Народно събрание на Република България - Начало
Народно събрание
на Република България
Архив Народно събрание

Комисия по здравеопазването
21/04/2016
    Стенограма от заседание на комисия, 21.04.2016 г.
    ЧЕТИРИДЕСЕТ И ТРЕТО НАРОДНО СЪБРАНИЕ
    Комисия по здравеопазването






    П Р О Т О К О Л
    № 45




    На 21.04.2016 г. се проведе редовно заседание на Комисията по здравеопазването при следния

    Д Н Е В Е Н Р Е Д:

    1. Проект за решение за предложение до Президента на Република България за награждаване с орден "Стара планина" първа степен, № 654-02-34, внесен от Даниела Анастасова Дариткова – Проданова, и група народни представители на 19.04.2016 г.

    Списък на присъствалите народни представители – членове на Комисията по здравеопазването, и гости се прилага към протокола.
    Заседанието беше открито в 15,30 ч. и ръководено от председателя на комисията доктор Даниела Дариткова.

    ПРЕДС. ДАНИЕЛА ДАРИТКОВА: Уважаеми колеги, имаме необходимия кворум. Имаме изключително спокойна атмосфера за работа, което е прецедент в Комисията по здравеопазването.
    Откривам редовното заседание на Комисията по здравеопазването, което ще се проведе при дневен ред от една точка:
    1. Проект за решение за предложение до Президента на Република България за награждаване с орден "Стара планина" първа степен, № 654-02-34, внесен от Даниела Анастасова Дариткова - Проданова и група народни представители на 19.04.2016 г.
    Има ли други предложения за включване на точки в дневния ред? Не виждам.
    Моля, гласувайте така предложения дневен ред.
    „За” – 13, „против” и „въздържали се” – няма.
    Дневният ред се приема.
    Пристъпваме към обсъждането на проекта за решение.
    Уважаеми колеги, беше постъпило предложение от Медицинския университет – Плевен, към Народното събрание за награждаване на проф. Григор Ангелов Горчев със споменатия орден. Така е съгласно Закона за ордените и медалите. Затова се наложи изготвянето на проект за решение, който трябва да мине за гласуване през комисията.
    Сега давам думата на проф. Томов, ректор на Медицинския университет – Плевен, да ни запознае накратко с мотивите за това предложение.
    Заповядайте, проф. Томов.
    СЛАВЧО ТОМОВ: Благодаря Ви, госпожо председател! Уважаема госпожо председател, уважаеми госпожи и господа народни представители, за мен е чест да присъствам за втори път ми се случва – на заседание на Комисията по здравеопазването и да представя предложението на академичната общност на Медицинския университет – Плевен.
    На свое редовно заседание през месец декември 2015 г. Академичният съвет обсъди и предлага да бъде награден с орден „Стара планина“ – І степен видният български лекар, хирург и учен проф. д-р Григор Горчев за изключителни заслуги в областта на високотехнологичната медицина в България и по повод неговия 60-годишен юбилей.
    Аз няма да представям в детайли предложението, но ако ми позволите, все пак ще представя на вашето внимание някои от основните опорни точки на тази номинация.
    Проф. Горчев е световно признат учен, хирург и виден общественик с многобройни научни и професионални постижения в областта на онкогинекологията, лапароскопската и роботизираната хирургия. Той е автор на над 240 научни труда в различни области на медицинската наука.
    Неговият път на развитие е свързан с Медицинския университет – Плевен. Той е възпитаник на Медицинския университет – Плевен. Придобива три научни специалности – по акушерство и гинекология, онкология и той е единственият всъщност гинеколог, който има и специалност по хирургия.
    Проф. Горчев има многобройни специализации в чужбина. Ще спомена само някои от тях – Центъра за борба с рака „Пол Строс“ – Страсбург, Франция, Института "Гюстав Руси" – Париж, Онкологичната болница „Гимели“ в Рим, Университетската болница „Кушен“ в Париж, Университета в Северна Каролина – САЩ.
    След проведена специализация в болницата в Страсбург той получава лицензия за международен експерт – преподавател на специализанти по лапароскопска хирургия, а проф. Горчев – надявам се известно на всички вас – е и първият в Югоизточна Европа, сертифициран хирург на конзола за работа със системата „Да Винчи“.
    Проф. Горчев до момента е заемал важни и отговорни административно-управленски длъжности. Някои от тях ще спомена: заместник-председател на Съвета на директорите на УМБАЛ „Д-р Георги Странски“, заместник-ректор по лечебна дейност на ВМИ – Плевен, ректор на Медицинския университет – Плевен, в продължение на два мандата.
    Разбира се, от три години той е утвърден от Академичния съвет на нашия университет като почетен ректор, а към момента е изпълнителен директор на една от най-новите и високоспециализирани и високотехнологични болници в България – болница „Света Марина“.
    През годините той е заемал и общественозначими позиции. Някои от тях ще спомена: председател на Съвета на ректорите на висшите медицински училища, член на Висшия медицински съвет към Министерството на здравеопазването, член на ВАК, и, разбира се, съветник на президента на Република България по въпросите на здравната политика.
