Комисия по въпросите на децата, младежта и спорта
ЧЕТИРИДЕСЕТ И ТРЕТО НАРОДНО СЪБРАНИЕ
Комисия по въпросите на децата, младежта и спорта
ПРОТОКОЛ № 3
На 9 март 2016 г. (сряда) от 14.30 ч. в зала № 142 в сградата на Народното събрание на пл. „Княз Александър І” № 1, се проведе редовно заседание на Комисията по въпросите на децата, младежта и спорта.
Заседанието бе открито в 14.35 ч. и ръководено от Иван Чолаков – зам.-председател на Комисията по въпросите на децата, младежта и спорта.
ПРЕДС. ИВАН ЧОЛАКОВ (ГЕРБ): Добър ден, уважаеми народни представители. Имаме необходимия кворум и откривам редовното заседание на Комисията по въпросите на децата, младежта и спорта към 43-ото Народно събрание със следния дневен ред:
1. Новите явления в онлайн престъпленията срещу деца и средата в
България за тяхното предотвратяване.
2. Разни.
Който е съгласен с така предложения дневен ред, моля да гласува.
Приема се единодушно. Благодаря Ви.
Гости на днешното заседание са:
От Държавната агенция за закрила на детето:
1. Г-жа Ева Жечева – председател
2. Г-жа Лидия Спирова – връзки с обществеността
3. Г-жа Камелия Николова – директор дирекция
4. Г-жа Петя Димитрова – държавен експерт
От Министерството на вътрешните работи:
Г-н Кирил Милев – н-к сектор „Киберпрестъпления“ към ГДБОП – МВР
Неправителствена организация „Център за безопасен интернет“:
Г-жа Луиза Шахбазян – зам.-координатор
Колеги, свързано с компетенциите на Комисията по въпросите на децата,
децата, младежта и спорта, целта на това заседание е да чуем едно изложение от поканените представители на институции и неправителствени организации във връзка с борбата им с незаконно и вредно за децата съдържание и поведение в Интернет и до каква степен ние, като законодателен орган, можем да окажем въздействие, което да доведе до повишаване на ефективността на правораздавателната система по отношение на онлайн престъпленията, на които са жертва нашите деца.
Предлагам заседанието на Комисията по въпросите на децата, младежта и спорта, съгласно чл.27 от Правилника за организацията на работа на Народното събрание. Това е, че имаме право, след като направих предложение, да зададем един въпрос.
Първо ще дам думата на г-жа Ева Жечева – председател на Държавната агенция за закрила на детето. Заповядайте, г-жо Жечева.
ЕВА ЖЕЧЕВА – ПРЕДСЕДАТЕЛ НА ДЪРЖАВНАТА АГЕНЦИЯ ЗА ЗАКРИЛА НА ДЕТЕТО: Благодаря Ви, господин Председател. Уважаеми дами и господа народни представители, позволете ми да отправя благодарност за възможността в тази Комисия да бъде отворена темата за онлайн престъпленията срещу деца и най-вече срещу онлайн сексуални престъпления срещу деца. За мен и моите колеги беше изключително важно този процес на подготовка, анализиране на, всъщност, възможностите и средата в България, след влизането в сила на Конвенцията, известна като Конвенцията "Лансароте" – промените в Наказателния кодекс, след транспониране на директивата, която беше по отношение на сексуалните престъпления и днес да можем съвсем накратко да поставим пред Вас този феномен. Разбира се, той засяга не само България, засяга Европа, засяга целия свят. Това е ежедневието на нашите деца, но да може да поставим пред Вас и становището на Държавната агенция за закрила на детето по внесените от Центъра за безопасен интернет и г-н Георги Апостолов, предложения за законодателни промени.
Ще ми позволите съвсем накратко да резюмирам този малко по-обширен материал, който, предполагам, че е предоставен на Вашето внимание, който всъщност е свързан с анализ на ситуацията в България по отношение на онлайн сексуалните престъпления.
Бих искала да добавя, че Петя Димитрова е и контактна точка на Комисията „Лансароте“, така че ще ми позволите в допълнителните въпроси, ако има отношение на действията и мерките, които се предприемат в България, в случая и Петя Димитрова като специален докладчик в Комисията „Лансароте“.
