Постоянно действаща подкомисия по усвояването на средствата от Европейския съюз към Комисия по европейските въпроси и контрол на европейските фондове
П Р О Т О К О Л № 12/04.06.2015 г
На 4 юни 2015 г. от 14,00 часа се проведе редовно заседание на Подкомисията по усвояване на средствата от Европейския съюз към Комисията по европейските въпроси и контрол на европейските фондове при следния
ДНЕВЕН РЕД:
1. Обсъждане и приемане на работен план за работата на подкомисията за предстоящото шестмесечие.
2. Представяне на обобщен доклад на постъпилите анализи на АФКОС, ОСЕС, Сметната палата и АДОФИ.
3. Дискусия относно бъдещи срещи с представители на Европейската комисия и Европейския парламент в Брюксел във връзка с проблемите на Република България при усвояване на европейските средства.
4. Разни.
Заседанието беше открито в 14 ч. и ръководено от Слави Бинев, председател на Подкомисията по усвояване на средствата от Европейския съюз към Комисията по европейските въпроси и контрол на европейските фондове.
ПРЕДС. СЛАВИ БИНЕВ:Уважаеми колеги, предлагам да започнем нашата работа в този формат. Ако сте съгласни, моля да гласуваме. – Приема се.
Откривам заседанието на Подкомисията по усвояване на средствата от Европейския съюз към Комисията по европейските въпроси и контрол на европейските фондове.
Получили сте дневния ред, в който между другото има и подточки, които не знам защо не са били отбелязани, примерно среща с Томислав Дончев. А предложението за дневния ред е следното:
1. Обсъждане и приемане на работен план за работата на подкомисията за предстоящото шестмесечие.
2. Представяне на обобщен доклад на постъпилите анализи на АФКОС, ОСЕС, Сметната палата и АДОФИ.
3. Дискусия относно бъдещи срещи с представители на Европейската комисия и Европейския парламент в Брюксел във връзка с проблемите на Република България при усвояване на европейските средства.
4. Разни.
Който е съгласен с така предложения дневен ред, моля да гласува.
Приема се единодушно.
Започваме с първа точка от дневния ред:
ОБСЪЖДАНЕ И ПРИЕМАНЕ НА РАБОТЕН ПЛАН ЗА РАБОТАТА НА ПОДКОМИСИЯТА ЗА ПРЕДСТОЯЩОТО ШЕСТМЕСЕЧИЕ.
Уважаеми колеги! Аз не съм получил предложение, но смятам, че в края на краищата, тъй като сме изчерпили общо взето основните идеи за следващите шест месеца, ние трябва да поканим на изслушване представители на абсолютно всички, на управляващите органи по оперативните програми или техни заместници, които конкретно отговарят на въпросите, агенциите – подразпределители на съответните министерства.
Следва също така в точка № 1 да поканим вицепремиера Томислав Дончев във връзка с подготвения от него Закон за европейските фондове.
Също така ние трябва да се видим и с тези, които подготвят този закон, които наистина форматират нещата, за да видим дали въобще са имали предвид анализа, който ние направихме на базата на всички останали срещи, които проведохме в предишното шестмесечие, дали тези неща са залегнали. Да видим дали има нещо декларативно, което е направено просто за да се отбие номерът, или наистина ще е нещо, което да бъде работещо и което да направи една по-транспарантна, по-открита, по-ясна и по-разбираема за хората работата с европейските средства. И, разбира се, да няма корекции, да няма наказания и неща, които да ни излагат не само за европейските средства. Всички знаем, че това по някакъв начин косвено е свързано и с присъствието ни в Шенген, и по много други процедури. Независимо че нямат нищо общо на пръв поглед чисто технически, всички знаем, че това по една или друга причина е свързано с отношението към нас като държава.
Тоест ние трябва да се видим с тези работни групи и в края на краищата да видим дали те изпълняват анализите, които ние сме дали, или просто се работи едно към гьотуре.
Според мене точният график трябва да бъде изработен допълнително. Ние ще направим някакво предложение като рамка. Очаквам наистина предложения от вас как да стартираме. Но във всички случаи е ясно, че трябва да се съобразим с възможностите, които имат нашите колеги в изпълнителната власт, които смятам, че ще ни уведомят за това в писмен вид. Това е въпрос вече на кореспонденция, която трябва да водим със съответните министерства и агенции, които са подразпределители.
Другата сряда ще има блиц-контрол с Томислав Дончев в голямата комисия. Ние така или иначе ще имаме среща в понеделник, в която ще уточним. Аз смятам, че срещата в подкомисията е задължителна, дали ще бъде с Томислав Дончев или с конкретния човек, който отговаря по тези проблеми.
