Народно събрание на Република България - Начало
Народно събрание
на Република България
Архив Народно събрание

Комисия по културата и медиите
08/12/2016
    1. Първо гласуване на Законопроект за изменение и допълнение на Закона за радиото и телевизията, № 602-01-71, внесен от Министерския съвет на 07.11.2016 г.
    На 8 декември 2016 г. се проведе заседание на Комисията по културата и медиите при следния

    ДНЕВЕН РЕД:

    1. Първо гласуване на Законопроект за изменение и допълнение на Закона за радиото и телевизията, № 602-01-71, внесен от Министерския съвет на 07.11.2016 г.

    Списък на присъствалите народни представители – членове на Комисията по културата и медиите и гости се прилага към протокола.
    Заседанието беше открито в 14.30 ч. и ръководено от председателя на Комисията Славчо Атанасов.


    * * *

    ПРЕДС. СЛАВЧО АТАНАСОВ: Колеги, предлагам да започнем.
    Имаме необходимия кворум. Някои колеги казаха, че ще закъснеят съвсем малко.
    Събрали сме се достатъчно членове на Комисията.
    Надявам се днешното заседание да бъде доста кратко, защото мисля, че няма да имаме противоречия в това, което ще гласуваме.

    Съгласно дневния ред предлагам да разгледаме
    ПЪРВО ГЛАСУВАНЕ НА ЗАКОНОПРОЕКТ ЗА ИЗМЕНЕНИЕ И ДОПЪЛНЕНИЕ НА ЗАКОНА ЗА РАДИОТО И ТЕЛЕВИЗИЯТА, № 602-01-71, ВНЕСЕН ОТ МИНИСТЕРСКИЯ СЪВЕТ НА 07.11.2016 г.
    Други предложения има ли? Няма.
    Нека да гласуваме дневния ред.
    Който е „за“, моля да гласува.
    Гласували: за – 14, против и въздържали се – няма.
    Приема се.

