Комисия по взаимодействието с неправителствените организации и жалбите на гражданите
ЧЕТИРИДЕСЕТ И ТРЕТО НАРОДНО СЪБРАНИЕ
КОМИСИЯ ПО ВЗАИМОДЕЙСТВИЕТО С НЕПРАВИТЕЛСТВЕНИТЕ ОРГАНИЗАЦИИ И ЖАЛБИТЕ НА ГРАЖДАНИТЕ
П Р О Т О К О Л
На 23 юли 2015 година от 14.30 часа в зала 142 в сградата на пл. „Княз Александър ¬1” се проведе редовно заседание на Комисията по взаимодействието с неправителствените организации и жалбите на гражданите при следния
ДНЕВЕН РЕД:
1. Разглеждане на Национална гражданска инициатива за приемане на Закон за отмяна на банковата и търговската тайна върху цялостната дейност на банки, за които е взето решение за преструктуриране или отнемане на лиценза, № ПГ-539-01-4, внесена от Инициативен комитет на 07.05.2015 г.
2. Разглеждане на Национална гражданска инициатива за тълкуване на основание чл. 51, ал.1 от Закона за нормативните актове, на законови норми свързани с честното правосъдие в Република България, № ПГ-539-00-22, внесена от Инициативен комитет на 16.02.2015 г.
3. Разни.
3аседанието беше открито и ръководено от заместник- председателят на Комисията г-жа Снежана Дукова.
Списъкът на присъствалите народни представители и списъкът на поканените и гостите ще бъде приложен към протокола.
ПРЕДС. СНЕЖАНА ДУКОВА: Колеги, искам да ви кажа че за днешното заседание са депозирани писма от господин Кирил Добрев и господин Добрин Данев за извинение на отсъствията им от заседанието, също така на господин Борислав Иглев и на Шабанли Дормуш. Те са посочили, че имат извинителни причини да отсъстват от днешното заседание.
Комисията има падащ кворум. Заседанието може да бъде проведено.
Предлагам то да се проведе при следния дневен ред:
1. Разглеждане на Национална гражданска инициатива за приемане на Закон за отмяна на банковата и търговската тайна върху цялостната дейност на банки, за които е взето решение за преструктуриране или отнемане на лиценза, № ПГ-539-01-4, внесена от Инициативен комитет на 07.05.2015 г.
2. Разглеждане на Национална гражданска инициатива за тълкуване на основание чл. 51, ал.1 от Закона за нормативните актове, на законови норми свързани с честното правосъдие в Република България, № ПГ-539-00-22, внесена от Инициативен комитет на 16.02.2015 г.
3. Разни.
Преди да подложа дневният ред на гласуване позволете ми да отложа точка втора от дневния ред, с оглед на това, че нямаме становище по нея, за да бъде разглеждана и към момента имаме процедури, които трябва да бъдат свързани със становища по нейното разглеждане по тези нормативни актове.
Предлагам да бъде отложена точка втора от дневния ред.
Предлагам да гласуваме дневният ред така, както го предложих и да гласуваме отлагане на точка втора от дневния ред.
Който е за така прочетения дневен ред, моля да гласува.
Гласували „за“ – 11, против – няма, въздържали се – няма.
Дневния ред е приет.
Сега ще гласувам оттеглянето на точка втора от дневния ред.
Който е за, моля да гласува.
Гласували „за“ – 11, против – няма, въздържали се – няма.
Приема се.
Преминаваме към точка първа от дневният ред.
Тук би трябвало да бъде доц. д-р Боян Киров, член на Инициативния комитет, упълномощен от господин Каракачанов, който е председател на Инициативния комитет. Възпрепятстван е да дойде и заради това г-н Боян Киров присъства на днешното заседание.
Към тази точка са постъпили становища от Българска народна банка, която не подкрепя тази инициатива. Вие вероятно сте се запознали с това становище, което е разпределено и раздадено на всички членове на комисията.
Колеги имате думата по точка първа. Няма.
Господин Киров, заповядайте.
Доц. д-р БОЯН КИРОВ: Аз съжалявам, че нямам становището на Банката, но както разбрах те са против.
ПРЕДС. СНЕЖАНА ДУКОВА: Становището би трябвало да е дадено, качено е също така на сайта комисията.
/На доц. д-р Боян Киров се предоставя на хартиен носител становището на БНБ от сътрудник към Комисията/.
Доц. д-р БОЯН КИРОВ: От това, което Вие казахте разбрах, без да влизам в подробности на тяхното възражение , след като не съм го виждал, но в крайна сметка каква е целта на този законопроект.
По принцип бяха приети някои изменения от Народното събрание във връзка с това, което се случи с Банката. Това, което ние предлагаме е по-широко искане и то са две допълващи се неща, те не влизат в конфликт едно с друго.
