Народно събрание на Република България - Начало
Народно събрание
на Република България
Архив Народно събрание

Комисия по вероизповеданията и правата на човека
26/05/2016

    Доклад
    ЧЕТИРИДЕСЕТ И ТРЕТО НАРОДНО СЪБРАНИЕ

    КОМИСИЯ ПО ВЕРОИЗПОВЕДАНИЯТА
    И ПРАВАТА НА ЧОВЕКА


    Д О К Л А Д

    Вх.№ 653-14-6/03.06.2016г.

    Относно: Доклад за дейността на омбудсмана на Република България през 2015 г., № 639-02-3, внесен от Омбудсмана на Република България на 30.03.2016 г.

    На редовно заседание, проведено на 26 май 2016 г., Комисията по вероизповеданията и правата на човека разгледа и обсъди Доклад за дейността на омбудсмана на Република България през 2015 г., № 639-02-3, внесен от Омбудсмана на Република България на 30.03.2016 г.
    На заседанието присъстваха г-жа Мая Манолова – омбудсман на Република България, експерти на институцията и представители на неправителствени организации.
    Докладът за дейността на омбудсмана през 2015 г. беше представен от омбудсмана - г-жа Мая Манолова, която представи в резюме най-важните акценти в него.
    През миналата година се отбеляза 10-годишнината на институцията Омбудсман. Г-жа Манолова сподели, че се гордее с направеното от предшествениците й - г-н Гиньо Ганев, който създаде институцията като такава и г-н Константин Пенчев, който я направи разпознаваема за гражданите и й придаде стабилност. В момента се надгражда това, което е направено от двамата омбудсмани. Тя се е заела още в първия момент от стъпването й като Омбудсман да уплътни функцията на омбудсмана, като използва всички негови други правомощия, които през времето не са използвани активно, като например правото на косвена законодателна инициатива - вече е упражнила такава по отношение на бюджета на здравната каса и Закона за равнопоставеност на жените и мъжете. В момента институцията подготвя пакет от законопроекти, които със сигурност първо ще трябва да минат през Комисията по вероизповеданията и правата на човека, след като бъдат депозирани в Народното събрание по темата колекторски фирми - арбитражните съдилища, които според нея, са един паразит върху гърбовете на българските граждани днес. Освен това се е възродила традицията да бъдат провеждани дискусии, обсъждания по важни проблеми на българските граждани още в края на миналата година, през последните й два месеца, да се изготвят доклади. Първият специален доклад е изготвен в края на миналата година. Той е посветен на проблемите, които създават на гражданите топлофикационните дружества.
    В доклада се представят постигнатите резултати в работата на омбудсмана през годината, като традиционно се акцентира върху подадените жалби и сигнали, оказаното съдействие на гражданите, извършените проверки и резултатите от тях, като се отчитат и посочват някои от най-важните цели. Общият брой на подадените жалби и сигнали за 2015 г. е 6500. Гражданите, които непосредствено са получили съдействие от Омбудсмана – по жалби, с посещения в приемната, на пряката телефонна линия, от посещения в страната са 15 584.
    Г-жа Манолова предостави информация, че от началото на 2016 г. година до началото на м. май, реално за четири месеца, постъпилите жалби са били 4506, тоест два пъти повече отколкото за този период през 2015 г.
    Както всяка година най-много са жалбите и сигналите срещу доставчиците на обществени услуги – 1645, като са увеличени с около 11% в сравнение с 2014 г. – срещу топлофикационни, електроснабдителни и водоснабдителни дружества, доставчици на телефонни услуги, транспортни услуги, интернет и телевизия, финансови, застрахователни, пощенски услуги.
    Следват жалбите и сигналите за нарушение на основните права и свободи – 768, като най-голям брой от тях са тези за справедлив съдебен процес – 300, нарушения в изпълнителното производство, граждански и политически права.
    Голям е броят и на оплакванията, които касаят социални права – 761 броя, като от тях най-много са били за засегнати трудови права и право на достъп до заетост.
    През 2015 г. е завишен чувствително и броят на жалбите в сферата на здравеопазването – 272 броя или с 63% повече от 2014 г. Те са били основно за нарушени права, свързани с достъп до медицинска помощ, качество на медицинските услуги, здравно осигуряване и др.
    Сериозно място в доклада е отделено на дейността на омбудсмана като Национален превантивен механизъм – посещенията в местата за лишаване от свобода - затворите и следствените арести, психиатриите, домовете за хора с ментални увреждания. Извършени са редица посещения в домовете за деца, бежанските центрове, домове за стари хора.
    В хода на дискусията, народни представители изразиха мнения по доклада и зададоха въпроси към г-жа Мая Манолова. Въпросите бяха свързани с увеличаването на броя на жалбите и сигналите, със сградния проблем на институцията и беше изразена готовност за взаимодействие на комисията с омбудсмана. Г-жа Мая Манолова отговори подробно на всички зададени към нея въпроси.
    Председателят на комисията информира, че в най-скоро време ще се проведе среща на комисията с омбудсмана, на която ще бъдат обсъдени проблемите на институцията, предложенията на омбудсмана за промени в законодателството и ще се търси решение на най-наболелите проблеми на гражданите
    След проведените дебати, Комисията по вероизповеданията и правата на човека, единодушно с 14 гласа „за”, предлага на Народното събрание да приеме Доклад за дейността на омбудсмана на Република България през 2015 г., № 639-02-3, внесен от Омбудсмана на Република България на 30.03.2016 г.
    Комисията предлага и проект за решение, което трябва да бъде разисквано и прието от Народното събрание.


    ПРЕДСЕДАТЕЛ НА
    КОМИСИЯТА ПО
    ВЕРОИЗПОВЕДАНИЯТА И
    ПРАВАТА НА ЧОВЕКА:

    КРАСИМИР ВЕЛЧЕВ

    РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ

    ЧЕТИРИДЕСЕТ И ТРЕТО НАРОДНО СЪБРАНИЕ

    Проект!

    РЕШЕНИЕ

    по Доклад за дейността на омбудсмана на Република България през 2015 г.

    Народното събрание на основание чл. 84, т. 17 от Конституцията на Република България и във връзка с чл. 22, ал. 1 от Закона за омбудсмана

    РЕШИ:

    Приема за сведение Доклада за дейността на омбудсмана на Република България през 2015 г., като взема акт от констатациите, оценките и препоръките, посочени в него.


    Решението е прието от 43-то Народно събрание на …………….. 2016 г. и е подпечатано с официалния печат на Народното събрание.
    Форма за търсене
    Ключова дума