Комисия по взаимодействието с неправителствените организации и жалбите на гражданите
ПРОТОКОЛ № 1 от редовно заседание на КВНОЖГ, проведено на 21.01.2016 г.
ЧЕТИРИДЕСЕТ И ТРЕТО НАРОДНО СЪБРАНИЕ
КОМИСИЯ ПО ВЗАИМОДЕЙСТВИЕТО С НЕПРАВИТЕЛСТВЕНИТЕ ОРГАНИЗАЦИИ И ЖАЛБИТЕ НА ГРАЖДАНИТЕ
П Р О Т О К О Л № 1
На 21 януари 2016 година от 14.30 часа в зала 142 в сградата на пл. „Княз Александър ¬1” се проведе редовно заседание на Комисията по взаимодействието с неправителствените организации и жалбите на гражданите при следния
ДНЕВЕН РЕД:
1. Обсъждане и приемане на доклад за дейността на Комисията по взаимодействието с неправителствените организации и жалбите на гражданите в 43-то Народно събрание за периода м. юни – м. декември 2015 година.
2. Приемане на график за провеждане на Приемните на Комисията с граждани за периода м. януари – м. април 2016 година.
3. Разни.
3аседанието беше открито и ръководено от председателя на комисията г-жа Бойка Маринска.
Списъкът на присъствалите народни представители и списъкът на гостите ще бъде приложен към протокола.
***
ПРЕДС. БОЙКА МАРИНСКА:
Добър ден на всички!
Откривам първото редовно заседание на Комисията за тази година.
Преди да започнем същинската ни работа, бих искала да ви информирам, че Комисията ни вече е в състав от 15 човека, тъй като с решение на Народното събрание, гласувано на 20 януари т.г. госпожа Невин Хасан вече не е състава на Комисията.
Оправдателен документ за извинение за днешното ни заседание има депозиран от народният представител Илия Илиев.
Колеги, имаме кворум, което ни дава възможност да преминем към нашата работа.
На днешното заседание присъстват и представители на Обществения съвет. Тук е господин Панов – председател на Обществения съвет и представители на неправителствените организации, които са заявили желание за участие в днешното ни заседание.
Само ще напомня, че съгласно чл.8, ал.5 от Вътрешните правила на Комисията регламентът за изказванията на представителите на неправителствените организации е 3 минути.
Всички имате дневния ред. Той е от три точки:
1. Обсъждане и приемане на доклад за дейността на Комисията по взаимодействието с неправителствените организации и жалбите на гражданите в 43-то Народно събрание за периода м. юни – м. декември 2015 година.
2. Приемане на график за провеждане на приемните на комисията с граждани за периода м. януари – м. април 2016 година.
3. Разни.
Колени, имате ли други предложения за дневния ред?
Не виждам.
Подлагам на гласуване така изчетения дневен ред.
Който е съгласен с дневния ред, моля да гласува.
Гласували „за” – 10, против – няма, въздържали се – няма.
Дневният ред е приет.
Преминаваме към точка ПЪРВА - Обсъждане и приемане на доклад за дейността на Комисията по взаимодействието с неправителствените организации и жалбите на гражданите в 43-то Народно събрание за периода м. юни – м. декември 2015 година.
Колеги, вие всички имате проектът на доклад на Комисията, който ви бе изпратен на е-мейлите си . Същият е качен и на сайта на Комисията.
Давам ви думата за изказвания.
Заповядайте.
Приемам, че няма желаещи за изказвания.
Представителите на неправителствените организации и на Общественият съвет искат ли да вземат отношение по доклада.
Заповядайте.
Г-Н ВЛАДИМИР БРЕЗОЕВ – Движение „Защита на гражданите и държавата“:
Казвам се Владимир Брезоев. Да не се представям като председател на гражданска организация, защото имам пряко отношение към дейността на няколко организации.
Искам по същество на кажа три съображения, тъй като вие сте Комисията, към която би трябвало да се отправят тези надежди, тъй като през миналата година това не се случи по съществото на провеждането на изборите и тъй като сега сме в предизборна обстановка отново, тъй като днес се обсъждаше въпроса за дистанционното електронно гласуване бих искал да обърна вашето внимание затова, което се случва.
Тъй като не съм запознат признавам си с доклада и сигурно сега всички ще го приемат без всякакви възражения, сигурно там нещата са отразени много точно, но аз бих искал да кажа нещо затова, което трябва да се случи. В българското обществено пространство трябва да се случи така, че да се равнопоставят участниците в изборите. Това нещо, въпреки че има декларации на много от активните участници в общественият процес, особено в Парламента, особено сега в дебатът, който се разгоря по реформата в съдебната система никъде не се спомена, а много се говори за изборните правила, много се говори за предстоящите избори , но никъде не се говори по същество за промяна на правилата в план равнопоставяне на предизборните субекти. Сега е очевидно, че могат да кандидатстват, говоря специално за изборите, партии и коалиции и там където има възможност да кандидатстват независими кандидати да кандидатстват. Същото се отнася и за президентските избори.
Искам да помоля за една активност на Комисията и именно на тази комисия, която има такъв предметност на дейност да се ангажираме ние, гражданските организации и вие като формален изразител на нашите интереси, широко прокламиран в публичното пространство, да променим правилата в план равнопоставеност.
Ще бъда съвсем конкретен. Завършвам в рамките на тези минути, които дадохте. Трябва да се направят граждански предизборни субекти. Сега имаме партийни, коалиционни и независими кандидати. Нямаме представители на гражданските организации и такива предизборни субекти, които леко, без особени проблеми да се регистрират за участие в избори. Те могат да бъдат назовани по различен начин, но трябва да изпълнят ролята за лесно вписване в конституционното право на глас на всички. Сега правото на глас е неравно, партиите и коалициите са привилегировани и всички останали могат да се кандидатират от определен едномандатен район, но не могат да се кандидатират по друг начин. Това е моят призив. Той не е само мой, той е призив на много специалисти, които гравитират към граждански организации и ви моля да го имате предвид.
Другото, което искам да поставя на вашето внимание е бариерата.
ПРЕДС. БОЙКА МАРИНСКА:
Господин Брезоев, ще трябва да Ви прекъсна.
Ние днес не обсъждаме тази тема.
Когато в дневния ред е включена темата за промени в Изборния кодекс заповядайте, давайте предложения.
Днес обсъждаме доклада на Комисията и ако по доклада имате някакви предложения направете ги.
Г-Н ВЛАДИМИР БРЕЗОЕВ:
Имам предложения да включите в дневният ред на Комисията от тук нататък, тъй като вашият доклад прави равносметка за изминалия път, аз казвам че в този доклад не сте вкарали по същество нищо, което да промени обществено политическия живот в страната, затова го вкарайте от тук нататък.
Използвам поводът за вашия доклад да ви призова като комисия да инициирате промени в изборните правила, които сега са неправилни и привилегироват определени предизборни субекти.
Дано да сте ме разбрали.
Благодаря.
ПРЕДС. БОЙКА МАРИНСКА:
И аз Ви благодаря.
Както предполагам знаете, ние имаме сформиран Обществен съвет към Комисията. Той е гласът на всички неправителствени организации и гражданите, така че когато имаме като предмет на обсъждане в комисията тази тема, те ще вземат отношение. Правят предложения както са го правили и ако прочетете доклада в целостта му, ще видите, че Общественият съвет взема активно участие по обсъжданите теми и винаги прави предложения, които предложения пък ние свеждаме до комисиите, които са водещи по определени теми.
Благодаря Ви.
Други изказвания.
Няма.
Колеги, подлагам на гласуване проекта на доклад, който отчита дейността на Комисията за периода, който чухте.
Който е съгласен, моля да гласува.
Гласували „за” – 9, против – няма, въздържали се – няма.
Докладът е приет.
Преминаваме към точка ВТОРА - Приемане на график за провеждане на приемните на комисията с граждани за периода м. януари – м. април 2016 година.
