Временна анкетна комисия за проверка и оценка на състоянието на енергетиката в Република България към 31 януари 2015 г.
Протокол N2
Р Е П У Б Л И К А Б Ъ Л Г А Р И Я
ЧЕТИРИДЕСЕТ И ТРЕТО НАРОДНО СЪБРАНИЕ
-----------------------------------------------------------------------------
ВРЕМЕННА АНКЕТНА КОМИСИЯ ЗА ПРОВЕРКА И ОЦЕНКА НА СЪСТОЯНИЕТО НА ЕНЕРГЕТИКАТА В
РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ
П Р О Т О К О Л
№ 2
На 11 март 2015 г. /сряда/ от 16.00 часа в Огледалната зала на Народното събрание, се проведе заседание на Временната анкетна комисията за проверка и оценка на състоянието на енергетиката в Република България.
Заседанието бе открито в 16.00 часа и ръководено от господин Валери Симеонов – председател на Комисията.
Списъкът на присъствалите народни представители и гости се прилага към протокола.
* * *
/ Начало 16.00 часа /
ПРЕДС. ВАЛЕРИ СИМЕОНОВ: Уважаеми колеги, уважаеми представители на средствата за масова информация, уважаеми специалисти, първо благодаря за вниманието, което демонстрирате и пристъпваме към второто заседание на Временната анкетна комисията за проверка и оценка на състоянието на енергетиката в Република България.
Имаме необходимия кворум. Откривам заседанието на Комисията.
Предлагам днешното заседание да премине при следния дневен ред.
Д н е в е н р е д:
1. Изслушване на изпълнителния директор на Националната електрическа компания ЕАД /НЕК/, господин Петър Илиев по предварително зададени въпроси от председателя на Комисията.
Господин Илиев имате думата по първа точка от дневния ред.
ПЕТЪР ИЛИЕВ: Уважаеми господин Симеонов, уважаеми господа, уважаеми представители на средствата за масова информация, във връзка с получена от вас покана и зададени въпроси, сме се опитали да вървим по така поставените въпроси. Само искам в началото да разясня, че много голяма част от поставените въпроси, особено тези, които са в началото, НЕК не разполага само с тях, защото това са от ЕСО. Генериращите мощности на централите, всичките са в ЕСО, както и в плана за развитие на енергийната система и перспективите за развитие на генериращите мощности.
Вървя по така наречения конспект. Централите със сключени дългосрочни договори за изкупуване на разполагаемост са ТЕЦ “Контур глобул” – Марица-изток 3 и Марица-изток 1.
Инсталираната мощност на Марица-изток 3-808 мегавата. Това е нетната мощност. Със срок за изкупуване 15 години от датата на приключване на модернизацията 2009 г. ТЕЦ Марица-изток 1 ЕС с нетна инсталирана мощност 600 мегавата. Със срок за изкупуване 15 години от датата на влизане в търговска експлоатация 2011 г. Цените по които се закупува произведената от двете централи електрическа енергия, съгласно финансовите модели одобрени от ДКЕВР. И на двете централи ескалират с инфлационен индекс. И в момента са мога да ви ги кажа. За ТЕЦ “Марица-изток 1” цена за разполагаемост 71 лв. и цена за енергия 50 лв. В тези цени не са включени цените за емисии.
ТЕЦ Марица-изток 3, цена за разполагаемост 50 лв. и цена за енергия 40 лв. Пак без включени цени за емисии.
Производители от високо ефективна енергия присъединени към електропреносната мрежа на ниво високо напрежение, от които НЕК изкупува електрическа енергия по видове производители. Това са фотоволтаици, вятърни, водни, централи на биомаса. В едно приложение накрая за всички с договорите, срока за изкупуване и цените по които се изкупуват.
Първите две, това са обект Петрохан и Бат гранатоит. Няма договор за присъединяване, тъй като това са водно електрически централи, които са построени преди 1990 г. И те са приватизирани. Нямат договор за изкупуване. Всичките останали виждате какви са цените. Но това са само централите, които са присъединени на високо напрежение. За останалите централи, които са присъединени към средно и ниско напрежение, както и мрежата собственост на ЕРП-тата, НЕК няма такава точна информация.
ВЕЦ собственост на НЕК. НЕК е собственост на 30 водноелектрически централи, ВЕЦ и ПАВЕЦ с обща инсталирана мощност 2713 мегавата в турбинен режим или в режим на генерация, което произвежда ток. И 937 мегава в помпен режим.
Одобрените от ДКЕВР разходи, с които ВЕЦ на НЕК участва в енергийния микс за краен снабдител, възлизат на стойност 63 лв. 64 ст.
И във връзка с планираните ремонтно-възстановителни дейности, съгласно одобрена бизнес програма на НЕК за периода 2015 – 2019 г. разходите са от 4 млн. и половина до 5 млн. 2019 г.
Централите с комбиниран цикъл в производството на електрическа и топлинна енергия се отличават със специфика на инсталирани мощности в зависимост от топлинните товари. Също така част от тях са присъединени към разпределителната мрежа или енергията се изкупува от крайния снабдител, а друга на високо напрежение.
НЕК има сключени договори за изкупуване на електрическа енергия само за частта присъединена на високо напрежение, съответно не може да предостави изчерпателна информация за производителите.
Влиянието на генериращите мощности със задължително изкупуване от НЕК в енергийния микс на обществения доставчик е представено в една таблица. АЕЦ “Козлодуй”, това е за последния регулаторен период на ДКЕВР. Той е от 1 юли миналата година до 30.06.2015 г. АЕЦ “Козлодуй” е с 51 млн. или е 3 процента. ТЕЦ “Марица-изток 2” е 113 млн. или 6 процента. ТЕЦ “Марица-изток 1” 218 млн. или 11 процента. ТЕЦ “Марица-изток 3” – 223 млн. или 11 процента. ВЕИ 526 млн. или 26 процента. ВЕЦ собственост на НЕК – 101 млн. или 5 процента. И топлофикации и заводски централи 450 млн. или 22 процента. Общо разходите на НЕК са 2 млр. 032 млн.
Относно договорите за продажба на електрическа енергия на свободния и регулирания пазар, НЕК сключва договори на нерегулирания сегмент от пазара, който е свободния пазар, съгласно вътрешните правила за търговия на електрическа енергия на свободния пазар, на базата на проведени тръжни процедури за продажба на електрическа енергия и на базата на процедури при публично оповестена оферти и на базата процедури с пряко договаряне. Това са трите варианта.
