Комисия по околната среда и водите
1. Актуални въпроси към министъра на околната среда и водите – г-жа Ивелина Василева на основание чл. 27 от ПОДНС.
2. Разни.
ЧЕТИРИДЕСЕТ И ТРЕТО НАРОДНО СЪБРАНИЕ
Комисия по околната среда и водите
СЪКРАТЕН ПРОТОКОЛ
ОТНОСНО: Заседание на Комисията по околната среда и водите, състояло се на 15.01.2015 г.
На 15 януари 2015 г., Комисията по околната среда и водите проведе редовно заседание при следния Дневен ред:
1. Актуални въпроси към министъра на околната среда и водите – г-жа Ивелина Василева на основание чл. 27 от ПОДНС.
2. Разни.
От МОСВ присъстваха: 1. Ивелина Василева - мистър на околната среда и водите;
2. Красимир Живков - заместник-министър на околната среда и водите;
3. Павел Гуджеров - заместник-министър на околната среда и водите;
4. Бойко Малинов - заместник-министър на околната среда и водите;
5. Мирела Тотева - началник на политическия кабинет на министъра на околната среда и водите;
6. Калояна Живкова - медиен съветник на министъра на околната среда и водите;
Заседанието беше открито от председателя на Комисията по околната среда и водите г-н Станислав Иванов, който представи гостите и обяви дневния ред, приет от членовете на Комисията без допълнителни предложения.
По т.1 от Д.Р. председателстващият покани народните представители да отправят своите въпроси към министъра на околната среда и водите – г-жа Ивелина Василева на основание чл. 27 от ПОДНС.
Н.п. Иван Вълков зададе въпрос относно Оперативната програма Околна среда – какви средства са разплатени по програмата и какво е състоянието й до момента. Министър Василева отговори, че въпреки временното спиране разплащанията по оперативната програма от ЕК към държавата, което е довело до сериозни финансови проблеми на общините и бенефициентите, в началото на месец ноември 2014г. е възобновено разплащането на средства заявени от общините. Министерство на околната среда и водите (МОСВ) е в комуникация с Европейската комисия (ЕК) във връзка с разпоредби на регламента, които дават възможност за отмяна на ангажименти за автоматично освобождаване при наличие на форсмажорни обстоятелства или обжалване на обществени поръчки, спиращи изпълнението на проекти. Благодарение на усилената работа и взаимодействието с общините през 2014г. загубите по Оперативната програма са в размер на 22 млн. евро, което е в пъти по-малко от очакваното за периода. Към момента ОПОС е в режим на интензивна работа и добра комуникация с Централното координационно звено (ЦКЗ), дирекция „Национален фонд“ в Министерство на финансите и ЕК. Г-жа Василева подчерта, че през 2015г. предстоят разплащания в размер на 720 млн. евро, интензивно се работи по ускоряване на работата по забавените проекти и ускоряване на графиците за работа на изпълнителите.
Н.п. Манол Генов – относно новия програмен период на Оперативната програма. Министър Василева отговори, че стартирането на новия програмен период е основен приоритет като процеса на програмиране и диалог с ЕК е започнал още през 2012г. Проекта на Оперативната програма за периода 2014-2020г. е одобрен от Министерски съвет през втората половина на месец ноември миналата година. Продължават техническите срещи и разговорите с ЕК по приоритетните оси – води, отпадъци, биоразнообразие, управление на риска от наводнения и свлачища, въздух и техническа помощ. Одобрението по приоритетна ос 1 „Води“от ЕК е обвързано с изпълнението на предварително условие, съгласно което мерките следват реформата във ВиК сектора. Очаква се постигане на окончателно съгласие, след което да се пристъпи към одобряване на програмата.