Тук няма хора от Банката, но все пак две думи ще кажа.
Не е изненадващо тяхното поведение. През цялото време тяхното поведение беше меко казано странно във връзка с всичко това, което ставаше с Кооперативна търговска банка.
Нашето желание в този закон е да има видимост затова какво се е случило. Всъщност когато говорим за частни банки и казваме: „Това е частна банка, тя си решава въпроса, нейни работи“, ние говорим за едно нещо. Когато говорим за банка, в която са отишли колосални публични ресурси и по същество дефакто се е превърнала в обществена, поради средствата, които са изсипани от обществото отгоре, ние би трябвало да говорим за друг начин за управление и стопанисване. Става дума за публичният ресурс и затова кой доведе банката до фалит, кои са ангажираните лица, това на което искаме да се отговори тук.
Кои са заинтересованите лица, които доведоха до това?
В момента минаха маса месеци, известно е, че са вземани „кухи заеми“. Нито едно лице досега не е посочено поименно, нито един човек не е тръгнал към Прокуратурата да има разследване. Имената са известни, банковият надзор, всичко стои. Аз поради ангажиментите, които имам и контактите ми с много хора, много добре знам, предполагам че и вие знаете, че Българска народна банка знае и петте мои лева когато се преместят от тук – там, че са се прехвърлили, т.е. твърдението : „Ние не знаем“ е доста кухо твърдение.
В този смисъл ми се струва, че ако бъде подложен на разглеждане този закон, аз не бих спорил тук за всяка дума в него, за всеки член, разбира се затова всичко може да се разгледа, но философията на закона, струва ми се, че обществото има нужда от него.
В този смисъл това би било добре и за Народното събрание. То е свързано с неговият авторитет, но е свързано и с обществения интерес. Точно в конкретният случай мисля, че поради поведението на ръководството на Българска народна банка до момента не би трябвало да разглежда с особено голямо тегло становището на Българска народна банка, защото ако зависеше само от тях, досега всичко щеше да е в мъгла. Вие знаете по-добре от мен, защото аз от пресата научавам какви битки се водеха, за да се отмести БНБ с някаква позиция, да мръзне малко, да се попречи на цесиите и т.н.
Благодаря ви. Ако желаете нещо конкретно да ви кажа, аз съм на ваше разположение.
ПРЕДС. СНЕЖАНА ДУКОВА: Аз също Ви благодаря.
Тук има представители на други неправителствени организации . Аз пропуснах да ви кажа, че по точка втора ние не сме водеща комисия. Ние ще имаме становище и от Комисията по правни въпроси и по компетентност ще бъдем сезирани, за да вземем най-правилното решение.
С оглед на това моля хората, които са поканени по точка втора, да приемат нашите извинения. Ние ще ви се обадим за следващото заседание, което вероятно ще бъде съвместно с Комисията по правните въпроси.
Към точка първа колеги има ли други въпроси.
Не виждам желаещи. Прекратявам дебатът и изказванията по точка първа от дневния ред.
Преди да прекратя изказванията искам да кажа, че самата комисия вероятно ще вземе своето решение. Становището на БНБ е подписано от господин Искров, но това за мен не значи, че то не е законово добре подредено. Още повече, че на 25.06.2015 година вие знаете, че Народното събрание прие Закона за кредитните институции, обнародван в Държавен вестник, брой 50 от 2015 година. Голяма част от направените промени в този закон се припокриват с това, което вие предлагате като гражданска инициатива. Вие казвате, че голяма част от тях са малко по-различни, малко по-дълбоки. Аз самата съм член на тази временна комисия, която изследва тези процеси, които се случиха в Банката и в частност това, което вие визирате в КТБ. Аз смятам, че становището на Банката е коректно, с оглед на това, че голяма част от предложените текстове на вашата инициатива не кореспондират с европейските законодателни норми.
В този смисъл предлагам и следното решение:
Да не разглеждаме този текст по същество, с оглед на корекциите.
Лично аз ще гласувам против вашето становище и решение на инициативата.
Самата аз предлагам да не бъде подкрепен текстът и всичко това, което вие предлагате, с оглед на това, че голяма част от текстовете са приети.
Колеги, моля да гласуваме.
Който е за, моля да гласува.
Гласували „за“ - няма, против – няма, въздържали се – 11.
Всички са въздържали се.
Приема се отказът от това да бъде приета тази точка.
По точка Разни колеги имате ли нещо да добавите.
Няма желаещи за изказвания.
Закривам заседанието.
ПРЕДСЕДАТЕЛ НА КОМИСИЯТА:
Бойка Маринска
Стенограф:
Траянка Стоянова