Количество електрическа енергия, която НЕК предлага на свободния пазар се обезпечава от собственото производство на ВЕЦ и на НЕК, както и на други производители в страната.
НЕК продава електрическа енергия на регулирания пазар в качеството му на обществен доставчик и на доставчик от последна инстанция. Като доставчик за покриване потреблението на крайните снабдители по регулирана цена от ДКЕВР в размер на 125 лв. 32 ст., като продадените количества за цялата 2014 г. са 15 млн. 148 565 мегават часа.
За покриване на технологичните разходи по електропреносната и електроразпределителната мрежа, по цена в размер на 30 лв. на мегават час, като продадените количества за 2014 г. са 4 млн. 906 мегават часа.
За покриване на потребителите на крайните снабдители в качеството им на доставчик от последна инстанция, по цена утвърдена от ДКЕВР, в методика за определяне цените на електрическата енергия на доставчик последна инстанция, като продадените количества за 2014 г. са 996 000 мегават часа. Като доставчик последна инстанция Националната електрическа компания продава електрическа енергия на клиенти, чиито обекти са присъединени към електропреносната мрежа в случаите, когато тези клиенти не са избрали друг търговец на електроенергия или когато избрания от тях търговец не извършва доставки на електроенергия по независещи от клиентите причини.
Само да ви обясня за какво става въпрос. Това са фактически всички централи, които в момента не произвеждат енергия за собствени нужди. И тогава НЕК, ако не са си избрали друг търговец, се явява като доставчик от последна инстанция. Това в общи линии е по въпросника.
Какво е направил НЕК или какво мога да кажа преди да минем към втората част. Какви проблеми има НЕК. Единият от основните проблеми, които видяхте за покриване на технологичните разходи, които са по 30 лева. Това е във връзка с едно решение на ДКЕВР - 023 от 29.05.2014 г. , където НЕК трябва да осигурява енергията за покриване на технологичните разходи и я взима от Козлодуй. Тук проблема е такъв, че той я взима от Козлодуй. Първо, че я взима постоянно на мощност в целия период от денонощието. А я предоставя по графици в зависимост от нуждите на електропреносната мрежа. Това създава огромен проблем на НЕК, тъй като в нощните часове тази енергия дори се явява като излишна и НЕК няма какво да я прави. Това са едни от проблемите на балансиращия пазар, които съм ги засегнал.
ПРЕДС. ВАЛЕРИ СИМЕОНОВ: На колко я взимате от Козлодуй?
ПЕТЪР ИЛИЕВ: По 30.
ПРЕДС. ВАЛЕРИ СИМЕОНОВ: По 30 я купувате и по 30 я продавате. Цената на Козлодуй е в пъти по-ниска.
ПЕТЪР ИЛИЕВ: Аз не искам да ставам адвокат на Козлодуй, но това е смешна цена. Тя е 29,74.
ПРЕДС. ВАЛЕРИ СИМЕОНОВ: Но не е редно да се продава на тази цена.
ПЕТЪР ИЛИЕВ: Знам, че не е редно. Другият проблем. Тъй като в решението на ДКЕВР, там е записано годишна квота. А в периодите когато в Козлодуй единия блок излиза в текущ ремонт или по някакви други причини, тогава Козлодуй не е в състояние да покрива тези разходи, тъй като те са различни първо по месеци. Защото примерно за януари бяха близо 700 мегавата мощност. А на Козлодуй му беше доста трудно да предоставя тези количества, тъй като то не е по месечно. НЕК е също задължен да предоставя на ЕРП-тата по 30 лева цена, въпреки че не я взима от Козлодуй. Това е основния проблем.
СТЕФАН ГАМИЗОВ: Искам да помоля нещо господин Илиев. Тъй като след малко най-вероятно ще напуснат медиите. А той държи видях един много важен документ, който всъщност е копие от разпределение на квотите на ДКЕВР. Затова ще задам въпрос, за да може медиите да разберат нещо много важно.
Господин Илиев правилно ли е да разсъждаваме, гледайки това решение на регулатора, че всъщност НЕК е принуден, дали от обстоятелства или по някакви други причини, всъщност квотите му за изкупуване, количеството за изкупуване се подреждат откъм скъпата към евтината цена. Тоест, аз гледайки тук виждам, че вие купувате 2 млр. и половина милиона киловат часа.
ПРЕДС. ВАЛЕРИ СИМЕОНОВ: Това което е справката, той го дава до средата на 2015 г.
СТЕФАН ГАМИЗОВ: Откривам тенденция, че регулатора определя квотите за изкупуване и сякаш по това, на което предлага най-висока цена, на него се получава най-висока квота за изкупуване. Докато виждам, че двете най-евтини централи в България Марица-изток 2 и АЕЦ “Козлодуй”, фактически най-евтината, стоят с най-малки квоти за изкупуване и с най-ниска цена.
ПРЕДС. ВАЛЕРИ СИМЕОНОВ: И ВЕЦ-ове на НЕК.
СТЕФАН ГАМИЗОВ: Логично е да се направи извода, че ДКЕВР, поради някакви причини, колкото е по-висока цената, толкова по-голяма квота задължава да бъде изкупена от Националната електрическа компания. Така ли е?
ПЕТЪР ИЛИЕВ: Да.
СТЕФАН ГАМИЗОВ: И вторият ми въпрос, защото ми стана много любопитно това, което казахте,. Вие уверен ли сте, че тази квота, която купувате от АЕЦ “Козлодуй” за покриване на технологичните загуби, която е на стойност 30 лева и преминава през НЕК като през пощенска кутия. Извинявам се за думата. Вие сигурен ли сте, че не се препродава в по-късен етап, а със сигурност е само за технологични загуби.
ПЕТЪР ИЛИЕВ: Няма как да съм сигурен, тъй като първо, НЕК не упражнява контрол върху това. А върху, това упражнява контрол Комисията за енергийно и водно регулиране.
ПРЕДС. ВАЛЕРИ СИМЕОНОВ: Във всеки един момент не може ДКЕВР да определя какви са нуждите в момента на производителите. Някакъв момент в денонощен план. Те плуват. Как ги контролирате? Откъде сте сигурни, че точно в този момент има нужда от точно такова количество.
ПЕТЪР ИЛИЕВ: Няма как да ги контролираме.
ПРЕДС. ВАЛЕРИ СИМЕОНОВ: Няма никакъв контрол.