Н.п. Джевдет Чакъров постави въпрос относно организационната структура на звената, които ще управляват ОПОС, ще има ли междинни звена (МЗ) във или извън МОСВ, както и дали административни структури извън МОСВ ще участват в управлението на програмата. Министър Василева увери, че след извършеното в началото на 2014 г. сливане на Управляващия орган (УО) и МЗ не се предвиждат радикални промени. УО ще бъде Генерална дирекция „ОПОС“. До края на месеца ще бъдат разработени процедурният наръчник и новите Системи за управление и контрол, които подлежат на проверка от Изпълнителна агенция „Одит на средствата от Европейския съюз“ (ОСЕС), след одобрението на които може да се пристъпи към обявяване на първите покани за проектни предложения по новата програма – за изграждане на инсталации за компостиращи отпадъци и за разработване на прединвестиционни регионални проучвания с бенефициент МРРБ. Управлението на ОПОС е изцяло в компетенциите на МОСВ в тясна координация с другите ведомства, като не се предвижда да има междинни звена. Възможна е промяна в броя на регионалните структури.
Н.п. Борислав Великов похвали екипа на МОСВ и постави въпроса с какво ПГ РБ може да подпомогне министерството. Министър Василева подчерта, че съгласно законодателната програма на МС, МОСВ следва да внесе законопроекти за изменение на Закона за водите във връзка с по-добра превенция при наводнения, обособяване на единен контролен орган и транспониране на законодателство на ЕС. Предстои и работа по изменение на Закона за управление на отпадъците, Закона за ограничаване изменението на климата.
Г-н Великов поиска информация относно напредъка по учредяване на асоциациите по ВиК и тяхното функциониране. Министър Василева отговори, че въпросът е в компетенциите на Министерство на регионалното развитие и благоустройство (МРРБ), които са и бенефициент по проект по ОПОС 2007-2013 г. с изпълнител Световната банка. Правилата за функциониране на асоциациите се разработват по този проект от междуведомствена работна група с участието на всички заинтересовани страни.
Н.п. Борис Ячев постави въпрос относно напредъка в създаване на специален орган на национално ниво във връзка с финансовите корекции на общините (обсъждан с министър Томислав Дончев). В отговор министър Василева информира, че финансовите корекции са в размер на 114 млн. лв. Част от тях действително са в резултат на грешки на общините, а част от тях могат да се квалифицират като „грешки на системата“. Има процедури, по които компетентните органи вече са се произнесли, но след това по тях се налагат корекции съгласно нова методика. Извършени са промени в ПМС 70/ 2010 г. и към момента вече е създаден и работи Методически съвет с участието на ЦКЗ, УО, ОСЕС, АФКОС.
Думата бе дадена на проф. Иван Станков, който приветства екипа на МОСВ и постави въпрос относно проучванията на нефт и газ в област Добрич. Министър Василева изрази разбиране към притесненията на гражданите във връзка със спазване на мораториума за извършване на технически фракинг (хидравлично разбиване) при добива на нефт и газ. Тя напомни, че още с измененията от 2011г.на Закона за опазване на околната среда, не само дейностите по добива, но и проучванията подлежат на комплексно разрешително.
Н.п. Корнелия Маринова постави въпрос относно подготвяния ЗИД на Закона за водите и по-конкретно обособяването на единен контролен орган, който да следи за състоянието на хидротехническите съоръжения на язовирите. Тя поиска информация относно предприетите от МОСВ мерки за язовири с неизяснена собственост и в предаварийна ситуация. В отговор министър Василева информира, че ЗИД на Закона за водите се предвижда създаване на единен контролен орган, който да следи за състоянието на хидротехническите съоръжения на язовирите, да издава предписания и констатации към собсвениците и ползвателите и да залага санкционни механизми при установени нарушения. Тя информира, че по отношение на язовирите с неизяснена собственост и в предаварийно състояние са създадени междуведомствени работни групи с участието на МОСВ, МРРБ, Министерство на енергетиката, „Напоителни системи“ ЕАД, НЕК, Предприятие „Язовири и каскади“. Председател на двете групи е заместник-министър Павел Гуджеров, като целта е да се анализира ситуацията и да предприемат действия по контрол до изясняване на собствеността. Заместник-министър Гуджеров представи конкретни цифри и информира за предстоящо ПМС за отпускане на финансиране на „Напоителни системи“.
