Комисия по европейските въпроси и контрол на европейските фондове
04/11/2015 първо гласуване
С Т А Н О В И Щ Е
Вх. № 553-18-61/05.11.2015 г.
Относно: Законопроект за представителите по индустриалната собственост, № 502-01-73, внесен от Министерски съвет на 31.08.2015г.
На своето заседание, проведено на 4 ноември 2015 г., Комисията по европейските въпроси и контрол на европейските фондове разгледа законопроект за представителите по индустриалната собственост, внесен от Министерски съвет.
В заседанието на Комисията взеха участие следните представители на Министерството на икономиката: г-жа Даниела Везиева – заместник-министър, както и г-жа Десислава Георгиева - началник на отдел „Право на установяване и услуги“ в дирекция „Техническа хармонизация и политика за потребителите“.
I. С проекта на закон се цели цялостно регламентиране на обществените отношения, свързани с предоставянето на услуги от представителите по индустриална собственост. Освен това, във връзка със запитвания, получени от Европейската комисия (ЕК) чрез електронната мрежа в рамките на Проекта на Европейския съюз (ЕС) и правото на ЕС № 2357/11/MARK от 13 септември 2011 г. и № 4255/12/MARK от 19 февруари 2013 г., Република България е поела ангажимент да съобрази сега действащата нормативна уредба с Директива 2006/123/ЕО на Европейския парламент и на Съвета от 12 декември 2006 г. относно услугите на вътрешния пазар.
II. Със законопроекта се създава професионална организация на представителите по индустриалната собственост и се уреждат устройството, организацията и дейността ù в съответствие с правото на ЕС. Освен това проектът на закон е съобразен със Закона за дейностите по предоставяне на услуги (ЗДПУ) и Закона за признаване на професионалните квалификации, които въвеждат съответно Директива 2006/123/ЕО относно услугите на вътрешния пазар и Директива 2005/36/ЕО относно признаването на професионални квалификации.
III. В допълнение подробно са уредени изискванията за придобиване и преустановяване на правото да се упражнява професията, предвидени са разпоредби относно провеждането на обучение и изпит за придобиване на професионална квалификация, както и редът и условията за вписване в Регистъра на представителите по индустриална собственост. В тази част предложената нормативна уредба възпроизвежда сега действащата регламентация, определена от Наредбата за представителите по индустриалната собственост.
IV. Със законопроекта се уреждат подробно основните функции на Камарата, правата и задълженията на членовете ù, нейните органи за управление, поддържането на Регистър за представителите по индустриалната собственост и вписванията в него. По този начин Камарата следва да осигури по-сериозна позиция на съсловието в работата му с националните и международните органи за закрила на индустриалната собственост.
Не на последно място, в Комисията по европейски въпроси и контрол на европейските фондове е постъпило становище от Българската търговско-промишлена палата, с което се подкрепя посочения по-горе законопроект във вида, в който е внесен в Народното събрание.
С оглед на гореизложеното и в резултат на проведеното гласуване, Комисията по европейските въпроси и контрол на европейските фондове предлага (с 10 гласа „за” и 3 гласа „въздържал се”) на Народното събрание да приеме на първо гласуване законопроект за представителите по индустриалната собственост, № 502-01-73, внесен от Министерски съвет на 31.08.2015г.
ПРЕДСЕДАТЕЛ
НА КОМИСИЯТА
ПО ЕВРОПЕЙСКИТЕ ВЪПРОСИ
И КОНТРОЛ НА
ЕВРОПЕЙСКИТЕ
ФОНДОВЕ
СВЕТЛИН ТАНЧЕВ