Комисия по въпросите на децата, младежта и спорта
ЧЕТИРИДЕСЕТ И ТРЕТО НАРОДНО СЪБРАНИЕ
Комисия по въпросите на децата, младежта и спорта
ПРОТОКОЛ № 20
На 15 юли 2015 г. (сряда) от 14.30 ч. в зала № 142 в сградата на Народното събрание на пл. „Княз Александър І” № 1, се проведе редовно заседание на Комисията по въпросите на децата, младежта и спорта.
Заседанието бе открито в 14.40 ч. и ръководено от Иван Чолаков – зам.-председател на Комисията по въпросите на децата, младежта и спорта.
ПРЕДС. ИВАН ЧОЛАКОВ (ГЕРБ): Уважаеми дами и господа народни представители, добър ден. Добър ден и на нашите гости. Имаме необходимия кворум. Откривам редовното заседание на Комисията по въпросите на децата, младежта и спорта към 43-то Народно събрание.
Знаете, че по спешност беше разгледан и приет Проектозакона за изменение и допълнение на Законът за лечебните заведения и днес отпадна като точка от дневния ред. Затова предлагам на вашето внимание следния прередактиран дневен ред.
1. Състояние и перспективи за развитие на спорта във въоръжените сили на Република България.
2. Разни.
Имате ли предложения за допълнения или промени по него? Няма. Който е съгласен с така предложения дневен ред, моля да гласува.
Приема се единодушно.
Гости на днешното ни заседание са:
Орхан Исмаилов – зам.-министър на отбраната;
Николай Икономов – директор Дирекция „Социални политики“, Министерство на отбраната;
Ваня Колева – парламентарен секретар на Министерство на младежта и спорта;
Мария Стефанова – директор Дирекция „Ученически и студентски спорт“, Министерство на младежта и спорта.
Преминаваме към първа точка, като давам думата на зам.-министър Исмаилов да ни запознае с доклада. Заповядайте, г-н зам.-министър.
ОРХАН ИСМАИЛОВ, ЗАМ.-МИНИСТЪР НА ОТБРАНАТА: Благодаря, г-н председател, уважаеми дами и господа народни представители, за мен удоволствие да бъде днес пред вас.
Спортът е неразделна част от подготовката на българските военнослужещи и цивилни граждани, които служат в системата на Министерство на отбраната.
Спортната дейност провеждана в Българската армия е насочена към запазване и укрепване здравословното състояние на военнослужещите и цивилните служители, както и за повишаване на физическата подготовка и професионална работоспособност.
Основните документи, които ръководят спортната дейност в Българската армия са: Закон за отбраната на въоръжените сили на Република България, Закон за физическото възпитание и спорт, Програма за физическа подготовка и спорт във въоръжените сили на Република България и ежегодна Заповед на министъра за отбраната, относно организиране и провеждане на общоармейски шампионати и първенства.
В изпълнение на цитираната Заповед се провеждат общоармейски шампионати по ски, стрелба с пистолет „Макаров“, дуелна и щафетна стрелба, футбол, ориентиране, волейбол и др. Чрез проявите си в общоармийските шампионати участниците защитават военните формирования, от които са излъчени и чрез постиженията си показват нивото на физическа подготовка в самото формирование. В шампионатите участват 13 отбора и над 2000 военнослужещи и цивилни служители от Министерство на отбраната, в структурите на пряко подчинение на министъра на отбраната и българската армия. Те са излъчени от звената като рота, батальон, полк, бригада, вид въоръжена сила, служба „Военна полиция“, Национална гвардейска част, Военна академия „Г. С. Раковски“, Национален военен университет „Васил Левски“, Велико Търново и Висшето военноморско училище „Н. Й. Вапцаров“, Варна.
Дейността по изпълнение на целите на Националната програма за развитие на физическото възпитание и спорта за периода за 2013-2016 г. е приета с решение на Министерски съвет с № 523/30 август 2013 г.
Съгласно Решението, военният спорт се подпомага от Националната военна спортна федерация, а спортната дейност на Националната военна федерация се организира и провежда с целеви финансови средства от Министерство на младежта и спорта.
Националната военна спортна федерация организира държавни военни първенства по лека атлетика, футбол на малки врати за жени, тенис на корт, футбол (мъже), плуване и тенис на маса, в които участват 25 войскови спортни клуба с над 6000 члена от военни формирования на въоръжените сили на Република България.