СТЕФАН ГАМИЗОВ: Третият ми въпрос е свързан с това, което вие казахте, че те се контролират на денонощие. Имах среща с господин Илиев преди около една година. Той може би си спомня. Аз попитах, относно техническата подготвеност на Националната електрическа копания или размяната на информация между системния оператор и Националната електрическа копания относно това, какво се случва в енергийната система? Тоест, ако приемаме, че това е вярно, което каза господина, заявяват се на денонощие тези технически загуби. но кой проверява с доказана методология, че тези загуби са наистина такива или не са такива.
ПЕТЪР ИЛИЕВ: Абсолютно правилно.
СТЕФАН ГАМИЗОВ: Вие наблюдавате ли в реално време производството, на това, което го купувате?
ПЕТЪР ИЛИЕВ: Не.
СТЕФАН ГАМИЗОВ: Имам предвид, за да се изясни на аудиторията. Вие имате това нещо, то се нарича разполагаемостта на производство на електрическа енергия на производителите, Държавният регулатор ви задължава да изкупите всичко това нещо и да го платите. Само че вие виждате ли дали това нещо дали наистина е произведено при въпросния производител? Какво се случва вътре в енергийната система или само плащате фактури?
ПЕТЪР ИЛИЕВ: Нямам право. Аз ще ви кажа какво сме направили в тази връзка. Това го извършва ЦРУ. Но това какво сме направили ние в тази връзка. Централите, които са със задължително изкупуване, това ще бъде засегнато във втората част с точни цифри. Но те имат квоти тук според решението на ДКЕВР. Но тъй като тяхното производство задължително трябва да бъде изкупено, те надвишават квотите и то с много. И от това НЕК губи доста милиони. После ще ви покажа точните цифри във втората част.
ПРЕДС. ВАЛЕРИ СИМЕОНОВ: Те имат определена квота. Освен тази квота те произвеждат повече и НЕК ги изкупува, независимо, че не е изгодно.
ПЕТЪР ИЛИЕВ: И някой от тях произвеждат 74 процента повече от квотата.
ПРЕДС. ВАЛЕРИ СИМЕОНОВ: И това на какви цени се плаща?
ПЕТЪР ИЛИЕВ: На преференциални цени.
ПРЕДС. ВАЛЕРИ СИМЕОНОВ: Защо НЕК изкупува? На кого е вината за изкупуване на по-високи цени. Договора е за квота.
ВАЛЕНТИН НИКОЛОВ: Преди да започнем да разясняваме. Предполагам, че ще се засегнат и новите промени в Закона за енергетиката. Интересува ме, понеже голяма част от промените, които направихме се обединихме по-голямата част от политическите сили и всъщност променихме доста от задължителното изкупуване от това, което произвеждат. Направили ли сте някакви сметки, как биха се отразили цифрово тези промени върху дефицита на НЕК.
ПЕТЪР ИЛИЕВ: Аз ще ви кажа защо. Няма еднозначен отговор. Първо искам да се спра на това, какво сме направили. Във връзка със Закона за възобновяемите източници, тъй като там е казано, че всичките тези възобновяеми, ДКЕВР трябва да им определи средна годишна продължителност за производство, до която НЕК изкупува по преференциална цена. Останалото количество е по цена на обществен доставчик. Коя е цената на обществения доставчик, защото тя може през годината да се променя три, четири пъти.
Средно годишна продължителност е един проблем, тъй като така е в решението на ДКЕВР, че той касае календарна година. А решението на ДКЕВР е от юни и не е точно календарна година.
И най-големия проблем на НЕК общо взето наред с решенията на ДКЕВР е, че повечето решения на ДКЕВР, които са били оспорени в съда, поне на мен не ми е известно нито едно решение да е спечелено и да не е загубено. И целият недостатък от тези решения, после пак се връща в НЕК. Защото дори и това решение, в момента доколкото ми е известно се оспорва от почти всички производители.
Така че това, ако отпадне в съда, тогава не знам какво ще стане с него.
ПРЕДС. ВАЛЕРИ СИМЕОНОВ: Ако позволите да обобщя колеги, става въпрос за следното. Решенията на ДКЕВР не са съобразени с обществения интерес, а със защита на държавния интерес. Но тези решения, даже да бъдат оспорвани в съда, след като са загубени от ДКЕВР, фактически няма кой да върне загубените пари.
ПЕТЪР ИЛИЕВ: Те отиват в ущърб на НЕК.
МАРТИН ДИМИТРОВ: Може ли един въпрос?
ПРЕДС. ВАЛЕРИ СИМЕОНОВ: Тези пари, които вече са консумирани от производителя по трасето, няма кой да ги върне. ДКЕВР не разполага с такъв бюджет, за да върне стотици милиони. Отиват в дефицита на НЕК. Това е като констатация.
МАРТИН ДИМИТРОВ: ДКЕВР определя квоти. Примерно казвате, че за тези случаи, когато има дългосрочен договор, вие нямате друг избор, освен да изкупите по-големите количества над квотата. Това е спорен въпрос. Аз разгледах данни за определени години, в които примерно за заводските централи и там изкупуваното количество е над квотата. Искам да ми дадете някакво обяснение, как е възможно това да се случи?
ПЕТЪР ИЛИЕВ: Защото те попадат в централи със задължително изкупуване.
МАРТИН ДИМИТРОВ: Вие не може ли да се позовете на квотата от ДКЕВР и да спрете.
ПЕТЪР ИЛИЕВ: Не може. Имаме дори дела. Нямаме право на това. Законът е над решението на ДКЕВР. Аз говоря за преди това. Общо взето в решенията на ДКЕВР, после ще стане ясно от тези справки, които съм ги подготвил, а те са свързани с цифри и имат доста информация. Там ще видите, че когато ДКЕВР решава да определи някаква цена, дали ще е 125 или ще е 114 или 100 през годините, както е вървяла. Той гласи цената, че НЕК е на печалба. И той го гласи по тези квоти. После каквото се получава, то се получава точно обратното. И то на базата точно поради тези, мога да кажа измислени квоти.
Очакваната на НЕК загуба само за 2014 г. е 644 млн.
СТЕФАН ГАМИЗОВ: Може ли да се направи извод, че всъщност ДКЕВР като определя квотите, не се интересува от реалното състояние на пазара в България, от гледна точка на количеството? Защото доколкото разбирам сега в момента, излиза така, че Националната електрическа компания закупува енергия, която не може да я реализира.
