Комисия по европейските въпроси и контрол на европейските фондове
П Р О Т О К О Л № 12/25.03.2015 г.
На 25 март 2015 г. от 11, 30 часа се проведе заседание на Комисията по европейските въпроси и контрол на европейските фондове при следния
ДНЕВЕН РЕД:
1. Представяне, обсъждане и приемане на законопроект за изменение и допълнение на Закона за опазване на околната среда, № 502-01-18, внесен от Министерския съвет на 11 март 2015 г.
2. Разни.
На заседанието присъстваха:
Бойко Малинов – заместник-министър на околната среда и водите
Мария Гълъбова – директор на дирекция „Превантивна дейност” в Министерството на околната среда и водите
Силвия Димитрова – началник отдел „Оценка на въздействието върху околната среда и ЕО” в Министерството на околната среда и водите
Силвия Рангелова – началник отдел „Координация по въпросите на Европейския съюз” в Министерството на околната среда и водите.
Заседанието беше открито в 11,30 ч. и ръководено от Светлин Танчев – председател на Комисията по европейските въпроси и контрол на европейските фондове.
ПРЕДС. СВЕТЛИН ТАНЧЕВ: Уважаеми колеги, Откривам заседанието на Комисията по европейските въпроси и контрол на европейските фондове. Смятам, че няма да ни отнеме много време този законопроект. Водещата комисия е тази по околната среда и водите.
За днес имаме една единствена точка в дневния ред:
Представяне, обсъждане и приемане на законопроект за изменение и допълнение на Закона за опазване на околната среда, № 502-01-18, внесен от Министерския съвет на 11 март 2015 г.
По тази точка днес при нас присъстват:
Бойко Малинов – заместник-министър на околната среда и водите
Мария Гълъбова – директор на дирекция „Превантивна дейност” в Министерството на околната среда и водите
Силвия Димитрова – началник отдел „Оценка на въздействието върху околната среда и ЕО” в Министерството на околната среда и водите
Силвия Рангелова – началник отдел „Координация по въпросите на Европейския съюз” в Министерството на околната среда и водите. Приветствам ви с „Добър ден”.
Има ли някой да добави нещо по така прочетения дневен ред? – Не виждам.
Предлагам да гласуваме дневния ред.
Против и въздържали се няма.
Дневният ред се приема единодушно.
Преминаваме директно по същество. Давам думата на господин Малинов накратко да запознае парламентарната комисия и накрая да ми дадете вашето мнение за становището, което ние сме ви предоставили – дали ще сте съгласни или имате някакви бележки по него?
ЗАМЕСТНИК-МИНИСТЪР БОЙКО МАЛИНОВ: Благодаря, господин председател. Уважаеми народни представители! С настоящия законопроект се цели транспониране на директива 2012/18 относно контрола на опасностите от големи аварии, които включват опасни вещества, така наречената Севезо ІІІ директива.
Осигурява се съгласуване на процедурите за контрол на големи аварии с приложените изисквания за оценка на въздействие върху околната среда.
Заменя се съществуващият разрешителен режим към министъра на околната среда и водите за изграждане и експлоатация на нови и експлоатация на съществуващи предприятия и съоръжения с висок рисков потенциал в процедура за одобряване на доклади за безопасност от изпълнителния директор на Изпълнителната агенция по околната среда.
Намаляват се срокове за произнасяне по внесените заявления за одобряване на доклади за безопасност и се въвеждат по-стриктни разпоредби за контрол на предприятия или съоръжения с нисък и висок рисков потенциал.
Второ, прецизира се понятието „обекти с обществено предназначение”, което в настоящия момент служи на Севезо ІІІ директивата, но е непрецизно по отношение на изискванията за ОВОС. Въвежда се друго понятие по отношение на проектите – обект на ОВОС, а то е „проекти за организирано развитие”, като по този начин считаме, че ще се качи малкият и среден градски бизнес – този в урбанизираните територии.
И трето, осигурява се пълно съответствие на националните разпоредби с директива 2004/35 относно екологичната отговорност по отношение на предотвратяването и отстраняването на екологичните щети чрез изменение и допълнение на Закона за отговорността за предотвратяване и отстраняване на екологични щети в съответствие с дадените препоръки на Европейската комисия в рамките на запитване № 4236 SLEG 12 и MVI, получено чрез пилотния проект за правото на Европейския съюз.
Ще се огранича дотук. Благодаря ви за вниманието.
ПРЕДС. СВЕТЛИН ТАНЧЕВ: Имахте ли възможност да се запознаете с нашето становище? Имате ли забележки по него?
ЗАМЕСТНИК-МИНИСТЪР БОРИС МАЛИНОВ: Нямаме.
