Комисия по политиките за българите в чужбина
14/12/2016 първо гласуване
Законопроект за изменение и допълнение на Закона за българите, живеещи извън Република България, № 654-01-132, внесен от народните представители Петър Владиславов Славов, Методи Борисов Андреев и Вили Младенов Лилков на 17.11.2016 г.
Д О К Л А Д
за първо гласуване
Относно: Законопроект за изменение и допълнение на Закона за българите, живеещи извън Република България, № 654-01-132, внесен от народните представители Петър Владиславов Славов, Методи Борисов Андреев и Вили Младенов Лилков на 17.11.2016 г.
На свое редовно заседание, проведено на 14.12.2016 г., Комисията по политиките за българите в чужбина обсъди Законопроект за изменение и допълнение на Закона за българите, живеещи извън Република България, № 654-01-132, внесен от народните представители Петър Славов, Методи Андреев и Вили Лилков на 17.11.2016 г.
На заседанието присъстваха: от Министерството на външните работи: г-н Бойко Хаджийски – директор на Дирекция „Консулски отношения“ и г-жа Милена Узунова – началник на отдел „Процесуално представителство“; от Държавната агенция за българите в чужбина: г-н Борис Вангелов – председател.
От името на вносителите законопроектът бе представен от г-н Петър Славов, който посочи, че с него се цели доразвиване на съществуващата възможност за създаване на консултативни съвети от представители на българските общности в чужбина към дипломатическите и консулските представителства на Република България. Целта е инициативата за създаването на тези структури да се поеме от представителите на самите общности в съответната държава. Вносителят посочи, че изразените в становището на външно министерство забележки относно това по какъв начин ще се определят тези представители биха могли да бъдат прецизирани между първо и второ четене.
Представителят на МВнР г-н Хаджийски посочи, че към момента такива консултативни съвети в чужбина не са създавани и това не се дължи на българските задгранични представителства, а на факта, че не съществува ред, по който да бъдат избирани тези представители, нито пък са дефинирани функциите, които те изпълняват. Той допълни, че между българските общности в чужбина няма консенсус как да бъдат избирани тези съвети, тъй като техни представители са изпращали становища срещу създаването на тези органи с мотива, че нямат нужда от такъв посредник в общуването си с българските задгранични представителства.
Председателят на ДАБЧ г-н Борис Вангелов изрази подкрепа към законопроекта и подчерта, че с това ще се даде възможност в държавите, където местните условия позволяват и същевременно има активни български общности, да могат да бъдат формирани такива обществени съвети. Посочи също така, че в Националната стратегия за българските граждани и историческите български общности е предвидено създаването на обществени съвети.
Народните представители г-н Борис Станимиров и г-н Димитър Танев изразиха мнение, че така предложените в законопроекта промени не биха имали положителен ефект сред българските общности и биха могли да засилят процесите на разединение сред тях.
Мариана Христова, редактор на електронното издание „Еврочикаго“ направи изказване в подкрепа на законопроекта, като посочи, че липсата на правилник към Закона за българите, живеещи извън Република България е причина да няма все още създадени такива органи.
Председателят на Комисията обобщи изразените по време на дискусията становища от институциите и народните представители и подложи законопроекта на гласуване.
След проведената дискусия, Комисията по политиките за българите в чужбина:
- с 6 гласа „за”, 0 гласа „против“ и 8 гласа „въздържал се” предлага на Народното събрание да не подкрепи на първо гласуване законопроекта за изменение и допълнение на Закона за българите, живеещи извън Република България, № 654-01-132, внесен на 17.11.2016 г. от народните представители Петър Славов, Методи Андреев и Вили Лилков.
СТЕФАН КЕНОВ
ПРЕДСЕДАТЕЛ НА
КОМИСИЯТА ПО ПОЛИТИКИТЕ
ЗА БЪЛГАРИТЕ В ЧУЖБИНА