Безспорно е, че всъщност Интернет средата, бурното развитие на информационните технологии, разбира се, импонира изключително много на децата. Голяма част от Вас, родители, знаят, че нашите деца, по отношение на новите технологии, по отношение на навлизането в този свят на общуване, са всъщност много по-напреднали от своите родители и аз няма да пропусна да кажа, че в началото на тази година Фондация „Приложни изследвания и комуникация“ и Асоциация „Родители“, заети с едно изключително важно изследване, което всъщност ни дава опорните точки да анализираме и да предвидим действията си, които трябва да се предприемат в посока защита на децата в онлайн пространството. Това е изследването – децата до 8 години, дигиталните технологии – едно свръхинтересно, всъщност, изследване, което дава възможност да видим как все повече възрастовата граница на децата, които са изключително опитни и умели в Интернет все повече намаляват.
Децата по принцип са любопитни и Интернет-пространството им дава възможност в много бърз порядък, без граници, без такси, без ограничението на родителите си, да получават достатъчно информация по въпросите, които те имат за средата, в която живеят и за света, в който живеят.
Всъщност, много добре знаете, че децата все повече отделят време, за да бъдат пред компютрите и затова възможност им дава това, че голяма част от децата са сами вкъщи и те сами могат да управляват своето време.
Самите родители, които не са ползвали, в голямата си част, толкова активно Интернет, също нямат достатъчно знания, за да могат да изведат възможните рискове.
Разбира се, родителите имат първостепенна отговорност в защита интересите на своите деца, но в този всеобхватен феномен, дигиталните поколения, както ги наричаме, и огромното предизвикателство, което има пред нас, и, разбира се, рисковете, които крие „тъмната“ страна на Интернет, задължават институциите, законодателя и държавата, да предприемат съответните стъпки - това, което всъщност прави Европа и целият свят.
Бих искала да отбележа, че новата стратегия на Съвета на Европа, която е в периода 2016 г. – 2021 г., която беше приета от Комитета на министрите, буквално преди дни, извежда като темата: „Децата и дигиталният свят“ за първи път като своя приоритетна област, което вече наистина показва изключителната важност и актуалност на тази тема и едно от основните въпроси, по които ще бъде разисквана тази тема е тук, в София. Радвам се да отбележа пред Вас, че в периода 4 април - 6 април, под председателството на България в Съвета на Европа, в София ще се проведе конференция на високо ниво, на което всъщност 47 държави-членки на Съвета на Европа, ще лансират новата стратегия и как държавите работят заедно и защитават правата и интересите на децата.
Бих искала да дам един нагледен пример с новите поколения телефони – смарт телефоните, например, което дава възможност за непрекъснато битуване в онлайн-пространството. Може би голяма част от Вас са били свидетели или на собствените си деца, как деца на 8 години - 9 години, преди, всъщност, реално да се запознаят, започват да обменят информация за себе си и да задават въпроси в онлайн пространството и чак след това, може би, след време, дори да са заедно в един клас, ще започне едно реално приятелство. За децата това, което се отчита и през сигналите, и по работата на Държавната агенция за закрила на детето, в голямата си част децата много по-реално приемат себе си в онлайн пространството, отколкото в обикновената битова среда, в средата, която живеят. Именно затова обидите и оскърбленията, тормозът, който се осъществява срещу тях в онлайн пространството, за голяма част от децата е много по-тежък и много по-осмиващ, отколкото едно спречкване в двора, в който живеят.
Ще ми позволите съвсем накратко да резюмирам, всъщност, общата тенденцията на онлайн-постъпленията, което е в резултат в повишеното и широко използване на достъп до Интернет технологиите. Интернет достъпът, който обхваща все повече страни, скоростта, с която се поставя Интернет, е едно от обстоятелствата, на което ние не можем да противопоставим нищо, освен адекватни мерки за овластяване на децата и повече знания, които те трябва да имат. Кои са всъщност тенденциите?
Това са онлайн сприятеляване и склоняване с термина брунинг, включително сексуално изнудване, лайф-скрийнингът на сексуалната злоупотреба с деца, което означава излъчване в реално време и разпространение на самостоятелно генерирани сексуални материали в социалните медии, като децата, за съжаление, стават все по-дръзки и по-изобретателни по отношение на генериране на самостоятелни сексуални материали, които те сами произвеждат и които считат за част от съвременните предизвикателства и част от съвременното поведение на децата.
Друга тенденция, която засяга и България, това е използването на социалните мрежи за сексуалната експлоатация на деца, като това използване преди всичко да се създадат първоначалните контакти с потенциалните жертви, което е последвано от виртуално лице в лице, разговори със сексуални намерения.