Н.п. Манол Генов постави въпрос във връзка с реформата на ВиК сектора и по-конкретно кой е представителят на МОСВ в създадения Съвет по ускоряване на реформите във ВиК сектора. Министър Василева информира, че представителят от МОСВ е г-жа Яна Георгиева – главен директор на ГД „ОПОС“ в МОСВ. Координацията е на добро ниво и координационният механизъм следва да ускори процеса. Г-н Генов зададе допълващ въпрос относно наличието на планов документ. Думата бе дадена на г-жа Яна Георгиева, която увери, че е проведено заседание с участието на ВиК операторите, на което е представена визията за довършване на реформата.
Н.п. Джевдет Чакъров попита дали ВиК дружествата ще бъдат бенефициенти по ОПОС 2014-2020 г. и изрази опасения предвид това, че те няма да са собственици на инфраструктурата и освен това финансовата подкрепа за тях е възможно да се третира като държавна помощ, тъй като те са търговски дружества. Министър Василева подчерта, че това е категоричната позиция на ЕК изразявана нееднократно и официално и по принцип таксите за предоставяне на услугата следва да финансират инвестициите в сектора. Освен това от съществено значение е изискването на ЕК за планиране и изпълнение на инвестиционните мерки на ниво обособени територии. По отношение на държавните помощи, тя разясни, че е важно кой в крайна сметка получава активите. Г-н Чакъров допълни, че независимо от търсените начини за осигуряване на съфинансиране е редно да се направи сериозен икономически анализ. Освен това той подчерта, че общините имат сериозен административен капацитет и изрази опасения дали отреденото им участие е достатъчно. Министър Василева отговори, че при всички случаи целта е бързо осъществяване на реформата. Общините ще имат активно участие в процеса а отговорностите на операторите ще залегнат в договора с ВиК асоциациите.
Н.п. Вили Лилков постави въпрос относно местонахождението на пунктовете за вторични суровини. Министър Василева подчерта, че за успешно справяне с проблема е необходим контрол не само от структурите на МОСВ, но и комплексен контрол – от страна МВР, както и на органите, които контролират бизнеса. Наред със сроковете съгласно ЗУО г-жа Василева изтъкна и приетия Национален план за управление на отпадъците и увери, че действията следва да бъдат координирани и настъпателни.
Н.п. Атанас Стоянов постави въпроса за важната роля на общините и визията на МОСВ за бъдеща комуникация с местната власт. Министър Василева увери, че МОСВ работи непрекъснато с местната власт и не само формира политики, отговорност на местната власт но и има готовност за подкрепа в изпълнението на „тежките“ политики. Г-жа Ивелина Василева и г-н Станислав Иванов подчертаха стратегическото значение на взаимодействието между всички нива на управление.
Проф. Иван Станков отправи въпрос относно компетенциите за стопанисване на природните паркове. Министър Василева подчерта, че то е поверено на Министерство на земеделието и храните и е от съществено значение осъществяване на активен диалог, съвместни мерки и дейности и максимално подобряване на ефективността на работата, за което МОСВ съдейства вкл. чрез финансиране на проекти по ОПОС в бенефициенти Дирекциите на природни паркове.
Комисията по околната среда и водите приема представената информация от МОСВ с благодарност, като я оценява за стойностна и много полезна за работата на комисията по въпросите на околната среда и водите.
Поради изчерпване на дневния ред, г-н Иванов закри заседанието.
ПРЕДСЕДАТЕЛ НА
КОМИСИЯТА ПО
ОКОЛНАТА СРЕДА И ВОДИТЕ:
СТАНИСЛАВ ИВАНОВ