 са назначени през 2015 година. Осма поредна година се провеждат специализирани трудови борси за насърчаване трудовата реализация на ромите, като през 2015 година са проведени 5 такива борси, в резултат на които 353 търсещи работа лица от ромски произход са назначени на работа.
    През 2015 година в различни форми на обучение и заетост по Националния план за изпълнение на европейската гаранция за младежта 2014-2020 година са включени 2 010 младежи от ромската общност.
    Докладът акцентира върху проблемите относно заетостта на ромите и сочи, че независимо от наблюдаваната положителна тенденция за увеличаване броя на наетите на първичния пазар на труда, основните, а понякога и единствените възможности за устройването им на работа са сезонните работни места и програмите за заетост и обучение.
    В последвалата дискусия от Парламентарна група „Патриотичен фронт” бе заявено, че докладът няма да бъде подкрепен поради липса на тенденции, въз основа на които да се направят изводи за предприемане на законодателни инициативи.
    Становището на ПГ „БСП лява България” е че административният мониторингов доклад е изработен коректно и добросъвестно, но има редица слабости, които няма как да бъдат подминати. По форма и оценки докладът не се различава коренно от докладите през последните няколко години и независимо от стратегиите за интегриране на ромите, плановете за действия за изпълнението им и отчитания напредък, проблемите на ромската общност и на цялото общество с ромската общност продължават да се задълбочават. Видими резултати и ефект от изразходваните средства няма. Може би следва да се признае провала на досегашната политика спрямо това население и да се изготви нова стратегия или политика.

    След приключване на обсъждането и гласуване с резултати: „За” – 7 гласа, „Против” – няма и „Въздържали се” – 3 гласа,

    Комисията по труда, социалната и демографската политика прие следното становище:

    Предлага на Народното събрание да приеме Административен мониторингов доклад за 2015 г. по изпълнението на Националната стратегия на Република България за интегриране на ромите (2012-2020), № 602-00-33, внесен от Министерски съвет на 09.05.2016 г.



    ПРЕДСЕДАТЕЛ:


    Д-Р ХАСАН АДЕМОВ
    Форма за търсене
    Ключова дума