Колеги, имате пред вас графика.
Ако някой от вас има някакви съображения за промяна, заповядайте.
Госпожа Дукова.
Г-ЖА СНЕЖАНА ДУКОВА:
Колеги, аз ще кажа само две изречения, нищо че приключихме точка първа. Тъй като създаваме впечатление за комисия, която някак си според мен неглижирано се отнася към темите и проблемите, които разглеждаме, липсата на участие, от дебат когато се отчита един доста сериозен въпрос и една добре свършена работа, която не винаги е видима за всички представители , в т.ч. и за обществените организации би трябвало да се кажат няколко думи в тази посока и те са такива, че на никой друг не прилича повече, отколкото на тази комисия да чува гласа на гражданските сдружения и организации. На никой друг не прилича повече да дава отчет за жалбите и сигналите на гражданите, които в по-голямата си част са от едно нормално естество и съдържателни от гледна точка на проблема, който касае тях.
В тази връзка може би и Общественият съвет трябва да има по-сериозна функция, менажираща тези процеси, защото иначе просто можем само да се кичим със славата на такава комисия. За мен тя е една от най-важните в Народното събрание и е редно това нещо да се артикулира както в комисия, така и в публичното пространство.
Аз смятам, че има много неща, които биха могли да се добавят в отчета, въпреки че той е структуриран добре и обхваща всички политики и всички неща, които се вършат в комисията. Но има механизми, които трябва да бъдат забързани, има неща и аз чувам гласа и на колегата, въпреки че той говори не по същество и си призна, че не е чел доклада, което ме предизвика да отговоря. Трябва да се случват тези неща и аз призовавам Общественият съвет да бъде наистина много по-активен в партньорската ни работа, да се чува особено председателския глас, защото това са важни неща и защото трябва да индикират процеси, които да предизвикват сериозен дебат и много повече работа на комисията.
С едно финално изречение, защото се оказа, че ние сме приключили дебата. Аз смятам , че процесите на разглеждане, придвижване, решава не жалби както в приемната, така и в процедурните ходове на тези процеси трябва да бъдат оптимизирани и сроково по-кратки, с оглед на това да бъдат уважени всички граждани. Това е последна инстанция, към която те се обръщат и какъвто й да е отговорът, той трябва да бъде своевременен и точен.
Благодаря ви.
А сега по втора точка от дневния ред само искам да кажа, че аз на 02 февруари ще бъда командировка и ако има възможност да бъде променена датата 02 февруари ще бъда благодарна. Ако вземете решение може да ме смените с н.п. Невин Хасан – 05 април.
ПРЕДС. БОЙКА МАРИНСКА:
Благодаря.
Ще направим тази промяна в графика.
Други изказвания или съображения?
Г-ЖА ДАНИЕЛА ДАРИТКОВА:
Аз също имам ангажимент на 16 февруари.
ПРЕДС. БОЙКА МАРИНСКА:
Благодаря. Ще се съобразим и ще направим нужното разместване в графика.
Колеги ако няма други претенции и промени гласуваме графика с тези две корекции – госпожа Дукова на 5 април и госпожа Дариткова на 02 февруари.
Който е съгласен, моля да гласува.
Гласували „за” – 10, против – няма , въздържали се – няма.
Графикът е приет.
Преминаваме към точка ТРЕТА - Разни.
По тази точка искам да ви съобщя, че на Комисията е разпределена за обсъждане Национална гражданска инициатива „Правосъдие за всеки“, внесена от Инициативен комитет на 02 декември 2015 година.
Тази Национална гражданска инициатива е разпределена на Комисията по правни въпроси като водеща и на нашата Комисия. С оглед на съдържанието и предметът на обсъждане на инициативата, написах писмо до председателя на Комисията по правни въпроси господин Кирилов, с молба да направим съвместно заседание на двете комисии.
Има още една гражданска инициатива, която е внесена миналата година. Нашата молба беше в дневния ред на общото заседание на Комисията по правни въпроси и нашата комисия да влезе и тази гражданска инициатива.
Заседанието планираме да се проведе на 28 януари /четвъртък/ т.г. Допълнително ще ви уведомим в коя зала и в колко часа ще се проведе това съвместно заседание.
Колеги, ако вие имате нещо да споделите в точка Разни, заповядайте.
Г-Н ЛЮБЕН ПАНОВ – председател на Общесвения съвет към Комисята: Аз мисля, че едната инициатива Общественият съвет я е разглеждал. Аз току що получих Националната гражданска инициатива „Правосъдие за всеки“. Общественият съвет ще се събере преди заседанието на двете комисии за да обсъдим тази инициатива.
Г-ЖА МАРИЯ АСИМИ – Асоциация за балканско сътрудничество:
Добър ден.
За много години на всички! Много здраве на вас и семействата ви и много успехи.
Уважаема госпожо председател, за мен тази комисия е може би основната комисия в Парламента. Това е всъщност Народното събрание и това значи, че тук се чува волята на народа и трябва тези столове да бъдат препълнени.
С цялото ми уважение към тази работа, която сте свършили, прегледах доклада сега. Бих искала да обърна внимание на стр.9.
ПРЕДС. БОЙКА МАРИНСКА:
Госпожо Асими, приключихме с темата доклад.
Г-ЖА МАРИЯ АСИМИ:
Аз не коментирам доклада, коментирам това което сте написали за жалбите в отчета. Главната тема на обществото е, и този Парламент да го има, знаете м. февруари 2013 година са монополите. Аз не видях нито един проектозакон, излязъл от вашата комисия.
ПРЕДС. БОЙКА МАРИНСКА:
Госпожо Асими, запознайте се с функциите на нашата комисия, присъствате на почти всички наши заседания. Ние нямаме такава законодателна инициатива и освен това ние обсъждахме доклада като първа точка, Вие ни връщате отново на него. Аз ви дадох възможност след доклада да вземете отношение.
Г-ЖА МАРИЯ АСИМИ:
Добре, кажете ми тогава какъв е резултатът от всички тези сигнали подадени до Топлофикация, ВиК, мобилни оператори. Аз не съм чула какъв е ефектът от тях.
ПРЕДС. БОЙКА МАРИНСКА:
Вие изчетохте ли доклада.
Г-ЖА МАРИЯ АСИМИ:
Не съм го прочела подробно.
Г-ЖА БОЙКА МАРИНСКА:
Изчетете го и ще си отговорите на въпроса.
Благодаря ви.
Има ли други въпроси?
Господин Иглев, заповядайте.
Г-Н БОРИСЛАВ ИГЛЕВ:
Уважаема госпожо председател, уважаеми колеги, уважаеми гости, за много години на всички, много здраве, щастие за семействата ви, всичко най-хубаво ви пожелавам.
Моят въпрос е следният – след освобождаването на колежката Невин Хасан се освобождава още едно място в Комисията и по Конституция и по Правилника на Народното събрание имаме право на едно място на независим депутат. Не мислите ли да обсъдим за приемането на двама члена от нашата комисия. Тъй като бройката ни падна, е нормално да приемем двама члена.
Знаете моето предложение, което беше направено в Пленарна зала за един изключително активен човек, който получава много жалби от гражданите, и това е господин Велизар Енчев.
Ако не е той, поне да приемем някой независим депутат. Ако независимите депутати са повече, мисля че това ще бъде от полза за нашата комисия.
ПРЕДС. БОЙКА МАРИНСКА:
Благодаря, господин Иглев.
Госпожа Дукова.
Г-ЖА СНЕЖАНА ДУКОВА:
Колеги, госпожо председател, уважаеми господин Иглев,
Оценявам вашата настоятелност, настъпателност и многократна заявка от трибуната на Народното събрание господин Енчев да участва в тази комисия, не знам защо точно тази комисия си е нацелил. Мога само да подозирам и оценявам Вашата последователност, но Комисията не е тази, която решава. Същият случай е не само в нашата комисия, но и в другите парламентарни комисии, които останаха непопълнени с напускането на една част от депутатите, които са от Парламентарната група на ДПС.