Заповядайте, господин Етем.
АЙХАН ЕТЕМ: Уважаеми господин председател, аз Ви предлагам, предвид и графика на вицепремиера, ако е необходимо и той няма възможност да дойде тук, ние можем да отидем при него. Мисля, че може би ще бъде по-работещ вариантът, защото тогава ще бъде на разположение цялата му администрация. Може да поискате среща с него, той да определи и ние като народни представители, членове на комисията, да отидем на място. Мисля, че и това е работещ вариант. Считам, че по този начин те няма как да отбягнат този въпрос.
ПРЕДС. СЛАВИ БИНЕВ: Това действително е по-работещият вариант, защото там ще бъде целият екип.
АЙХАН ЕТЕМ: Защото той, освен че отговаря за еврофондовете, е и вицепремиер, има различни отговорности на държавно ниво. А останалите представители на управляващите органи ние можем да ги каним на комисия.
ПРЕДС. СЛАВИ БИНЕВ: Има ли други въпроси? – Не виждам.
Който е съгласен с това предложение, моля да гласува.
Приема се единодушно.
Да преминем към втора точка от дневния ред:
ПРЕДСТАВЯНЕ НА ОБОБЩЕН ДОКЛАД НА ПОСТЪПИЛИТЕ АНАЛИЗИ НА АФКОС, ОСЕС, СМЕТНАТА ПАЛАТА И АДОФИ.
Хубаво би било при представянето на доклада не само аз да го представя, но и всички членове на подкомисията, защото ние наистина работихме в пълен синхрон. Аз възприемам председателското място не като някакво председателство, а наистина като един синхронизиращ орган в нашите отношения, тъй като ние наистина работихме в една страхотна колаборация.
Идеята ми при представянето е да се включат абсолютно всички. Дали ще бъде направен сценарий или не, искам всички да вземат отношение по този въпрос. Аз ще го представя само в неговите рамки, а всички детайли ще оставя на господин Етем и на господин Иванов, за да може да ги добавят, защото в края на краищата ние заедно сме правили тези неща.
Нещо да добавите, господин Етем? – Няма.
Ако приемаме, че това е пътят, по който ще направим нещата, моля да гласуваме.
Приема се единодушно.
Преминаваме към трета точка от дневния ред:
ДИСКУСИЯ ОТНОСНО БЪДЕЩИ СРЕЩИ С ПРЕДСТАВИТЕЛИ НА ЕВРОПЕЙСКАТА КОМИСИЯ И ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ В БРЮКСЕЛ ВЪВ ВРЪЗКА С ПРОБЛЕМИТЕ НА РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ ПРИ УСВОЯВАНЕ НА ЕВРОПЕЙСКИТЕ СРЕДСТВА.
(В залата влиза господин Иван Иванов).
ПРЕДС. СЛАВИ БИНЕВ: Господин Иванов, ние взехме решение по точка 2. Тя е свързана с това, че ще искаме представяне на доклада и анализа, който направихме пред голямата комисия. Разбрахме се аз да го представя в неговите рамки, а Вие с господин Етем да представите детайлите по него, защото в края на краищата заедно сме го правили.
По точка трета ние с Вас, господин Иванов, говорихме, докато бяхме в Рига. Това е да помислим за едни динамични срещи на ниво Брюксел и институциите. Защото според мене виждате какви са докладите, които излизат. Отгоре на всичкото тяхното интерпретиране в медиите няма нищо общо с истинската им същност. Ние сме отличници по разкриваемост на престъпления. Просто седя и гледам и си викам аз ли нещо недовиждам или нещо не е както трябва.
Разбира се, че ще взема думата по този въпрос. Те ме питаха по тези въпроси, защото наистина журналистите недоумяваха. Ние наистина се фукаме, че извършваме страшно много престъпления. Смях се от сърце между другото, но това е много дълга история.
Ние трябва да направим според мене задължително в следващите срещи всеки от нас да помисли как вижда формата, в който аз да поискам от голямата комисия, а и от председателя на Народното събрание ние, активните членове на подкомисията, да имаме срещи поне на два или три месеца. И не само активните, но и представителите на различните политически фракции в Европейския парламент да поискаме срещи, в които наистина да можем да ангажираме своите и лобистки, и лични контакти, в които да решим проблемите, да поставим точка и да видим, че наистина сме там, за да решим проблемите, а не за да се оплакваме.