ТАСКО ЕРМЕНКОВ: Първото нещо, което тук на всички мисля, че им е ясно и трябва да се подчертае, че квотите които се дават от ДКЕВР, те се дават във връзка с регулирания пазар, което не винаги се осъществява в обемите, в които е предвиден. И то нарочно се получава това в общи линии, за да държим една цена ниска. Това е ясно на всички. Но проблема тук опира, че тези квоти не отменят задължението на НЕК да закупува електроенергия произведена от възобновяеми енергийни източници и така наречените високо ефективни когенерации. Защото там има дългосрочни договори, които го задължават да изкупува това нещо, независимо от квотите. И американските централи, които са там. Това е причината в крайна сметка, за да се получават тези аномалии. Към това като добавим и не работещата икономика и това, че регулирания пазар, който би трябвало да бъде по-малка част от общия пазар, а в крайна сметка той в момента е почти целия. Всичко това са неблагоприятните неща, които водят до това, което в момента се случва с НЕК.
При което водещото тук, освен всичките грешки, които се допускат и при решение на ДКЕВР и при съществуващо законодателство, въвеждане в експлоатация договори подписани и т. н. е не работещата икономика за съжаление. Това трябва да го направим като извод. Няма как да изведем проблемите на енергетиката, без да се опрем на съществуващия пазар, затова го казвам, не за нещо друго.
ПРЕДС. ВАЛЕРИ СИМЕОНОВ: Имаме енергиен пазар. Имаме консуматори. Имаме и производители. Какво можело да бъде, оставете ги тези работи. Сега в момента анализираме състоянието към 31 януари. Естествено, ако имаше по-голяма икономика щеше да има по-голяма консумация на енергия. Съвсем друг е въпроса на каква цена щеше да бъде? Това че би могло да има по-голяма консумация може да означава, че може да има по-големи загуби. Съвсем логично е.
ТАСКО ЕРМЕНКОВ: Затова казвам, че имаме едни задължителни количества за изкупуване на енергия, без да имаме гарантираното му потребление. Затова поставям въпроса за потреблението.
ПРЕДС. ВАЛЕРИ СИМЕОНОВ: Разминаването между закона и действията на ДКЕВР.
ТАСКО ЕРМЕНКОВ: Проблемите ДКЕВР и реалната икономика и реалния пазар. Затова говорим, не за нещо друго.
ПРЕДС. ВАЛЕРИ СИМЕОНОВ: Господин Николов заповядайте.
ВАЛЕНТИН НИКОЛОВ: Искам само под формата на въпрос, макар че знам отговора. Възобновяемите източници са, мисля че последното или предпоследното решение, освен задължителното изкупуване по часове, те изкупуват и другото, което ДАП произвежда. Но се купува на различна цена, на по-висока. Така наречените високо ефективни когенерации по същия начин. Тоест изкупуват се на две цени. но при всички случаи това са над цените. Този проблем е решен. Но с така наречените американски централи не се изкупуват на две цени. Изкупуват се само на цената, която е договорена. Там няма как да направим нещо със закона.
ПЕТЪР ИЛИЕВ: За американските централи решението на ДКЕВР е доста йезуитски, ако мога да кажа. Като е казано, че те свалят квотите в решението си и казват, че квотите са намалени на еди какви си квоти. Това в решението на ДКЕВР. Но после пише, при договаряне на договорите НЕК си продължава да си го изкупува по съществуващите договори. Така е решението на ДКЕВР. Въпросът е, че в цената това въобще не е отразено, а е по квоти.
В решението на ДКЕВР за някои от ВЕИ-тата и те не са малко, когато е определена цената няма средна годишна продължителност. И там на практика от тяхното решение ние сме задължени да изкупуваме цялото произведено количество. Тъй като нямаме колко да бъде това ВЕИ. Няма такова решение Затова сме написали официално писмо до ДКЕВР, да ни определят за тези централи квоти, за което нямаме отговор.
Друг проблем за който нямаме отговор от ДКЕВР, какво става ако ЕРП-тата надвишат квотата от 4 млн., което е определено за технологични разходи. Какво прави после НЕК.
НЕК като производител технологичните разходи си ги купува на свободния пазар. Най-нормално е ЕРП-тата да си купуват на свободния пазар. Защо да минават през НЕК, да имаме някакви задължения, без никакви права. Това е най-нормалното.
Други писма, които сме изпратили са проблемите с балансиращия пазар или правилата за търговия на електрическа енергия. Там нещата са много сериозни. Мисля, че и в Народното събрание чух, че се задават такива въпроси. ДКЕВР не иска въобще да бъде арбитър. Оставя ни нас да се бием с ВЕИ-та, с топлофикации. Пишем си един писма. Нямаме отговор от регулатора.
Друго какво сме направили. Защото в НЕК споменах, че ние имаме данни за високо напрежение. Изпратили сме писма до всичките ЕРП-тата, да ни изпратят данните на всички ползватели, които са със задължително изкупуване на тяхната енергия, както с проектната им мощност искаме разрешенията за ползване и проектните им мощности, както и данните за електромерите по часове за цялата минала година. Не сме го получили още, но го изчакваме. И сме казали, тъй като ние там възстановяваме разходите. Търсим си правата.
ПРЕДС. ВАЛЕРИ СИМЕОНОВ: Само да поясним. Говорите за тези възобновяеми източници, производители на така наречена зелена и кафява енергия, за които вие нямате информация, тъй като те са за средно и ниско напрежение.
ПЕТЪР ИЛИЕВ: Като 67 процента от ВЕИ-тата са там.
ПРЕДС. ВАЛЕРИ СИМЕОНОВ: Тази енергия вие я купувате чрез посредниците ЕРП-тата, съобразно декларираното, заявено от ЕРП-тата. Това количество енергия е от ВЕИ-та и трябва да ни го платите на 300 лева, а не примерно на 170. Когато вие искате данни дайте ни показания на електромери, за да може да докажете по този начин, че тази електроенергия е скъпа, защото е произведена от възобновяеми източници, а те не ви отговарят. С други думи, кошарата е разградена изцяло.
ВАЛЕНТИН НИКОЛОВ: Един въпрос. Имате ли данни за незаконно обвързване към ЕРП-тата възобновяеми източници?
ПЕТЪР ИЛИЕВ: Точно заради това ни трябват разрешенията за ползване и проектната мощност.
ВАЛЕНТИН НИКОЛОВ: А имате ли данни.