    Ако ми позволите само да спомена и още нещо. Проф. Горчев има изключителен принос за въвеждането и утвърждаването, прилагането на нови научни постижения и технологии и иновации в клиничната медицина. Той за първи път у нас въвежда ендоскопската хирургия за лечение на онкогинекологичните заболявания. Той внедрява първи нов тип хирургия от медицинската практика в България и в Югоизточна Европа – асистиран робот с робот-хирургия в гинекологията. Той извършва първите операции в областта на гинекологията с този тип хирургия в Югоизточна Европа. Извършва и първото асистирано с робот отстраняване на бъбрек и с това той постави началото на развитието на роботизираната хирургия в областта на урологията.
    Още един интересен факт, който е важен от научна гледна точка, който искам да спомена, е, че той извърши първата операция на пациентка с рак на маточната шийка – органосъхраняваща операция – и след тази операция пациентката забременя и роди здраво дете. В медицината в света са описани само 19 такива случая.
    Следват многобройни покани, разбира се, след тези изяви за представяне на този опит в роботизираната хирургия от известни и реномирани международни форуми в Европа и САЩ. Той за четири поредни години е канен за лектор в Световния конгрес по роботизирана хирургия в САЩ. Благодарение на него България спечели домакинството и на Третия международен конгрес по роботизирана хирургия на Асоциацията по роботизирана хирургия в Югоизточна Европа. Благодарение на него ние спечелихме за 2019 г. и България ще бъде домакин на поредния конгрес на Европейската асоциация по роботизирана гинекологична хирургия.
    По инициатива на проф. Горчев през 2006 г. беше създаден и разкрит единственият на Балканите и в страната университетски телекомуникационен център с експериментална операционна. Това е един уникален проект. Благодарение на реализацията на този проект Висшето училище в Плевен се превърна в една модерна база за обучение на студенти, на докторанти и на специализанти на най-високо световно ниво с авангардни технологии.
    Проф. Горчев беше ръководител и на проекта, благодарение на който ние се сдобихме с втора роботизирана система и тя вече е факт – последно поколение с тренировъчен симулатор за обучение и за развиване на научно-изследователска дейност. Благодарение на това се сформира и още един хирургичен екип за работа с тази система.
    Проф. Горчев не спря дотук. Той и неговият екип продължиха да работят в посока развиване на иновации и въвеждане на авангардни технологии в българската медицинска практика. През месец декември 2012 г. за първи път в България и в Източна Европа беше въведена така наречената система ултразвукова система за операция безконтактно лечение на солидни тумори.
    Въвеждането на иновативни методи за обучение и авангардни технологии доведоха до създаването и на нова школа в изграждането на медицинските специалисти.
    Проф. Горчев е получил висока оценка и признание не само у нас, но и от водещи световни и европейски организации. Доказателство за това е членството му във Френската асоциация по онкологична гинекология, Европейската асоциация по медицинска онкология, Европейската асоциация по гинекологична ендоскопия, Европейската асоциация по роботизирана гинекологична хирургия. Той в продължение на два мандата беше член на Управителния съвет на тази Европейска асоциация, съосновател и член на Управителния съвет на Асоциацията по роботизирана хирургия за Югоизточна Европа.
    Само още два момента бих добавил като доказателство за неговия значим научен и обществен принос. Той е носител на множество високи отличия и награди. Почетен гражданин е на гр. Трявна, почетен гражданин на гр. Плевен, има почетен знак І ст. от Българския лекарски съюз, носител е на наградата „Медик на годината – 2014 г.“. Американският биографичен институт и Комисията за международни проучвания обявяват проф. Горчев за личност на годината за 2005 г. Удостоен е с почетен знак на президента на Република България и почетното отличие „Лекар на годината – 2006 г.“ на Българския лекарски съюз.
    Считам, че всичко това, което чухте до момента, е сериозно основание и потвърждение за неговите професионални и научни постижения и за неговия изключителен принос за развитието на българската медицинска наука и практика и правят достойна неговата номинация за удостояване с орден „Стара планина“ – І ст.
    Само ми позволете в подкрепа на всичко това да добавя още, че Медицинският университет – Плевен, получи, събра и депозира в „Деловодството“ на Народното събрание още 16 предложения от академични, научно-изследователски, съсловни, професионални, пациентски и неправителствени организации. Ще спомена само някои от тях: Български лекарски съюз, Федерация на синдикатите в здравеопазването – КНСБ, Съюз на българските медицински специалисти - Българско научно дружество по акушерство и гинекология, Асоциация на пациентите с онкологични заболявания и приятели, Международна изследователска фондация „Хасуми – България“, Отделение по медицински науки на БАН, Съюза на учените в България – клон Плевен и клон Пловдив и още други.