Бих искала само да отворя една скоба и да кажа, че „Фейсбук“ не е основната мрежа, в която всъщност се извършват тези престъпления, защото децата се движат в един приятелски кръг, един роднински кръг и извършителите на такива престъпления много добре знаят това и използват всъщност различни социални мрежи, като Инстаграм, Вайбър и други.
Секстингът, както е по-известно разпространението на самостоятелно генерираните сексуални материали, социалните мрежи, който вече отбелязах, е предназначен за определен кръг потребители, но веднъж качени в Интернет, те стават много лесни за достъп, много бързи за разпространение и, ще обърна внимание само на процентите, които са достатъчно показателни за размера на този феномен - 17,5% от съдържанието, изобразяващо деца на възраст 15 години или по-млади, са оценени като изобразяващи, всъщност, именно този проблем с качени самостоятелни материали, произведени от децата. 86% от съдържанието, изобразяващи деца на възраст от 15 години или по-млади, са дали самостоятелно с помощта на уеб-камери, 94% от съдържанието, изобразяващи деца на възраст от 15 години или по-млади е направено от момичета и 80%, близо 90% от общия обем на изображенията и клиповете, част от проучванията са били свалени от първоначалното местоположение на качването и са били преразпределени от мрежите към трети страни.
Една част от тези материали се използват за тормоз между самите връстници. Сигналите, които получаваме, както ние, така и Центърът за безопасен Интернет, както и всъщност специалните части, засяга именно такъв тормоз между връстници, но бих казала, че в по-голямата си част тези материали, които са самостоятелно изготвени, се използват за брунинг и за сексуално изнудване.
Какво, всъщност, трябва да се направи по отношение на децата? Тук наистина сме изправени пред изключително важните въпроси да подкрепим децата в индивидуалното им развитие, в развитието им без, за да могат те да развият пълния си потенциал, да ги предпазим от социално насилие, сексуална експлоатация, независимо в каква среда се случват тези престъпления. Но в същото време, правата децата ни задължават да спазваме правото им на тайно уединение и въпросът е как наистина да балансираме между тези, на пръв поглед противоположни тези. Как да гарантираме сигурността на децата онлайн, без те да се чувстват свръхпродиктивни и да не изместваме решението, което те вземат със своите родителски и институционални решения.
Вече отбелязах, че родителите и тяхната компетентност, тяхната, дори понякога заинтересованост, показва, че в по-голямата си част те не могат да бъдат подкрепа на собствените си деца, поради това, че те нямат същия житейски опит и нямат същата среда, в която се развиват днешните деца.
В България бих отбелязала няколко проблема: един от тях е регулацията на електроните медии, която не е достатъчно добре развита. Този въпрос е много по-подробен и тотално развит в материала, който е предоставен от Държавната агенция за закрила на детето.
Бих казала, че самите доставчици на електронни услуги, електронни медии не са достатъчно добре обучени и нямат необходимото ниво на експертност. Бих отбелязала, че Центърът за безопасен интернет и Звеното за киберпрестъпленията към Министерството на вътрешните работи, са едни от най-видимите актьори??? (33:45) в борбата срещу онлайн посегателствата над деца.
И тук ще отворя една скоба, само ще кажа, че Центърът за безопасен Интернет, защото може би Вие ще го представите по-детайлно, досега разчита на финансиране на Европейската комисия, която всяка година всъщност намалява това финансиране, тъй като Европейската комисия очаква, че с отчитане на размера на този феномен и рисковете за децата, страните-членки на Европейския съюз ще поемат самостоятелно този финансов ангажимент, така както например държавата е поела ангажимента към финансовото обезпечаване на работата на националния 24-часов „Горещ телефон за деца“.
Това, което ми се иска да отбележа, за да не Ви отнемам повече време, трябва да бъдат отделени достатъчно човешки и финансови ресурси за обучения и за екипна работа, защото един от проблемите, който е, че секторите работят твърде сегментирано, всеки изпълнява своя план, своята стратегия, което, разбира се, не може да се каже за онлайн престъпленията, защото ние работим върху един изключително добър синхрон, в смисъл, който е разработен между Центъра за безопасен интернет и Звеното за киберпрестъпления към Министерството на вътрешните работи.
Безспорно е, че децата имат право, те имат право да се ползват от най-високите постижения и предимства на информационните и комуникационните технологии, но те трябва да бъдат обучавани за рисковете, опасностите, свързани с дигиталния свят, особено тези, генерирани от свръхсексуализацията на обществото и свръхпотреблението, което има и проблемът, който е, че все повече се отчита, че децата все по-рано се развиват сексуално и все по-рано започва тази сексуализация, проявена по различни начини.