ПЕТЪР ИЛИЕВ: Няма. Не се съмнявам ЕСО да го е направило. Това писмо е изпратено и до ЕСО и до ЕРП-тата. Защо ни трябват тези часови? Защото когато видими проектната мощност, тогава ние може по нея да се ориентираме, дали в определени часове не произвеждат повече, отколкото им е проекта.
ТАСКО ЕРМЕНКОВ: Вие плащате това, вие всъщност се явявате един банкомат по отношение на ЕРП-тата. Дават фактура и вие плащате едни пари. Какво стои зад тези фактури? Тъй като в процеса на присъединяване към ниско и средно напрежение има различни ценови периоди, в които са вкарани различни ЕРП-та. Тоест мощности на различни цени към различните ЕРП-та. Вие даже не знаете тази енергия дали е произведена от централи, които са на по-висока цена, отколкото на централи, които са на по-ниска цена.
ВАЛЕНТИН НИКОЛОВ: Проблемът е още по-голям.
ТАСКО ЕРМЕНКОВ: Това са част от нещата.
ВАЛЕНТИН НИКОЛОВ: Аз казвам най-отговорно тук. Имам данни. Знам, занимавал съм се. В Североизточна България има незаконно присъединени ЕРП-та към мрежата и вие може да вземете данни от електромера, но няма да знаете, дали субекта на който плащате е изряден.
ПЕТЪР ИЛИЕВ: Искаме разрешение за ползваме. И проектната мощност искаме и разрешението за ползване. Искаме от всички ЕРП-та, включително и ЕСО с данните за електромерите. И от тук нататък, тъй като досега фактурите от ЕРП-тата към НЕК идваха по производители. Фотоволтаици еди колко си. Плащай и не питай. Даже не ги плащаме, а директно си ги прихващат. Това е другия проблем.
ВАЛЕНТИН НИКОЛОВ: Когато спирате изкупуването на електрическа енергия да им плащате. Може ли да се оправят нещата с преносната мрежа.
ПЕТЪР ИЛИЕВ: Там се оправят нещата.
ПРЕДС. ВАЛЕРИ СИМЕОНОВ: Да задам в тази връзка един въпрос, господин Илиев. На фактурите, които поучавате за изплащане на така наречената зелена енергия, условно казано. Какви са ви минималните цени на които изплащате. Може ли да ми кажете на мегават час. Колко е най-ниската цена?
ПЕТЪР ИЛИЕВ: Най-ниската цена е 0,49.
ПРЕДС. ВАЛЕРИ СИМЕОНОВ: 188 примерно е най-високата.
МАРТИН ДИМИТРОВ: 112.
ПРЕДС. ВАЛЕРИ СИМЕОНОВ: Говоря за тези ВЕИ-та, които са присъединени през ЕРП-тата, а не тези, с които вие работите?
ПЕТЪР ИЛИЕВ: Нямам го сега индивидуално. Там го има общо. Всички ВЕИ-та са в няколко групи.
ПРЕДС. ВАЛЕРИ СИМЕОНОВ: Горе долу какви цени са?
ПЕТЪР ИЛИЕВ: Те са средни цени от 180 нагоре.
ПРЕДС. ВАЛЕРИ СИМЕОНОВ: Питам ви, защото голяма част от тези възобновяеми източници са построени със средства на Европейския съюз, като там има някои, които са с договори за 80 процента от инвестиции покрити по селскостопански програми 311, 312 и т.н. мисля, че беше 314. И по закон на тези ВЕИ-та електрическата енергия трябва да не се изплаща по преференциални цени, а по разликата само върху тези 20 процента. И тази цена може да се получи по-ниска от цената примерно на АЕЦ. Затова ви питам, имате ли такива случаи с такива фактури?
ПЕТЪР ИЛИЕВ: Те ги дават общо.
ПРЕДС. ВАЛЕРИ СИМЕОНОВ: ДКЕВР е длъжна да определи преференциалната цена на база на първоначалните инвестиции. Не може да инвестира от собствения си джоб. Заложил си имотите и си построил една перка и да получава същите пари, каквито получава един друг, който с европейски пари 80 – 90 процента си направил перката.
ВАЛЕНТИН НИКОЛОВ: От началото те получаваха, въпреки всичко преференциална цена. С Делян направихме предложение тогава.
ПЕТЪР ИЛИЕВ: Това е документна измама, според мен, защото всяко ВЕИ и който и да е производител, когато кандидатства за лиценз за производство, както и за цена, той представя бизнес план с това какво е производството, разходите. И това го представя, за да може да се изчисли цената. Ако не са си представили тези неща, за мен това е чисто престъпление.
ПРЕДС. ВАЛЕРИ СИМЕОНОВ: Но от друга страна вие сами казахте, малко не ясно за хората. имате присъединяване на ВЕИ-та, които нямат определена квота.
МАРТИН ДИМИТРОВ: За да не бъде поредния разговор, който остава без последствия. Сега предстои АДФИ да провери всички, включително ВЕИ-та над 1 мегават. И аз ви предлагам да приложим списък с въпроси, които да изпратим официално. Да ги подпишем тук като комисия и да ги изпратим на АДФИ. И да им кажем: Ако можете да проверите, финансирани ли са с европейски пари. Дали е редуцирана цената.
Второ, дали има бизнес план. Дали произведените количества са по-големи, отколкото бизнес плана, който сте депозирали в банката. Да напишем списък с въпроси като комисия. който от нас иска от нас да се подпише и да им ги изпратим.
А помните, че гласувахме по мое предложеине АДФИ тези доклади, да ги сложи публично в своята интернет страница. Ще видим на всеки един такъв въпрос, какъв отговор има.
ВАЛЕНТИН НИКОЛОВ: Имаме само два месеца.
ПРЕДС. ВАЛЕРИ СИМЕОНОВ: Господин Димитров. Господин Николов е абсолютно прав. Ние в рамките на два месеца от които мина вече трета седмица, ние имаме задължението да извършим, доколкото е по силите ни, някаква ревизия и проверка. В момента ние правим един разговор с господин Илиев. Нормално е да се задават въпроси. Води се в момента пълен аудио и стенографски запис, на база на който ние ще излезем с решения, с предложения в доклад, който ще направим втория месец. Така че приемаме вашето предложение. То ще бъде включено. Но нека да изясним къде са слабите пунктове в момента в енергетиката.
Господин Илиев имате ли нещо друго да кажете.
