Временна анкетна комисия за проверка и оценка на състоянието на енергетиката в Република България към 31 януари 2015 г.
ПРОТОКОЛ №26
Р Е П У Б Л И К А Б Ъ Л Г А Р И Я
ЧЕТИРИДЕСЕТ И ТРЕТО НАРОДНО СЪБРАНИЕ
-----------------------------------------------------------------------------
ВРЕМЕННА АНКЕТНА КОМИСИЯ ЗА ПРОВЕРКА И ОЦЕНКА НА СЪСТОЯНИЕТО НА ЕНЕРГЕТИКАТА
В РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ
П Р О Т О К О Л
№ 26
На 11 ноември 2015 г. /сряда/ от 16.00 часа в зала “Изток” на Народното събрание, се проведе заседание на Временната анкетна комисия за проверка и оценка на състоянието на енергетиката в Република България.
Заседанието бе открито в 16.00 часа и ръководено от господин Валери Симеонов – председател на Комисията.
Списъкът на присъствалите народни представители и гости се прилага към протокола.
* * *
/ Начало 16.00 часа /
ПРЕДС. ВАЛЕРИ СИМЕОНОВ: Добър ден уважаеми колеги, уважаеми гости.
Откривам заседанието на Временната анкетна комисията за проверка и оценка на състоянието на енергетиката в Република България.
Предлагам заседанието да премине при следния дневeн ред.
1. Изслушване на изпълнителния директор на АЕЦ „Козлодуй” ЕАД – г.н Димитър Ангелов по предварително зададени въпроси от председателя на Комисията.
2. Изслушване на изпълнителния директор на ТЕЦ «Марица-изток 2» ЕАД – инж. Живко Динчев по предварително зададени въпроси от председателя на Комисията.
Поотделно ще бъде изслушването. Заповядайте.
ДИМИТЪР АНГЕЛОВ: Уважаема Комисия, с удоволствие дойдох да внеса някаква яснота по състоянието на АЕЦ „Козлодуй”, ако наистина има въпроси, които не са изяснени докрай и не са до там ясни на уважаемата Комисия.
Първата точка, която звучи като преценка на общото състояние – Проблеми и предложения за оптимизиранe на дружеството към 30.10.2015 година, аз съм подготвил едно доста голямо изказване. Не знам колко време имам по всички въпроси. Затова вие ще прецените в процеса на изказването, дали съм много обстоен или съм кратък.
Атомната централа, като всички атомни централи, основен приоритет залегнал в декларацията от самото начало на строителството е безопасността на Атомната централа и като обект, с който би трябвало по такъв начин да бъде контролирана от независими държавни органи. Това са Агенцията за ядрено регулиране на първо място, съответно Министерски съвет и Министерство на околната среда и водите, Министерството на здравеопазването и други контролни органи.
Дейностите във всички посоки на Атомната централа са насочени на опазване на окръжаващата среда и живота на хората и на окръжаващото пространство. И това сме го доказали в процеса на експлоатация във всички международни комисии, които са минавали при нас, които са под непрекъснат надзор на Атомната централа и състоянието, на нейните дейности и на нейните резултати естествено от дейностите. Онзи ден се върнах от Генералната асамблея. В момента при нас са господата от Международната агенция по мисията Салто, които договорихме кога да бъде направена проверката за готовнотта на Атомната централа за продължаваане срока на експлоатация по изискванията на Международната агенция.
Увереността ни от състоянието, от проверките, от заключенията, които са направени доведоха до желанието да продължим живота на експлоатация на пети и шести блок, което нормативно не е в противоречие с българските държани органи. Още повече, че това ще доведе до много добри резултати в различни направления и стопански от обществения живот в страната.
Другото което стои в основата на нашата дейност, като състояние и като планове е резултатите и дейностите, които се планираха и се проведоха след Атомната централа в Япония, която показа на практика, че въпреки проверки състояния на Международната агенция, на която ние много вярваме се оказа, че тя е изтървана в определени области и то в областите вече на стратегическо състояние като възможни инциденти и то в глобален мащаб на базата, както знаем на земетресение и на последствията от него. В такъв аспект се отчетоха към 12 направления от Международната организация, също и от Световната организация на ядрените оператори, които излезнаха като предложения, на базата на които в България също се разработиха национални доклади за провеждане на стрес тестове от Европейската комисия в съответствие. Доклад за независима партньорска проверка за резултатите от проведените стрес тестове. Обобщен доклад на Европейската комисия от провеждането на теста. И Национален план за действие в съответствие със стрес тестовете.
Проверките които се правят постоянно показват засега, че Атомната централа отговаря на изискванията и изпълнява изискванията, които бяха заложени във всички документи след тези събития.
Друго определящо политиката ни и дейността, това са проверките, които ежедневно се извършват по експлоатационната безопасност в Централата, естествено от регулиращите нашия орган и от неговите тематични проверки и регулярни проверки. Също от световната тенденция за развитието на атомната енергия в последните десетилетия. И от стратегията за развитие в България на атомната енергетика, както и на дейностите с отработеното гориво.