Българската армия е пълноправен член на Международния съвет за военен спорт. Министерство на отбраната и Национална военна спортна федерация подготвят и изпращат представителни отбори на въоръжените сили на Република България за участие в световни, европейски и регионални първенства по линия на Световната военна спортна организация.
Добрите класирания на военнослужещите допринасят за издигане на авторитета на българската армия сред 134-те държави-членки на т.нар. Международен съвет по военен спорт (CISM).
Относно перспективите и развитието на спорта във въоръжените сили на Република България. В Министерство на отбраната е разработена концепция за физическата подготовка и спортно-състезателната дейност в министерството и в структурите на пряко подчинение на министъра на отбраната и българската армия, която предстои да бъде внесена за разглеждане в Съвета по отбраната, който се ръководи от министъра на отбраната.
Целите, които си поставяме с тази концепция са следните:
- създаване на условия за взаимодействие на Министерство на отбраната с Министерство на младежта и спорта, със спортни федерации, със спортни клубове и други;
- разработване на програми и проекти в областта на военния спорт за организиране, подготовка и провеждане на мероприятия заложени във ведомствения спортен календар;
- разширяване на международния спортен обмен и сътрудничество;
- ефективно използване знанията, уменията и опита на военнослужещите и цивилните служители от Центъра за високо спортно майсторство, чрез изготвяне на Правилник за условията и реда за функциониране. С това ще се ползва и опита им като елитни състезатели и спортни специалисти.
Това е общата картина към момента. Осъзнавайки колко е важен спорта за всички военнослужещи и цивилни, които служат в българската армия имаме политическата воля да продължим развитието на отбранителните способности на въоръжените сили на Република България.
Готов съм да отговоря въпросите Ви.
ПРЕДС. ИВАН ЧОЛАКОВ (ГЕРБ): Благодаря Ви, г-н зам.-министър. Колеги, имате право да зададете въпроси, като ще следваме процедурата на чл. 27 от Правилника за дейността и организацията на Народното събрание.
ПРОФ. ВИЛИ ЛИЛКОВ (РБ): Вероятно точката е включена в дневния ред, тъй като аз зададох въпрос към министъра на спорта какво е състоянието на спорта във въоръжените сили и Ви благодаря, че се отзовавате.
Бих искал да влезем в конкретика, ако е възможно, разбира се, защото в крайна сметка нас ни интересува на първо място, в какви международни и държавни първенства участват представители на въоръжените сили като отбори и индивидуално? Тоест какво е представителството на национално и на международно ниво на българските въоръжени сили?
Второ, интересува ме участват ли висшите военни училища и по-точно техните представители в студентските първенства на България, защото това е ключов въпрос? Знаете че има организирани студентски първенства по различни видове спорт, дори се провеждат и летни и зимни спартактиади с масово участие на млади хора и било хубаво военните училища да участват активно, а защо не и да бъдат в челото на класациите.
Бих искал да чуя информация за броя на спортуващите организирано - и като отбори и индивидуално? Каква е бройката на професионалните треньори и щатни военни, които се занимават с организацията на спорта в полкове, батальони, бригади, т.е. по видове въоръжени сили.
Освен това ме интересува има ли някакъв сайт, от който да е видна каква е спортната дейност на въоръжените сили на Република България?
Така че бих искал след този доклад да навлезем в конкретика, като ползата от всичко това ще бъде, според мен, да включим ефективно българските въоръжени сили (по-точно военнослужещите) активно в спортния календар на държавата, тъй кат те не могат да съществуват отделно от спорта в България.
Други въпроси, които ме интересуват са, например: Какъв е бюджетът за спорт? Колко средства се отделят за спорт по видове въоръжени сили? Има ли приоритетни видове спорт, които се развиват в българските въоръжени сили? Какво е взаимодействието (не по документи), а ефективното взаимодействие и работа с българските федерации по различни видове спорт и т.н., и т.н.? Благодаря.
ОРХАН ИСМАИЛОВ, ЗАМ.-МИНИСТЪР НА ОТБРАНАТА: Аз Ви благодаря, г-н Лилков. Наистина въпросите, които засягате са много важни за нас и засягат както цялостната спортна подготовка на нашите военнослужещи, така и участието на висшите военни училища спортуват в студентските първенства.