ПЕТЪР ИЛИЕВ: Това е интересно, какво сме направили във връзка с промените в закона. Изпратили сме всички писма до заводските и топлофикационните централи, с които сме ги уведомили, че след достигане на квотата, която е за високо ефективна енергия или са я надвишили вече производството, НЕК нямат задължение да изкупуват тази енергия. Тъй като докато чакаме ДКЕВР да издаде наредба, ние в момента ще разчитаме изключително на декларирането от заводските и топлофикационните централи. Така че същите писма сме изпратили до ЕРП-тата и очакваме тези отговори съвсем скоро, защото по мои сведения още м.март, някои от централите ще си надвишат квотите, които са им определени в ценовото решение на ДКЕВР. Ще ги надвишат и НЕК няма повече да има решение.
Тук има проблеми. Не искам да ги засягам. Но събираме тази информация.
Друг проблем, който е в НЕК. Защото постоянно ще ме питат колко ще бъде цената от 1 юли. Какъв ми е проблема на мен. Тъй като това е бланката за заявлението, което Държаната комисия за енергийно и водно регулиране е определила и всеки трябва да си подаде тази бланка. И в нея основното е, че пише цена по която НЕК трябва да изкупи. Предлага да бъде от 1 юли. На мен това ми е основното, защото аз не искам и ще ви кажа моите мотиви, за мен дори не е морално, не знам каква друга дума да кажа, за увеличаването на цената от 125 лв. за мегават час. Тъй като това е цена за населението и от там стават надбавките и отиват на цената, която плащат хората. Защото цената на свободния пазар, средната цена е около 70 лева. А защитените потребители плащат 125 лв. Защото са защитени.
Аз като специалист не мога и на мен да си го обясня, как мога да се защитавам и да плащам по 50 лева повече. Така че това ми е основния проблем, как да си подам заявлението
ОГНЯН ВИНАРОВ: В онази папка се намира микса, който ДКЕВР прави. Този микс е от най-ниските, а най-голямото количество произвеждащи електроенергия. Това са АЕЦ “Козлодуй”, ТЕЦ “Марица-изток 2” и водните централи големите. Те са най-евтините, с най-малък процент участие в микса, с най-ниски стойности. Таблицата е в ДАНС, в папката е. Тя е на ДКЕВР.
Защо правят този микс? И останалите ги изкупуват. Не може да се разбере колко е това задължително изкупуване на много високи цени. На ВЕИ-тата са някъде около 300 – 400 лева. Започнаха от 800 лева. И те са 30 процента участвали. Това е непостоянно количество.
Следващият въпрос, който тук колегата го постави, това се припокрива в тази таблица. Защо са в такива съотношения стойностите, като на ниските цени се изкупува малко количество от големите производители. И накрая на пазара за износ. Колко е износа? Вие НЕК не може да го кажете.
Защо примерно фирмата на Кадиев ги купува от АЕЦ “Козлодуй” на 4 или на 5 стотинки. Колко е износа? На какви цени и какво количество?
Този микс, както го каза и шефа на НЕК е несправедлив. Защото онази цена е 60 – 70 лв., а за гражданите, уж регулираната цена е 125 лв.
ПРЕДС. ВАЛЕРИ СИМЕОНОВ: Господин Винаров първият въпрос, който поставихте трябва да го поставите в Комисията по ДКЕВР. И пак ще го поставим, защото сме заедно в тази Комисия. Господин Илиев не може да ви отговори, а ние още по-малко.
Вторият въпрос е за износа на електроенергия, също господин Илиев не може да отговори, тъй като той не изнася, а НЕК няма това право да изнася.
ОГНЯН ВИНАРОВ: Които го изкупуват по каква цена го изкупуват?
ПРЕДС. ВАЛЕРИ СИМЕОНОВ: Третият въпрос дали това е справедливо или не. Отговорът е това, че в момента тук има съставена комисия от хора, които това трябва да установят справедливо ли е или не. Определено не е справедливо и затова нашите колеги от Парламента ни подкрепиха и създадоха тази комисия.
ТАСКО ЕРМЕНКОВ: Господин председател само да попитам, във връзка с плащанията на НЕК за енергия, която ЕРП-тата изкупуват от ВЕИ-тата присъединени към тях.
Всяко ЕРП най-вероятно ще плаща над производителя определена фактура документ, в който е описано.
ВАЛЕНТИН НИКОЛОВ: Знаеш, че в Агенция за енергийно развитие минават всичките данни и може да се провери.
ТАСКО ЕРМЕНКОВ: При предявени фактури това да бъде едно от нещата, да се добавят приложенията и фактурите.
ПРЕДС. ВАЛЕРИ СИМЕОНОВ: Господин Николов в тази връзка и аз да добавя, какви фактури има когато ВЕИ е собственост на ЕРП-то?
ВАЛЕНТИН НИКОЛОВ: По съществения въпрос господин председател е зад фактурата стои ли реален субект?
СТЕФАН ГАМИЗОВ: Мисля че хората трябва да разберат, че от всичко това, което си говорим тук с вас, благодарение на тази покана. Скъпата енергия в България с предимство отива в сметките за електричество на българските граждани, а евтината енергия в България от АЕЦ “Козлодуй” и Марица-изток 2, поради причина, че не може да отиде технически вече там, защото няма място за нея, отива на свободния пазар и се предлага на половин цена.
И последна молба да зададете въпроса на господин Илиев, като излезем, защото тук не се постави този въпрос. На господин Илиев е катастрофална компанията заедно със зелената енергия и отношенията им. Но господин Илиев има един много голям друг проблем. Всички знаем, че в България най-голямата балансираща мощност е Падачеир. Тя е 900 мегавата. Моля попитайте го и изяснете какво е състоянието с нея. Защото доколкото на мен ми е известно, той не получава пари за тази мощност. Как я поддържа, по какъв начин и какво върши, това е загадка. И това е централа колкото един блок от АЕЦ “Козлодуй”.
ПЕТЪР ИЛИЕВ: Поради тежкото финансовото състояние на Националната електрическа копания, разходите за ремонти и за инвестиции въобще са сведени на практика до нула. И благодарение общо взето на професионализма на хората. Аз съм горд с тези хора. В тази зимна обстановка, ако не бяха централите на НЕК, защото ние работехме абсолютно неефективно. Тук е засегнато във втората част на материала. Защото повечето от централите работеха на остров и с черни стартове. Това значи, че без да има енергия от мрежата, той пуска централа, което общо взето не е желателно за централата. Но и там захранвахме различни райони и затова хората имаха ток.
