Комисия по здравеопазването
19/01/2016
Годишен доклад за младежта за 2014 г., (с приложен проект за решение) № 502-03-16, внесен от Министерски съвет на 31.07.2015 г.
РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ
ЧЕТИРИДЕСЕТ И ТРЕТО НАРОДНО СЪБРАНИЕ
КОМИСИЯ ПО ЗДРАВЕОПАЗВАНЕТО
СТАНОВИЩЕ
Относно: Годишен доклад за младежта за 2014 г., (с приложен проект за решение) № 502-03-16, внесен от Министерски съвет на 31.07.2015 г.
На свое редовно заседание, проведено на 10 декември 2015 г., Комисията по здравеопазването разгледа и обсъди Годишен доклад за младежта за 2014 г. (с приложен проект за решение), № 502-03-16, внесен от Министерски съвет на 31.07.2015 г.
На заседанието присъстваха г-жа Нина Найденова, заместник – министър на младежта и спорта, г-жа Анастасия Гоцева - директор на дирекция „Младежки политики“, Министерство на младежта и спорта, представители на съсловните и пациентски организации в сферата на здравеопазването.
Годишният доклад за младежта за 2014 г. бе представен от г-жа Нина Найденова, заместник – министър на младежта и спорта. Тя информира народните представители, че докладът е разработен на основание чл. 5, ал. 1 от Закона за младежта и има за цел да представи информация за социално-икономическото положение на младите хора в страната и отчет за предприетите мерки от страна на отговорните институции в изпълнение на целите на държавната политика за младежта.
Годишният доклад за младежта за 2014 г. е разработен на базата на събрана и анализирана информация, подадена от централните и местни органи на властта, данни от Националния статистически институт, ЕВРОСТАТ и други национални и международни проучвания.
Информацията в доклада е структурирана съобразно деветте приоритетни области на Националната стратегия за младежта 2010 – 2020 г. като описанието на младежкия статус и постигнатите резултати от изпълнението на отделните секторни политики и синхрона между тях е представен въз основа на анализ на състоянието на 21 ключови индикатора.
Анализът на данните по Приоритет III „Насърчаване на здравословен начин на живот“ е извършен въз основа на два индикатора – ниво на информираност и придобити знания за здравословен начин на живот и практикуване на спортни дейности от младите хора.
Резултатите от проведеното социологическо проучване показват положителни тенденции относно декларираното общо здравословно състояние на младите хора. Осемдесет и седем процента от анкетираните го оценяват като добро. В сравнение с данните от предходната година се наблюдава понижаване на дела на определящите се като хронично болни младежи, 95 % от всички млади хора на възраст между 15 и 29 години са заявили, че имат достъп до здравеопазване и личен лекар. През 2014 г. процентът на младежите, които спортуват активно, нараства в сравнение с 2013 г. от 17,2 % на 28 %.
Данните от доклада показват, че като цяло по-често спортуват мъжете, както и младежите във възрастовата група 15 – 19 години и също така живеещите в столицата. През учебната 2013 – 2014 г. броят на паралелките с изучаване на физическо възпитание и спорт се е увеличил с над 5 % или от 233 паралелки през учебната 2012 - 2013 г. на 246.
През годината са обхванати и по-голям брой ученици с увреждания в рамките на реализираните проекти и програми за спортни дейности. Над една четвърт от българските младежи спортуват, като наличието на спортни съоръжения и обекти е позитивно оценен от младите хора в страната.
С цел превенция на факторите, създаващи риска за здравето на младите хора са проведени 15 конференции, 152 семинара, 1674 обучения, 732 срещи и 79 кръгли маси за насърчаване и подпомагане на сътрудничеството между младежките работници, здравните специалисти, младежките и спортните организации за утвърждаване на здравословния начин на живот сред младите хора.
Общият брой на младежите, обхванати от мерки на институциите по Приоритет III „Насърчаване на здравословен начин на живот“ е 373 848. Финансирането е осигурено в рамките на държавния бюджет, международни донори, оперативни програми и общинските бюджети.
За подобряване на състоянието по отношение на здравословния начин на живот на младите хора, институциите са планирали и продължават изпълнението на политики, насочени към насърчаването на двигателната активност и практикуването на спорт от младежите, подобряване на информираността за ползите от спорта, изграждане и модернизиране на спортни обекти и съоръжения, подобряване на достъпа до ефективни и превантивни програми по отношение на зависимостите, подобряване на достъпа до услуги за намаляване на здравните и социалните вреди от тях, обучение на младежи и работа с младежи на терен.
Въз основа на проведеното обсъждане и извършеното гласуване при следните резултати: „За” – 11, без „Против” и „Въздържал се”, Комисията по здравеопазването предлага на Народното събрание да приеме проект на решение за одобряване на Годишния доклад за младежта за 2014 г., № 502-03-16, внесен от Министерски съвет на 31.07.2015 г.
ПРЕДСЕДАТЕЛ НА
КОМИСИЯ ПО ЗДРАВЕОПАЗВАНЕТО:
Д-Р ДАНИЕЛА ДАРИТКОВА