В такъв аспект, направейки анализ на състоянието на Централата, ние предложихме да направим една подготовка за продължаване живота на пети и шести блок с 30 години по наша преценка. Това е един реалистичен подход на базата на световния опит, на базата на състоянието, което трябваше да се определи за всички отделни системи и конструкция на Централата и на базата на програмите и изискванията както на националния орган, така на световния орган и на напредналите страни в тази област.
Планирания проект за продължаване се базира на предварителна техническа оценка, както казах на физическото състояние, реализираната мащабна програма за модернизация, която бяхме направили от 1998 до 2008 г., която действително целеше да приведе Атомната централа, нейната безопасност, нейната надеждност и нейното състояние в съответствие с последните изисквания в атомната наука и техника по това време. Затова беше изпълнена и от най-добрите по наша преценка. И тук мисля, че няма съмнение фирми, които работеха в това време в тази област. Това са Сименс, Фраматом, Атом енерго експорти, съответно от Америка Уестингхаус.
Тази програма също влиза в нашата оценка като състояние, която донякъде ни дава основание действително да считаме, че е правилно и финансово изгодно да направим една такава модернизация за продължаване срока на блоковете.
Програмата ние предвиждаме да се направи с финансиарне изцяло от Атомната централа. Не сме очаквали да имаме някакви помощи, държавни или кавито и да бъдат други, на базата може би на опита, който имахме от програмата за модернизация на пети и шести блок, която изпълнихме, както казах от 1998 до 2008 г. успешно и която досега изплащаме взетия кредит от Евроатом спокойно, без никакви задръжки и без никакви забележки.
Другото което нас при вземането на това решение ни определя дейностите, това е и очакваната мисия, не само от нашия регулиращ орган, който има право единствен да вземе решение по продължаване лиценза на експлоатация на двата блока. Но тъй като е приета програма и дейност на Международната организация се провеждат такива мисии от тези, които се казват аспекти на безопасността по отношение на дългосрочната експлоатация, за да се убеди Международната агенция за това, че всяка атомна централа, независимо в кое място на света е провежда достатъчно мероприятия и провежда такива дейности, за да бъде готова за действително едно продължаване живота на блоковете с обсонававане на възможността в бъдеще тя да работи безопасно и надеждно.
Както казах и в момента със специалистите по тази мисия сме договорили мисиите, които трябва да са две предварителни, съответно по пети и шести блок и след това основно 2020 г. и ние мислим, че няма да имаме проблеми да докажем на тази мисия, че Атомната централа е извършила всичко необходимо и може да се гаранитра безопасната експлоатация в следващите години, така както ще бъде, да се надяваме и дадена лицензията.
Паралено обаче с тази програма за продължаване сроковете на експлоатацията, тъй като тя включва естествено и замяна на част от оборудването, ние сме предвидили и на базата на опита и вече решения такива дейности и в други подобни централи със същия проект, да повишим мощността на блоковете до 104 процента. Тази дейност се изпълнява предварително, за да е започната, за да може в сроковете, които имаме да бъде изпълнена. И замяната на оборудването да бъде целево с повишаване неговата ефективност от работата и съответно и неговата безопасност. Тъй като към изтичане на срока на експлоатацията, да се изпълнят условията и за продължаване на ресурса и повишавне на ефективността на работата на оборудването.
Тази програма е в ход. На шести блок вече сме сменили основните неща. Тя включва не само смяната на генератора, модернизация на турбините. Тя включва също така мероприятия, които има в системите за защита, за мониторинг на управленията, технологичните процеси. Също и в анализ на състоянието и замяна на производствени съоръжения, които задължително трябва да покажат успешна ефективност при изпитанията след въвеждането, като важна предпоставка за повишаване на мощността и за продължаване живота на блоковете.
Оптималното изпълнение на двата проекта ще е предпоставка за осигуряване на продължителна експлоатация, както ние очакваме с още 30 години, т.е. до 60 сумарно за двата блока, на пети и шести блок, при едно наистина добро съвременно високо ниво на безопасност, на надеждност и на финансова стабилност и ефективност и на добри цени за електроенергията в страната.
Също тази програма ще ни доведе и до по-голяма ефективност, повишаване на коефициента на използване на съответните мощности и до допълнителни икономически ползи, тъй като се очаква около 100 мегавата на блок да получим след повишаване на мощността до 104 процента. Като вложим инвестиция естествено, които много скоро ще се откупят.
Какво е финансовото състояние към момента. Предполагам, че всички сте видели, тъй като сме в 21 век, информационен век. Навсякъде е написано, че за деветте месеца на 2015 г. Дружеството е отчело печалба от 118 млн. Това е така, въпреки че нашите планове предвиждат до края на годината изпълнение на доста още дейности и разплащания във връзка и с проведения планов годишен ремонт на шести блок, който беше изключително голям по обем с модернизация и реконструкция, както на турбината, така и замяна на генератора, реконструкция и модернизация в информационните системи на шести блок, в управляващите системи на блок със замяна на агрегати, помпи и електродвигатели. Както въвеждане и на много технически решения за повишаване на безопасността. Замяната на уплътненията на главни циркулационни помпи, реконструкция на парогенераторите. Всеки парогенератор с операционната част беше модернизирана даже на шести блок за два етапа. И още много други дейности, които бих казал, че аз лично се учудих на нашата възможност да направим всичко това за тези 50 дни. Въпреки че при подобен обем на блоковската централа не можаха и за 88 дни да го изпълнят. А ние считаме че сме го направили по-добре и с по-добро качество.