Това е решение на Народното събрание. На смятайте, най-малкото на Вас не Ви прилича да смятате, че Комисията е тази, която ще вземе решение който и да е от независимите народни представители да участва в работата на която и да било комисия.
Това е процедура, разписана в Правилника на Народното събрание, Вие трябва да я знаете каква е. Нито е тук мястото, нито е времето да поставяте този въпрос, защото не само господин Енчев е независим народен представител. Това се решава на друго ниво. Това се решава с гласуване в Парламентарната зала и съжалявам, че на Вас тук трябва да обясня това нещо.
Г-Н БОРИСЛАВ ИГЛЕВ:
Благодаря за отговора. Виждам, че като чуете името на господин Енчев отговаряте така възторжено, с големи чувства, но все пак предлагам него, защото той е един изключително активен политик, който получава множество жалби от неправителствените организации. Мисля че точно тук е мястото да поставя този въпрос, защото това е комисията на която първо той е бил член и затова споменавам толкова често името на Велизар Енчев и го предлагам, защото е бил член на тази комисия и е наясно с взаимоотношенията с гражданите, а не предлагам някой друг от независимите депутати.
Мисля, че е нормално когато бъде прието в комисия, ще бъде по-лесно прието в Пленарна зала и затова мисля, че тук е мястото да го обсъждаме в комисията.
ПРЕДС. БОЙКА МАРИНСКА:
Благодаря, господин Иглев, но аз пак казвам - това , че господин Енчев е бил член на нашата комисия не ни вменява задължението да гласуваме и да вземаме решение за неговото връщане в Комисията.
Това е друга процедура, предмет на Народното събрание.
Благодаря ви.
Г-Н БОРИСЛАВ ИГЛЕВ:
Аз не Ви внушавам, нито искам да Ви вменявам да бъде господин Енчев член на тази комисия, а да бъде някой от независимите депутати. По принцип нашата комисия има право на един независим депутат.
ПРЕДС. БОЙКА МАРИНСКА:
Пак ще кажа - това не е наша работа.
Г-Н БОРИСЛАВ ИГЛЕВ:
Има два варианта или да бъде господин Енчев или да бъде предложен някой друг от независимите депутати.
ПРЕДС. БОЙКА МАРИНСКА:
Не, няма два варианта.
Вариантът е Народното събрание в Пленарна зала да вземе решение.
Г-Н КИРИЛ ДОБРЕВ:
Господин Иглев си има някаква позиция.
Ние може да не вземем решение кой точно да влезе, но можем да вземем решение и да го поставим за гласуване в залата да си доокомплектоваме комисията, а кой ще избере залата, на какъв принцип, е друг въпрос. Не ви вменяваме.
Ние може на три заседание да не дойдем тук и те не могат да се проведат, защото няма да има кворум. Госпожо Дукова, падането на бройката означава трудно събиране на кворум и колегата иска просто да се окомплектова комисията, какво лошо има в това.
ПРЕДС. БОЙКА МАРИНСКА:
Благодаря , господин Добрев. Само ще кажа, че ако Вие и господин Иглев идвате редовно на заседанието на Комисията, заседанията ще се провеждат.
Г-Н КИРИЛ ДОБРЕВ:
Вие не може да ми вмените функции дали да се явявам на заседанията на Комисията или не.
Неидването също е позиция и не ми вменявайте дали да идвам или да не идвам.
ПРЕДС. БОЙКА МАРИНСКА:
Колеги, има ли други изказвания.
Г-ЖА СНЕЖАНА ДУКОВА:
Господин Добрев, във всяко нещо има правила. Най-малкото на нас ни прилича да ги нарушаваме тези правила.
В случая Вие вземате отношение по едно действие, което не е наша компетенция и искате да нарушим право. Господин Иглев има всички възможности и права Н-ти път да предложи която си ще кандидатура за член на която си ще комисия и право на вето има залата, а не ние. Защо инициативата искате да я облечете във формата на целокупно решение, на което ние дори нямаме право? Направете си този избор, поръчайте когото си искате от трибуната на Народното събрание, заявете си така както многократно го правите, може в съгласие с господин Добрев, защото Ви подкрепи и залата ще прецени какво решение да вземе, но не ни вменявайте грешни решения и грешни политики. Тази комисия не е затова.
А що се отнася до търпимостта по отношение на всички анализи, на всички материали, които се предлагат на комисията, аз смятам че не сте прав. Упрекът към ръководството най-малкото е несправедлив. Многократно госпожа Маринска покани всички колеги народни представители и всички представители на неправителствени организации. Некоректното е когато не си чел един документ, когато не си от най-редовните депутати, защото каквото и да е, господин Добрев, Вие може да се откажете от присъствие в тази комисия, но нашето призвание е да присъстваме тук, а не да събаряме кворум.
С това приключвам, като оставам с добри приятелски чувства, въпреки всичко.
ПРЕДС. БОЙКА МАРИНСКА:
Благодаря, госпожо Дукова.
Очевидно няма повече изказвания.
Закривам заседанието на комисията.
Благодаря Ви за участието.
Край на заседанието: 15.00 часа.
ПРЕДСЕДАТЕЛ НА КОМИСИЯТА:
/п / БОЙКА МАРИНСКА
Стенограф: /п/ Т. Стоянова
Брой знаци:19895 ,стр. 11
ЧЕТИРИДЕСЕТ И ТРЕТО НАРОДНО СЪБРАНИЕ
КОМИСИЯ ПО ВЗАИМОДЕЙСТВИЕТО С НЕПРАВИТЕЛСТВЕНИТЕ ОРГАНИЗАЦИИ И ЖАЛБИТЕ НА ГРАЖДАНИТЕ
П Р О Т О К О Л № 1
На 21 януари 2016 година от 14.30 часа в зала 142 в сградата на пл. „Княз Александър ¬1” се проведе редовно заседание на Комисията по взаимодействието с неправителствените организации и жалбите на гражданите при следния
ДНЕВЕН РЕД:
1. Обсъждане и приемане на доклад за дейността на Комисията по взаимодействието с неправителствените организации и жалбите на гражданите в 43-то Народно събрание за периода м. юни – м. декември 2015 година.
2. Приемане на график за провеждане на Приемните на Комисията с граждани за периода м. януари – м. април 2016 година.
3. Разни.
3аседанието беше открито и ръководено от председателя на комисията г-жа Бойка Маринска.
Списъкът на присъствалите народни представители и списъкът на гостите ще бъде приложен към протокола.
***
ПРЕДС. БОЙКА МАРИНСКА:
Добър ден на всички!
Откривам първото редовно заседание на Комисията за тази година.
Преди да започнем същинската ни работа, бих искала да ви информирам, че Комисията ни вече е в състав от 15 човека, тъй като с решение на Народното събрание, гласувано на 20 януари т.г. госпожа Невин Хасан вече не е състава на Комисията.
Оправдателен документ за извинение за днешното ни заседание има депозиран от народният представител Илия Илиев.
Колеги, имаме кворум, което ни дава възможност да преминем към нашата работа.
На днешното заседание присъстват и представители на Обществения съвет. Тук е господин Панов – председател на Обществения съвет и представители на неправителствените организации, които са заявили желание за участие в днешното ни заседание.
Само ще напомня, че съгласно чл.8, ал.5 от Вътрешните правила на Комисията регламентът за изказванията на представителите на неправителствените организации е 3 минути.
Всички имате дневния ред. Той е от три точки:
1. Обсъждане и приемане на доклад за дейността на Комисията по взаимодействието с неправителствените организации и жалбите на гражданите в 43-то Народно събрание за периода м. юни – м. декември 2015 година.
2. Приемане на график за провеждане на приемните на комисията с граждани за периода м. януари – м. април 2016 година.
3. Разни.
Колени, имате ли други предложения за дневния ред?
