Народно събрание на Република България - Начало
Народно събрание
на Република България
Архив Народно събрание

Постоянно действаща подкомисия по усвояването на средствата от Европейския съюз към Комисия по европейските въпроси и контрол на европейските фондове
08/07/2015
    П Р О Т О К О Л № 14/8.07.2015 г.
    На 8 юли 2015 г. от 14,00 часа се проведе редовно заседание на Подкомисията по усвояване на средствата от Европейския съюз към Комисията по европейските въпроси и контрол на европейските фондове при следния

    ДНЕВЕН РЕД:

    1. Дискусия по повод организиране на кръгла маса с представителите на бизнеса и Министерството на образованието и науката във връзка с оперативна програма „Наука и образование за интелигентен растеж в следващия програмен период”.
    2.Разни.

    Заседанието беше открито в 14 часа и ръководено от Слави Бинев – председател на Подкомисията по усвояване на средствата от Европейския съюз към Комисията по европейските въпроси и контрол на европейските фондове .

    ПРЕДС. СЛАВИ БИНЕВ: Уважаеми колеги, откривам заседанието на подкомисията. Предлагам то да се проведе при следния
    ДНЕВЕН РЕД:

    1. Дискусия по повод организиране на кръгла маса с представителите на бизнеса и Министерството на образованието и науката във връзка с оперативна програма „Наука и образование за интелигентен растеж в следващия програмен период”.
    2. Разни.