Както казах до края на годината ще се разплащаме по някои от дейностите. Имаме планирани други дейности, които въпреки всичко считаме, че нашия финансов резултат към края на годината ще бъде положителен и няма да има опасност от някакви финансови проблеми на Централата.
Въпреки че ако разгледаме какво ни влияе върху финансовото състояние, не мога да не отбележа на КЕВР решенията от 1 август до 30 юни затова, цените да останат същите 15, 30 и за енергия и разолагаемост 13,73, които ефективно получават около 29,70 лв. цената за нашата електроенергия на регулирания пазар, която е под себестойността по оценките, който е гледал нашия отчет са между 50 до 53 – 54 лева на мегават час. Ние тук продаваме едно значително количество около 33 процента на загуба на регулирания пазар. И след това правим кръстосано субсидиране, което изобщо не е законосъобразно на свободния пазар.
Другото решение на КЕВР беше в наша полза. Квотата да бъде 5 млн. мегават часа за сметка на това, което казах досега. Но създаването на Фонд „Сигурност” в енергийната система е 5 процента вноски, също ще дойдат около 44 – 50 млн. на година от нас да внасяме средства към финансовата част. А доколкото знам внасянето в Атомната централа и нашия ВЕЦ само на Атомната централа, което не е моя задача да го коментирам. Надявам се, всички останали също ще внасят средства, за да може Фонда да постигне ефекта, който се очаква.
Другото което внася финасови проблеми и е част от характеристиките на финансовото състояние. Това е, че НЕК получава от нас електроенергия, тази година която получава, може да се каже, че почти не я плаща. А от миналата година, която е получавана имаме разсрочено споразумение, което не винаги го изпълнява в срок. Мисля, че около 5 млн. имат само неустойки регистрирани, които трябва да плащат.
Това също внася една допълнителна характеристика на нашето финансово състояние.
Донякъде малко по-малко ще произведем през тази година в сравнение с 2014 г. електроенергия, във връзка с това, че плановия годишен ремонт на шести блок беше предвиден за 50 дни във връзка със смяната на генератора и провеждането на този голям обем дейности, които проведохме като реконструкция и модернизация на блока, за да може да изпълним нашите бъдещи планове. Имам предвид в сравнение с миналата година, когато беше предвидено, но не беше готова и се отложи за тази година.
Въпреки тези негативни фактори, съществуващи нормативни ограничения, дружеството провежда нормално своята стопанска дейност и към момента няма никакви просрочени задължения. Изпълнява си всички ангажименти и към персонала свързани с трудовото и социално законодателство при стриктно спазване на нормативните изисквания. В срок се извършват всички необходими плащания по договорите и по доставките и по горивото и по застраховките и по двата фонда, които ние издържаме изцяло радиоактивни отпадъци и извеждаме от експлоатация. Както и за новия фонд, който цитирах досега сигурност на енергийната система и по задълженията, които имаме по всички договори.
Дължимите плащания по програмата за модернизация, която бяхме взели както казах кредит от Комисията Евроатом се изпълняват стриктно и към днешния ден остават 99 млн. евро, което също плащаме постоянно и в срок.
Това е накратко по първата част като една характеристика. Ние сме убедени, че засега, ако няма някакви съществени проблеми в страната и в икономиката, ние ще си изпълняваме задълженията в рамките на нашите планове, без да се влияем от някакви фактори, които да ни пречат за нормално, както техническо, така и финансово експлоатиране на Атомната централа.
ПРЕДС. ВАЛЕРИ СИМЕОНОВ: По точка първа въпрос.
Печалба 115 към първите девет месеца, доколкото разбрахме, ремонта на шести блок не е плащан. И вие изразихте плаха надежда, че към края на годината, все пак ще сте на печалба. С други думи няма да остане много от тези 115 млн. Така ли да го разбиреам?
ДИМИТЪР АНГЕЛОВ: Около 25 млн. по нашите оценки печалба. Въпреки че в програмата за продължаване срока на експлоатация и 104 процента повишаване на мощността беше предвидено, ние да вземем и кредит, който да бъде като една гаранция за някакви невъзможности за плащане. Ние сме обезпечили такъв обердрафт, който не е стартиран, само в случаи на необходимост от 30 млн. Но засега имаме средства и не сме имали никакви проблеми. В момента, в който приех Централата, аз събирах пари за заплати. Сега имам достатъчно средства да плащам всичко, без да има притеснения.