Не виждам.
Подлагам на гласуване така изчетения дневен ред.
Който е съгласен с дневния ред, моля да гласува.
Гласували „за” – 10, против – няма, въздържали се – няма.
Дневният ред е приет.
Преминаваме към точка ПЪРВА - Обсъждане и приемане на доклад за дейността на Комисията по взаимодействието с неправителствените организации и жалбите на гражданите в 43-то Народно събрание за периода м. юни – м. декември 2015 година.
Колеги, вие всички имате проектът на доклад на Комисията, който ви бе изпратен на е-мейлите си . Същият е качен и на сайта на Комисията.
Давам ви думата за изказвания.
Заповядайте.
Приемам, че няма желаещи за изказвания.
Представителите на неправителствените организации и на Общественият съвет искат ли да вземат отношение по доклада.
Заповядайте.
Г-Н ВЛАДИМИР БРЕЗОЕВ – Движение „Защита на гражданите и държавата“:
Казвам се Владимир Брезоев. Да не се представям като председател на гражданска организация, защото имам пряко отношение към дейността на няколко организации.
Искам по същество на кажа три съображения, тъй като вие сте Комисията, към която би трябвало да се отправят тези надежди, тъй като през миналата година това не се случи по съществото на провеждането на изборите и тъй като сега сме в предизборна обстановка отново, тъй като днес се обсъждаше въпроса за дистанционното електронно гласуване бих искал да обърна вашето внимание затова, което се случва.
Тъй като не съм запознат признавам си с доклада и сигурно сега всички ще го приемат без всякакви възражения, сигурно там нещата са отразени много точно, но аз бих искал да кажа нещо затова, което трябва да се случи. В българското обществено пространство трябва да се случи така, че да се равнопоставят участниците в изборите. Това нещо, въпреки че има декларации на много от активните участници в общественият процес, особено в Парламента, особено сега в дебатът, който се разгоря по реформата в съдебната система никъде не се спомена, а много се говори за изборните правила, много се говори за предстоящите избори , но никъде не се говори по същество за промяна на правилата в план равнопоставяне на предизборните субекти. Сега е очевидно, че могат да кандидатстват, говоря специално за изборите, партии и коалиции и там където има възможност да кандидатстват независими кандидати да кандидатстват. Същото се отнася и за президентските избори.
Искам да помоля за една активност на Комисията и именно на тази комисия, която има такъв предметност на дейност да се ангажираме ние, гражданските организации и вие като формален изразител на нашите интереси, широко прокламиран в публичното пространство, да променим правилата в план равнопоставеност.
Ще бъда съвсем конкретен. Завършвам в рамките на тези минути, които дадохте. Трябва да се направят граждански предизборни субекти. Сега имаме партийни, коалиционни и независими кандидати. Нямаме представители на гражданските организации и такива предизборни субекти, които леко, без особени проблеми да се регистрират за участие в избори. Те могат да бъдат назовани по различен начин, но трябва да изпълнят ролята за лесно вписване в конституционното право на глас на всички. Сега правото на глас е неравно, партиите и коалициите са привилегировани и всички останали могат да се кандидатират от определен едномандатен район, но не могат да се кандидатират по друг начин. Това е моят призив. Той не е само мой, той е призив на много специалисти, които гравитират към граждански организации и ви моля да го имате предвид.
Другото, което искам да поставя на вашето внимание е бариерата.
ПРЕДС. БОЙКА МАРИНСКА:
Господин Брезоев, ще трябва да Ви прекъсна.
Ние днес не обсъждаме тази тема.
Когато в дневния ред е включена темата за промени в Изборния кодекс заповядайте, давайте предложения.
Днес обсъждаме доклада на Комисията и ако по доклада имате някакви предложения направете ги.
Г-Н ВЛАДИМИР БРЕЗОЕВ:
Имам предложения да включите в дневният ред на Комисията от тук нататък, тъй като вашият доклад прави равносметка за изминалия път, аз казвам че в този доклад не сте вкарали по същество нищо, което да промени обществено политическия живот в страната, затова го вкарайте от тук нататък.
Използвам поводът за вашия доклад да ви призова като комисия да инициирате промени в изборните правила, които сега са неправилни и привилегироват определени предизборни субекти.
Дано да сте ме разбрали.
Благодаря.
ПРЕДС. БОЙКА МАРИНСКА:
И аз Ви благодаря.
Както предполагам знаете, ние имаме сформиран Обществен съвет към Комисията. Той е гласът на всички неправителствени организации и гражданите, така че когато имаме като предмет на обсъждане в комисията тази тема, те ще вземат отношение. Правят предложения както са го правили и ако прочетете доклада в целостта му, ще видите, че Общественият съвет взема активно участие по обсъжданите теми и винаги прави предложения, които предложения пък ние свеждаме до комисиите, които са водещи по определени теми.
Благодаря Ви.
Други изказвания.
Няма.
Колеги, подлагам на гласуване проекта на доклад, който отчита дейността на Комисията за периода, който чухте.
Който е съгласен, моля да гласува.
Гласували „за” – 9, против – няма, въздържали се – няма.
Докладът е приет.
Преминаваме към точка ВТОРА - Приемане на график за провеждане на приемните на комисията с граждани за периода м. януари – м. април 2016 година.
Колеги, имате пред вас графика.
Ако някой от вас има някакви съображения за промяна, заповядайте.
Госпожа Дукова.
Г-ЖА СНЕЖАНА ДУКОВА:
Колеги, аз ще кажа само две изречения, нищо че приключихме точка първа. Тъй като създаваме впечатление за комисия, която някак си според мен неглижирано се отнася към темите и проблемите, които разглеждаме, липсата на участие, от дебат когато се отчита един доста сериозен въпрос и една добре свършена работа, която не винаги е видима за всички представители , в т.ч. и за обществените организации би трябвало да се кажат няколко думи в тази посока и те са такива, че на никой друг не прилича повече, отколкото на тази комисия да чува гласа на гражданските сдружения и организации. На никой друг не прилича повече да дава отчет за жалбите и сигналите на гражданите, които в по-голямата си част са от едно нормално естество и съдържателни от гледна точка на проблема, който касае тях.
В тази връзка може би и Общественият съвет трябва да има по-сериозна функция, менажираща тези процеси, защото иначе просто можем само да се кичим със славата на такава комисия. За мен тя е една от най-важните в Народното събрание и е редно това нещо да се артикулира както в комисия, така и в публичното пространство.
Аз смятам, че има много неща, които биха могли да се добавят в отчета, въпреки че той е структуриран добре и обхваща всички политики и всички неща, които се вършат в комисията. Но има механизми, които трябва да бъдат забързани, има неща и аз чувам гласа и на колегата, въпреки че той говори не по същество и си призна, че не е чел доклада, което ме предизвика да отговоря. Трябва да се случват тези неща и аз призовавам Общественият съвет да бъде наистина много по-активен в партньорската ни работа, да се чува особено председателския глас, защото това са важни неща и защото трябва да индикират процеси, които да предизвикват сериозен дебат и много повече работа на комисията.
С едно финално изречение, защото се оказа, че ние сме приключили дебата. Аз смятам , че процесите на разглеждане, придвижване, решава не жалби както в приемната, така и в процедурните ходове на тези процеси трябва да бъдат оптимизирани и сроково по-кратки, с оглед на това да бъдат уважени всички граждани. Това е последна инстанция, към която те се обръщат и какъвто й да е отговорът, той трябва да бъде своевременен и точен.
Благодаря ви.
А сега по втора точка от дневния ред само искам да кажа, че аз на 02 февруари ще бъда командировка и ако има възможност да бъде променена датата 02 февруари ще бъда благодарна. Ако вземете решение може да ме смените с н.п. Невин Хасан – 05 април.
ПРЕДС. БОЙКА МАРИНСКА:
Благодаря.
Ще направим тази промяна в графика.
Други изказвания или съображения?