ПРЕДС. СВЕТЛИН ТАНЧЕВ: Благодаря Ви. Колеги, имате думата за въпроси, коментари. Господин Бинев, заповядайте.
СЛАВИ БИНЕВ: Ако ми разрешите, само една вметка. Мисля, че това е изключително важно.
За жалост българските институции отново са допуснали започване на процедура за нарушение на правото на Европейския съюз по реда на чл. 258 от Договора за функциониране на Европейския съюз. Ясно е, че много от нещата не са транспонирани навреме. Точно тогава това не е станало, било то поради политическа криза, било то поради смяна на парламента и т.н. Но всичко това е можело да се направи с подзаконов нормативен акт, тоест, можело е да се търси някакво временно решение, което поне да отложи за по-сериозно решение този въпрос.
Затова апелирам наистина към нашата комисия да вземе категорично становище във връзка с този аспект на работата на Министерския съвет и да настоява за по-прецизна и навременна работа по транспонирането на директивите. Тъй като наистина не трябва да чакаме непрестанно забележки от Европейската комисия.
Това е моята препоръка. Приемете го като препоръка, а не като критика. Защото наистина ние сме готови да действаме спешно, но не трябва непрестанно да чакаме да ни скърцат със зъби от Брюксел. Просто това е наистина препоръка. По никакъв начин не го казвам, за да уязвя някого.
ПРЕДС. СВЕТЛИН ТАНЧЕВ: Благодаря Ви, господин Бинев. Убеден съм, че цялата комисия е на това мнение. Никой от нас не иска другото. Господин Малинов, искате ли да вземете някакво отношение в тази връзка?
ЗАМЕСТНИК-МИНИСТЪР БОЙКО МАЛИНОВ: Може би само с две думи да припомня, че това е член, който влиза по-рано от останалите – чл. 30 от директивата, който е по отношение на тежките горива. Ние направихме няколко опита чрез проекти на закон да бъде въведен по-рано в законодателство. Но така или иначе в онзи период законопроектите изобщо не тръгнаха и ние се принудихме да го прилагаме. Вече го прилагаме, тоест операторите не страдат от това, тъй като се оказа – това е съгласувано с юристи, с всички, че когато съответният член влезе в сила, независимо от недостига на национално законодателство, членът се прилага заедно с всичките му текстове. Така че ние го прилагаме в момента. Той е на много ранен етап. Първоначално е процесът, така че считаме, че ще успеем да наваксаме и да го преодолеем с настоящия законопроект.
Благодаря Ви за обръщането на внимание. Това беше наистина много важно и подкрепящо.
СЛАВИ БИНЕВ: Ако разрешите, специално по чл. 288 от Договора за функциониране на Европейския съюз се остава свобода на избора, формата и средствата за постигане на този резултат. Тоест наистина този въпрос е можело да бъде решен извън парламента с подзаконов нормативен акт. Сигурно вие сте предприели тези мерки, което е положително в случая. Защото наистина трябва да се върви в тази посока. Тъй като вие виждате, че имаше политическа криза, която не даваше възможност да бъдат решени тези въпроси. Благодаря.
ПРЕДС. СВЕТЛИН ТАНЧЕВ: Колеги, има ли други забележки или коментари? – Не виждам.
В такъв случай подлагам на гласуване законопроекта за изменение и допълнение на Закона за опазване на околната среда с № 502-0118, внесен от Министерския съвет на 11.03.2015 г. Който е „за”, нека да гласува.
Гласували: за 16, против и въздържали се няма.
Законопроектът е приет. Благодаря ви за времето, което отделихте.
Преминаваме към втора точка от дневния ред:
РАЗНИ.
Искам да направя още едно напомняне, че другата седмица – на 30 и 31 март делегацията на Сръбския парламент по европейските въпроси ще ни бъде гост. Ние сме предвидили среща с ръководството на Комисията по европейските въпроси и контрол на европейските фондове на 30 март – това е понеделник от 11,30 ч. Нека заместник-председателите, ако имат тази възможност, да присъстват. Поканата е към всички. Ще ми бъде изпратено по имейла.
Също така във вторник на 31 март ще има извънредно заседание на комисията.
Освен това ще направим една работна вечеря на 30 март, понеделник вечерта в 19 часа. Пак ще ви уведомя по имейла. Желателно е поне четирима от вас да присъстват на тази вечеря. Така че ще ви помоля по имейла да държите връзка, да кажете кой има желание и взаимно ще се уведомим да има участие и да се запознаем с колегите. Предварително ви благодаря.
Закривам заседанието на комисията.
Стенограф:
(Божана Попова)
ПРЕДСЕДАТЕЛ НА КОМИСИЯТА:
(Светлин Танчев)