Позволете ми съвсем накратко и това наистина ще бъде в края на моето представяне – какво е необходимо да се направи? Да се предприемат действия по задължаване на всички обекти, които пряко работят за това – училища, социални услуги за деца, специализирани институции да инсталират софтуерна програма за по-безопасен интернет, която да защитава малолетните и непълнолетните от злоупотреби, извършвани онлайн или чрез средствата за мобилни комуникации. Държавната агенция за закрила на детето, чрез нейната експертиза и работа, би могла да предложи такива текстове и да се включи, разбира се, в дебата.
Друго предложение е включване в учебната програма на темата за безопасно използване на новите технологии и тук най-успешният начин за намаляване на онлайн сексуалната злоупотреба за деца е превенцията, като всъщност инсталирането само на специализирана програма безспорно не е достатъчна. Все още в училището под Интернет безопасност се разбира инсталиране на антивирусна програма, а тук говорим наистина специализирани програми, които дават възможност да бъде ограничен достъпът на децата.
Бих направила едно сравнение – ние учим децата как да пресичат безопасно улиците или как да гарантираме тяхната безопасност на обществени места. Ние наистина успяваме да приемаме адекватни мерки за гарантиране на тяхната безопасност в Интернет пространството, но това не става с отричане и със забрани. Това става с обучение, това става с превенция, изключително целенасочени, обединени усилия.
Вече посочих това, че Центърът за безопасен Интернет, за да продължи своята работа, трябва да намери адекватната държавна подкрепа, но не обръщам внимание единствено на този въпрос. Това е съвсем, бих казала, в общи линии, представянето на феномена онлайн сексуалните престъпления срещу деца.
Ако позволите, г-н Председател, по отношение на предложенията в Наказателния кодекс, които са направени от страна на Центъра за безопасен Интернет, които също са Ви предоставени, в случай, че искате устна аргументация, ние сме готови да я направим. Само бих отбелязала, че наистина промените, които бяха извършени в Наказателния кодекс, са изключително адекватни и наистина част от предложенията, които са направени, биха дали една по-добра защита и по-ефективни, разбира се, действия на защитата. Благодаря Ви.
ПРЕДС. ИВАН ЧОЛАКОВ (ГЕРБ): Благодаря Ви, г-жо Жечева. Колеги, предлагам всички гости да приемат предложението на г-жа Жечева???(28:04) Ако имате въпроси?
Давам думата на г-жа Луиза Шахбазян.
ЛУИЗА ШАХБАЗЯН – ЗАМ.-КООРДИНАТОР НА НЕПРАВИТЕЛСТВЕНА ОРГАНИЗАЦИЯ „ЦЕНТЪР ЗА БЕЗОПАСЕН ИНТЕРНЕТ“: Благодаря. Уважаеми господин Председател, уважаеми дами и господа, много благодаря за възможността да представя пред Вас работата на Националния център за безопасен Интернет. Ние като Фондация „Приложни изследвания и комуникации“ в партньорство с Асоциация „Родители“ от 2005 г. координираме Центъра за безопасен интернет на проектен принцип, както вече каза г-жа Жечева, но успяхме да гарантираме устойчивостта на неговите услуги. В момента сме членове на Международната асоциация на онлайн мрежата „Уининг“ и също така членове на Европейската мрежа от центрове за безопасен интернет. Нашата мисия е да насърчаваме безопасната, колективна и отговорна употреба на Интернет дигитални технологии от децата на младите хора. Както г-жа Жечева вече спомена, едно от нещата, с които се занимаваме, е изследване - следим какви са най-актуалните тенденции сред употребата на тези технологии и това, което виждаме е доста тревожно. Последното ни изследване показа, че децата на 6 години, 7 години или 8 години вече имат собствен „Фейсбук“, използват самостоятелно технологиите. Често родителите подценяват уменията на децата си и вярват, че те са способни да анализират и единствено да разбират информация, която е на тяхното ниво. Всъщност, децата отварят Инстаграм, „Фейсбук“, разглеждат детска порнография, понякога попадат… Вчера имахме сигнал в една детска градина за деца, които са гледали детска порнография, най-вероятно защото на някое детето е изпратено като средство да бъде обработвано – иначе показва такъв материал, че това е нещо приемливо. С цел да насърчим децата да използват Интернет безопасно и отговорно, ние провеждаме информационни кампании и много обучения. За последните 10 години сме обучили десетки хиляди деца, родители, учители, полицаи, педагогически съветници, психолози. Това, което наблюдаваме е, че тези, които са юристи в най-голяма степен се чувстват недостатъчно подготвени да говорят с децата за тези престъпления, за рисковете за използването на тези технологии, защото те самите не ги използват по този начин. (25:24)Затова действително е много важно да имаме Национална стратегия и политика, която да подпомага както децата, така и възрастните, които работят с тях.