СТЕФАН ГАМИЗОВ: Господин Илиев моля ви запознайте Комисията с истината за Падачеир. Истината е, че вие купувате зелената енергия от скъпо прескъпо, а след това балансирате зелената енергия без пари и на загуба. Значи такъв феномен не съществува никъде. Да купуваш дългосрочно зелена енергия за цена, която е неизвестно как е формирана. И след това производителя, който е получил това нещо, да отиде при Националната електрическа компания, т.е. той не отива, но тя да му бъде задължена да плати не балансите. Това са стотици милиони.
ПРЕДС. ВАЛЕРИ СИМЕОНОВ: Колеги да дадем възможност и на гостите да зададат въпроси и да закрием заседанието.
МАКАРИ НОВЕВ: На подобни мои въпроси господин Делян Добрев ми забрани да присъствам на Комисията. Надявам се да не се случи и това при вас.
Господин Илиев срещу вас стои парекселанс енергиен експерт дълги години. Въпросът ми е. Наблюдаваме цените на ТЕЦ-овете, респективно и вашите цени от 2003 г. Тогава имате НЕК като обществен доставчик 56,42 лв. на мегават часа. В последното ценово решение С-16, вие поискахте 135, те ви дадоха 125,32. Американските ТЕЦ-ове за чудо и приказ правят възражение, защо АЕЦ “Козлодуй”, технологическите разходи ги сваля постепенно, да не ги изреждам цифрите и отива на 30 лв. на мегават часа. Американките ТЕЦ-ове казват: “Как е възможно вие тези хора да ги поставяте в такова изгодно положение. Вие не мислите за енергийна ефективност.”
Искам да ви попитам, вие по този начин финансирате ЕРП-тата, а сте притеснени като организация, която не може да си докара доходите. Защо свалихте на 30? Започвам С-12, когато беше министър господин Стойнев. Това е първия въпрос.
Като погледнете тази таблица, разбира се аз ще я дам само на господин Симеонов, защото вие трябва да ги имате тези работи. Тя е от 2003 г. погледнете АЕЦ “Бобовдол”, Марица-изток, Русе, ТЕЦ “Варна”, Марица-изток 2 и се появява по едно време с едни мижави цифри да кажем за ТЕЦ-1 и ТЕЦ-3.
Искам да ви попитам. Какво се е променило, че се вдига цената на енергията, като всичките тук, поне една част знаят, че в една енергия 75 процента са разход на гориво. Вярно е, че между тях има въглища, има и газ. Искам да ви попитам. Този специфичен разход, който се счита за една категория ТЕЦ-ове, откъде накъде такива цени може да варират. И заявявам господин Симеонов, доколкото ми стигат силите, фалшиви цени на ТЕЦ-овете. Това го заявявам в тази Оледална зала, без да се огледам.
Трето, не съм ви виждал, не говоря за вашите сътрудници, на нито едно обсъждане Комисията. Това означава, че вие сте семейство. Решавате си въпроси по между си.
ПРЕДС. ВАЛЕРИ СИМЕОНОВ: Въпрос ли задавате или констатация правите?
МАКАРИ НОВЕВ: Мисля, че има един принцип при журналистите и при адвокатите. Като кажеш разказно изречение и може да мине за въпросително, удивително и т.н.
Следващия въпрос за технологичните разходи. Много съм ги изучил, че е грехота да ви занимавам сега на тази маса. Но искам да ви кажа, фалшификат. Знаете ли какво е фалшификат? Вие сте инженер и то доколкото знам с добра практика.
ПРЕДС. ВАЛЕРИ СИМЕОНОВ: Тези работи, които ги говорите, досега ги говорихме вече един час.
МАКАРИ НОВЕВ: Не сте говорил за технологични разходи как се формират. Технологичните разходи си е позволило ДКЕВР да пише, че то ги определя. Технологическите разходи са технически. Те са свързани с параметрите, които са в електроенергийната система. Те не могат да бъдат определени по друг начин. Как е възможно да се пазарят, като сега от 8 процента ги вдигнаха на 10 процента. Бяха при приватизацията 20 процента началната.
Завършвам със следния въпрос. Господин Илиев правите ли разлика между технологични разходи на електропреносната мрежа и технологични разходи в електроразпределителната мрежа – собствени нужди, средно напрежение, респективно и ниско напрежение? Правите ли разлика и ми кажете, като всички знаем, че от край време 2,3 са вашите разходи. Колко харчите вие за тези разходи? А вие ги цитирате тук, доколкото знам неориентирано и общо. Вследствие на което се получават 3 млр.
ПРЕДС. ВАЛЕРИ СИМЕОНОВ: Господин Новев като ви кажа, че ви изтичат трите минути ще ви помоля да спрете. Не вземайте думата, ако не съм ви я дал.
Давам думата за отговор.
ПЕТЪР ИЛИЕВ: Всичките въпроси, които зададохте мога да ги коментирам, като експерт. Тъй като цените не се определят от НЕК. Цените се определят от Държавната комисия за енергийно и водно регулиране.
МАКАРИ НОВЕВ: Заявленията са ваши.
ПЕТЪР ИЛИЕВ: Аз не подавам заявления нито за Козлодуй.
МАКАРИ НОВЕВ: Заявленията за цените на НЕК са ваши.
ПЕТЪР ИЛИЕВ: Цените за НЕК да. Те покриват разходите.
ПРЕДС. ВАЛЕРИ СИМЕОНОВ: НЕК прави целия микс.
ПЕТЪР ИЛИЕВ: НЕК изкупува по по-скъпа, а продава по по-евтина цена. Нищо не е съобразено. И разликата между покупната и продажната цена е 50 лева. Средно за миналата година 50 лева купува по-скъпа енергия и я продава по-евтино. Така че тук не говорим за технологични разходи. Технологичните разходи също се определят от ДКЕВР. Признават се на електроразпределителните предприятия и те са им признати. За цената за Козлодуй, аз казах моето мнение, че това е необосновано и това е източване на Козлодуй. Защото с тези 30 лева, той не може да си покрива нищо. Не знам само разходите за гориво може да покрива. А той трябва да прави рехабилитация.
МАКАРИ НОВЕВ: Цената в Козлодуй е 28 – 29 лв.
ПЕТЪР ИЛИЕВ: Това не е цена към мен. Аз не мога да отговарям за цената на Козлодуй. Тя беше по-висока. Те я намалиха от последния регулаторен орган. Така че това мога да кажа.