    На днешното заседание присъстват от Министерството на културата – Миглена Кацарова, главен юрисконсулт; Съвет за електронни медии – Емилия Станева, главен юрисконсулт; Българска национална телевизия – Стойко Стойков, юрисконсулт; Българско национално радио – Милен Митев, старши юрисконсулт, Българска асоциация на кабелните комуникационни оператори – Галя Маринова, председател на Управителния съвет.
    Колеги, по Законопроекта за изменение и допълнение на Закона за радиото и телевизията в Комисията са получени становища от Съвета за електронни медии, Българско национално радио, Българска национална телевизия, Асоциация на българските радио и телевизионни оператори, Българска асоциация на кабелните комуникационни оператори и от Европейската агенция за изпълнителски, продуцентски и авторски права.
    Тези становища всички Вие ги имате на електронната си поща, публикувани са и на страницата на Комисията.
    Ще си позволя само един кратък коментар – повечето от тях са технически промени в това, което ще гласуваме.
    При първо гласуване Законопроектът се обсъжда по принцип, а при второ гласуване вече ще имаме възможности за корекция на текста.
    Сега давам думата на госпожа Миглена Кацарова, за да представи Законопроекта.
    Заповядайте, госпожо Кацарова.
    МИГЛЕНА КАЦАРОВА: Добър ден!
    В Законопроекта за изменение и допълнение на Закона за радиото и телевизията, внесен в Народното събрание от Министерския съвет с вносител министърът на културата, се предлага и е предизвикан от едно официално уведомително писмо на Генералния секретар на Европейската комисия до министъра на външните работи, в което се посочва, че е стартирала процедура за нарушения № 2016-20-34 относно неправилно транспониране на чл. 3, параграфи 2 и 4 от Директивата за аудио-визуални медийни услуги.
    В тази насока със Законопроекта се предвижда транспониране на посочените разпоредби, тоест на чл. 3, параграфи 2 и 4.
    Накратко – въпросното транспониране представлява една процедура на уведомяване на Европейската комисия на държава членка и на телевизионен оператор в случай на нарушение на Закона за радиото и телевизията. Тази процедура се прилага при ограничаване на свободното предаване на медийни услуги.
    Освен посоченото транспониране на чл. 3 от Директивата за аудио-визуални медийни услуги, втората важна промяна, която се предлага със Законопроекта, е отмяната на чл. 116и от Закона за радиото и телевизията.
    Предложението за отмяна на тази разпоредба постъпи в съгласувателната процедура. То е наложено от следното: касае се за изпълнение на съдебно решение на Съда на Европейския съюз по Дело С 376-13, заведено от Европейската комисия срещу Република България.
    С отмяната на посочената разпоредба освен това се цели осигуряване на равнопоставени условия на всички участници на пазара, което ще намали чувствително риска от започване на санкционно производство срещу страната ни.
    Тази отмяна ще премахне наложено ограничение и ще бъдат създадени необходими предпоставки за конкурентен пазар, за осигуряване на равнопоставеност между различните участници на пазара и ще се отстрани наложено в момента ограничение компании, които имат телевизии в други държави и свързани с тях лица, да не могат да участват в конкурсите за мултиплекси.
    Това са накратко мотивите за внесения Законопроект с вносител Министерския съвет.
    ПРЕДС. СЛАВЧО АТАНАСОВ: Колеги, други въпроси имате ли?
    Да започнем от най-голямата парламентарна група?
    Аз смятам, че тук просто нямаме никакви спорове.
    Ще си позволя само един кратък коментар и на второ четене, ако има някои нещица, които трябва да изгладим, ще го направим.
    Щом няма изказвания, на практика ще минем към гласуване.
    Госпожа Бояджиева, заповядайте.
    МАРИАНА БОЯДЖИЕВА: Благодаря, господин Председател.
    Уважаеми колеги, уважаеми представители на министерството! Ние ще подкрепим предложения Законопроект, но по повод на това, което Вие вече казахте – между първо и второ четене, в предвид на това, че хоризонтът на това Народно събрание е къс, и заедно с това – вярвам, че всички сме убедени, че е добре да бъде приет в рамките на Четиридесет и третото Народно събрание, с оглед на процедурата, която е задействана и това, че трябва все пак законодателят да реши този въпрос, за да няма срещу България наказателни санкции и си мисля, че са само технически промените, запознах се и с предложенията, и становищата, които са направени, те могат да бъдат отработени и предложени.
    Този Закон доста време е поправян и в предишното Народно събрание, ние сме били участници в отделни промени, които са направени, да се надяваме, че следващото Народно събрание, аз мисля, че е назрял моментът за нов, изцяло нов Закон за радиото и телевизията.
    В този смисъл ангажиментът на нашата Комисия сега да бъде тези промени и допълнения, които се направят, да станат наистина възможни, за да бъде гласуван и в залата.
    ПРЕДС. СЛАВЧО АТАНАСОВ: Благодаря Ви, госпожо Бояджиева.
    Госпожо Соколова, заповядайте.
    ИРЕНА СОКОЛОВА: Ще взема отношение предвид становищата на всички органи, които са се произнесли по поправките в Закона за радиото и телевизията.
    Видяхме препоръки и от страна на Българско национално радио, на СЕМ, и на АБРО, НБТ. Всички те дават почти идентични, бих казала, на места и разширени препоръки, така че за нас ще е важно, господин Председател, може би в рамките на някакви консултации и заедно с представители на органите, издаващи своите препоръки, да можем да направим по-прецизни предложения. Разбира се, и със съдействието и на експертите на Министерството на културата, за да можем да направим един добър доклад за второ четене, който да съответства наистина този път на разпоредбите на Директивата и да доведе до прецизно творчество на текстовете, които трябва да се прилагат.
    ПРЕДС. СЛАВЧО АТАНАСОВ: Заповядайте.
    ИВАН ИВАНОВ: Тук има едно добро пространство да водим дебат, имайки солидни аргументи.
    Исках просто да кажа, че ние действително смятаме да подкрепим предложението.
    Знаете, че, общо-взето, на първо четене подкрепяме философията на това предложение, така че мисля, че всички се обединяваме около това, че промените, които се предлагат са в правилна посока.
    Разбира се, те са основа и за това да се мисли действително за по-цялостна работа по нов Закон за радио и телевизия и в това отношение подкрепям госпожа Бояджиева.
    Нека днес да го подкрепим, пък между първо и второ четене, действително, съобразявайки се с експертните препоръки за по-прецизно законотворчество, най-вероятно ще внесем съответните предложения. Благодаря.
    ПРЕДС. СЛАВЧО АТАНАСОВ: Колеги, аз също ще взема отношение.
    Аз също се обединявам около виждането, че един бъдещ парламент трябва изцяло да изгради един нов Закон за радиото и телевизията. Този, образно казано, Закон вече толкова е кърпен, че прилича на един изтънял балтон, който е целият в кръпки.
    Другото, което иска да кажа, е, че има един изключително интересен доклад, който получих днес. Той ще бъде разпространен до всички Вас, но той касае основно тази материя, която е гледаме между първо и второ четене. В момента гледаме само философията на това изменение на Закона, така че всеки от Вас ще получи до утре становището на доцент Божилова от Софийския университет. Интересно е четивото и може би е добре да се запознаете с него и между първо и второ четене мисля, че трябва да изгладим някои неща.
    Аз предлагам да минем към гласуване.
    Който е „за“ приемането на първо четене на това изменение на Закона, моля да гласува.
    Гласували: за – 14, против и въздържали се – няма.

    Колеги, поради изчерпване на дневния ред, закривам заседанието на днешната Комисия.
    Другата седмица ще има няколко залежали изменения в различни закони, и ще Ви помоля пак да свикаме заседание, но преди Нова година да изчистим някои неща.
    Благодаря Ви за разбирането.
    Закривам заседанието.
    (Закрито в 14,50 ч.)

    ПРЕДСЕДАТЕЛ:

    Славчо АТАНАСОВ


    Стенограф:

    Вася Йорданова
    Форма за търсене
    Ключова дума