Г-ЖА ДАНИЕЛА ДАРИТКОВА:
Аз също имам ангажимент на 16 февруари.
ПРЕДС. БОЙКА МАРИНСКА:
Благодаря. Ще се съобразим и ще направим нужното разместване в графика.
Колеги ако няма други претенции и промени гласуваме графика с тези две корекции – госпожа Дукова на 5 април и госпожа Дариткова на 02 февруари.
Който е съгласен, моля да гласува.
Гласували „за” – 10, против – няма , въздържали се – няма.
Графикът е приет.
Преминаваме към точка ТРЕТА - Разни.
По тази точка искам да ви съобщя, че на Комисията е разпределена за обсъждане Национална гражданска инициатива „Правосъдие за всеки“, внесена от Инициативен комитет на 02 декември 2015 година.
Тази Национална гражданска инициатива е разпределена на Комисията по правни въпроси като водеща и на нашата Комисия. С оглед на съдържанието и предметът на обсъждане на инициативата, написах писмо до председателя на Комисията по правни въпроси господин Кирилов, с молба да направим съвместно заседание на двете комисии.
Има още една гражданска инициатива, която е внесена миналата година. Нашата молба беше в дневния ред на общото заседание на Комисията по правни въпроси и нашата комисия да влезе и тази гражданска инициатива.
Заседанието планираме да се проведе на 28 януари /четвъртък/ т.г. Допълнително ще ви уведомим в коя зала и в колко часа ще се проведе това съвместно заседание.
Колеги, ако вие имате нещо да споделите в точка Разни, заповядайте.
Г-Н ЛЮБЕН ПАНОВ – председател на Общесвения съвет към Комисята: Аз мисля, че едната инициатива Общественият съвет я е разглеждал. Аз току що получих Националната гражданска инициатива „Правосъдие за всеки“. Общественият съвет ще се събере преди заседанието на двете комисии за да обсъдим тази инициатива.
Г-ЖА МАРИЯ АСИМИ – Асоциация за балканско сътрудничество:
Добър ден.
За много години на всички! Много здраве на вас и семействата ви и много успехи.
Уважаема госпожо председател, за мен тази комисия е може би основната комисия в Парламента. Това е всъщност Народното събрание и това значи, че тук се чува волята на народа и трябва тези столове да бъдат препълнени.
С цялото ми уважение към тази работа, която сте свършили, прегледах доклада сега. Бих искала да обърна внимание на стр.9.
ПРЕДС. БОЙКА МАРИНСКА:
Госпожо Асими, приключихме с темата доклад.
Г-ЖА МАРИЯ АСИМИ:
Аз не коментирам доклада, коментирам това което сте написали за жалбите в отчета. Главната тема на обществото е, и този Парламент да го има, знаете м. февруари 2013 година са монополите. Аз не видях нито един проектозакон, излязъл от вашата комисия.
ПРЕДС. БОЙКА МАРИНСКА:
Госпожо Асими, запознайте се с функциите на нашата комисия, присъствате на почти всички наши заседания. Ние нямаме такава законодателна инициатива и освен това ние обсъждахме доклада като първа точка, Вие ни връщате отново на него. Аз ви дадох възможност след доклада да вземете отношение.
Г-ЖА МАРИЯ АСИМИ:
Добре, кажете ми тогава какъв е резултатът от всички тези сигнали подадени до Топлофикация, ВиК, мобилни оператори. Аз не съм чула какъв е ефектът от тях.
ПРЕДС. БОЙКА МАРИНСКА:
Вие изчетохте ли доклада.
Г-ЖА МАРИЯ АСИМИ:
Не съм го прочела подробно.
Г-ЖА БОЙКА МАРИНСКА:
Изчетете го и ще си отговорите на въпроса.
Благодаря ви.
Има ли други въпроси?
Господин Иглев, заповядайте.
Г-Н БОРИСЛАВ ИГЛЕВ:
Уважаема госпожо председател, уважаеми колеги, уважаеми гости, за много години на всички, много здраве, щастие за семействата ви, всичко най-хубаво ви пожелавам.
Моят въпрос е следният – след освобождаването на колежката Невин Хасан се освобождава още едно място в Комисията и по Конституция и по Правилника на Народното събрание имаме право на едно място на независим депутат. Не мислите ли да обсъдим за приемането на двама члена от нашата комисия. Тъй като бройката ни падна, е нормално да приемем двама члена.
Знаете моето предложение, което беше направено в Пленарна зала за един изключително активен човек, който получава много жалби от гражданите, и това е господин Велизар Енчев.
Ако не е той, поне да приемем някой независим депутат. Ако независимите депутати са повече, мисля че това ще бъде от полза за нашата комисия.
ПРЕДС. БОЙКА МАРИНСКА:
Благодаря, господин Иглев.
Госпожа Дукова.
Г-ЖА СНЕЖАНА ДУКОВА:
Колеги, госпожо председател, уважаеми господин Иглев,
Оценявам вашата настоятелност, настъпателност и многократна заявка от трибуната на Народното събрание господин Енчев да участва в тази комисия, не знам защо точно тази комисия си е нацелил. Мога само да подозирам и оценявам Вашата последователност, но Комисията не е тази, която решава. Същият случай е не само в нашата комисия, но и в другите парламентарни комисии, които останаха непопълнени с напускането на една част от депутатите, които са от Парламентарната група на ДПС.
Това е решение на Народното събрание. На смятайте, най-малкото на Вас не Ви прилича да смятате, че Комисията е тази, която ще вземе решение който и да е от независимите народни представители да участва в работата на която и да било комисия.
Това е процедура, разписана в Правилника на Народното събрание, Вие трябва да я знаете каква е. Нито е тук мястото, нито е времето да поставяте този въпрос, защото не само господин Енчев е независим народен представител. Това се решава на друго ниво. Това се решава с гласуване в Парламентарната зала и съжалявам, че на Вас тук трябва да обясня това нещо.
Г-Н БОРИСЛАВ ИГЛЕВ:
Благодаря за отговора. Виждам, че като чуете името на господин Енчев отговаряте така възторжено, с големи чувства, но все пак предлагам него, защото той е един изключително активен политик, който получава множество жалби от неправителствените организации. Мисля че точно тук е мястото да поставя този въпрос, защото това е комисията на която първо той е бил член и затова споменавам толкова често името на Велизар Енчев и го предлагам, защото е бил член на тази комисия и е наясно с взаимоотношенията с гражданите, а не предлагам някой друг от независимите депутати.
Мисля, че е нормално когато бъде прието в комисия, ще бъде по-лесно прието в Пленарна зала и затова мисля, че тук е мястото да го обсъждаме в комисията.
ПРЕДС. БОЙКА МАРИНСКА:
Благодаря, господин Иглев, но аз пак казвам - това , че господин Енчев е бил член на нашата комисия не ни вменява задължението да гласуваме и да вземаме решение за неговото връщане в Комисията.
Това е друга процедура, предмет на Народното събрание.
Благодаря ви.
Г-Н БОРИСЛАВ ИГЛЕВ:
Аз не Ви внушавам, нито искам да Ви вменявам да бъде господин Енчев член на тази комисия, а да бъде някой от независимите депутати. По принцип нашата комисия има право на един независим депутат.
ПРЕДС. БОЙКА МАРИНСКА:
Пак ще кажа - това не е наша работа.
Г-Н БОРИСЛАВ ИГЛЕВ:
Има два варианта или да бъде господин Енчев или да бъде предложен някой друг от независимите депутати.
ПРЕДС. БОЙКА МАРИНСКА:
Не, няма два варианта.
Вариантът е Народното събрание в Пленарна зала да вземе решение.
Г-Н КИРИЛ ДОБРЕВ:
Господин Иглев си има някаква позиция.
Ние може да не вземем решение кой точно да влезе, но можем да вземем решение и да го поставим за гласуване в залата да си доокомплектоваме комисията, а кой ще избере залата, на какъв принцип, е друг въпрос. Не ви вменяваме.
