Комисия по околната среда и водите
ЧЕТИРИДЕСЕТ И ТРЕТО НАРОДНО СЪБРАНИЕ
Комисия по околната среда и водите
ПРОТОКОЛ
№ 1
На 21 януари 2016 г. от 14.30 часа в зала 3 – Източно крило в сградата на пл. „Княз Александър“ № 1 на Народното събрание се проведе редовно заседание на Комисията по околната среда и водите.
Списък на присъстващите народни представители и гости се прилага към протокола. Заседанието се проведе при следния
ДНЕВЕН РЕД:
1. Първо гласуване на Законопроект за изменение и допълнение на Закона за лова и опазване на дивеча, № 602-01-1, внесен от Министерски съвет на 7 януари 2016г.
2. Разни
ПРЕДС. СТАНИСЛАВ ИВАНОВ обяви, че има кворум за започване на заседанието. Проектът за дневен ред: 1. Първо гласуване на Законопроект за изменение и допълнение на Закона за лова и опазване на дивеча. 2. Разни
Единодушно беше приет дневният ред.
Председателят представи присъстващите на заседанието от страна на Министерство на земеделието и храните: Тони Кръстев - изпълнителен директор на Изпълнителна агенция по горите, Даниела Ангелова - директор на дирекция „Административно-правно обслужване и човешки ресурси“ в Изпълнителна агенция по горите, Юлиян Русев - главен експерт в дирекция „Ловно стопанство“- ИАГ, Деница Александрова - старши юрисконсулт в Изпълнителна агенция по горите, а от Министерството на околната среда и водите – Мирослав Калугеров, директор на Националната служба за защита на природата, както и включилият се малко по-късно заместник-министър на земеделието и храните Георги Костов.
ПО ТОЧКА ПЪРВА - Първо гласуване на Законопроект за изменение и допълнение на Закона за лова и опазване на дивеча, № 602-01-1, внесен от Министерски съвет на 7 януари 2016г.
По точка първа, изказвания имаше от страна на народните представители Манол Генов, Христо Грудев, Борислав Великов, Георги Божинов, Вили Лилков, Чавдар Георгиев и Станислав Иванов.
Христо Грудев приветства новостите в законопроекта. Относно ограниченията в площта на ловците той посочи, че в Европа няма такива ограничения, реално активните ловци са много по-малко от тези който са взели лиценз. Този точка трябва да се актуализира, площта да се увеличи. Срока за отстрел също трябва да е по-гъвкав. Отговор получи от зам.-министър Костов, който посочи, че в Европа има ограничение на броя отстреляни животни на сезон, а при нас няма. Относно сроковете, те могат да се редактират според предложенията.
Манол Генов се изказа относно разрешението за отстрела на сърна, дали от министерството нямат забележки. Отговор получи от зам.-министъра, който посочи, че забележки от главните експерти няма, дивеча е възобновяем ресурс, който трябва да се регулира. Популацията на сърни в България се е увеличила заради мерките, които са взети преди години.
Вили Лилков взе отношение по чл.7 и посочи, че трябват промени. Относно чл. 5, той посочи, че много природозащитни организации ще са против отстрела на безпризорните кучета и котки, и дали този закон не влиза в противоречие с Наказателния кодекс. Каква е разликата между лов и убииство?
Г-н Георги Костов, зам.-министър отговори, че подивелите в природни условия котки и кучета са особено опасни за новородените еленчета и кошутите и т.н. Това са безпризорни животни.
Въпрос относно допълнителните съоръжения към пушките. Дали се променя нещо относно тях.
Г-н Георги Костов посочи, че има текст забраняващ допълнителните съоръжения, тъй като те са изключително опасни, например тези определящи телесната температура, те са забранени за използване, но не й продажбата им. Посочи още, че за това е нужно да има надзиратели в ловните стопанства, които да следят за нарушения.
Станислав Иванов имаше запитване относно становището на Българския ловно-рибарски съюз, необходимостта от отпадането на алинеи 2 и 4 в чл. 31 и защо се вменяват задължения на Съвета по лова към Регионалните дирекции по горите за промяна на границите на ловно стопанските райони. Той обяви, че няма да гласува поради участие в УС на Българския ловно-рибарски съюз.
Отговорите от страна на зам.-министъра Георги Костов и изпълнителния директор на Изпълнителна агенция по горите Тони Кръстев, бяха изчерпателни.
Те призоваха към положителен вот, тъй като предвидените изменения и допълнения в Закона за лова и опазване на дивеча целят да бъдат преодолени
недостатъците на действащата до момента нормативна уредба, рефлектиращи
върху ползването и стопанисването на дивеча в ловно стопанските райони на
ловните дружини, както и опазването на кафявата мечка и привеждането на
този закон в съответствие с европейското законодателство.
Председателят Станислав Иванов прикани към други изказвания, след което прекрати дискусията и обяви процедура по гласуване, при която, Комисията по околната среда и водите с 15 гласа „за“, без „против“ и 1 „въздържал се“ подкрепи законопроекта и Предлага на Народното събрание да приеме на първо гласуване Законопроект за изменение и допълнение на Закона за лова и опазване на дивеча, № 602-01-1, внесен от Министерски съвет на 7 януари 2016 г.
ПРЕДСЕДАТЕЛ:
Станислав Иванов