Народно събрание на Република България - Начало
Народно събрание
на Република България
Архив Народно събрание

Комисия по вероизповеданията и правата на човека
05/03/2015

    Доклад
    ЧЕТИРИДЕСЕТ И ТРЕТО НАРОДНО СЪБРАНИЕ
    КОМИСИЯ ПО ВЕРОИЗПОВЕДАНИЯТА И
    ПРАВАТА НА ЧОВЕКА
    Вх.№ 553-14-9/ 12.03.2015г.

    Д О К Л А Д

    ОТНОСНО: Законопроект за изменение и допълнение на Закона за убежището и бежанците, № 454-01-8, внесен от Волен Николов Сидеров и група народни представители на 27. 10. 2014 г. и Законопроект за изменение и допълнение на Закона за убежището и бежанците, № 454-01-37, внесен от н. п. Тунчер Мехмедов Кърджалиев на 07. 11. 2014 г.

    На редовно заседание, проведено на 05. 03. 2015 г., Комисията по вероизповеданията и правата на човека разгледа и обсъди законопроект за изменение и допълнение на Закона за убежището и бежанците, № 454-01-8, внесен от Волен Николов Сидеров и група народни представители на 27. 10. 2014 г. и законопроект за изменение и допълнение на Закона за убежището и бежанците, № 454-01-37, внесен от н.п. Тунчер Мехмедов Кърджалиев на 07. 11. 2014 г.
    На заседанието присъстваха: от Министерство на вътрешните работи - г-жа Росица Грудева - главен юрисконсулт в Дирекция „Миграция”, г-жа Вяра Станкова - главен юрисконсулт в отдел „Правно-нормативно обслужване” към Главна дирекция „Гранична полиция” и г-н Тодор Драгнев - експерт в Дирекция „Миграция”; от Държавната агенция за бежанците - г-н Никола Казаков - председател на агенцията, г-н Даниел Инджиев - директор на Дирекция „Качество на процедурата за международна закрила” и г-жа Калина Попянева, г-н Борис Чеширков - съветник към представителството в България на Върховния комисариат на ООН за бежанците, както и представители на други неправителствени организации.
    Законопроектът за изменение и допълнение на Закона за убежището и бежанците, внесен от Волен Николов Сидеров и група народни представители беше представен от народния представител Николай Александров.
    В законопроекта се предлага да бъдат отменени разпоредби, регламентиращи възможността чужденците с предоставен статут на бежанец или хуманитарен статут и ползващи се с временна закрила да се събират със семействата си на територията на Република България. Г-н Александров обоснова направените предложения за промени в закона, с невъзможността на страната ни да издържа хилядите нелегални имигранти, още повече че се очакват нови имигрантски вълни.
    Законопроектът за изменение и допълнение на Закона за убежището и бежанците, № 454-01-37, внесен от н.п. Тунчер Мехмедов Кърджалиев, беше представен от вносителя.
    Г-н Кърджалиев изтъкна обстоятелството, че внесеният от него законопроект е резултат от дейността на широка експертна група, включваща водещи експерти, както от държавните институции, така и от неправителствените организации, чиято дейност е свързана с прилагането на Закона за убежището и бежанците. Законопроектът транспонира разпоредбите на две директиви: Директива 2011/95/ЕС на Европейския парламент и на Съвета от 13 декември 2011 година относно стандарти за определянето на граждани на трети държави или лица без гражданство като лица, на които е предоставена международна закрила, за единния статут на бежанците или на лицата, които отговарят на условията за субсидиарна закрила, както и за съдържанието на предоставената закрила (срокът за транспониране на тази директива е изтекъл на 21 декември 2013г.) и Директива 2013/33/ЕС на Европейския парламент и на Съвета от 26 юни 2013 за определяне на стандарти относно приемането на кандидати за международна закрила (срокът за транспониране на разпоредбите й изтича на 20 юли 2015г.) Вносителят подчерта, че внесеният законопроект усъвършенства действащият закон, като допълва и синхронизира понятията и запълва съществуващи празноти в него.
    Представителите на Министерство на вътрешните работи, Държавната агенция за бежанците и представителството в България на Върховния комисариат на ООН за бежанците представиха становищата си по двата законопроекта.
    По законопроекта, внесен от Волен Николов Сидеров и група народни представители, беше споделено че направените предложения противоречат на изискванията за събиране на семействата, регламентирани в чл. 9 - 12 на Директива 2003/86/ЕО и на чл. 15 от Директива 2001/55/ЕО, където е уредена правната възможност на чужденец, ползващ се от временна закрила, да се събере със своя съпруг и с техните ненавършили пълнолетие и невстъпили в брак деца, ако и те заявят желание затова и са въведени в Закона за убежището и бежанците. Изтъкна се фактът, че законопроектът е в нарушение на ангажиментите на Република България и по множество международни актове, като Конвенцията за защита правата на човека и основните свободи, Международния пакт за граждански и политически права и Конвенцията за правата на детето. В заключение, представителите на институциите, заявиха че не подкрепят законопроекта.
    По законопроекта, внесен от народния представител Тунчер Кърджалиев в становищата на институциите се изразява подкрепа. Представителите на Министерство на вътрешните работи, Държавната агенция за бежанците и Върховния комисариат на ООН за бежанците отбелязаха факта, че законопроектът е в унисон с приетите законодателни актове на Европейския съюз и се базира на широк консенсус на всички ангажирани институции. С него се въвеждат неотложни национални мерки, синхронизират се и се допълват понятията и обхвата на международната закрила. Председателят на Държавната агенция за бежанците изрази подкрепа на законопроекта, като обоснова необходимостта от приемането му за прекратяване на наказателната процедура, образувана поради забавяне на транспониране на първата директива. Той заяви, че ръководената от него агенция ще направи предложения, с цел усъвършенстване на законопроекта между първото и второто гласуване, до водещата комисия.
    При проведената дискусия бяха изразени мнения в подкрепа на становищата на институциите по законопроекта, внесен от Волен Сидеров и група народни представители с аргумента за несъответствието му с европейското право и противоречието му с относимите към материята директиви на ЕС и международни актове, които са в сила за Република България.
    По законопроекта, внесен от народния представител Тунчер Кърджалиев, голяма част от членовете на комисията изразиха подкрепа на мотивите на вносителя. Изказани бяха мнения, че предлаганият законопроект е в посока на проевропейското развитие на Република България и хармонизацията на вътрешното ни законодателство с европейското. Споделено беше и мнението, че законопроектът трябва да бъде приет възможно най-скоро, за да бъде прекратена наказателната процедура срещу страната ни, образувана поради забавяне на транспонирането на първата директива.
    След проведените разисквания, Комисията по вероизповеданията и правата на човека:
    с 0 гласа „за”, 0 гласа „против” и 16 гласа „въздържали се” предлага на Народното събрание да не приема на първо гласуване законопроект за изменение и допълнение на Закона за убежището и бежанците, № 454-01-8, внесен от Волен Николов Сидеров и група народни представители на 27.10.2014 г.;
    с 16 гласа „за”, 0 гласа „против” и 0 гласа „въздържали се” предлага на Народното събрание да приеме на първо гласуване законопроект за изменение и допълнение на Закона за убежището и бежанците, № 454 -01-37, внесен от н. п. Тунчер Мехмедов Кърджалиев на 7.11.2014 г.

    ПРЕДСЕДАТЕЛ НА
    КОМИСИЯТА ПО
    ВЕРОИЗПОВЕДАНИЯТА
    И ПРАВАТА НА ЧОВЕКА:

    /КРАСИМИР ВЕЛЧЕВ/
    Форма за търсене
    Ключова дума