ПРЕДС. ВАЛЕРИ СИМЕОНОВ: Тази печалба всъщност реална ли е или е печалба счетоводна във връзка с това, което не ви плаща НЕК, което ви дължи НЕК. То влиза ли вътре или сте го приспаднали?
ДИМИТЪР АНГЕЛОВ: Счетоводна е печалбата. Всичко е отчетено.
ПРЕДС. ВАЛЕРИ СИМЕОНОВ: Колко ви дължи НЕК?
ДИМИТЪР АНГЕЛОВ: НЕК ни дължи около 69 млн., тъй като ние 46 млн. приспаднахме от дивидента, който трябваше да плащаме на Българския енергиен холдинг през дълга на НЕК и затова от 100 и толкова милиона в момента, сега ще ви кажа колко.
ПРЕДС. ВАЛЕРИ СИМЕОНОВ: Тези 69 млн. влизат ли в 115 млн.
ДИМИТЪР АНГЕЛОВ: Влизат естествено.
ПРЕДС. ВАЛЕРИ СИМЕОНОВ: Значи не са реално 115.
ДИМИТЪР АНГЕЛОВ: Затова говорим, че в края на годината реално ще има оборотни средства 25 млн. печалба. И оборотни средства ще имаме достатъчно.
Стойността е 69 млн., от които както казах 63 млн. с падеж, а останалите са от лихви, които ни дължат. Платихме 46 млн. за дивидент който трябваше да дадем през тях. Те са дължими към днешна дата от НЕК. Те нарастват, тъй като той не плаща за произведената електроенергия, която през тази година му се дава на регулирания пазар. И до края на годината ще нараснат.
Ние се надявахме НЕК да получи кредити и да се разплати. Беше обещал. Надявам се, че все още имаме някакви надежди.
Независимо от това, което НЕК ни плаща, ние сме го предвидили в нашите планове и считам, че това не може да повлияе на изпълнение на нашите задължения.
ПРЕДС. ВАЛЕРИ СИМЕОНОВ: На каква цена сте продалали електроенергия горе долу, за да реализирате печалба?
ДИМИТЪР АНГЕЛОВ: Последния месец около 75 лв. Някъде върви на свободния пазар, а средно е някъде около 72. Ние би трябвало да продаваме над 71 лв. мисля, че беше при това разпределение, както е 33 процента за регулирания пазар, а останалото за свободен, за да може да сме на нула. Над 71 лв. задължително на свободния пазар. Надявам се, че борсата няма да ни доведе до слизане под тази цена. Напротив с това, с което ще участваме, ще ни доведе до едни по-добри резултати.
МАРТИН ДИМИТРОВ: Осигурени ли са парите за удължаване живота и прелицензирането на пети и шести блок?
ПРЕДС. ВАЛЕРИ СИМЕОНОВ: Господин Димитров пуснали сме един списък с въпроси и в отговора на тези въпроси има отговор на вашия въпрос. Изчакайте. Има редица въпроси. Може да ги видите.
ДИМИТЪР АНГЕЛОВ: Мога ли да мина към другата точка?
БОГДАН ДИМИТРОВ: По точка „а” е свърана с въпроса, каква е правната рамка за възлагане на договорите за модернизация в АЕЦ „Козлодуй”. АЕЦ „Козлодуй” е възложител на обществени поръчки по смисъла на Закона за обществени поръчки. Той е секторен възложител по смисъла на този закон, съгласно чл.7, т.5 и т.6 от същия закон. Дотолкова, доколкото както каза вече господин Ангелов, цялата модернизация е планирано да бъде извършена със собствени средства. Всички възлагания на мерки, които са свързани с тази модернизация със срока за удължаване експлоатацията, т.е. удължаване експлоатацията на пети и шести блок, както и 104 процента бройката. Всички тези мерки ще бъдат финансирани със собствени средства и по реда на Закона за обществени поръчки за провеждане на съответните процедури по правилата на закона.
Това е краткия отговор.
ПРЕДС. ВАЛЕРИ СИМЕОНОВ: Не съм удовлетворен. Сега нека по-подробно. Това че трябва да се спазват законите го знаем всички.
БОГДАН ДИМИТРОВ: Отговорът който се опитвам да дам, не че трябва да се спазва, а че това правим. Организацията за възлагане на обществени поръчки в АЕЦ „Козлодуй” - системата от правила е на няколко нива. Всички дейности проекти първо се залагат в бизнес плана и програмата на дружеството с петгодишна перспектива и за текуща година, този предстоящ период. Те се разглеждат първо на Съвет икономика и финанси, като бюджетна рамка, като бизнес план с конкретни мероприятия, съдържание, стойности и разположени във времето като график за стартиране и възлагане.
Следващата стъпка или контролна точка е Съвета на директорите на дружеството, който одобрява тази бизнес програма. И след това нашия принципал Българския енергиен холдинг също разглежда бизнес програмата и я одобрява. Конкретните стартирания на мерки се извършват текущо при наличие на одобрена такава бизнес програма.
Имаме такава одобрена от нашия Съвет на директорите за 2016 година. Очакваме одобрение от Борда на директорите на Българския енергиен холдинг, който да потвърди одобряването на бизнес програмата за 2016 г.
