Комисия по околната среда и водите
ЧЕТИРИДЕСЕТ И ТРЕТО НАРОДНО СЪБРАНИЕ
Комисия по околната среда и водите
П Р О Т О К О Л
№ 13
На 26 септември 2016 г., Комисията по околната среда и водите проведе извънредно заседание в заседателната зала на х. Фламинго – к.к. Албена, при следния Дневен ред:
1. Откриване от председателя на Комисията по околната среда и водите г-н Станислав Иванов;
2. Приветствие от министъра на околната среда и водите г-жа Ивелина Василева;
3. Тема „Опазване на природата”;
4. Представяне на подготвяните промени в Закона за биологичното разнообразие;
5. Представяне на Закона за защитените територии и необходимостта от изменения и допълнения;
6. Дискусия.
Към протокола се прилага списъкът на присъстващите членове на комисията.
От Министерството на околната среда и водите присъства г-жа Ивелина Василева – министър; г-н Бойко Малинов – зам.-министър; г-жа Мирела Тотева – началник кабинета на министъра; г-н Ивайло Петков – парламентарен секретар; г-н Мирослав Калугеров – директор на Национална служба за защита на природата и г-н Димитър Стоев – началник отдел „Защитени територии”.
На заседанието присъстваха и представители на местната администрация.
Заседанието беше открито от председателя на Комисията по околната среда и водите г-н Станислав Иванов, който представи присъстващите и обяви дневния ред, приет от членовете на Комисията без допълнителни предложения.
Председателят благодари на представителите на МОСВ за присъствието им на заседанието и направи кратко въведение, посочвайки важността и значението на Черноморския регион в който се провежда заседанието, както от гледна точка на богатото биоразнообразие, изобилие от защитени зони, включително от световно значение, така и от икономическа гледна точка като район за рекреация и туризъм.
Г-н Иванов даде думата на г-жа Ивелина Василева, министър на околната среда и водите, която приветства участниците и подчерта значението на защитените територии в региона. Тя обърна внимание на чувствителните за региона теми от гледна точка на опазване на околната среда и подчерта значението на законодателните промени, свързани със защитените територии, след което думата беше предоставена на г-н М. Клугеров за презентация по темата опазване на природата и биоразнообразието. Докладчикът се фокусира основно на Черноморския регион, представяйки богатото разнообразие от растителни и животински видове, като посочи и заплахите за него, както и националната политика за опазването на това богато биоразнообразие. В презентацията беше представено и специализираното законодателство: Закона за защитените територии от 1998 г. и Наредбата за Плановете за управление на ЗТ от 2000 г. Посочени бяха механизмите за опазване и управление на ЗТ, отговорните административни структури за управление и контрол на националната екологична мрежа, както и ползите от защитените зони и територии за местните общности и предприемачи.
Отношение по темата взеха: н.пр. Б. Великов относно размера на защитените зони в страната, получил отговор от министър Василева, която подчерта значението на истинската защита, а не само „на хартия”; н.пр. Г. Божинов относно изграждането на националната екологична мрежа и отношението на неправителствените организации; н.пр. Ч. Георгиев относно ЗТ и националните паркове, получи отговор от г-н Калугеров и относно експертния капацитет, получи отговор от министър Василева; н.пр. Е. Ебатин с въпрос за механизмите и безкомпромисността при опазването на околната среда, получи отговор от г-жа Ив. Василева.
По т. 4 от дневния ред, ЗИД на Закона за биологичното разнообразие и причините за необходимостта от него бяха представени от г-н М. Калугеров, който подчерта, че последните промени са правени за Натура 2000. Сега има неактуални данни, включително за липсващи видове. Предвиждат се разпоредби за приемане на национална приоритетна рамка за действие по Натура 2000, прецизира се уредбата относно зоологическите градини и се обръща специално внимание на административните процедури и въпросът за генетичните ресурси.
Народният представител Б. Великов постави въпрос относно генетичните ресурси и отговорната структура в МОСВ, получи отговор от г-н М. Калугеров.
По т. 5, Законът за защитените територии и мотивите за необходимостта от промени бяха представени от г-н Д. Стоев, който направи и исторически преглед на законодателната уредба по опазване на природата, от 1933 г. до сега. Спря се и на Наредбата за възлагане на дейности в ЗТ-изключителна държавна собственост(от 2005 г.), като посочи и другите механизми за опазване на ЗТ – заповеди, планове, ОВОС, оценка за съответствие и др. ЗЗП от 1998 г. до 2015 г. почти не е променян и се налага актуализиране и осъвременяване на някои текстове и разпоредби.
Отношение взе н.пр. Г. Божинов, който изрази задоволство от предвижданите промени и благодари за представените информации.
Председателят на КОСВ изрази становище, че дискусията се е провела по представяните теми до сега, изказа благодарност на участниците от КОСВ и посочи добрия дух на сътрудничеството с МОСВ.
Комисията по околната среда и водите приема така представената информация от МОСВ, включена в дневния ред на заседанието с благодарност, като я оценява за стойностна и полезна за работата на комисията по въпросите на околната среда и водите.
Поради изчерпване на дневния ред, г-н Иванов закри заседанието.
Забележка: В рамките на цялостната програма, включваща изнесеното заседание, членовете на КОСВ, съвместно с министъра на околната среда и водите и другите участници от министерството посетиха: Пречиствателната станция за отпадъчни води (ПСОВ)-Шабла; защитения обект „Шабленско езеро” по Рамсарската конвенция за влажните зони и за опазване на естествени местообитания на редки и защитени видове, застрашени в световен мащаб; Дуранкулашкото езеро – защитена местност по Рамсарската конвенция; ГПСОВ-Балчик и ПСОВ-Албена, пречистваща отпадъчните води на Албена, Кранево и част от Оброчище.
НА КОМИСИЯТА ПО
ОКОЛНАТА СРЕДА И ВОДИТЕ:
СТАНИСЛАВ ИВАНОВ