След малко ще дам думата на г-н Икономов, тъй като той може да даде по-детайлна информация, но преди това ще споделя някои мои наблюдения от 8-месечната ми практика в министерството.
Като ресорен зам.-министър, който отговаря за военно-образователната система, имах възможност да посетя всички висши учебни заведения, които са към Министерство на отбраната – ВА „Г. С. Раковски“, Националния военен университет, Висшето военноморско училище и Факултет „Авиационен“ в Долна Митрополия. Констатацията от тези посещения е, че Министерство на отбраната не отделя нужните средства, които да дадат възможност за ефикасно поддържане на спортното темпо. Не знам защо е така. Аз също съм възпитаник на Националния военен университет и знам как беше. А в момента нещата са по-зле и не отиват на по-добре. И съм направил всичко възможно да създадем условия, които да поддържат духа на военнослужещите ни, тъй като, както знаете, военнослужещите са в една затворена система и са със особен статут и на курсантите не им остава нищо друго, освен да спортуват и учат.
С докладна записка съм уведомил министъра на отбраната, че наистина има спешна необходимост от подобряване на условията за спортуване на военнослужещите и на цивилните лица. Както знаете във висшите военни училища вече освен курсанти има и много студенти. Само давам факт – през тази година във военноморското училище се приемат 120 курсанта и над 600 студента, т.е. повече се набляга на цивилните граждански специалности и ние трябва да направим всичко необходимо за поддържане духа на българската армия.
Заповядайте, г-н Икономов.
НИКОЛАЙ ИКОНОМОВ, ДИРЕКТОР ДИРЕКЦИЯ „СОЦИАЛНИ ПОЛИТИКИ“ ПРИ МИНИСТЕРСТВО НА ОТБРАНАТА: Благодаря, г-н зам.-министър. Уважаеми г-н председателстващ, дами и господа народни представители. Аз ще започна по въпросите в последователността, в която бяха зададени, използвайки казаното от г-н Исмаилов.
В Министерство на отбраната има един център за високо спортно майсторство. Той включва редица известни български спортисти. Ще спомена само някои от тях – това са Цинзов, Анев, Беломъжев, Раданова, Нейкова, Георги Георгиев, Данчо Йовчев и други, които са членове на този център. С тези спортисти ние участваме активно в мероприятия, които са на международно ниво, тъй като България е член на Международната организация за армейски спорт или т.нар. СИЗЪМ. Искам да кажа, че навремето имаше едно спортно състезание - ЕСКАДА, което постепенно беше взето от страните-членки на НАТО и то прерасна в СИЗЪМ, още повече, когато се разпадна Варшавския договор. И ние се включихме активно именно в него. Там са представени над 150 държави, разпръснати по всички континенти, като съответно той се развива и в Северна и в Южна Америка, както и в Европа. Ние сме членове и на европейския офис на СИЗЪМ, който се ръководи от полк. Дитер от Германия и участваме във всички мероприятия - както в летните, така и в зимните състезания. Така например, през лятото (в края на месец август) заминаваме с около 15 спортисти за Корея, които спортисти ще участват в Световните летни игри по линия на СИЗЪМ.
В зимните игри в Норвегия, г-дата Анев, Цинзов и Беломъжев спечелиха втори места. Специално искам да обърна внимание, че там участват всички световни сили и всички западни държави и то с елитът им, с който участват в зимни и летни олимпийски игри. Те ги включват именно в тези формации и с тези отбори участват в олимпиади. И ние затова създадохме този център за високо спортно майсторство - за да може, от една страна да издигаме авторитета на българския спорт на международно ниво и от друга, да дадем възможност на тези елитни спортисти (като служители на Министерство на отбраната), да получават възнаграждения и като военнослужещи. Част от тях са военнослужещи служители, а друга са цивилни - и по този начин им даваме възможност да се съсредоточат изцяло върху техните предолимпийски цикли.
По втория въпрос – какви спортове развиваме в Министерство на отбраната. Основните спортове, на които залагаме са бойно-приложните спортове, тъй като СИЗЪМ е свързан основно с тях. Затова тука са съсредоточени състезанията по стрелба с различните видове оръжия, състезанията по ски в различните видове дисциплини, плуване – това са все елементи от военно-приложните спортове.