За да подкрепим децата, родителите и другите възрастни, които работят с деца, ние предлагаме две услуги: едната ни услуга е продуктивна война, където специално подготвени психолози отговарят на запитвания, свързани с проблемите, с които се сблъскват децата. Оттам получаваме всякакви запитвания от технологични въпроси как да си ограничат достъпа до профилите, как да реагират когато някой ги тормози, до това какви са правилата за безопасност, кога вече детето е готово да има смартфони, самостоятелно да използва таблет.
Другата услуга, която предлагаме, това е нашата гореща линия. Горещите линии са най-вече ориентирани към докладване на детска
порнография и също така ние получаваме сигнали за всякакъв тип незаконно и вредно за деца съдържание и поведение в Интернет.
През последната една година, през 2015 г., сме обработили над 2500 сигнала, като 40 от тях са били за детска порнография. Работим в сътрудничество с ГДБОП. Сигналите, които получаваме, са много сериозни и това, което често се получава като законодателна пречка е, че в момента нормативната уредба не разпознава, че много от сексуалните проблеми с деца могат да се случат само и единствено онлайн. Например имахме сигнал, в който момиче беше изнудвано от педофил в степен, в която той беше накарал да се снима с камера, в която той беше накаран да се снима с камера, докато прави секс с други две момчета, като това е злоупотреба, която се случва, без изобщо педофилът да е влизал в реален контакт с жертвата – единствено посредством средствата на информационните технологии. Получаваме много сериозни сигнали. Знаете, че много често, всъщност детската порнография не е еднократен акт. В момента, който се създаде материал, снимка или видео, снимката, която гледа някого, всъщност се получава вторична оптимизация - някаква част от материалите, които са в Интернет пространството се въртят от 20 думи до 30 думи. Също така около 10% от детската порнография са с деца под 2 години, голяма част от детската порнография са деца под 13 години – 18 години.
От изключителна важност е работата на горещата ни линия, като ние работим в сътрудничество с още 45 мнения от целия свят и това позволява… Също така работим и с Интерпол, което позволява тяхната база данни да навлиза едновременно информация от докладите, които ние получаваме и много лесно и бързо да се квалифицират жертвите на тези престъпления, защото понякога става въпрос за т.нар. онлайн стрийминг - на живо извършване на сексуална злоупотреба, и ако може да се реагира веднага, това всъщност позволява да се спре престъплението. Затова, във връзка с това, ние настояваме за законодателните промени, с които вече сме запознати, на които вече направи обзор г-жа Ева Жечева.
Като изключение, бих искала да Ви помоля, по традиция, за да бъде прозрачна и в проект – контролирана от обществото нашата работа, ние имаме Обществен съвет в Центъра за безопасен интернет. В Обществения съвет членуват основните организации, които имат отношение към безопасността на децата, прекарващи времето си в Интернет пространството.
Във връзка с това, по традиция председателят на този Обществен съвет е представител на Вашата Комисия. Много Ви моля, да излъчите председател, за да можем да продължим нашето сътрудничество и всъщност Общественият съвет да продължи да бъде платформата, където се събират интересите на всички заинтересовани страни, където можем да се събираме, да обсъждаме и всъщност да инициираме координирани действия, които да подпомагат безопасността на децата. Благодаря Ви.
ПРЕДС. ИВАН ЧОЛАКОВ (ГЕРБ): И аз Ви благодаря, г-жо Шахбазян.
Давам думата на Кирил Милев – началник сектор „Кибер престъпления“ към ГДБОП – МВР. Заповядайте.
КИРИЛ МИЛЕВ – НАЧАЛНИК СЕКТОР „КИБЕРПРЕСТЪПЛЕНИЯ“ КЪМ ГДБОП - МВР: Благодаря Ви, господин Председател. Уважаеми дами и господа народни представители, благодаря Ви за възможността да бъда изслушан за инициативите, които всяка киберпрестъпност има с цел ограничаване разпространението на сексуалната експлоатация на деца в Интернет, както и на извършването на нови престъпления спрямо българските деца.