Както казах, конкретните процедури, инициативата за тях се осъществява с доклади, в които подробно се обосновава необходимостта от възлагане на конкретна обществена поръчка. Посочва се тази необходимост, планираните средства от коя програма са, с какъв размер, как е определена ориентировъчната стойност на конкретната поръчка и какъв ред за възлагане се предлага за осъществяването на този конкретен проект.
Този доклад се разглежда на Съвет икономика и финанси, който е консултативен орган към изпълнителния директор, съгласно вътрешните правила на дружеството. В случай, че бъде одобрен от този Съвет влиза за разглеждане конкретната тема, конкретното предложение. Влиза за разглеждане и решение от Съвета на директорите на Дружеството.
В случаите когато ориентировъчната стойност на поръчката е над 500 000 лева без ДДС, съгласно вътрешните правиал и Устава на Дружеството, същата тема минава на разрешителен режим и от Българския енергиен холдинг Борда на директорите на БЕХ.
В случай, че получим разрешение и на тази инстанция, тогава вече се взема решение за стартиране на поръчката, публикува се и вече вървим по реда, който е определен от Закона за обществените поръчки.
По същия начин в хода на процедурата решенията за които е необходимо да има решение на възложителя, т.е. има прекратяване на процедура или класиране, сключване на договор, когато е над 500 000 лева, също минава за разрешение през Българския енергиен холдинг сключването на договор. А когато се надвишава ориентировъчната стойност посочена в първоначалния доклад при стартиране на процедурата, също минава на сакция през Борда на директорите на Дружеството.
Практиката обикновено е, че Борда на директорите не разрешава възлагането и надвишаването на бюджетната рамка. И в случаите, когато процедурата е надговаряне с или без обявление, т.е. там където има преговорен процеас, като механизъм в процедурата на възлагане, Борда на директорите връща преписката за продължаване работата на Комисията за постигане на по-добри условия. Тоест, стремежа е да влезем в бюджетната рамка при условията, които предварително са обявени като технически спецификации.
В случаите когато възлагането е чрез процедура, където не се предполага водене на преговори, т.е. открита процедура, там алтернативите са две. Или е одобряване работата на Комисията и възлагане на договор на предложения и определен за изпълнител участник при условията на неговата оферта, дори когато е над бюджета. Или прекратяване на процедурата, поради надхъврляне на бюджета и стартиране наново. Тази преценка се извършва от Борда на директорите и разбира се, касае конкретната тема, нейната неотложност във времето, нейната важност от гледна точка постигането на конкреттни резултати чрез реализирането й при съответните параметри, които са предложени от определен за изпълнител участник.
Ако имате още въпроси по темата, мога да обясня повече.
ПРЕДС. ВАЛЕРИ СИМЕОНОВ: За досега извършваната модернизация. Процедурите са минали. Тя вече е извършена на шести блок за тази година. С какъв горе долу обем беше цялата модернизация и с колко изпълнители беше извършена?
ДИМИТЪР АНГЕЛОВ: По блокове малко трудно ще я кажа, но аз мога да кажа, че инвестиционната порграма за годината е 125 млн., а ремонтната програма беше 57 млн. Говоря за годишните програми, като това са на двата блока сумарно. Така както се движим, ние няма да изпълним тези предвидени средства, тъй като сме направили и преценка и сме се старали винаги да изпълним максимално ефективно и на по-ниски цени това което има. Предполагам, че тук ще бъдат изпълнени не на 100 процента и двете, а ще имаме икономия от тези пари, които тук сме планирали като възможни средства за изпълнение, тъй като постигаме и по-добри резултати. В края на годината като направим баланса ще видим колко са. Инвестиционната и ремонтната програма, както и производствената също.
Ние навсякъде се стремим отчитайки действително състоянието в страната, на всички фирми, а и основните задачи, на които обръщаме внимание, това са действително безопасната ежедневна експлоатация на блоковете ежедневната. Продължаване срока на експлоатацията. Изпълнение на необходимите мерки от стрес тестовете и необходимите предписания по безопасност, както и повишаване на ефективността. Тоест, 104 процента като основни дейности. А останалите приоритети сме преценили и понякога ги намаляваме тези дейности и не ги изпълняваме в конкретния момент. За да нямаме необходимост да търсим някакви допълнителни средства, които както знаем сега е сложно да се изискват и се надяваме и така както вървим, няма да ни бъде необходимо използването и на този 30 милионен засега поне, овърдрафт, който имаме като резерв в случай на необходимост. Независимо от проблемите, както казахме имаме във финансово отношение със състоянието, с такси, с кредити, с горива, с фондове, които има, ние си ги изпълняваме. И сме единствената Централа, предприятия в страната, където нямаме никакво закъснение и винаги изпълняваме всичко в срок по постигнатите споразумения.
ВАЛЕНТИН НИКОЛОВ: Господин Ангелов, ако разрешите един въпрос. 104 процентното увеличение на топлинната мощност на колко процента е изпълнена? За шести блок вие сте сменили генератора. Това значи, че там вече може да донесе по-голяма мощност. Какъв процент и кога може да се очаква увеличението на мощността? И смяната на горивото също.
