Комисия по здравеопазването
05/05/2015
Проект за решение за създаване на Временна анкетна комисия за проверка на състоянието на болниците с най-големи задължения, № 554-02-37, внесен от Димитър Григоров Шишков и група народни представители на 20.03.2015 г.
СТАНОВИЩЕ
Вх.№ 553-10-15/05.05.2015 г.
ОТНОСНО: Проект за решение за създаване на Временна анкетна комисия за проверка на състоянието на болниците с най-големи задължения, № 554-02-37, внесен от Димитър Григоров Шишков и група народни представители на 20.03.2015 г.
На редовно заседание, проведено на 23.04.2015 г., Комисия по здравеопазването разгледа и обсъди Проект за решение за създаване на Временна анкетна комисия за проверка на състоянието на болниците с най-големи задължения, № 554-02-37, внесен от Димитър Григоров Шишков и група народни представители на 20.03.2015 г.
На заседанието присъстваха: д-р Петър Москов, министър на здравеопазването, д-р Бойко Пенков, заместник-министър на здравеопазването, представители на институции и организации в сферата на здравеопазването.
Проектът за решение за създаване на Временна анкетна комисия за проверка на състоянието на болниците с най-големи задължения и мотивите към него бяха представени от доц. Димитър Шишков. Доц. Шишков изтъкна, че натрупаните задължения от страна на голяма група болници е проблем, който ще се отрази негативно на бъдещите реформи, заложени от Министерство на здравеопазването. Един от основните проблеми в сферата на здравеопазването е свързан с промяна на взаимоотношенията между доболничната и болничната помощ. Държавните и общинските болници са натрупали към края на 2014 г. дългове за 425 млн. лв. Една от многото причини за генериране на дълговете са лошото управление, недофинансиране на системата, делегираните бюджети, неправилното разпределение на оскъдните средства, непоемането на спешност от голяма част от частните болници и т.н. Практиката е най-много дългове да трупат големите държавни болници, през които минават най-много спешни пациенти и се лекуват най-тежките случаи. Посочва се, че идеята за създаването на такава комисия е да се излезе с единно становище за причините, довели до тези дългове, което ще покаже допуснатите грешки в управлението на цялата система.
Отношение по проекта за решение взе и министърът на здравеопазването. Доктор Москов отбеляза, че с новия Устройствен правилник на министерство на здравеопазването има създадена цяла нова структура, която се занимава с анализи на седмична и на месечна база за състоянието на болниците, разбира се, основно в болниците, в които държавата продължава да е собственик. Амбиция на министерството е да се откриват и отстраняват причините, довели до това състояние на болниците. Предвижда се реализирането й да се осъществи чрез законодателни промени. Министърът подчерта, че министерството работи в тази насока и във всеки един момент при поискване от страна на Комисията по здравеопазване ще предостави необходимата информация. Разбира се, при сформиране на една такава временна комисия, д-р Москов посочи, че министерството също би я подпомагало в дейността й.
Членовете на Комисията по здравеопазване изразиха позиции в подкрепа и против проекта за решение за създаване на Временна анкетна комисия за проверка на състоянието на болниците с най-големи задължения.
Председателят на комисията, д-р Дариткова, изрази отрицателно становище. Подчерта, че съгласно Правилника за организацията и дейността на Народното събрание постоянните комисии имат всички правомощия да изискват, да анализират и да изследват казуси и процеси, които касаят предмета на дейност на комисията. В тази връзка Комисията по здравеопазване може да се заеме с разглеждането на този проблем в рамките на правомощията си. Също така председателят на комисията посочи, че с този въпрос се е занимавала и постоянната Комисия по здравеопазване към четиридесетото Народно събрание през 2005 г. На закрито заседание комисията е изслушала доклад на министъра на здравеопазването относно състоянието на държавните лечебни заведения за болнична помощ. Като друг довод бе изтъкнат факта, че достатъчно държавни институции имат съответните правомощия и компетенции да проверяват лечебните заведения. Агенцията за държавна финансова инспекция, която е администрация към министъра на финансите, осъществява финансова инспекция, чиято основна цел е да защитава публичните финансови интереси съгласно Закона за държавната финансова инспекция. Това е институция, която осъществява санкционираща функция при откриване на нарушения – разкрива причинени вреди и привлича виновните лица към административнонаказателна и имуществена отговорност. Друг орган, който може да извършва финансова проверка на лечебните заведения с държавно и/или общинско участие, е Сметната палата. Също така Изпълнителната агенция „Медицински одит“, която е юридическо лице на бюджетна издръжка към министъра на здравеопазването, може да проверява начина, по който лечебните заведения разходват средствата предоставени им от републиканския бюджет. В заключение се посочи, че министърът на здравеопазването е компетентния, който може да събере, да поиска, да анализира и да предостави на народните представители съответната информация. В тази връзка, председателят на комисията предложи да се възложи на министъра на здравеопазването да представи доклад за финансовото състояние на лечебните заведения за болнична помощ с над 50 на сто държавно участие в капитала, който да бъде изслушан на заседание на Комисията по здравеопазването.
Част от членовете на комисията изказаха доводи, подкрепящи становището на д-р Дариткова, и се присъединиха към него.
В подкрепа на създаването на временна анкетна комисия се изказаха д-р Емил Райнов, г-н Семир Абу Мелих, доц. Георги Кючуков, г-н Димитър Байрактаров, г-н Георги Гьоков.
След проведените обсъждания, първо на гласуване се подложи предложението на д-р Дариткова за провеждане на изслушване пред комисията в срок от един месец, по реда на глава десета от Правилника за организацията и дейността на Народното събрание, на министъра на здравеопазването, който да представи доклад за финансовото състояние на лечебните заведения за болнична помощ с над 50 на сто държавно участие в капитала. В резултат на проведеното гласуване при следните резултати „За“ – 9, „Против“ – няма, „Въздържал се“ – 5, Комисията по здравеопазване подкрепи така направеното предложение.
Веднага след това на гласуване се подложи Проекта за решение за създаване на Временна анкетна комисия за проверка на състоянието на болниците с най-големи задължения. В резултат на проведеното гласуване при следните резултати „За“ – 8, „Против“ – 3, „Въздържал се“ – 5, Комисията по здравеопазване не предлага на Народното събрание да приеме Проект за решение за създаване на Временна анкетна комисия за проверка на състоянието на болниците с най-големи задължения, № 554-02-37, внесен от Димитър Григоров Шишков и група народни представители на 20.03.2015 г.
ПРЕДСЕДАТЕЛ НА
КОМИСИЯ ПО ЗДРАВЕОПАЗВАНЕТО:
Д-Р ДАНИЕЛА ДАРИТКОВА