Както чух от представянето на преждеговорившата госпожа за съдействието с Националния център за безопасен интернет, както и с Държавната агенция за закрила на детето, това, което ние вършим за ограничаване на извършването на този вид престъпност в България, не се ограничава само на територията на България, но имайки предвид глобалния характер на Интернет – работим заедно с Интерпол и с Европол в международен мащаб, с оглед това да е главно усилията, които извършват тези грозни престъпления. Ние сме членове на Специализираната допусна точка??? (18:59)към Европол, която е създадена единствено и само с цел да анализира и координира операции, които са в държавите-членки на Европейския съюз, също и тези, които извършват престъпления, както и работим заедно с Интерпол по ограничаване разпространението на детска сексуална експлоатация в Интернет в световен мащаб.
През последната година и половина като положителна практика, която можем да изведем в България е, че страната е една от малките държави в Европейския съюз, а и в целия свят, които, благодарение на усилията на сектора въведоха блокиране на съдържание в Интернет, т.е. когато едни Интернет сайтове са разпознати за това, че разпространяват детска порнография, благодарение на сътрудничеството ни с интернет-доставчиците в България, тези сайтове ние ги блокираме, не са достъпни до българските деца. Това е един много светъл пример за сътрудничеството както междуправителствения сектор, така и за частния бизнес.
Блокирането, което се осъществява, се осъществява от Интернет доставчиците е абсолютно на доброволен принцип, без те да имат каквото и да е законово задължение да следят и да контролират по някакъв начин трафика на собствените си потребители. Пак казвам, че става въпрос само за сайтове, които са разпознати за разпространяващи детска порнография. Още от 2012 г. насам се опитваме да популяризираме в обществото нашата дейност, както и сайтът, който издържаме, който е сайт cybercrime.bg. ??? През 2012 г., поради ограничения бюджет в МВР, успяхме да обработим и да спечелим проект, финансиран от Европейската комисия, чрез който чрез видеоклипове в различни медии в страната, национални медии, както и в различни интернет-сайтове успяхме да популяризираме нашия сайт така че да бъде 4 пъти по-посещаван, отколкото преди реализацията на проекта. Благодарение на това, че само, че българските потребители и българските деца са по-информирани за опасностите в Интернет, четейки нашия сайт, така и броят на сигналите, които получаваме през сайта се увеличи три пъти.
В много случаи сигналите, които получаваме, е за да предотвратим извършването на престъпление спрямо българските деца.
Престъпленията спрямо децата в Интернет са много видове, като това, което най-често виждаме напоследък е сексуално изнудване, т.е. чрез материали, които по някакъв начин биха оползотворили детето - насилниците, които са изцяло онлайн насилници, както каза г-жа Шахбазян, може въобще да не се срещат с детето и да успяват да го изнудят по начин, по който то да търси нови и нови материали, които са с нетипично съдържание и с порнографско съдържание. И това са деца, които са бъдещето на България, това е подрастващото поколение.
Несъмнено това остава все още психически проблем в бъдеще, имайки предвид, че нещо, което е качено в Интернет, които биха били без порнографски снимки в тяхна невръстна възраст, би оказал сериозно влияние на тяхното развитие, на бъдещето на България.
Това, което правим, е редовно да се срещаме с ученици в училища в страната, по повод училищното възпитание. В някои случаи провеждаме семинари съвместно с неправителствени организации – в едни случаи с частния бизнес, дори днес има представител на сектора, който в продължение на два дни се среща с ученици в Бургас. Дейността ни не е фокусирана само в София, а се опитваме да покрием цялата страна.
Миналата година също успяхме да приключим успешен проект, който също беше финансиран от Европейската комисия, чрез който създадохме Интернет сайт, който е spasi_...bg (14:42)и на който са популяризирани много материали, които биха помогнали както на родителите, така и на децата в правилното им поведение в Интернет и несъзнаване на опасностите, които крие мрежата. Бих могъл да дам точна статистика за операциите по задържане на педофили, които сме провели миналата година, но само от материали по работа, извършена от сектор „Киберпрестъпност“ са били предвидени около 20 лица, които са на територията на страната. Отделно сме предоставили информация на чужди партньорски служби за извършени престъпления по техни граждани и деца, пребиваващи на тяхна територия.