ДИМИТЪР АНГЕЛОВ: Както казахте на шести блок сме много по-близко по определени причини. Причината е моментното състояние на генератора, който принудително се нуждаеше от замяна, тъй като една година беше в изключително критично състояние. Аз тогава не бях на работа. Хубаво, че не можа да завърши работата генератора, затова беше крайно небоходимо да бъде сменен от една страна. От друга страна турбината на шести блок все още и в този момент позволява поемането на 104 процента мощност, тъй като при нея не е направена модернизация, която преди около 10 години и повече даже беше направена на пети блок, с цел постигане на по-голяма ефективност при работата на сто процента. Но това ни ограничи възможността за пропускане на по-голямо количество пара, образно казано, за да може да постигнем 104 процента.
На пети блок при това състояние на турбинната установка не може да се постигне повече от 100 процента. Трябва да се направи модернизация, както е желателно да се направи даже и сега и на шести блок на турбината. Тоест на цилиндъра високо налягане, като минем трябва да продължи модернизацията. Да се смени първа степен с направляващи с лопатки като минем. А за да се продължи живота на експлоатация изобщо на турбинната установка, която не е в съоръженията, които са от значение за безопасността на блока, но като надеждност работата на блока трябва да се направи. Трябва да се сменят и лопатките на цилиндър високо налягане на ротора.
Ние за цилиндър ниско налягане, останалата част на турбината сме направили необходимите модернизации. Там имаме на практика готовност да работи още 30 години. Трябва да направим модернизация на цилиндър високо налягане със замяната и проверки на лопатките на ротора, както и на самия вал. Ние се надяваме, че вала няма да има проблем, след като се разлопати вала и ротора. И само ще трбява да сменяме лопатките. При смяната на лопатките сега има много по-съвременни и по-добри форми на лопатките, които може да използваме и да използваме най-добрите достижения. Да облопатим така цилиндъра високо налягане, че да постигнем и там по-добра ефективност и около 20 – 30 мегавата би трябвало да даде минимум от смяната на лопатките на цилиндър високо налягане. Чак тогава на пети блок ще може да се отиде на повишаване на мощността, тъй като сега в момента регулиращи клапани на турбината при сто процента почти са отворени и съвсем леко се регулират.
Докато на шести блок сега ще излезем до 27 ноември на 104 процента мощност. Ще направим динамични изпитания по план на 28 – 29 ноември. След което ще се възстанови мощността и би трябвало да работим до към 20 декември на 104 процента мощност. Но ние не очакваме, дано да не ни изненада турбината, но ние не очкваме да постигнем 1100 мегавата, а някъде 1080 – 1085 мегавата, тъй като както казах ротора на цилиндъра високо налягане не е във вида, в който би трябвало да се постигне една ефективна работа при 104 процента мощност. Това също е предвидено в бъдещата модернизация и по програмата за рализация на 104 процента, което тук във вашите въпроси засега го няма и не съм го засегнал в отговорите.
Но ние планираме изменението. На шести блок сменихме всичко, което се отнася по системите за информация, управление и защита на блоковете. И затова имаме и разрешение да повишим мощността и да изпълним тази програма. Като след като към 20 декември завършим всички изпитания, ние ще се върнем на сто процента пак да работим. Тъй като анализирайки, събирайки всички информации би трябвало от наша страна да се направи едно обследване. Разработчика, който е главния конструктор от Хидропрес, за да му предадем информацията, да се направи пълен анализ на реакторната установка. Да се върнат обратно направените анализи и заключения, които да предадем на Агенцията за ядрено регулиране и вече се надяваме, че това ще е може би април, май. Не знаем доколко те оперативно ще работят, но във всички случаи следващите PGRS, който е през м.септември би трябвало да имаме разрешението, лиценза за 104 процента и да стартираме със 104 процента следващия период. Ако по-рано получим разрешението, съответно ще може и през летния период да повишим мощността до 104 процента.
Тук за наша радост екологичните организации не оспориха тази програма, 104 процента и вървим. Програмата за продължаване срока на експлоатация, ние спечелихме делото, както очаквахме. Но засега организацията, която ни съди е подала жалбата, но не е внесла таксата. Тече й времето. Има още около седем, осем дни. Таксата за съжаление е смешна 5 лева. Не знаем дали ще направят необходимото, но те ще влезнат само в разход, ако направят това нещо, защото ние сме убедени, че ще спечелим и това дело за продължаване срока на експлоатацията. Това е Движение „Коалиция за устойчиво развитие” с председател Дончо Иванов. Ако той иска да плаща допълнителни средства, мисля че ще даде 5 лева и ще даде и още за загуба на делото.
ПРЕДС. ВАЛЕРИ СИМЕОНОВ: Фактически вие сте спечелили делото на първа инстанция.
ДИМИТЪР АНГЕЛОВ: Да. В тричленния състав. Той има касационно право да го обжалва. Пет степенен е следващия състав.
