Комисия по взаимодействието с неправителствените организации и жалбите на гражданите
18/02/2016
Д О К Л А Д
ОТНОСНО: Годишна програма за участие на Република България в процеса на вземане на решения на Европейския съюз (2016 г.), № 602-00-7, внесен от Министерски съвет на 29 януари 2016 г.
Д О К Л А Д
ОТНОСНО: Годишна програма за участие на Република България в процеса на вземане на решения на Европейския съюз (2016 г.), № 602-00-7, внесен от Министерски съвет на 29 януари 2016 г.
Комисията по взаимодействие с неправителствените организации и жалбите на гражданите на свое редовно заседание, проведено на 18.02.2016 г., разгледа и обсъди Годишната програма за участие на Република България в процеса на вземане на решения на Европейския съюз за 2016 г., № 602-00-7, внесена от Министерски съвет на 29.01.2016 г. Годишната програма е приета с Решение № 57 на Министерски съвет от 29.01.2016 г.
На заседанието на Комисията Годишната програма бе представена от г-жа Яна Дочева – съветник на заместник-министър председателя по кооридинация на европейските политики и институционалните въпроси.
В изпълнение на чл.105, ал.1 и ал.4 от Конституцията на Република България, Министерски съвет ръководи и осъществява вътрешната и външна политика на страната в съответствие с Конституцията и законите, информира предварително Народното събрание и дава отчет за своите действия, когато участва в разработването и приемането на актове на ЕС. Главната цел на Годишната програма е да осигури основа за подготовка на българските позиции при обсъждането на приоритетни за страната въпроси от дневния ред на Съюза.
На основание чл. 114, ал.2 и ал.3 от Правилника за организация и дейността на Народното събрание, в съответствие с разпоредбите на Договора за Европейски съюз, националните парламенти допринасят активно за доброто функциониране на Съюза.
Годишната програма за участие на Република България в процеса на вземане на решения на Европейския съюз се изготвя всяка година от Дирекция „Координация по въпросите на Европейския съюз“ на база приносът от всички работни групи, които функционират в рамките на Съвета по европейските въпроси.
При нейното съставяне от огромно значение е да се съобразим с Годишната програма на Европейската комисия за 2016 година, с програмата на тройката председателства Нидерландия, Словакия, Малта, както и с шестмесечната програма на Нидерландия до средата на тази година.
В своята работна програма за 2016 г. Европейската комисия предлага 23 нови инициативи в съответствие с десетте приоритета. Високоприоритетните области са: насърчаването на икономиката, растежа и заетостта; миграцията и сигурността; ефективния енергиен съюз; политиката по отношение на климата. Сред другите приоритети са единният цифров пазар и разширяването на Европейския съюз.
По отношение на насърчаването на икономическият растеж и заетост. Това всъщност е общоевропейски приоритет, който и страната ни всяка година залага. Тук усилията на Република България ще са насочени да прилагаме нашите национални цели в рамките на Стратегия Европа 2020. Това се случва посредством Националната програма за реформи, която се приема всяка година.
Темата за миграцията и сигурността е особено високоприоритетна. Разбира се, трябва да има и много целенасочена политика по отношение на бъдещото развитие, на общата европейска политика за убежище, връщането, релокацията на емигрантите и прилагането на всички споразумения с трети държави. Също така управлението на границите и всички усилия трябва да бъдат насочени към спирането на каналджиите и борбата срещу незаконния трафик на хора.
В рамковата стратегия на Европейския съюз по отношение на енергийния съюз има пет тясно обвързани допълващи се направления. Това са: енергийна сигурност, солидарност и доверие, вътрешен енергиен пазар, енергийна ефективност, като принос за намаляване на енергийното потребление, декарбонизация на икономиката и развитие на енергийните технологии. Енергийната политика, политиката по отношение на околната среда и устойчивото развитие са силно обвързани и трябва да се насърчи процеса за създаване на стимули за секторите, които генерират иновативни решения и допринасят за преминаването към кръгова икономика, която е доста по-ефективна.
Въз основа на представянето и проведената дискусия и след последвалото гласуване, Комисията по взаимодействие с неправителствените организации и жалбите на гражданите с 11 гласа „за“, 0 гласа „против“ и 0 гласа „въздържал се“ приема Годишната програма за участие на Република България в процеса на вземане на решения на Европейския съюз (2016), № 602-00-7 ,внесена от Министерски съвет на 29.01.2016 г.
БОЙКА МАРИНСКА
ПРЕДСЕДАТЕЛ НА
КОМИСИЯ ПО ВЗАИМОДЕЙСТВИЕ С
НЕПРАВИТЕЛСТВЕНИТЕ ОРГАНИЗАЦИИ
И ЖАЛБИТЕ НА ГРАЖДАНИТЕ