Народно събрание на Република България - Начало
Народно събрание
на Република България
Архив Народно събрание

Временна комисия по правни въпроси
05/11/2014

    Доклад на комисия
    Д О К Л А Д
    за първо гласуване
    Вх. № 453-62-1/07.11.2014г.
    Относно: Законопроект за ратифициране на Конвенцията за основаване на Европейски университетски институт, подписана във Флоренция на 19 април 1972г., изменена с Конвенцията за ревизия от 18 юни 1992г., № 402-02-2, внесен от Министерски съвет на 03.11.2014г.

    На свое заседание, проведено на 05.11.2014 г., Временната комисия по правни въпроси обсъди законопроект за ратифициране на Конвенцията за основаване на Европейски университетски институт, подписана във Флоренция на 19 април 1972 г., изменена с Конвенцията за ревизия от 18 юни 1992 г., № 402-02-2, внесен от Министерски съвет на 03.11.2014 г.
    На заседанието присъстваха представители на Министерство на образованието и науката: Министърът на образованието и науката – г-жа Румяна Коларова, г-н Стойчо Стойчев – началник на кабинета на министъра на образованието и науката и г-н Любомир Йосифов – Директор на дирекция „Правна“ в Министерство на образованието и науката.
    Законопроектът беше представен от Министъра на образованието и науката г-жа Румяна Коларова.

    Европейският университетски институт във Флоренция, Италия е създаден през 1972 г. на базата на международно споразумение, подписано от четири страни членки на Европейския съюз. Досега страните членки, подписали конвенцията, са общо 21. Институтът предлага едногодишна магистърска програма в областта на правните науки, докторски програми и научни изследвания по история и цивилизация, икономически, политически и правни науки. С присъединяването към конвенцията всяка страна изрично поема отговорността да признава дипломите, издадени от Европейския университетски институт.
    Присъединяването на Република България към Европейския университетски институт ще създаде допълнителни възможности на младите хора от страната да се обучават и да провеждат научноизследователска работа в един от престижните институти в Европа в областта на обществените и хуманитарните науки.

    Конвенцията за основаване на Европейския университетски институт е междуправителствено споразумение, към което Министерският съвет предлага България да се присъедини.
    Инициативата на министерството на образуванието и науката за присъединяване на България към конвенцията е от вече 7 години, но до настоящия момент не се е стигнало до ратифицирането й. Към момента от Европейския университетски институт отпускат стипендии на българските докторанти и специализанти, които са за негова сметка. Общата сума, която България трябва да внася като годишна вноска е приблизително 82 000 евро. Отделно се заплаща в зависимост от броя на докторантите допълнителна такса. Европейският университет е най-престижната институция, в която юристи, икономисти, социолози и др. специализират в областта на социалните и политическите науки.
    Министърът на образованието и науката уточни, че всяка държава членка има право на равен глас – по един, без значение от вноската й. Вноските, които се правят, не са равни – над 80% от бюджета на Европейския университетски институт се формира от четири държави – Германия, Франция, Обединеното кралство и Италия.
    Г-жа Коларова аргументира становището на вносителя, че присъединяването на България като член на Европейския университетски институт би допринесло за развитието на страната в областта на науката и образованието, и съответно за авторитета й в тези области. Важността на това членство според г-жа Коларова би могло да се сравнява само с това в ЦЕРН, което струва 5 милиона евро. Аналогично, както и в ЦЕРН, би се установила и практика за изпращане на учители на курсове за повишаване на квалификацията в Европейския университетски институт, което би било от голяма полза за повишаване качеството на образованието в страната.
    В дискусията взеха участие народните представители: г-н Димитър Лазаров, г-н Димитър Делчев и г-н Свилен Иванов.
    Народните представители зададоха следните въпроси: какви са разходите извън таксата от 82 хиляди евро и от кого се заплащат; какъв е начинът за определяне на докторантите; какви биха били последствията ако България не се присъедини и дали българи ще могат да кандидатстват в този случай и кой ще представлява държавата във Висшия съвет.
    Г-жа Румяна Коларова обясни, че се заплаща по 16 хиляди евро на човек, а разходите по обучение далеч надхвърлят тази сума. Всички разходи се заплащат от бюджета на Министерството на образованието и науката. Конкурсът за прием за обучение в Европейския университетски институт се провежда във Флоренция. Според г-жа Коларова едва ли ще има възможност занапред да се обучават българи в Европейския университетски институт, ако не бъде ратифицирана Конвенцията. Държавата ще се представлява в Европейския университетски институт от Министъра на науката и образоването.

    След проведена дискусия, Временната комисия по правни въпроси с 19 гласа „за”, 0 „против” и 1 „въздържал се”, предлага на Народното събрание да подкрепи на първо гласуване Законопроект за ратифициране на Конвенцията за основаване на Европейски университетски институт, подписана във Флоренция на 19 април 1972 г., изменена с Конвенцията за ревизия от 18 юни 1992 г., № 402-02-2, внесен от Министерски съвет на 03.11.2014 г.



    ПРЕДСЕДАТЕЛ НА ВРЕМЕННАТА
    КОМИСИЯ ПО ПРАВНИ ВЪПРОСИ:
    Данаил Кирилов
    Форма за търсене
    Ключова дума