По отношение участието на военнослужещите и на цивилните служители от Министерство на отбраната.
Г-н зам.-министъра отговори, че около 6 000 човека са членове на 25-те спортни клуба на военната спортна федерация. Ние сме дълбоко благодарни на Министерство на младежта и спорта, тъй като ни предоставиха през тази година (а и миналата година) една стабилна сума, в размер над 200 000 лв., която е за развитие именно на дейността на тази военна спортна федерация към Министерство на отбраната. Тя е самостоятелно юридическо лице (НПО), но по линия на развитието на масовия спорт така, както е по закона и съответно ние получаваме такива финансови средства.
Тези 25 отбора са отбори от военнослужещи и цивилни служители на министерството, които участват с изключително желание. Даже сега в Шумен, от утре започва 3-дневно първенство по ориентиране, а през месец август – волейбол и плуване, като едното е в Шумен, а другото е във Варта.
И имаме идея към тази военна спортна федерация, освен военнослужещите и цивилните служители на Министерство на отбраната, да развием Концепцията за развитие на физическата подготовка, като въведем и децата на военнослужещите. Да направим детски отбори по футбол, тенис на корт, тенис на маса и ползвайки нашата спортна база да ги включим в спортни мероприятия, като ползваме и финансовите средства, които Министерство на младежта и спорта дава по Закона за физическото възпитание и спорта, а именно - 2 лв. на курсант или слушател от ВА “Г. С. Раковски“. За наша голяма радост ние имаме 7 детски градини, за които Министерство на младежта и спорта също ни отпуска пари. Тези деца също ги включваме в спортни мероприятия, за да могат да се развиват. Даже в детската градина в „Банишора“ имаме треньор по плуване, който ги обучава по 2 часа. Това са 6 000 човека и отделно военнослужещите – прави 8 000 души.
Извън тази бройка, съгласно заповедта на министъра на отбраната, ежегодно се провежда изпит по физическа подготовка на всички служители на Министерство на отбраната, като за целта се провеждат ежемесечни походи на военизираните структури, а сега въведохме ежегодни походи и за цивилните структури на Министерство на отбраната. Тези походи оказват много благоприятно влияние, от една страна на физическото състояние, и от друга масовизират масовия спорт.
Относно следващия въпрос – колко финансови средства се отделят от бюджета на Министерство на отбраната? По програмния меморандум имаме отделени 110 000 лв. Това са тези средства, които отиват за състезанията, които се провеждат по спортния календар на министерството, обявен със заповед на министъра на отбраната.
За спортната федерация използваме парите, които ни се отпускат целево от Министерство на младежта и спорта.
Разбира се, като програмен ръководител на социалните дейности, правя всичко възможно да икономисаме средства от другите програми и успяваме да осигурим 130-140 000 лв., но повече не можем, предвид бюджетните възможности на министерството. Но се оправяме и с тези финансови средства.
По отношение спортуването на студентите от нашите ВУЗ-ве, специално от Националния военен университет и Военноморското училище. Студентите участват във всички отбори по линия на спортната федерация на министерството, както и в другите отбори, които са по военно-спортния календар на Министерство на отбраната.
Отделно от това, на местно ниво те участват в различни спортни формирования и състезания, които се организират на територията на съответния град.
Относно числения състав на хората, които отговарят за физическото възпитание и спорта в Министерство на отбраната. В дирекцията, която ръководя в Министерство на отбраната са двама човека – полк. Зафиров и полк. Делибеев. Съответно, в бригадите, във формированията – там има по един човек, който директно отговаря за спорта и за организацията на военно-спортните състезания. Всички други или съвместяващи длъжността, или работят на доброволен принцип.
А по отношение на треньорите мога да кажа, че с изключение на бригадата „Специални сили“ (Пловдив), която има специални инструктори по бойно-приложните спортове, за другите места не ползваме треньори от спортните федерации, които са под юрисдикцията на Министерство на младежта и спорта. Естествено обаче, получаваме подкрепа, както от г-жа Нейкова, така и от г-жа Раданова и Георги Георгиев, които като изявени спортисти и когато е необходимо ни оказват помощ. Така например, Георги Георгиев идва редовно и участва активно в подготовката на нашите джудисти, защото в Корея ще участваме с джудисти.