ПРЕДС. ВАЛЕРИ СИМЕОНОВ: И не са обжалвали, така ли?
ДИМИТЪР АНГЕЛОВ: Засега са подали заявлението. Формално са го написали, но не са платили таксата. Какво значи това, не знаем.
ПРЕДС. ВАЛЕРИ СИМЕОНОВ: Сроковете да не ни изиграят лоша услуга.
ДИМИТЪР АНГЕЛОВ: Двуседмичен е срока. За мощността беше доста деликатен въпроса и трябваше много повече да обясняваме. Те обаче там не са реагирали. Тук по отношение на продължаване срока на експлоатация, ние правим такива модернизации и такива изменения, които само подобряват състоянието на блока и тук нямаме никакви съмнения, че това е напълно нормално и няма да има никакви отрицателни явления върху окръжаващата среда и върху доклада за опазване на околната среда.
МАРТИН ДИМИТРОВ: По наше настояване, мое, на Валентин Николов, на Делян Добрев, на тези дела освен юристите на Министерство на околната среда и водите бяха изпратени и много опитни адвокати от финансирана мисия на Българския енергиен холдинг. Вие платихте, не си спомням. Няма значение. Въпросите на обжалването, да не останат пак юристите само на Министерство на околната среда и водите, с цялото уважение към тях, да има от най-високо ниво на правна защита. Тези дела не трябва да ги губим. Това на всички ни е ясно. Същите хора да отидат и на обжалването.
ДИМИТЪР АНГЕЛОВ: Договора е с нас. Той си върви. Докато завърши те ще си водят делото заедно с нас, естествено и с участието на юристите от Министерство на околната среда и водите.
ГЕОРГИ БОЖИНОВ: Имам следния въпрос. Такса водоползване беше около 20 млн. на година.
ДИМИТЪР АНГЕЛОВ: 13 млн.
ГЕОРГИ БОЖИНОВ: Тя е неоправдано висока според мен, защото според комплексното разрешително за водоползване издадено някога, термично замърсените води се плащат на цената на промишлено замърсените, поради техническото решение. Там имаше три, четири вариант да слезе на 4 – 5 млн. Работи ли се в това направление? Едното е законодателна промяна. Другото е техническо решение разделяне на двата потока. И има и друго решение в самото комплексно. Работи ли се по този въпроса или не ви е останало време.
ДИМИТЪР АНГЕЛОВ: За нас винаги има време, когато е важен въпроса. Ние имаме няколко срещи с тях, уточняване. Имаме програма по която работим и изпълняваме мероприятия за разделяне всъщност на този поток от отпадните води да отива не там където са всички води от кондензаторите в големия поток и от там да се прави целия разход като мръсни води. А се отделя в самостоятелен поток, където може да се замери. Там където се прави заустването. Друг е въпорса, че засега те декларират, че ще отчетат това изменение и ще направят съответните преоценки. Но когато подадем документи ще видим доколко и как ще получим отговор на този въпрос, който технически, на практика ще реши проблема. А друг е въпроса, юридически и административно как ще бъде решен.
И което е интересно, не знам дали тук трябва да го коментираме, но ние гледаме кой плаща средствата на тази организация. Трябва да ви кажа, че там са само нашите средства. Не знам защо в цялата страна ние сме единствения замърсител, което изобщо не е вярно. Но единствения сме който плаща. Явно който има пари, търсят и очакват.
ПРЕДС. ВАЛЕРИ СИМЕОНОВ: Колеги, по тази точка има ли други въпроси или да продължаваме.
ДИМИТЪР АНГЕЛОВ: По подточка „б” звучи така: Има ли разлика между прогнозната стойност на инвестицията за удължаване живота на пети и шести блок и реалната стойност? Ако има такава, каква е тя?
Аз вече съм заявявал няколко пъти, че прогнозната стойност за инвестицията за удължаване на срока на експлоатация на пети и шести блок е 240 млн. евро. Говоря само за продължаване живота на експлоатация. Не говорим за повишаване мощността на блока, която е 120 млн. и тя е отделно.
Засега от 2012 г., когато стартира програмата до 30 октомври 2015 г. са изразходвани 157 млн. лева. Така че това е засега частичното изпълнение на програмата. Знаем, че имаме програма, която за пети блок е в процес на крайна фаза. Докато за шести блок е в по-ранен стадий. Но ние по анализа, който имаме, по начина по който провеждаме и се стремим непрекъснато да оптимизираме загубите с цел намаляването им и по-ефективното използване на всички разходи ,към днешна дата надявам се, че това няма да звучи после като задължение е надеждата да слезем на около 220 млн. евро. Тосет 20 млн. се надяваме, че задъжително ние ще постигнем икономия.
