Комисия по въпросите на децата, младежта и спорта
ЧЕТИРИДЕСЕТ И ТРЕТО НАРОДНО СЪБРАНИЕ
Комисия по въпросите на децата, младежта и спорта
П Р О Т О К О Л № 12
/СЪКРАТЕН/
Днес, 14 септември 2016 г., се проведе заседание на Комисията по въпросите на децата, младежта и спорта.
Заседанието започна в 14,35 ч. и беше ръководено от господин Иван Чолаков – заместник - председател на Комисията по въпросите на децата, младежта и спорта, при следния
ДНЕВЕН РЕД:
1. Актуални въпроси към министъра на младежта и спорта, г-н Красен Кралев на основание чл. 27 от Правилника за организацията и дейността на народното събрание
2. Разни
На заседанието присъстваха:
От Министерство на младежта и спорта:
-Г-н Красен Кралев – министър на младежта и спорта
-Г-жа Ралица Мутафчиева – директор дирекция „Връзки с обществеността“
-Г-жа Ваня Колева – парламентарен секретар
Заместник - председателят на Комисията по въпросите на децата, младежта и спорта, откри заседанието. Бе утвърден предложения дневен ред. Господин Чолаков обърна внимание, че заседанието следва реда установен с чл.27 от Правилника за организацията и дейността на Народното събрание и предостави думата на най-голямата парламентарна група за въпроси към министъра.
Заседанието започна с въпрос на н.п. Иван Чолаков относно представянето, оценката и анализа на българските спортисти на летните олимпийските игри в Рио де Жанейро.
Министър Кралев поясни, че в момента протичат срещи с всички федерации, които са успели да класират спортисти на олимпийските игри и се очакват техните окончателни доклади, за да се направи обобщение, анализ и цялостна оценка на представянето. Той отбеляза, че са участвали 51 български спортиста. Сред добре представилите се са Мирела Демирева, Елица Янкова, ансамбълът по художествена гимнастика и други, но една част от състезателите са с незадоволително представяне. Също така министър Кралев обърна внимание, че средствата дадени през 2016 г. за подготовка на класиралите се спортисти за олимпиадата са 3 830 246 лв, а премиите са завишени в сравнение с предните години.
Като проблеми в подготовката на игрите министърът посочи подценяването от страна на треньорите и федерациите на работата с лекарите, с учените в областта на спорта и несериозно отношение относно минаване на функционални изследвания на спортистите. Ще се вземат мерки и чрез финансови санкции федерациите ще се задължат всички национални състезатели да минават поне три-четири пъти годишно на функционални изследвания.
Н.п Георги Свиленски отбеляза, че броят на спортистите от олимпиада на олимпиада намалява и отправи въпрос към министъра относно мерки, които ще се предприемат за предотвратяване на тази тенденция и дали ще се търси широка подкрепа за тях сред политическите сили и обществото.
Министър Кралев се съгласи, че има такава тенденция и затова спортът трябва да е приоритет в училищата. Той подчерта, че работата на министерството е да създаде условия на спортистите за подготовка и има достатъчно парично обезпечение за дейността на федерациите като се вземе предвид бюджета и икономиката на страната. Също така потвърди, че министерството има набелязани мерки и може да се представи концепция на някои от следващите заседания на комисията.
Народният представител Димитър Шишков изказа мнение, че разделението между държавните спортни училища и базите, които са на общинско подчинение е голям проблем и отправи въпрос дали законовата уредба трябва бъде променена така, че министърът да отговаря за стопанисването на тези бази заедно с федерациите.
Г-н Кралев обясни, че спортната база не е собственост само на държавата или на министерството, а има и спортни бази, които са частна собственост или собственост на други министерства, на общините и те вземат свои решенията. Министърът подчерта, че е готов да изслуша предложения.
Н.п Борислав Иглев отправи въпрос относно състоянието на Българската федерацията по шахмат. Той поиска да се внесе яснота дали председателят й наистина е отстранен и какво е становището на Световната федерация по шахмат(ФИДЕ).
Министър Кралев подчерта, че министерството на младежта и спорта е притеснено от появилата се информация в медиите за отнемането на лиценза на Българската федерация по шахмат. Отправена е молба към Европейския шахматен съюз и ФИДЕ да бъдат представени официалните решения срещу Българската федерация по шахмат и мотивите към тях, и са изискани от Българската федерация по шахмат документите от евентуалното им обжалване на решенията в Спортния арбитражен съд в Лозана. Информацията, която е налична към момента от ФИДЕ дава да се разбере, че става въпрос за отстраняване на Българската федерация по шахмат за един месец, докато не се възстановят правата на тримата неправомерно изключени български шахматисти.
Г-н Иглев каза, че е трябвало да бъдат взети мерки след негов сигнал от преди една година за злоупотреби със финансирането на шахматната федерация.
Министър Кралев поясни, че всички мерки, които е трябвало да бъдат взети от министерството, са били взети.
Заместник-председателят на Комисията Иван Чолаков отправи въпрос относно появата в медийното пространство на несъгласие на параолимпийците относно разликата в стимулирането на участници в олимпийски игри и в параолимпийски игри и поиска разяснение относно критериите по които се определя финансирането на едните спортисти и на другите.
Красен Кралев поясни, че премиите, които се дават на параолимпийците са по-високи в сравнение с редица други европейски държави. Златен медал от параолимпийски игри се премира с 50 000 лева, сребърен – 35 000 лева, бронзов – 25 000 лева.
Н.п. Георги Свиленски постави въпрос относно новите програми за учащи и средствата, които се предвижда да бъдат дадени за тези програми.
Министър Кралев уточни, че още не е изготвен новият бюджет и отговор по темата ще може да се даде след съставяне на програмата за следващата година. Беше отбелязано, че тенденцията е програмите за участие е непрекъснато да се увеличават.
Н.п. Вили Лилков отправи предложение към министъра приоритети свързани с новия бюджет да бъдат обсъдени в комисия преди да се уточнят числата по него. Г-н Лилков зададе въпрос относно спортната база в училищата и подчерта, че преди е обсъждана нуждата Министерството на младежта и спорта и Министерството на образованието и науката да разработят дългосрочна инвестиционна програма.
Г-н Кралев даде съгласие относно предложението за обсъждане на приоритети в комисия. Относно спортната база, той поясни, че има работна група между министерствата и е очертана ситуацията. Знае се къде са проблемите и какво трябва да се направи, но се чака източник на финансиране.
Г-н Лилков подчерта нуждата от разговор с общините относно тяхната готовност и нужди, и всичко да бъде разписано в програма.
Н.п Борислав Иглев предложи на министъра да покани успешните спортисти от олимпийските игри в Народното събрание, за да им се покаже нужното уважение от страна на народните представители.
Министър Красен Кралев благодари за предложението и заяви, че ще разговаря с председателя на Народното събрание дали има такава възможност.
След изчерпване на въпросите на народните представители към министъра на младежта и спорта се премина към т. 2 от дневния ред, по която нямаше предложения от народните представители.
Заседанието беше закрито в 15,40 ч.
ЗАМЕСТНИК - ПРЕДСЕДАТЕЛ:
/Иван Чолаков/