Ние може на три заседание да не дойдем тук и те не могат да се проведат, защото няма да има кворум. Госпожо Дукова, падането на бройката означава трудно събиране на кворум и колегата иска просто да се окомплектова комисията, какво лошо има в това.
ПРЕДС. БОЙКА МАРИНСКА:
Благодаря , господин Добрев. Само ще кажа, че ако Вие и господин Иглев идвате редовно на заседанието на Комисията, заседанията ще се провеждат.
Г-Н КИРИЛ ДОБРЕВ:
Вие не може да ми вмените функции дали да се явявам на заседанията на Комисията или не.
Неидването също е позиция и не ми вменявайте дали да идвам или да не идвам.
ПРЕДС. БОЙКА МАРИНСКА:
Колеги, има ли други изказвания.
Г-ЖА СНЕЖАНА ДУКОВА:
Господин Добрев, във всяко нещо има правила. Най-малкото на нас ни прилича да ги нарушаваме тези правила.
В случая Вие вземате отношение по едно действие, което не е наша компетенция и искате да нарушим право. Господин Иглев има всички възможности и права Н-ти път да предложи която си ще кандидатура за член на която си ще комисия и право на вето има залата, а не ние. Защо инициативата искате да я облечете във формата на целокупно решение, на което ние дори нямаме право? Направете си този избор, поръчайте когото си искате от трибуната на Народното събрание, заявете си така както многократно го правите, може в съгласие с господин Добрев, защото Ви подкрепи и залата ще прецени какво решение да вземе, но не ни вменявайте грешни решения и грешни политики. Тази комисия не е затова.
А що се отнася до търпимостта по отношение на всички анализи, на всички материали, които се предлагат на комисията, аз смятам че не сте прав. Упрекът към ръководството най-малкото е несправедлив. Многократно госпожа Маринска покани всички колеги народни представители и всички представители на неправителствени организации. Некоректното е когато не си чел един документ, когато не си от най-редовните депутати, защото каквото и да е, господин Добрев, Вие може да се откажете от присъствие в тази комисия, но нашето призвание е да присъстваме тук, а не да събаряме кворум.
С това приключвам, като оставам с добри приятелски чувства, въпреки всичко.
ПРЕДС. БОЙКА МАРИНСКА:
Благодаря, госпожо Дукова.
Очевидно няма повече изказвания.
Закривам заседанието на комисията.
Благодаря Ви за участието.
Край на заседанието: 15.00 часа.
ПРЕДСЕДАТЕЛ НА КОМИСИЯТА:
/п / БОЙКА МАРИНСКА
Стенограф: /п/ Т. Стоянова
Брой знаци:19895 ,стр. 11
ЧЕТИРИДЕСЕТ И ТРЕТО НАРОДНО СЪБРАНИЕ
КОМИСИЯ ПО ВЗАИМОДЕЙСТВИЕТО С НЕПРАВИТЕЛСТВЕНИТЕ ОРГАНИЗАЦИИ И ЖАЛБИТЕ НА ГРАЖДАНИТЕ
П Р О Т О К О Л № 1
На 21 януари 2016 година от 14.30 часа в зала 142 в сградата на пл. „Княз Александър ¬1” се проведе редовно заседание на Комисията по взаимодействието с неправителствените организации и жалбите на гражданите при следния
ДНЕВЕН РЕД:
1. Обсъждане и приемане на доклад за дейността на Комисията по взаимодействието с неправителствените организации и жалбите на гражданите в 43-то Народно събрание за периода м. юни – м. декември 2015 година.
2. Приемане на график за провеждане на Приемните на Комисията с граждани за периода м. януари – м. април 2016 година.
3. Разни.
3аседанието беше открито и ръководено от председателя на комисията г-жа Бойка Маринска.
Списъкът на присъствалите народни представители и списъкът на гостите ще бъде приложен към протокола.
***
ПРЕДС. БОЙКА МАРИНСКА:
Добър ден на всички!
Откривам първото редовно заседание на Комисията за тази година.
Преди да започнем същинската ни работа, бих искала да ви информирам, че Комисията ни вече е в състав от 15 човека, тъй като с решение на Народното събрание, гласувано на 20 януари т.г. госпожа Невин Хасан вече не е състава на Комисията.
Оправдателен документ за извинение за днешното ни заседание има депозиран от народният представител Илия Илиев.
Колеги, имаме кворум, което ни дава възможност да преминем към нашата работа.
На днешното заседание присъстват и представители на Обществения съвет. Тук е господин Панов – председател на Обществения съвет и представители на неправителствените организации, които са заявили желание за участие в днешното ни заседание.
Само ще напомня, че съгласно чл.8, ал.5 от Вътрешните правила на Комисията регламентът за изказванията на представителите на неправителствените организации е 3 минути.
Всички имате дневния ред. Той е от три точки:
1. Обсъждане и приемане на доклад за дейността на Комисията по взаимодействието с неправителствените организации и жалбите на гражданите в 43-то Народно събрание за периода м. юни – м. декември 2015 година.
2. Приемане на график за провеждане на приемните на комисията с граждани за периода м. януари – м. април 2016 година.
3. Разни.
Колени, имате ли други предложения за дневния ред?
Не виждам.
Подлагам на гласуване така изчетения дневен ред.
Който е съгласен с дневния ред, моля да гласува.
Гласували „за” – 10, против – няма, въздържали се – няма.
Дневният ред е приет.
Преминаваме към точка ПЪРВА - Обсъждане и приемане на доклад за дейността на Комисията по взаимодействието с неправителствените организации и жалбите на гражданите в 43-то Народно събрание за периода м. юни – м. декември 2015 година.
Колеги, вие всички имате проектът на доклад на Комисията, който ви бе изпратен на е-мейлите си . Същият е качен и на сайта на Комисията.
Давам ви думата за изказвания.
Заповядайте.
Приемам, че няма желаещи за изказвания.
Представителите на неправителствените организации и на Общественият съвет искат ли да вземат отношение по доклада.
Заповядайте.
Г-Н ВЛАДИМИР БРЕЗОЕВ – Движение „Защита на гражданите и държавата“:
Казвам се Владимир Брезоев. Да не се представям като председател на гражданска организация, защото имам пряко отношение към дейността на няколко организации.
Искам по същество на кажа три съображения, тъй като вие сте Комисията, към която би трябвало да се отправят тези надежди, тъй като през миналата година това не се случи по съществото на провеждането на изборите и тъй като сега сме в предизборна обстановка отново, тъй като днес се обсъждаше въпроса за дистанционното електронно гласуване бих искал да обърна вашето внимание затова, което се случва.
Тъй като не съм запознат признавам си с доклада и сигурно сега всички ще го приемат без всякакви възражения, сигурно там нещата са отразени много точно, но аз бих искал да кажа нещо затова, което трябва да се случи. В българското обществено пространство трябва да се случи така, че да се равнопоставят участниците в изборите. Това нещо, въпреки че има декларации на много от активните участници в общественият процес, особено в Парламента, особено сега в дебатът, който се разгоря по реформата в съдебната система никъде не се спомена, а много се говори за изборните правила, много се говори за предстоящите избори , но никъде не се говори по същество за промяна на правилата в план равнопоставяне на предизборните субекти. Сега е очевидно, че могат да кандидатстват, говоря специално за изборите, партии и коалиции и там където има възможност да кандидатстват независими кандидати да кандидатстват. Същото се отнася и за президентските избори.
Искам да помоля за една активност на Комисията и именно на тази комисия, която има такъв предметност на дейност да се ангажираме ние, гражданските организации и вие като формален изразител на нашите интереси, широко прокламиран в публичното пространство, да променим правилата в план равнопоставеност.