Не на последно място, в Концепцията ни за развитие на спорта имаме идея, разбира се, ако имаме финансова възможност – да увеличим бройката на хората. Ако нямаме такава, то тогава тези спортисти, които вече са извън активния спорт по някакъв начин да бъдат освобождавани от спортната федерация, за да може на тяхно място да се подготвят тези за световни първенства, както и тези в предолимпийски цикъл. Аз като спортист съм дълбоко убеден, че за един спортист, който ще участва на олимпиада му трябва 4-годишен цикъл за подготовка, за да може да покаже високи резултати, а не просто да участва на тази форум, за да се каже, че България е била представена.
Доложих по поставените въпроси. Ако има допълнителни съм готов да отговарям.
ПРЕДС. ИВАН ЧОЛАКОВ (ГЕРБ): Благодаря Ви. Смятам, че бяхте доста изчерпателен. Колеги, други въпроси? Проф. Лилко е удовлетворен от отговорите.
Аз имам въпроси, които са провокиран от срещи с военни.
Аз съм от един малък град и досега нито един военен не е поискал съдействие да се възползва от някакъв вид спортно съоръжение – било то спортна зала, басейн и т.н. А когато се строеше гарнизона на доста от войниците им „стърчаха“ коремите. А си мисля, че ако ни нападнат трябва да тичаме, а ако нападаме – пак трябва да тичаме. Това, разбира се, е в кръга на шегата, но от тук произтичат следните въпроси:
Как се провежда и какви принципи спазвате във физическата подготовка на военнослужещите? Какъв е седмичния норматив за занимания по физическа подготовка? Кой я провежда? С каква спортно-материална база разполага армията (защото съгласно Закона за физическото възпитание и спорт, е вменено на общините също да подпомагат дейността на въоръжените сили)? Как ползвате спортните съоръжения?
НИКОЛАЙ ИКОНОМОВ, ДИРЕКТОР ДИРЕКЦИЯ „СОЦИАЛНИ ПОЛИТИКИ“ ПРИ МИНИСТЕРСТВО НА ОТБРАНАТА: Физическата подготовка се организира на база заповедта на министъра на отбраната. В тази заповед е разписано, че военнослужещите имат право всяка сутрин, половин час преди работното време и половин час по време на работното време да провеждат индивидуална физическа подготовка. Под индивидуална разбирам по индивидуален план.
В учебните планови програми на всяко едно от военните формирования има часове по физическа подготовка, но те са много малко – 1-2 часа седмично. Тя се провежда организирано от командирите на взводове и роти.
Вие сте абсолютно прав, че има проблем. Професионална армия се формира от момчета, които вече са на 25-27 години и те не спортуват толкова активно, докато момчетата от наборната армия бяха на 18 години, и съответно бяха по-активни. Говоря за войнишкия състав, но с общи усилия успяваме да ги мотивираме да започнат да тренират.
Относно спортната база. Навремето българската армия имаше страшна спортна база, която в течение на годините беше предадена на Министерство на младежта и спорта, защото такива бяха политическите решения. И сега ние разчитаме на спортната база, която е открита спортна база на територията на военните формирования - „кон“, “коза“, “шведска стена“ и т.н., които обаче са доста примитивни.
Имаме обаче, - в университета във Велико Търново, във Военноморското училище, във Военна академия, в силите за специални операции в Карлово, в Стара Загора, както и в Граф Игнатиево – фитнес-бази, изградени по последна дума на техниката. Въпросът е обаче да ги накараме да тренират в тези бази. Имаме идея да въведем американската система. Тя няма задължителен характер по отношение на задължителна физическа подготовка на военнослужещите, но оценката за кадровото им развитие в 70% зависи от това какви са показателите от изпита по физическа подготовка. Докато при нас този коефициент е почти минимален. И имаме идея с тази Концепция да вдигнем нивото на физическата подготовка и да знаят нашите военнослужещи, че ако иска да се развива нагоре, трябва да покрие едни много високи нормативи по физическа подготовка. И тогава започват сами да тренират. А когато оценката по физическа подготовка почти не влияе върху неговото кадрово развитие, а набляга повече на умствената дейност (което също е задължително, но в армията трябват и мускули – за нападение и атака), той не е мотивиран да спортува. Така че идеята ни е да засилваме критерия и коефициента за оценка, който влияе върху кариерното израстване, за да провокираме военнослужещите да спортуват повече.