Това, което забелязвам е, че се случва напоследък е, дори и чуждестранни граждани, които живеят в България и живеейки в България и попадайки в нашата юрисдикция забелязваме, че успяват да обменят материал с други педофили по цял свят, които имат такива… Имахме операция по задържане на двама граждани от Великобритания, независимо едни от други, които се бяха преместили в България, така че проблемът не е само на българските служби. Това, което виждаме е, че чужди граждани също поставят български деца. Подкрепяме предложенията, които бяха изведени от Държавната агенция и смятам, че най-важното в случая с помагането на това българските деца да не стават жертва на престъпление е извършването на превантивни мерки. Именно там би следвало да се насочват усилията. В момента законодателството ни дава не прекрасни, но доста добри възможности да противодействаме на извършването на практическите дейности на…(12:48) страна. Искаме усилията да бъдат насочени към превенция и към повишаване на общата култура както на децата, така и на родителите. Това е, което мога да кажа.
ПРЕДС. ИВАН ЧОЛАКОВ (ГЕРБ): Благодаря Ви, г-н Милев. Колеги, имате думата за въпроси, изказвания, да отговорите на това, защото след това заседание ние, след допълнителен разговор, ще вземем отношение за предложение за промени, съобразявайки се и с Вашата дейност. Други въпроси? Г-жо Шахбазян, заповядайте.
ЛУИЗА ШАХБАЗЯН – ЗАМ.-КООРДИНАТОР НА НЕПРАВИТЕЛСТВЕНА ОРГАНИЗАЦИЯ „ЦЕНТЪР ЗА БЕЗОПАСЕН ИНТЕРНЕТ“: Благодаря. Много накратко да Ви запозная с една наша кампания, продължение на това, което г-н Милев каза. Наистина, превенцията е ключът към предпазване на децата и гарантиране на тяхната безопасност в Интернет, тъй като той за превишеност???(10:12) всъщност не става. Това, което показаха изследванията е, че децата имат нужда да бъдат излагани на информация, могат да използват Интернет, за да развият своите умения за безопасност, така че нашата роля е не толкова ограничаване на достъпа в Интернет, колкото да създаваме филтър в знанието и умението да работят по тематика особено критично и да знаят къде да се обърнат, когато има проблем. В момента по повод информацията, снимките, необходимите, които децата генерират и предполагам, че всички сте виждали, навсякъде ги има, печелим една кампания, тя е с хаштаг „Облечи се, де“ и е провокация към младите хора да търсим по-добър начин да бъдат популярни сред връстниците си. Ако искате да подкрепите кампанията, можете да си направите едно облечено селфи и да си го качите с хаштаг. Благодаря Ви.
ПРЕДС. ИВАН ЧОЛАКОВ (ГЕРБ): Проф. Лилков, заповядайте.
ВИЛИ ЛИЛКОВ (ПГ „РЕФОРМАТОРСКИ БЛОК“): Благодаря, г-н Председател. Благодаря и на уважаемите гости за представянето на проблема и за становищата. Имам предложение да бъдат по-ясно формулирани предложенията за изменение в Закона, защото и тук, то е представеното становище, че ще облекчи представителите по конкретни текстове, защото все пак тук мисля, че Комисията няма…(08:31), защото за да можем ние да го подготвим и да го представим на нашите колеги в тази Комисия, ще ни трябва по-изчистено, а това, че ще получи формулировката, разбира се. Така че това е от моя страна. Действително преценявам проблема като много сериозен и ми се струва, че като цяло в тази битка, за която Ви поздравявам и Вас, и Агенцията, че сте включили неправителствения сектор, има един много съществен момент, който може би е проблем не само за този вид престъпления - това е, че нашите деца, за съжаление, са прекалено много време сами, т.е. това е пазар на педофили, това е пазар на сутеньори, това е пазар на престъпници – самото дете. И тук вече стигам до много по-дълбоки размисли за българското семейството и за ангажимента на семейството, защото не може институциите да заменят, да решат проблема в семейството. Може да изглеждам много консервативен, особено тук, пред младите дами и младите родители, но човек не може да бъде възпитан от институции, не може да стане патриот от институции, не може да се опази от тези институции. Пази се от бабата, от дядото, от таткото, от майката, от тях се пази. В този смисъл ми се струва, че този проблем, както и други проблеми, свързани с насилието върху деца, с детската престъпност, отиде вече много по-генерални политики. Така че дотук ще спра, за да не се превръщам в някой мерзавец на стари години, но, както каза наскоро един историк по телевизията, патриот се става едва ли не голям, не се става като вееш байряк. По същия начин е и безопасният Интернет и безопасно е тогава, когато приоритет е…(06:31), а когато ние им бутнем зорлем компютрите и смартфоните, за да се оттървем от тях, тогава стават обект на тези престъпници. Така че това е от мен. Ще Ви благодаря, ако Вие го представите с по-изчистени текстове, които да бъдат да бъдат готови вече за подаване за работа в Комисията. Благодаря.