Според мене, ако искате да помислим сега. Наистина чакам ваши предложения. Ще ви изпратя някаква рамка как си го представям. Но ние задължително трябва да имаме срещи. Това ще бъде само препоръка. Според мене трябва да го разширим, защото тук задължително трябва да има срещи с представители на комисията. И то може би с генералните дирекции, не толкова с комисарите, защото комисарите имат по-представителна роля, а всичко се върши по главните дирекции. Може би ще трябва да направим чисто пиар вариант, че ще се срещнем с някои комисари. Но ако искаме наистина да свършим нещо, трябва да го направим.
Заповядайте, господин Етем.
АЙХАН ЕТЕМ: Председателят на Комисията по регионално развитие, която е от България, от групата на Алианса на либералите и демократите и ДПС госпожа Искра Михайлова е открита за такъв тип разговори. Те са към парламента, но те са в тясна връзка с генералните дирекции. И тя каза, ако имаме нужда, може да съдейства. Включително тя ще бъде в България следващия месец с комисаря по регионална политика. Тогава можем да заявим да искаме една такава среща. Мисля, че тази възможност не трябва да се изпуска.
ПРЕДС. СЛАВИ БИНЕВ: Не само не трябва да се изпуска, а според мене Вие можете да подготвите те докато са тук, да имаме отделна среща на подкомисията. Тази среща може да не е официална, може да е чисто неформална, но е хубаво да разменим няколко думи и това да бъде подготовка на срещите в Брюксел. Защото според мене трябва да има един динамичен диалог. Ние трябва да предприемем едни предварителни действия, с които да накараме разпоредителите на европейските средства да не злоупотребяват и да виждат, че ние имаме контакта на ниво. Ако управляващите наистина искат да се спрат тези проблеми, а това не е само една весела заявка за това, те трябва да одобрят едно такова нещо. Защото ние можем да помогнем страшно много при решаването на тези въпроси.
Смятам, че задължително трябва да се видим и с комисаря, който отговаря по регионално развитие. И трябва да видим наистина с кои от комитетите в Европейския парламент ще се срещнем.
Между другото аз ще подготвя един примерен оптимистичен вариант за срещи и да видим кое е изпълнимо и кое не е изпълнимо. Между другото ние трябва да се опрем и на нашите депутати, както и на контактите, които имаме, за да можем наистина едно такова отиване там да се придружава с конкретни крайни резултати. Според мене това е изключително важно и трябва да започнем да работим в тази посока.
Аз смятам дори, че на срещата с Томислав Дончев трябва да поставим този въпрос, тъй като те имат политически канали, по които госпожа Цачева може да бъде посъветвана наистина да отвори прозореца към нас и ние да изпълним ангажиментите, които имаме като група.
Задължително там трябва да има представители на ПЕС, задължително трябва да има представители на АЛДЕ, задължително представители на ЕНП, задължително трябва да има представители на евроскептичните организации. На зелените няма как да има, защото ние нямаме. Но общо взето тези четири формации е изключително важно да присъстват на тези срещи и да се види какво може да се направи. Защото според мене трябва да направим срещи на абсолютно всички нива.
Със Съвета не знам дали се налага да се виждаме. Аз лично не виждам смисъл да се виждаме със Съвета, тъй като той не можа да се сдобие с тази власт и сила, която се очакваше от него. Той стана един повече декларативен и престижен орган, отколкото нещо друго. Но с Комисията и с Парламента задължително трябва да имаме срещи и то с комитетите, които отговарят по тези програми. И, разбира се, да се водят политически разговори.
Ако сте съгласни с този план на действие, моля да гласуваме.
Приема се единодушно.
Аз нямам други точки. Мисля, че както винаги програмата ни е изключително амбициозна. Не знам дали ще можем да я изпълним този път, както се случи наистина невероятно миналия път, защото ни помислиха, че сме малко шантави, когато приехме миналия път този ангажимент – до края на месец март да излезем с някакъв анализ. В интерес на истината това се случи. Но сега наистина програмата е доста по-амбициозна, тъй като имаме вече една високо вдигната летва и имаме някаква основа, върху която да стъпим.
Някакви въпроси, предложения, забележки има ли? – Не виждам.
Аз искам да благодаря на всички колеги, защото ние наистина имаме изключително динамична връзка. И само заради това ,че имаше тази връзка и, разбира се, ползвахме новите технологии, успяхме да се справим с тази на първи поглед безумна програма, която си бяхме набелязали. Сигурен съм, че и с тази ще се справим и съм сигурен, че ще я преизпълним.
Дано нашите колеги осъзнават всъщност какви ангажименти имаме.
Благодаря на всички. Закривам заседанието на подкомисията. Винаги е удоволствие да се виждаме и да разговаряме заедно.
(Закрито в 14,20 ч.)
Стенограф: (Божана Попова)
ПРЕДСЕДАТЕЛ НА ПОДКОМИСИЯТА:
(Слави Бинев)