Ще бъда съвсем конкретен. Завършвам в рамките на тези минути, които дадохте. Трябва да се направят граждански предизборни субекти. Сега имаме партийни, коалиционни и независими кандидати. Нямаме представители на гражданските организации и такива предизборни субекти, които леко, без особени проблеми да се регистрират за участие в избори. Те могат да бъдат назовани по различен начин, но трябва да изпълнят ролята за лесно вписване в конституционното право на глас на всички. Сега правото на глас е неравно, партиите и коалициите са привилегировани и всички останали могат да се кандидатират от определен едномандатен район, но не могат да се кандидатират по друг начин. Това е моят призив. Той не е само мой, той е призив на много специалисти, които гравитират към граждански организации и ви моля да го имате предвид.
Другото, което искам да поставя на вашето внимание е бариерата.
ПРЕДС. БОЙКА МАРИНСКА:
Господин Брезоев, ще трябва да Ви прекъсна.
Ние днес не обсъждаме тази тема.
Когато в дневния ред е включена темата за промени в Изборния кодекс заповядайте, давайте предложения.
Днес обсъждаме доклада на Комисията и ако по доклада имате някакви предложения направете ги.
Г-Н ВЛАДИМИР БРЕЗОЕВ:
Имам предложения да включите в дневният ред на Комисията от тук нататък, тъй като вашият доклад прави равносметка за изминалия път, аз казвам че в този доклад не сте вкарали по същество нищо, което да промени обществено политическия живот в страната, затова го вкарайте от тук нататък.
Използвам поводът за вашия доклад да ви призова като комисия да инициирате промени в изборните правила, които сега са неправилни и привилегироват определени предизборни субекти.
Дано да сте ме разбрали.
Благодаря.
ПРЕДС. БОЙКА МАРИНСКА:
И аз Ви благодаря.
Както предполагам знаете, ние имаме сформиран Обществен съвет към Комисията. Той е гласът на всички неправителствени организации и гражданите, така че когато имаме като предмет на обсъждане в комисията тази тема, те ще вземат отношение. Правят предложения както са го правили и ако прочетете доклада в целостта му, ще видите, че Общественият съвет взема активно участие по обсъжданите теми и винаги прави предложения, които предложения пък ние свеждаме до комисиите, които са водещи по определени теми.
Благодаря Ви.
Други изказвания.
Няма.
Колеги, подлагам на гласуване проекта на доклад, който отчита дейността на Комисията за периода, който чухте.
Който е съгласен, моля да гласува.
Гласували „за” – 9, против – няма, въздържали се – няма.
Докладът е приет.
Преминаваме към точка ВТОРА - Приемане на график за провеждане на приемните на комисията с граждани за периода м. януари – м. април 2016 година.
Колеги, имате пред вас графика.
Ако някой от вас има някакви съображения за промяна, заповядайте.
Госпожа Дукова.
Г-ЖА СНЕЖАНА ДУКОВА:
Колеги, аз ще кажа само две изречения, нищо че приключихме точка първа. Тъй като създаваме впечатление за комисия, която някак си според мен неглижирано се отнася към темите и проблемите, които разглеждаме, липсата на участие, от дебат когато се отчита един доста сериозен въпрос и една добре свършена работа, която не винаги е видима за всички представители , в т.ч. и за обществените организации би трябвало да се кажат няколко думи в тази посока и те са такива, че на никой друг не прилича повече, отколкото на тази комисия да чува гласа на гражданските сдружения и организации. На никой друг не прилича повече да дава отчет за жалбите и сигналите на гражданите, които в по-голямата си част са от едно нормално естество и съдържателни от гледна точка на проблема, който касае тях.
В тази връзка може би и Общественият съвет трябва да има по-сериозна функция, менажираща тези процеси, защото иначе просто можем само да се кичим със славата на такава комисия. За мен тя е една от най-важните в Народното събрание и е редно това нещо да се артикулира както в комисия, така и в публичното пространство.
Аз смятам, че има много неща, които биха могли да се добавят в отчета, въпреки че той е структуриран добре и обхваща всички политики и всички неща, които се вършат в комисията. Но има механизми, които трябва да бъдат забързани, има неща и аз чувам гласа и на колегата, въпреки че той говори не по същество и си призна, че не е чел доклада, което ме предизвика да отговоря. Трябва да се случват тези неща и аз призовавам Общественият съвет да бъде наистина много по-активен в партньорската ни работа, да се чува особено председателския глас, защото това са важни неща и защото трябва да индикират процеси, които да предизвикват сериозен дебат и много повече работа на комисията.
С едно финално изречение, защото се оказа, че ние сме приключили дебата. Аз смятам , че процесите на разглеждане, придвижване, решава не жалби както в приемната, така и в процедурните ходове на тези процеси трябва да бъдат оптимизирани и сроково по-кратки, с оглед на това да бъдат уважени всички граждани. Това е последна инстанция, към която те се обръщат и какъвто й да е отговорът, той трябва да бъде своевременен и точен.
Благодаря ви.
А сега по втора точка от дневния ред само искам да кажа, че аз на 02 февруари ще бъда командировка и ако има възможност да бъде променена датата 02 февруари ще бъда благодарна. Ако вземете решение може да ме смените с н.п. Невин Хасан – 05 април.
ПРЕДС. БОЙКА МАРИНСКА:
Благодаря.
Ще направим тази промяна в графика.
Други изказвания или съображения?
Г-ЖА ДАНИЕЛА ДАРИТКОВА:
Аз също имам ангажимент на 16 февруари.
ПРЕДС. БОЙКА МАРИНСКА:
Благодаря. Ще се съобразим и ще направим нужното разместване в графика.
Колеги ако няма други претенции и промени гласуваме графика с тези две корекции – госпожа Дукова на 5 април и госпожа Дариткова на 02 февруари.
Който е съгласен, моля да гласува.
Гласували „за” – 10, против – няма , въздържали се – няма.
Графикът е приет.
Преминаваме към точка ТРЕТА - Разни.
По тази точка искам да ви съобщя, че на Комисията е разпределена за обсъждане Национална гражданска инициатива „Правосъдие за всеки“, внесена от Инициативен комитет на 02 декември 2015 година.
Тази Национална гражданска инициатива е разпределена на Комисията по правни въпроси като водеща и на нашата Комисия. С оглед на съдържанието и предметът на обсъждане на инициативата, написах писмо до председателя на Комисията по правни въпроси господин Кирилов, с молба да направим съвместно заседание на двете комисии.
Има още една гражданска инициатива, която е внесена миналата година. Нашата молба беше в дневния ред на общото заседание на Комисията по правни въпроси и нашата комисия да влезе и тази гражданска инициатива.
Заседанието планираме да се проведе на 28 януари /четвъртък/ т.г. Допълнително ще ви уведомим в коя зала и в колко часа ще се проведе това съвместно заседание.
Колеги, ако вие имате нещо да споделите в точка Разни, заповядайте.
Г-Н ЛЮБЕН ПАНОВ – председател на Общесвения съвет към Комисята: Аз мисля, че едната инициатива Общественият съвет я е разглеждал. Аз току що получих Националната гражданска инициатива „Правосъдие за всеки“. Общественият съвет ще се събере преди заседанието на двете комисии за да обсъдим тази инициатива.
Г-ЖА МАРИЯ АСИМИ – Асоциация за балканско сътрудничество:
Добър ден.
За много години на всички! Много здраве на вас и семействата ви и много успехи.
Уважаема госпожо председател, за мен тази комисия е може би основната комисия в Парламента. Това е всъщност Народното събрание и това значи, че тук се чува волята на народа и трябва тези столове да бъдат препълнени.
С цялото ми уважение към тази работа, която сте свършили, прегледах доклада сега. Бих искала да обърна внимание на стр.9.
ПРЕДС. БОЙКА МАРИНСКА:
Госпожо Асими, приключихме с темата доклад.
Г-ЖА МАРИЯ АСИМИ:
Аз не коментирам доклада, коментирам това което сте написали за жалбите в отчета. Главната тема на обществото е, и този Парламент да го има, знаете м. февруари 2013 година са монополите. Аз не видях нито един проектозакон, излязъл от вашата комисия.