Да допълня нещо. Преди малко си мислех – същата е и историята с хазарта, защото вижте в София, например. Казино, комбинирано със заложна къща, а същевременно се отделят по милион и половина годишно от постъплението на хазарта да се помни с тези, които са зависими от хазарта. Не знам дали сте в течение, методите са организации, се занимават със затворниците. Колко е просто да затворим заложните къщи, да забраним тези…, да ги ограничим до максимум, с което ние създаваме условия и после искаме начин да се борим с тях. Това е една отвлечена история.
ПРЕДС. ИВАН ЧОЛАКОВ (ГЕРБ): Благодаря Ви, проф. Лилков. Заповядайте, г-жо Жечева.
ЕВА ЖЕЧЕВА – ПРЕДСЕДАТЕЛ НА ДЪРЖАВНАТА АГЕНЦИЯ ЗА ЗАКРИЛА НА ДЕТЕТО: Уважаеми господин Председател, уважаеми професоре, отново искам да изразя загрижеността на Държавната агенция за закрила на детето с аргументите по отношение на текстовете, които са предоставени от Центъра за безопасен интернет. Те наистина имат своите аргументи, но ние сме готови, аз дори в началото казах, че ние сме готови да представим пред Вас предложенията и аргументите на Държавната агенция. Може би наистина е най-добре да бъдат в подходящ вид и текста, който може и тогава вече да бъдат обсъдени, като в Държавната агенция експертите са на разположение на уважаемите народни представители.
Искам само да отбележа, че абсолютно сте прав в констатациите, които направихте, за това, че това българското дете става все по-самотно и все по-затворено и аз благодаря за тази възможност да Ви кажа, че голяма част от децата, които са постоянно в Интернет, родителите им всъщност са в чужбина и това интернет-родителство и тази изключително важна доверителна връзка, която е много важна за развитието на детето, за съжаление голяма част от децата и това е другият голям феномен за България, че деца растат, което, разбира се, не могат да бъдат върнат родителите с някакви законодателни мерки, но все пак трябва да има целенасочена политика за подкрепа на тези деца, защото голяма част от тях растат без необходимата грижа и подкрепа и без този близък кръг, за когото говорим.
ПРЕДС. ИВАН ЧОЛАКОВ (ГЕРБ): Благодаря Ви. Колеги? Давам думата на д-р Беков.
Д-Р ПЕТЪР БЕКОВ (ГЕРБ): Благодаря. Провокиран съм от дебата и мисля, че проблемът няма да се реши вкъщи, извинявам се, защото не съм чувал за сайтовете, но родителите дори с по-малка грамотност, дали в чужбина, още по-малко ще знаят къде да се справят. Мисля, че някъде ако може да се проведе борбата на институциите – децата имат часове по безопасност на движение в училище, нямат часове за безопасно сърфиране в Интернет, защото там се мисли - по някакъв начин да има такива часове или специалисти да посещават децата. Не мисля, че ще могат вкъщи, още повече че е въпрос и на голяма промяна и в работата наистина да се види основното.
ПРЕДС. ИВАН ЧОЛАКОВ (ГЕРБ): Благодаря Ви, д-р Беков. Убеден съм, че нито без родителския контрол, нито обществения контрол… Мисля, че малко повече реклама трябва да има за извършването на тази онлайн сексуална, според мен. Не съм убеден, че включително и родителите са запознати - нямаме я тази грамотност. Затова си мисля, че трябва да има реклама към родителите да могат да наблюдават самите деца. Помислете също и върху тази тема, защото е много важна. Всъщност, когато родителите са информирани, те ще могат да реагират. Ако те не са информирани – няма да могат.
Колеги? Други? Да Ви благодаря за участието и се надявам в кратки срокове наистина да излъчим дейностите, така че вие да усетите, че ние сме готови да помагаме за Вашата кауза. Благодаря Ви.
Колеги, само секунда. Преди да приключим заседанието - точка Разни. Имате ли някакви предложения? Няма. Благодаря Ви. Закривам заседанието.
Следващото заседание ще бъде не в сряда, а в четвъртък. Идеята е да направим съвместно заседание с двете комисии – Комисията по образование и наука и Комисията по труда и социалната политика.
Закрито в 15.30 часа.
ПРЕДСЕДАТЕЛ:
ИВАН ЧОЛАКОВ
Стенограф:
Виктория Петкова
33 720 знака