Комисия по вероизповеданията и правата на човека
21/05/2015
Доклад
ЧЕТИРИДЕСЕТ И ТРЕТО НАРОДНО СЪБРАНИЕ
КОМИСИЯ ПО ВЕРОИЗПОВЕДАНИЯТА
И ПРАВАТА НА ЧОВЕКА
Вх.№ 553-14-15/28.05.2015г.
Д О К Л А Д
ОТНОСНО: Доклад за дейността на Омбудсмана на Република България през 2014 г., № 539-02-2, внесен от Омбудсмана на Република България на 31. 03. 2015 г.
На проведеното на 21. 05. 2015 г. заседание, Комисията по вероизповеданията и правата на човека, разгледа и обсъди Доклад за дейността на омбудсмана на Република България през 2014 г., внесен от Омбудсмана на Република България на 31.03.2015г. На заседанието присъстваха г-н Константин Пенчев - Омбудсман на Република България, г-жа Росица Тоткова - главен секретар на омбудсмана и г-жа Роза Георгиева - началник на кабинета на омбудсмана.
Докладът бе представен от г-н Константин Пенчев.
Той отбеляза, че в доклада, който съдържа шестнадесет глави е представена подробно цялостната дейност на омбудсмана през 2014 г. В него детайлно са представени проблемите на гражданите и помощта, която им е оказана, както и информацията за дейността на омбудсмана като Национален превантивен механизъм. Тъй като докладът е в голям обем и народните представители са запознати предварително, г-н Пенчев представи основните акценти в него. През отчетния период в институцията на омбудсмана са постъпили 5010 жалби. Както и през предходните години най-голям е броят на жалбите от потребители на обществени услуги - топлоснабдяване, електроснабдяване, телефонни услуги, водоснабдяване и канализация, сметосъбиране и сметоизвозване - 1483 жалби или почти 30% от всички оплаквания. Значителен е броят и на жалбите в областта на социалната политика - 828, сигналите, свързани с проблеми на собствеността - 754, основни права и свободи - 657, правоохранителната и съдебната система, здравеопазването и образованието.
Сериозно място в доклада е отделено на разпоредби от нормативната уредба, които създават предпоставки за нарушаване на правата на гражданите, както и препоръките и отчета на институцията. Като един от основните акценти в дейността на омбудсмана за 2014 г. бе посочен гражданският контрол за спазване правата на детето, правата на хората с увреждания и на социално уязвимите групи.
В доклада се изразява загрижеността на омбудсмана, че много международни актове, които страната ни е подписала, все още не са ратифицирани - 15 акта на Съвета на Европа. А сред международните договори, които Република България все още не е подписала са Конвенцията за предотвратяване и борба с насилието срещу жени и домашното насилие, както и Протокол № 16 към Конвенцията за защита на правата на човека и основните свободи, който позволява на върховните съдилища на държавите-страни по Конвенцията, да отправят искания за тълкуване до Европейския съд по правата на човека, на разпоредби на Европейската конвенция за правата на човека и протоколите към нея. Особената загриженост на омбудсмана като защитник на правата на децата и хората с увреждания е проявена в направената вече в трети доклад за дейността на омбудсмана препоръка, България да се присъедини към Третия факултативен протокол към Конвенцията на ООН за правата на детето относно процедурата за подаване на жалби за нарушаване на правата на детето, както и да бъдат ратифицирани Конвенцията за правата на хората с увреждания и Конвенцията за защита на всички лица от насилствено изчезване.
В последвалата дискусия народните представители изразиха подкрепата си за дейността на институцията и задоволството си от нарастващия й авторитет. Беше поставен въпросът за съществуването на обратна връзка с институциите и гражданите, и резултатите от оказаното съдействие след намесата на омбудсмана. Беше изразена подкрепа във връзка с препоръката на омбудсмана за ратифициране на международни актове и подписване на такива, които страната ни все още не е подписала.
Г-н Пенчев отговори, че вследствие на тяхната намеса, осъществените проверки и редовната обратна връзка с жалбоподателите, са успели да помогнат и решат проблемите на голям брой граждани. На проведените кръгли маси и дискусии са постигнати промени в някои подзаконови нормативни актове.
След проведената дискусия, Комисията по вероизповеданията и правата на човека, единодушно с 14 гласа „за”, предлага на Народното събрание да приеме Доклад за дейността на Омбудсмана на Република България през 2014 г., № 539-02-2, внесен от Омбудсмана на Република България на 31.03.2015 г.
Комисията предлага и Проект за решение, което трябва да бъде разисквано и прието от Народното събрание.
ПРЕДСЕДАТЕЛ НА
КОМИСИЯТА ПО
ВЕРОИЗПОВЕДАНИЯТА И
ПРАВАТА НА ЧОВЕКА:
КРАСИМИР ВЕЛЧЕВ
РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ
ЧЕТИРИДЕСЕТ И ТРЕТО НАРОДНО СЪБРАНИЕ
Проект!
РЕШЕНИЕ
по Доклада за дейността на
омбудсмана на Република България през 2014 г.
Народното събрание на основание чл. 86, ал. 1 от Конституцията на Република България и във връзка с чл. 22, ал. 1 от Закона за омбудсмана
РЕШИ:
Приема за сведение Доклада за дейността на омбудсмана на Република България през 2014 г., като взема акт от констатациите, оценките и препоръките, посочени в него.
Решението е прието от 43-то Народно събрание на …………….. 2015 г. и е подпечатано с официалния печат на Народното събрание.
ПРЕДСЕДАТЕЛ НА
НАРОДНОТО СЪБРАНИЕ:
ЦЕЦКА ЦАЧЕВА