Това е по отношение на материалните бази, с които разполагаме.
ПРЕДС. ИВАН ЧОЛАКОВ (ГЕРБ): Благодаря Ви. Бях провокиран да Ви задам този въпрос защото казахте, че има двама полковници, които отговарят за цялостната физическа подготовка в армията.
За да постигнете това, което желаете трябва да променят доста неща. Първо, трябва да издействате поне на един гарнизон от 100-300 човека да има един човек, който да се занимава с тази дейност, а не някой, който Вие сте посочили. Той трябва да бъде специалист по физкултурна дейност.
Г-н зам.-министър, това е отправено най-вече към вас, защото от вас зависи структурата и много неща в армията. Мисля, че трябва да има по един човек на гарнизон, който е със спортно образование и който да подготвя тези хора. Един път, като физически дейности, а от друга страна към спортна дейност. Като има такъв човек той може да ангажира треньор, който да подготвя отбор за състезанието„Х“, така че помислете да заложите тези неща, когато изготвяте Концепцията за спорта и физическото възпитание в армията.
Има информация за Ново село, където американците са построили такъв спортен салон, в който доброволно ще отидем да спортуваме и ние, защото е прекрасен. Отделно има два фитнеса, които са уникални. Ние трябва да взимаме положителното от тези хора, защото това ще ни даде полза.
Заповядайте г-н Исмаилов.
ОРХАН ИСМАИЛОВ, ЗАМ.-МИНИСТЪР НА ОТБРАНАТА: Вие сте прав, но съгласете се, че желанието за физическата подготовка се формира още от най-ранна детска възраст, така че ние не можем да ги накараме насила да спортуват. Всички сме минали по този път и знаем за какво става въпрос. Наистина организираните мероприятия са малко и фактически те са обща подготовка, а когато имат възможност да отделят за физическа подготовка половин час преди и след работно време, - всъщност не го спазват.
Затова изготвяме тази Концепция, с която искаме да покажем, че държим на тази подготовка и че всеки един военнослужещ трябва да покрива необходимия минимум. Аз съм бил офицер и командир на взвод и имах колеги, които не могат да направят и едно набиране. Явно, че контролните органи, които контролират тези процеси не си вършат работата. И затова е много важен личния пример на командира и на тези, които се занимават с тази дейност. Много от моите колеги завършиха и НСА и имат необходимата физическа култура и във всяко едно поделение има по един или двама от тях и нашата работа е да ги стимулираме да работят с момчетата, тъй като личния пример е много важен, но военните поделения нямат необходимата спортна база и тренират с подръчни средства.
В тази връзка ще поискам допълнителен бюджет за изграждането на съвременни и модерни спортни бази (по примера на тази в Ново село) за нашите военнослужещи и тук ще имаме нужда от вашата подкрепа.
Благодаря.
ПРОФ. МАРИАНА ГЕОРГИЕВА (ДПС): Благодаря, г-н председател.
Искам да обърна внимание на господата от Министерството на отбраната по един проблем, който „виси“ и е свързан със спортната база. А и Вие сам казахте, че проблемът на спорта във въоръжените сили не може да се разглежда встрани от спортната база.
Уважаеми г-н зам.-министър, не знам дали вече решихте окончателно въпроса с прехвърлянето на спортни съоръжения, спортни имоти на Министерство на отбраната. В експозето си казахте, че още през 2012 г. е решен въпроса и с Акт на Министерски съвет те се прехвърлят на Министерството на младежта и спорта.
Но! До миналата година проблемът с базата на „Червено знаме“ стои административно в едно „разкрачено“ положение, недобросъвестно „разкрачено“. И по тази причина съоръженията се рушат, тъй като никой не може да се припознае като принципал и съответно да има законосъобразно основание, за да инвестира и да приведе тези съоръжения в състояние, което да благоприятства те да бъдат ползвани за спорт. Тоест това прехвърляне се е случило само де юре, но на практика нещата си вървят инертно. И докато аз бях министър, въпреки че тогавашния ми колега – министъра на отбраната, явно на чиновническо равнище нещата стоят в режим на безхаберие, на непартниране с Министерството на младежта и спорта.