    Накрая в личен план ми позволете да кажа нещо съвсем лично. Аз през годините на моето професионално развитие имах удоволствието и честта не само да работя с проф. Горчев, но да бъда и негов ученик. Повярвайте ми, това, което искам да кажа пред вас, е, че той е един от малкото хора в българската медицина, които безвъзмездно споделят своите знания, умения и благодарение на това успя да създаде една истинска нова школа и съвсем ново направление в българската медицина.
    Аз не знам какъв ще бъде резултатът от гласуването сега, но съм убеден в едно, че името на проф. Горчев ще остане в историята на българската медицина.
    Благодаря ви.
    ПРЕДС. ДАНИЕЛА ДАРИТКОВА: Благодаря Ви, проф. Томов.
    Разполагаме със становище от Министерството на здравеопазването, но все пак съвсем кратко, доктор Персенски, ще споделите ли?
    ЗАМЕСТНИК-МИНИСТЪР АДАМ ПЕРСЕНСКИ: Благодаря Ви, госпожо председател! Уважаема госпожо председател, уважаеми дами и господа народни представители, уважаеми проф. Томов! Министерството на здравеопазването подкрепя проекта за решение на Народното събрание за предложение до президента на Република България за награждаване на член-кореспондент проф. Григор Горчев с орден „Стара планина“ – І ст. Почти нищо не остана от това, което са ми написали и от това, което проф. Томов каза. Исках да кажа няколко думи само за хай- фю технологията, която наистина е много добра технология.
    А в личен план това, че аз съм провел два курса по лапароскопска хирургия при проф. Горчев се надявам да не бъдат основание вие да не гласувате за приемане на този проект.
    Благодаря.
    ПРЕДС. ДАНИЕЛА ДАРИТКОВА: Има ли народни представители, които искат да се изкажат?
    Доц. Кючуков, заповядайте. Господин Байрактаров – след това.
    ГЕОРГИ КЮЧУКОВ: Благодаря Ви, госпожо председател! Аз ще кажа само две изречения. Познавам проф. Горчев от страшно много години, няма да казвам колко. Но той беше студент пети курс, а аз току-що постъпил асистент. Всичко, което каза проф. Томов, е истина. Надали има повече от трима – четирима човека в последните години, които са направили повече за българското здравеопазване и ще си позволя само да цитирам един негов колега – гинеколог от Варна, който каза: „Проф. Горчев е № 1 в специалността си. Лошото е, че следващият е № 11“.
    ПРЕДС. ДАНИЕЛА ДАРИТКОВА: Благодаря Ви, доц. Кючуков.
    Господин Байрактаров, имате думата.
    ДИМИТЪР БАЙРАКТАРОВ: Благодаря Ви, госпожо председател! Аз ще бъда съвсем кратък. За мен това е едно от приятните заседания на Комисията по здравеопазването. Жалко е, че това заседание на комисията минава при толкова слаб медиен интерес, защото такива заслужили хора заслужават да се знае какво са направили, какво са дали за българската медицина и за науката.
    РЕПЛИКА: Къде е телевизия „СКАТ“!
    ДИМИТЪР БАЙРАКТАРОВ: Телевизия „СКАТ“ е на три места в момента. А къде е „24 часа“? Но за телевизия „СКАТ“ не се притеснявайте. Лично аз ще се ангажирам да се научи през телевизия „СКАТ“. Така че за това не се притеснявайте.
    Но, пак повтарям, за мен е удоволствие и с удоволствие ще подкрепя това решение и бих предложил дори комисията, ако трябва да направи един брифинг, за да научат и другите медии за такива хора, които наистина са заслужили и трябва да се знае и трябва да уважаваме техния успех, защото той е успех и на българската държава.
    Благодаря.
    ПРЕДС. ДАНИЕЛА ДАРИТКОВА: Благодаря Ви, господин Байрактаров.
    ДИМИТЪР БАЙРАКТАРОВ: А за телевизия „СКАТ“ – пак повтарям – лично аз поемам ангажимента през нейния ефир да се научи за този достоен човек.
    Благодаря.
    ПРЕДС. ДАНИЕЛА ДАРИТКОВА: Благодаря Ви, господин Байрактаров.
    Ако няма други изказвания, колеги, предлагам на вашето внимание следния проект на решение:
    „Решение за предложение до президента на Република България за награждаване с орден „Стара планина“ – І ст.
    Народното събрание на основание чл. 86, ал. 1 от Конституцията на Република България и чл. 11, ал. 2 във връзка с чл. 4, ал. 1, т. 1 и ал. 4, т. 1 от Закона за ордените и медалите на Република България
    РЕШИ:

    Предлага на президента на Република България да награди член кореспондент проф. д-р Григор Ангелов Горчев, доктор на медицинските науки, с орден „Стара планина“ – І ст. за изключително големите му заслуги към Република България в областта на медицинската наука и практика.“
    Моля, гласувайте този проект за решение.
    Гласували: "за" - 14, "против" и "въздържали се" - няма.
    Решението се приема единодушно.
    Благодаря на всички за участието в днешното заседание на комисията и за добре свършената работа.
    СЛАВЧО ТОМОВ: Благодаря ви от името на проф. Горчев.
    ПРЕДС. ДАНИЕЛА ДАРИТКОВА: Благодаря Ви, проф. Томов.
    Закривам заседанието.
    (Закрито в 15,50 ч.)


    ПРЕДСЕДАТЕЛ:
    (Д-р Даниела Дариткова)


    Стенограф:
    (Божидарка Бойчева)
    Форма за търсене
    Ключова дума