    Ако сте съгласни с така обявения дневен ред, моля да гласувате.
    Приема се единодушно.
    Аз, разбира се, ще ви изпратя, както ние сме свикнали, по имейла информацията. Защото аз проведох разговори с представители на Министерството на образованието и науката, които имат идеята да се направи една среща с бизнеса, на която той да заяви своите желания, какви са възможностите бизнесът и науката да си подадат ръка, за да може науката да подготвя кадри за бизнеса, особено в технологиите, които са в тази програма, и ръка за ръка да работят, не да има някаква диференциация или проблеми, ръка за ръка да могат да си помагат.
    Развитието на научните изследвания и иновациите в държавите членки и регионите е едно от ключовите средства за постигане на целите на „Европа 2020”. Това бе експериментирано в Ирландия, във Великобритания. Общо взето във всички страни, които имаха някакъв проблем специално с икономиката, го решиха на базата на обучението.
    Налице е ясна необходимост от активни мерки за подготовка и подкрепа на следващото поколение на млади учени, обучени в съвременните инфраструктурни комплекси, участващи в традиционната мобилност, транснационалната мобилност, които могат да конкурират и международните процедури, например по „Хоризонт 2020” и да осигурят експертиза за научноизследователски концепции, постижения, резултати.
    Това включва и привличането, и реинтеграцията на изследователи от чужбина, които са готови да развият своята кариера в Република България. Такива мерки са задължителни, с цел осигуряване на средносрочна и дългосрочна устойчивост на интелигентен растеж, разглеждан през качеството на подготовка и мотивация на изследователите.
    Оперативната програма „Наука и образование за интелигентен растеж 2014 – 2020 г.” ще подкрепя създаването и развитието на центрове за върхови постижения и центрове в компетентност в областите на ИСИС, като ИСИС е Иновационна стратегия за интелигентна специализация. Тези центрове ще отговарят на необходимостта от изграждане на съвременни научноизследователски комплекси, които са насочени към мозъците с най-голям потенциал за увеличаване на конкурентоспособността на българската икономика. Развитието на капацитета за научни изследвания и иновации ще открие възможност за нови партньорства с бизнеса и за създаването на нови предприятия.
    За тази цел е необходимо да се повиши общото ниво и да се фокусират финансовите ресурси в сферата на научноизследователската и развойната дейност и иновационните дейности в синхрон с ИСИС, което дефинира следните приоритетни области:
    - Мехатроника и чисти технологии;
    - Информатика и информация;
    - Индустрия за здравословен живот и биотехнологии;
    - Нови технологии;
    - Креативни и рекреативни индустрии.
    В тази връзка са проведени разговори с Министерството на образованието и науката за провеждане на кръгла маса с участието на бизнеса от изброените области за постигане на максимален синхрон между обучение и търсене на кадри от бизнеса.
    Моето предложение е тази кръгла маса, стига вие да нямате нищо против, да бъде организирана след лятната ваканция, между 21 и 30 септември, защото това ще трябва да бъде подготвено сериозно. Ние ще трябва да говорим и със Съвета за обществени консултации към Комисията по европейските въпроси и контрол на европейските фондове. Защото там наистина е много специфична работата. Не може просто да избираме хора от бизнеса, а трябва да избираме именно хора, които имат връзка точно с тези точки. А те са свързани с иновации, с нови технологии и т.н. Тук са предимно предприятия, които биха работили не в сферата на услугите, а в сферата на индустрията и то най-вече в хайтека.
    Бих допълнил всичко това, което е написано тук, с няколко много важни неща. В страните, които имат може би най-голям потенциал, арен би секторите в големите компании са с многомилиардни бюджети, което дава възможност те да бъдат конкурентни на пазара, защото в края на краищата в момента са водещи технологиите. Така че ние наистина трябва да потърсим мнението и на бизнеса, който работи с новите технологии, и на Министерството на образованието и науката, за да видим как можем наистина тази връзка и тези възможности, които дава оперативната програма, да бъдат витални, да не бъдат просто на хартия, да не бъдат само добри намерения на Европейския съюз, а наистина да ги превърнем в нещо живо, нещо, което да функционира и нещо, което да ражда идеи, да ражда специалисти, да ражда хора, с които наистина да се гордеят компаниите.
    Смятам, че това е изключително важна среща. Ако нямате нищо против, тя да бъде организирана между 21 и 30 септември, моля да гласувате.
    Против и въздържали се няма.
    Приема се единодушно.
    Моля всеки, който иска да изрази някакво мнение специално по този въпрос, защото това е точката, която основно разглеждаме днес, да вземе думата.
    Избягнал съм да бъдем по-амбициозни, както беше в първата част на годината, не за друго, а защото всички ще бъдем по-ангажирани сега по изборите – говоря за общинските избори. Мисля, че реално ние ще трябва да стартираме нашата работа така, както тя беше активна в началото, на практика след общинските избори. Защото срещите ни с разпоредителите и подразпоредителите на европейски средства трябва да продължат, тъй като наистина работата, която извършва голямата комисия, е прекалено обемна, защото тя се занимава не само с фондовете, но въобще с отношенията в Европейския съюз. Затова ние наистина трябва да се фокусираме колкото се може повече върху разпоредителите и подразпоредителите, да направим тези срещи, на които да видим как можем да бъдем полезни и да избегнем евентуалните грешки, които са се случвали в предишния програмен период.
    Аз лично предлагам до лятната ваканция това да бъде последната ни среща. Защото и времето е много топло, и ни предстоят други наши политически ангажименти. Мисля, че вие виждате колко е напрегнато в момента в парламента. Даже още не са свършили нашите колеги. Ние, разбира се, ще ги информираме за нашите решения. И ако те имат някакво предложение или някакви обструкции, съм сигурен, че ние ще ги имаме предвид, защото ние в подкомисията винаги сме работили изключително толерантно и комуникативно.
    (На заседанието влиза Владимир Тошев).
    Господин Тошев, заповядайте. Ние общо взето приключихме. Направо ще ви брифирам това, което решихме, тъй като имахме среща с Министерството на образованието и науката. Те предлагат да направим една среща с бизнеса, за да може той да каже какви са препоръките по оперативна програма „Иновации и технологии”.
    ВЛАДИМИР ТОШЕВ: С бизнеса?
    ПРЕДС. СЛАВИ БИНЕВ: Да, с бизнеса. Ние приехме това тяхно предложение, между другото, не за друго, а защото те трябва да работят в синхрон със заявките. Те са разделили, между другото, програмата на четири сектора – мехатроника и чисти технологии, информатика и ИКД – каквото и да значи това; индустрия за здравословен живот и биотехнологии и нови технологии в креативните и некреативните индустрии. Тоест те искат да знаят какви са възможностите на бизнеса да поемат съответните кадри, за да могат в синхрон с тях да не направят операции, които да бъдат просто така, без да имат някакъв смисъл, а да може на базата на техните заявки да търсят съответните реализации.
    Тук, между другото, идеята беше да говорим със Съвета за обществени консултации. Това смятам да бъде последната ни среща преди ваканцията. След това идват избори, всички ще работят на друг такт. Ние предлагаме срещата с бизнеса и с Министерството на образованието и науката да бъде между 21 и 30 септември.
    Така че ако нямате нищо против…
    ВЛАДИМИР ТОШЕВ: Съгласен съм.
    ПРЕДС. СЛАВИ БИНЕВ: Има ли някакви други теми, които да обсъдим?
    ВЛАДИМИР ТОШЕВ: Те чий опит са заимствали – американски ли?
    ПРЕДС. СЛАВИ БИНЕВ: Според мене от това, което гледам…
    ВЛАДИМИР ТОШЕВ: Сергей Игнатов едно време беше сложил германския модел.
    Германските възпитаници между другото винаги уважават германския модел.
    Това е всичко, което можем да си кажем. Като последна среща на подкомисията пожелавам на всички приятно лято, макар че ще бъдем заедно отново. Но официално от името на подкомисията пожелавам приятно лято и добри избори на всички. Защото аз смятам, че реално ние ще бъдем активни след изборите. Всичко друго преди това просто не би било сериозно.
    С това нашата работа завърши. Закривам заседанието на комисията.
    Стенограф:
    (Божана Попова)

    ПРЕДСЕДАТЕЛ:
    (Слави Бинев)
    Форма за търсене
    Ключова дума