Например, Военна полиция или някаква друга ваша служба продължава да е разположена там, а по документи, по закон - това е имот на Министерство на младежта и спорта. Няма лошо, но нещата не са уредени законосъобразно. Не са уредени в договорно отношение, така че да се плащат коректно и наем, и консумативи, и публични задължения за ползване на имота. Това е една много порочна практика, която не може да продължи по този начин, защото точно това „остатъчно ползване“ на тези имоти от Министерството на отбраната, така да се каже на уличен език при „заварено положение“, препятства най-общо казано спорта. Вие сте хора с пагон и сте по-силни от Министерството на младежта и спорта.
Освен това, г-н Икономов каза, че Министерство на младежта и спорта плаща, макар и символичен финансов ресурс, съгласно Закона за физическото възпитание и спорта, по линия на масовия спорт по програми. Хубаво, обаче уредете тези неща коректно, уредете ги законосъобразно докрай, не затваряйте очи, не подхождайте на исторически принцип, не подхождайте на стара бойна слава – за да може имотите да се реконструират и да се ползват, наистина, за спорт. В момента те са едни руини, които тегнат на Министерство на младежта и спорта. С две думи – те тегнат на бюджета на държавата. Няма значение кой е приниципала. Защо трябва да се разрушат докрай? Защо не могат да се ремонтират, за да се ползва за спортна база? Ще я ползват и ваши хора – да речем от Военна академия. Но това е част от задълженията Ви по отношение на тази компетентност, свързана със спорта – макар и пестеливо, макар и символично, във вашия случай. Това не Ви е основна политика, не Ви е основна компетентност, но би следвало това да бъде пример за ангажираност по отношение на спорта и във въоръжените сили, разбира се. Благодаря.
ОРХАН ИСМАИЛОВ, ЗАМ.-МИНИСТЪР НА ОТБРАНАТА: Благодаря, г-н председател.
Уважаема проф. Георгиева, съгласен съм с вашата теза. Тези теми стояха като проблеми и когато Вие бяхте министър. Явно тогава сте имали добър диалог с Министерство на отбраната, но не Ви стигна времето да ги решите. Абсолютно съм съгласен с вас, че е крайно време отделните ведомства да си решат проблемите законосъобразно и всеки да си носи неговата отговорност.
Доколкото съм запознат с този случай, там проблемът е, че една част от имота е прехвърлен към Министерство на отбраната, а другата е все още на Министерство на отбраната.
ПРОФ. МАРИАНА ГЕОРГИЕВА (ДПС): Остава да се прехвърли от вас административна сграда, хотелска сграда, перални помещения, химическо чистене и т.н.
ОРХАН ИСМАИЛОВ, ЗАМ.-МИНИСТЪР НА ОТБРАНАТА: Точно така и аз готов да направя всичко възможно, за да влезе Министерство на младежта и спорта изцяло във владение. Аз съм ресорен на дирекцията, която отговаря за имотите с отпадна необходимост и съм готов да създадем база, която да ползваме за нуждите на спорта. Ще се свържа с г-н Кралев, както и ще разчитам на вас, защото и държавата и спорта губи.
ПРЕДС. ИВАН ЧОЛАКОВ (ГЕРБ): Благодаря, г-н зам.-министър.
Въпросът, който зададе проф. Георгиева, наистина не подлежи на отлагане и е добре да решите този проблем в близки срокове. Защото, когато собствеността премине изцяло към Министерство на младежта и спорта, то тогава ще можем да търсим отговорност от тях за поддържането на базата. Вече ще имаме основания да потърсим сметка защо тази база е оставена да се руши, а не се вземат мерки.
ОРХАН ИСМАИЛОВ, ЗАМ.-МИНИСТЪР НА ОТБРАНАТА: Ще направим всичко необходимо и ще го решим.
ПРОФ. ВИЛИ ЛИЛКОВ (РБ): Имам последен въпрос. Зададох го в началото, но не много ясно.
Колко реално регистрирани армейски спортни клуба има в страната? Разбирате какво имам предвид под армейски. Като са тези клубове, за които можем да кажем, че основно развиват дейността си сред военните, сред военнослужещите.
ОРХАН ИСМАИЛОВ, ЗАМ.-МИНИСТЪР НА ОТБРАНАТА: Двадесет и пет клуба с около 6 000 фактически членове плюс 2 000, които са по линия на заповедта на министъра, както каза г-н Икономов.