ПРЕДС. ВАЛЕРИ СИМЕОНОВ: Други въпроси? Заповядайте.
ГЕОРГИ ХРИСТОВ – Гражданско движение “Днес”
Ние на 5 февруари сме внесли 10 страници анализ на базата и надстройката в електроенергетиката и предлагаме, ако може да се разгледа. Имам няколко въпроса.
Господин Илиев, вие как гледате на възможността да сте абсолютния собственик на цялата преносна мрежа, на всички съоръжения към нея. Всички търговски операции да минават през вас, в това число и износа и вноса да бъде абсолютно монопол на държавата.
ПЕТЪР ИЛИЕВ: Това не е разрешено от трети енергиен пакет.
ГЕОРГИ ХРИСТОВ: От 1986 г. съм в системата.
ПЕТЪР ИЛИЕВ: Мрежата ЕСО беше собственост на НЕК. И от февруари месец вече сме различни предприятия.
ГЕОРГИ ХРИСТОВ: Вторият въпрос е ЕСО. Трябва ли да се занимава с търговски операции и други и да бъде само натурален балансьор на електроенергията?
ПЕТЪР ИЛИЕВ: ЕСО не се занимава с търговски операции. ЕСО единствените търговски операции, които извършва, поне на мен това, което ми е известно, това е капацитетите на границата.
ГЕОРГИ ХРИСТОВ: Имате ли чувството, че НЕК е бунището на електроенергийния подотрасъл?
ПЕТЪР ИЛИЕВ: Досега е било така. Всичкото което е излишно го вкарваме в НЕК. Така е било. Аз поне няма да се съглася да бъде.
ГЕОРГИ ХРИСТОВ: Внесен е на 5 февруари в Народното събрание. Госпожа Цецка Цачева за пореден път прекратява всички неща.
ПРЕДС. ВАЛЕРИ СИМЕОНОВ: До кого сте го адресирали?
ГЕОРГИ ХРИСТОВ: До вас.
ПРЕДС. ВАЛЕРИ СИМЕОНОВ: Не е пристигнало.
ГЕОРГИ ХРИСТОВ: Два законопроекта сме внасяли и нито един не дойде където трябва.
СТЕФАН ГАМИЗОВ: Господинът каза нещо, което е доста съществено, но не го обясни според мен. Проверката на техническото състояние на централите, които предоставят с дългосрочни договори е много важно. Защото аз ще кажа нещо, което е мое лично мнение, а може и да бъркам.
Много е подозрително, предвид обявената работа в Марица-изток 3, която е извършена. Обявените инвестиции въз основа на които е изготвен финансовия модел и се заплащат тези високи цени.
Да направи специално дори и вашата Комисия анализ на това нещо е сравнително не трудна задача. Но може да извикате примерно мениджъра на Марица-изток 2 и мениджъра на Марица-изток 3 тук на масата.
ПРЕДС. ВАЛЕРИ СИМЕОНОВ: Ако не дойдат.
СТЕФАН ГАМИЗОВ: Не мисля, че може да откажат на парламентарна комисия. Аз мисля така, а може да бъркам. Само да ви кажа защо. Оборудването, което е модернизирано от двете централи е еднакво. Тези две централи са еднакви от техническа гледна точка. Обаче феноменалното е, че в едната централа киловат рехабилитирана мощност е излязла някъде около 300 евро, а от другата 650. А това е загадъчност огромна, предвид, че в техниката и в технологиите няма такива разлики.
А съответно, каквато цена ти твърдиш, че си инвестирал в една централа, това се отразява върху цената на изкупуването. И може да се направи обосновано, предположение, съжалявам за думата, че може и някой недобросъвестно, да е раздул, извинявам се за думата, инвестицията само на хартия. В резултат на което Националната електрическа компания да заплаща пари в момента, които не дължи реално.
А и другото, което е много подозрително. Това е последно нещо, на което моля Комисията да обърне внимание. Двата дългосрочни договора са свръх обезпечени. Което само по себе си може да бъде разглеждано като държавна помощ. Ние сме част от Европейския съюз.
Аз разговарях с дамата юристи в ДКЕВР на предишната Комисия за контрол и тя ми каза на четири очи, че Европейската комисия е отговорила. Смятам, че вие трябва да видите това писмо като комисия, може би при закрити врати. И също така Европейската комисия е казала според нея, че България в момента е в правото си да нотифицира тези два договора като държавна помощ, което автоматично освобождава Националната електрическа компания от последствията и тежестите, които са.
МАРТИН ДИМИТРОВ: Писмото на Комисията, което го получих вероятно и вие го имате, казват че започват да разглеждат такава процедура за потенциална държавна помощ, което обаче може да бъде основание за преразглеждане на тези договори.
СТЕФАН ГАМИЗОВ: Господин Димитров, това са две различни неща. Комисията не е забранила ние да ги нотифицираме като държавна помощ. А тя със сигурност ще се произнесе след определен период от време, че е държавна помощ. Какво да чакаме, Европейската комисия да каже, отпуснали сте държавна помощ и да ни накажат и да плащаме в последствие допълнително.
ПРЕДС. ВАЛЕРИ СИМЕОНОВ: Да дадем възможност на колегите да зададат въпросите.
РАЛИЦА НИКОЛОВА – КАПИТАЛ ДЕЙЛИ
Искам да помоля господин Илиев да уточни, ще поиска ли увеличение на цената на НЕК?
ПЕТЪР ИЛИЕВ: Не.
РАЛИЦА НИКОЛОВА: Може ли да уточните, кои точно нямат средно годишни часове за изкупуване.
ПЕТЪР ИЛИЕВ: Нямам го пред мен списъка. ВЕИ-тата които нямат и са присъединени към високите, те са малко. Аз не съм сигурен в тези, които са присъединени към средното и ниско напрежение. ЕРП-тата също имат високо напрежение. Затова сме пуснали тези писма, да ни предоставят всичките тези данни, да ни изпратят.
ПРЕДС. ВАЛЕРИ СИМЕОНОВ: Колеги имате ли други въпроси? Няма. Благодаря ви.
Приятен следобед ви желая.
Закривам заседанието.
/ Закрито в 17 часа и 10 минути /
ПРЕДСЕДАТЕЛ НА ВРЕМЕННАТА КОМИСИЯТА
ЗА ПРОВЕРКА И ОЦЕНКА НА СЪСТОЯНИЕТО НА
ЕНЕРГЕТИКАТА В РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ:
/ Валери Симеонов /