Народно събрание на Република България - Начало
Народно събрание
на Република България
Архив Народно събрание

Комисия по вероизповеданията и правата на човека
29/10/2015

    Доклад
    ЧЕТИРИДЕСЕТ И ТРЕТО НАРОДНО СЪБРАНИЕ
    КОМИСИЯ ПО ВЕРОИЗПОВЕДАНИЯТА И
    ПРАВАТА НА ЧОВЕКА
    Вх.№553-14-21/29.10.2015г.


    Д О К Л А Д

    ОТНОСНО: Законопроект за ратифициране на Протокол № 15 за изменение на Конвенцията за защита на правата на човека и основните свободи, подписан на 5 ноември 2013 г. в Страсбург, № 502-02-33, внесен от Министерски съвет на 16. 10. 2015 г.

    На редовно заседание, проведено на 29. 10. 2015 г., Комисията по вероизповеданията и правата на човека, разгледа и обсъди Законопроект за ратифициране на Протокол № 15 за изменение на Конвенцията за защита на правата на човека и основните свободи, подписан на 5 ноември 2013 г. в Страсбург, № 502-02-33, внесен от Министерски съвет на 16. 10. 2015 г.
    На заседанието присъства г-жа Мария Спасова – директор на Дирекция „Права на човека” в Министерство на външните работи.
    От името на вносителя, законопроектът беше представен от г-жа Спасова. Тя обясни, че поради нарастването на броя на жалбите и висящите дела в Европейския съд по правата на човека са необходими действия за рационализирането на работните методи и дейността на Съда. Във връзка с този проблем са били проведени четири конференции на високо равнище, които са разработили конкретни мерки за решаването му – подготовка и разработване на Протокол № 15 за изменение на Конвенцията за защита на правата на човека и основните свободи. Текстът му е окончателно одобрен от Комитета на министрите на Съвета на Европа на 16 май 2013 г. и открит за подписване в Страсбург на 24 юни 2013 г.
    Република България е подписала Протокол № 15 на 5 ноември 2013 г. Към 5 август 2015 г. той е подписан от 22 държави и е ратифициран от 19 държави – страни по Конвенцията.
    Основните разпоредби на Протокол № 15 са следните:
    - В преамбюла на Конвенцията се включва изрично позоваване на принципа на субсидиарността, както и доктрината за „свободата на преценката”. В съответствие с принципа на субсидиарността, правото на автентично тълкуване и прилагане на Конвенцията принадлежи на държавите – страни по нея. Системата на Конвенцията е субсидиарна по отношение на защитата на правата на човека на национално ниво. Ролята на Европейския съд по правата на човека е да изследва дали решенията на националните власти са съвместими с Конвенцията, отчитайки „свободата на преценка”, с която разполагат тези власти;
    - В чл. 21 от Конвенцията „Условия за заемане на длъжността” се въвежда пределна възраст на кандидатите за съдии – те трябва да са под 65 годишна възраст към момента на представянето от държавата на националната листа с трима кандидати на Парламентарната асамблея на Съвета на Европа, която осъществява избора;
    - Изменя се чл. 30 от Конвенцията „Десезиране в полза на Голямата камара” с оглед опростяване на процедурата за десезиране в полза на Голямата камара на Съда. Съдебните власти ще бъдат задължени да се десезират от всяко дело в полза на Голямата камара;
    - Изменя се чл. 35 „Условия за допустимост: срок за подаване на жалби”. Срокът за депозиране на жалба пред Европейския съд по правата на човека се съкращава от шест на четири месеца от датата на произнасяне на последната национална инстанция.
    При проведената дискусия народните представители заявиха подкрепата си на мотивите на вносителя. Изразени бяха мнения, че промените са необходими и актуални, а разпоредбите на Протокол № 15 са в съответствие с Конституцията, българското законодателство, международните задължения на Република България и с правото на Европейския съюз и не са необходими промени в законодателството ни с оглед на прилагането им.
    След проведените разисквания, Комисията по вероизповеданията и правата на човека, единодушно с 12 гласа „за” предлага на Народното събрание да приеме Законопроект за ратифициране на Протокол № 15 за изменение на Конвенцията за защита на правата на човека и основните свободи, подписан на 5 ноември 2013 г. в Страсбург, № 502-02-33, внесен от Министерски съвет на 16. 10. 2015 г.




    ПРЕДСЕДАТЕЛ НА
    КОМИСИЯТА ПО
    ВЕРОИЗПОВЕДАНИЯТА
    И ПРАВАТА НА ЧОВЕКА:

    /КРАСИМИР ВЕЛЧЕВ/
    Форма за търсене
    Ключова дума