ПРОФ. ВИЛИ ЛИЛКОВ (РБ): Вероятно са многоспортови?
ОРХАН ИСМАИЛОВ, ЗАМ.-МИНИСТЪР НА ОТБРАНАТА: Да.
ПРОФ. ВИЛИ ЛИЛКОВ (РБ): И тъй като говорим за спортната база на тези клубове аз смятам, че едно развитие на сътрудничество по линия на общините ще даде ползи и за общината, а и за армейския спортен клуб. Вие може фактически да бъдете „гръбнакът“ на общинския спорт в градовете и в населените места, където са базирани поделенията.
Така че хубаво е да включите раздел “Партньорство с общините“ в Концепцията, която ще представите. По този начин ще реализирате и вашите виждания за развитие на спорта сред децата и юношите. Това не би представлявало никакъв проблем, напротив - само ще обогати партньорството с общините.
ПРЕДС. ИВАН ЧОЛАКОВ (ГЕРБ): Благодаря. И аз имам последен въпрос, на който, ако не можете да ми дадете точен отговор, ще Ви помоля за писмен такъв.
През 2012 г. в 41-то Народно събрание е гласуван мораториум с 5-годишен срок за всички сделки с имоти на територията на Водна учебна база на Национална спортна академия „Васил Левски“ - гр. Несебър, тъй като реститути имат претенции към 150 дка. площи към спортната база. И тогава с този мораториум се забраниха всички сделки с разпореждане и строителна дейност. Помните случая – навлизане с трактори, обвинения в самоуправство и т.н.
След този мораториум започнаха преговори за тези земи между Министерство на младежта и спорта и Министерство на отбраната.
Тъй като Министерство на отбраната притежава 450 дка. на оспорваните площи, имаше вероятност да даде безвъзмездно 150 дка. от тях на Министерство на младежта и спорта, с които министерството да компенсира хората, които имат претенции върху площите на Национална спортна академия.
Запознат ли сте с този казус? Докъде сте запознат? Докъде са стигнали преговорите? В един момент се чу, че тези 450 дка., които са собственост на Министерство на отбраната са обявени на търг. Дали са продадени? И ако не са – имаме молба (ще се обърнем към Министерство на младежта и спорта) да продължат преговорите с Министерство на отбраната отстъпи 150 дка. на Министерство на младежта и спорта, с което да компенсираме реститутите.
Това е молбата ми – да ми дадете информация как се развива този казус. Заповядайте.
ОРХАН ИСМАИЛОВ, ЗАМ.-МИНИСТЪР НА ОТБРАНАТА: Благодаря Ви. В момента не мога да Ви дам точен, конкретен отговор, но имам бегъл поглед - тези имоти са с отпаднала необходимост и са утвърдени за продажба (включени са в графика за продажба) още от предишното правителство. Мисля, че една част от тези декари е продадена, доколкото имам информация. Останалата част, предполагам, е в предпродажбен период. Спомням си, че преди време при мен дойде ректора на НСА и тогава потърсихме тези декари (като възможност и вариант за компенсация), но се оказа, че вече са в разпоредителни действия.
Но отново ще направя проверка и ще Ви уведомя писмено.
ПРЕДС. ИВАН ЧОЛАКОВ (ГЕРБ): Благодаря.
Колеги, имате ли други въпроси? Няма. Благодаря Ви г-н зам.-министър за информацията, която ни дадохте. Надяваме се, когато започнете да изработвате Стратегията да я споделите и с нас. Ако можем и ние ще Ви помогнем.
ОРХАН ИСМАИЛОВ, ЗАМ.-МИНИСТЪР НА ОТБРАНАТА: За нас ще е удоволствие. Даже предварително ще я съгласуваме с вас.
ПРЕДС. ИВАН ЧОЛАКОВ (ГЕРБ): Благодаря. Колеги, в т. „Разни“ ще направя едно съобщение.
Утре, 16 юли 2015 г., в зала 130 от 15.30 ч., ще се проведе работна среща по проблемите на децата с аутизъм. Заповядайте.
Имате ли други въпроси, мнения? Не. Благодаря Ви.
Закривам заседанието.
Закрито в 15.40 ч.
ПРЕДСЕДАТЕЛ:
ИВАН ЧОЛАКОВ
Стенограф:
Борислава Маева
33 490 знака