ПРЕДС. БОЙКА МАРИНСКА:
Госпожо Асими, запознайте се с функциите на нашата комисия, присъствате на почти всички наши заседания. Ние нямаме такава законодателна инициатива и освен това ние обсъждахме доклада като първа точка, Вие ни връщате отново на него. Аз ви дадох възможност след доклада да вземете отношение.
Г-ЖА МАРИЯ АСИМИ:
Добре, кажете ми тогава какъв е резултатът от всички тези сигнали подадени до Топлофикация, ВиК, мобилни оператори. Аз не съм чула какъв е ефектът от тях.
ПРЕДС. БОЙКА МАРИНСКА:
Вие изчетохте ли доклада.
Г-ЖА МАРИЯ АСИМИ:
Не съм го прочела подробно.
Г-ЖА БОЙКА МАРИНСКА:
Изчетете го и ще си отговорите на въпроса.
Благодаря ви.
Има ли други въпроси?
Господин Иглев, заповядайте.
Г-Н БОРИСЛАВ ИГЛЕВ:
Уважаема госпожо председател, уважаеми колеги, уважаеми гости, за много години на всички, много здраве, щастие за семействата ви, всичко най-хубаво ви пожелавам.
Моят въпрос е следният – след освобождаването на колежката Невин Хасан се освобождава още едно място в Комисията и по Конституция и по Правилника на Народното събрание имаме право на едно място на независим депутат. Не мислите ли да обсъдим за приемането на двама члена от нашата комисия. Тъй като бройката ни падна, е нормално да приемем двама члена.
Знаете моето предложение, което беше направено в Пленарна зала за един изключително активен човек, който получава много жалби от гражданите, и това е господин Велизар Енчев.
Ако не е той, поне да приемем някой независим депутат. Ако независимите депутати са повече, мисля че това ще бъде от полза за нашата комисия.
ПРЕДС. БОЙКА МАРИНСКА:
Благодаря, господин Иглев.
Госпожа Дукова.
Г-ЖА СНЕЖАНА ДУКОВА:
Колеги, госпожо председател, уважаеми господин Иглев,
Оценявам вашата настоятелност, настъпателност и многократна заявка от трибуната на Народното събрание господин Енчев да участва в тази комисия, не знам защо точно тази комисия си е нацелил. Мога само да подозирам и оценявам Вашата последователност, но Комисията не е тази, която решава. Същият случай е не само в нашата комисия, но и в другите парламентарни комисии, които останаха непопълнени с напускането на една част от депутатите, които са от Парламентарната група на ДПС.
Това е решение на Народното събрание. На смятайте, най-малкото на Вас не Ви прилича да смятате, че Комисията е тази, която ще вземе решение който и да е от независимите народни представители да участва в работата на която и да било комисия.
Това е процедура, разписана в Правилника на Народното събрание, Вие трябва да я знаете каква е. Нито е тук мястото, нито е времето да поставяте този въпрос, защото не само господин Енчев е независим народен представител. Това се решава на друго ниво. Това се решава с гласуване в Парламентарната зала и съжалявам, че на Вас тук трябва да обясня това нещо.
Г-Н БОРИСЛАВ ИГЛЕВ:
Благодаря за отговора. Виждам, че като чуете името на господин Енчев отговаряте така възторжено, с големи чувства, но все пак предлагам него, защото той е един изключително активен политик, който получава множество жалби от неправителствените организации. Мисля че точно тук е мястото да поставя този въпрос, защото това е комисията на която първо той е бил член и затова споменавам толкова често името на Велизар Енчев и го предлагам, защото е бил член на тази комисия и е наясно с взаимоотношенията с гражданите, а не предлагам някой друг от независимите депутати.
Мисля, че е нормално когато бъде прието в комисия, ще бъде по-лесно прието в Пленарна зала и затова мисля, че тук е мястото да го обсъждаме в комисията.
ПРЕДС. БОЙКА МАРИНСКА:
Благодаря, господин Иглев, но аз пак казвам - това , че господин Енчев е бил член на нашата комисия не ни вменява задължението да гласуваме и да вземаме решение за неговото връщане в Комисията.
Това е друга процедура, предмет на Народното събрание.
Благодаря ви.
Г-Н БОРИСЛАВ ИГЛЕВ:
Аз не Ви внушавам, нито искам да Ви вменявам да бъде господин Енчев член на тази комисия, а да бъде някой от независимите депутати. По принцип нашата комисия има право на един независим депутат.
ПРЕДС. БОЙКА МАРИНСКА:
Пак ще кажа - това не е наша работа.
Г-Н БОРИСЛАВ ИГЛЕВ:
Има два варианта или да бъде господин Енчев или да бъде предложен някой друг от независимите депутати.
ПРЕДС. БОЙКА МАРИНСКА:
Не, няма два варианта.
Вариантът е Народното събрание в Пленарна зала да вземе решение.
Г-Н КИРИЛ ДОБРЕВ:
Господин Иглев си има някаква позиция.
Ние може да не вземем решение кой точно да влезе, но можем да вземем решение и да го поставим за гласуване в залата да си доокомплектоваме комисията, а кой ще избере залата, на какъв принцип, е друг въпрос. Не ви вменяваме.
Ние може на три заседание да не дойдем тук и те не могат да се проведат, защото няма да има кворум. Госпожо Дукова, падането на бройката означава трудно събиране на кворум и колегата иска просто да се окомплектова комисията, какво лошо има в това.
ПРЕДС. БОЙКА МАРИНСКА:
Благодаря , господин Добрев. Само ще кажа, че ако Вие и господин Иглев идвате редовно на заседанието на Комисията, заседанията ще се провеждат.
Г-Н КИРИЛ ДОБРЕВ:
Вие не може да ми вмените функции дали да се явявам на заседанията на Комисията или не.
Неидването също е позиция и не ми вменявайте дали да идвам или да не идвам.
ПРЕДС. БОЙКА МАРИНСКА:
Колеги, има ли други изказвания.
Г-ЖА СНЕЖАНА ДУКОВА:
Господин Добрев, във всяко нещо има правила. Най-малкото на нас ни прилича да ги нарушаваме тези правила.
В случая Вие вземате отношение по едно действие, което не е наша компетенция и искате да нарушим право. Господин Иглев има всички възможности и права Н-ти път да предложи която си ще кандидатура за член на която си ще комисия и право на вето има залата, а не ние. Защо инициативата искате да я облечете във формата на целокупно решение, на което ние дори нямаме право? Направете си този избор, поръчайте когото си искате от трибуната на Народното събрание, заявете си така както многократно го правите, може в съгласие с господин Добрев, защото Ви подкрепи и залата ще прецени какво решение да вземе, но не ни вменявайте грешни решения и грешни политики. Тази комисия не е затова.
А що се отнася до търпимостта по отношение на всички анализи, на всички материали, които се предлагат на комисията, аз смятам че не сте прав. Упрекът към ръководството най-малкото е несправедлив. Многократно госпожа Маринска покани всички колеги народни представители и всички представители на неправителствени организации. Некоректното е когато не си чел един документ, когато не си от най-редовните депутати, защото каквото и да е, господин Добрев, Вие може да се откажете от присъствие в тази комисия, но нашето призвание е да присъстваме тук, а не да събаряме кворум.
С това приключвам, като оставам с добри приятелски чувства, въпреки всичко.
ПРЕДС. БОЙКА МАРИНСКА:
Благодаря, госпожо Дукова.
Очевидно няма повече изказвания.
Закривам заседанието на комисията.
Благодаря Ви за участието.
Край на заседанието: 15.00 часа.
ПРЕДСЕДАТЕЛ НА КОМИСИЯТА:
/п / БОЙКА МАРИНСКА
Стенограф: /п/ Т. Стоянова
Брой знаци:19895 ,стр. 11