Казахме вече, че изпълняваме в срокове. Нямаме съмнение по изпълнението и по продължаването на срока на експлоатация. За пети блок вече сме подписали и сме приели много от документите, които са разработени и показват доброто състояние на конструкции и системите, оборудването. И подготвяме вече голяма част от документите за предявяване, както казах 2016 г. м.септември на Агенцията за ядрено регулиране. Естествено в нашата част, това което беше необходимо да изпълним, ние може да се каже, че почти сме го изпълнили. Ако възникнат някакви допълнителни въпроси, на които трябва естествено на ход веднага да реагираме и да отговаряме. Останаха анализите, разчетите и обосновките, които трябва да направи нашия изпълнител консорциума. Консорциум Росенергоатом, Електрисите дьо франс. И естествено имаме за довършване някои още от програмите за модернизация за смяна на оборудване и технически решения, които имаме да изпълняваме, което си е част от нашата програма.
Но ние нямаме съмнение, че ще изпълним програмите в срок в рамките на този бюджет. Няма превишение на бюджета и не би трябвало да има. От този който сме планирали, пак повтарям 240 млн. евро е планирания бюджет.
Но на базата естествено всекидневно оптимизиране на разходите, оценките, сключването на договорите, а и на шести блок все пак се повтаря програмата. Изминали сме пътя. Надяваме се да го оптимизираме и да е по-ефективно изпълнението на работите. Така е и предвидено естествено в плана. Но ние очакваме още по-добре да реализираме нещата и да имаме тази икономия, за която говорим.
В рамките на този бюджет, ние се надяваме сами да успеем да изпълним всичко.
ПРЕДС. ВАЛЕРИ СИМЕОНОВ: Категорично казахте, че няма завишаване на стойността и не очаквате, точно обратното. Защото битувата тук едни информации, че нараства непропорционално стойността на ремонта и също искаме да чуем от вас и отговор на въпроса, ще влезнем ли в сроковете. Защото и по този въпорс има информация, която аз не мога да определя, дали е спекулативна или не. Вие сте хората, които най-точно имате информация.
ДИМИТЪР АНГЕЛОВ: Аз вече отговорих на такъв въпрос. Аз не съм казвал никога, че няма да изпълним, че имаме проблеми, че има завишение. Някой друг говори. Какви са му основанияат,. Никой не е идвал при нас и да обясни конкретно и точно какво има предвид, а се хвърлят в медийното пространство заявления, които нямат никаква почва за анализ и за разглеждане. И най-интересно, че никой тях не ги пита какво имат предвид и какво точно са имали предвид, когато заявят, че или средствата са повече или сроковете. Естествено по пети блок, ние знаем, че сме в дефицита от време. И там има някакви мероприятия, които анализа им ще продължи. За това знаят всички и има такива правила. Те винаги са действали на Агенцията за ядрено регулиране. Имаме три месеца срок, през който може да продължим срока и да дадем допълнително документи. Това е планирано. При подписването на договора се знае от изпълнителя и от нас. Всички полагаме усилия, този срок даже да не ни е небоходим, но евентуално по някои от частите ще бъде небоходим. Но това не е закъснение. Това е правилния срок и възможния срок, който Агенцията го приема и е действащо правило при нейните ежедневни процедирания.
Така че няма нещо, което към днешна дата да ни задава такива въпроси. Интересното е, че руснаците и разработчиците са интригувани от някакви такива битувания, на някакви технически и всякакви проблеми с продължаване срока на експлоатация, нещо което те не знаят и няма при тях.
Също Агенцията за ядрено регулиране няколко пъти са заявили официално, знаете от председателя и от заместника, че нямат основание да считат, че има проблеми с продължаване срока на експлоатация на пети и шести блок.
Сроковете са съответно 5 ноември 2017 г. и 20 октомври 2019 г. на шести блок. Като говорим за лицензиите. Проектният срок на експолатация на шести блок е 20 октомври 2021 г.
Ние една година по-рано трябва да сме свършили, да сме подготили всички документи и на 5 ноември 2016 г. да сме предали всички документи на Агенцията за ядрено регулиране. Тя да си направи съответните анализи. Може би ще наеме съответни консултанти да направят анализи. Ако имат въпроси или забележки, които ние трябва да отстраним. И затова е дадена тази година, през която всичко да се изясни докрай и да могат спокойно към 5 ноември 2017 г. да вземат решение. Би трябвало по-рано да ни дадат лицензията.
ПРЕДС. ВАЛЕРИ СИМЕОНОВ: Съгласно графика всичко е нормално. Няма закъснение на нищо.
ДИМИТЪР АНГЕЛОВ: Напротив имаме от графика, който изпълнява специално втория етап и остаалите имаме изпреварване в определени области.
МАГДАЛЕНА ТАШЕВА: Извинете, вие споменахте, че по пети блок сте в дефицит на време. По кой блок по шести ли изпреварвате графика? Това е едно.
Второ, казахте че крайния срок за лицензирането на пети блок е 5 ноември 2017 г., а на шести блок е 20 октомври 2019 г. Крайният срок на експлоатация е 2021 г.
ДИМИТЪР АНГЕЛОВ: Това е за лицензията първите срокове, които вие казвате, която за пети блок съвпада и с живота на блока. А на шести блок, тъй като е тръгнало разрешението и даването на лицензията от Агенцията за ядрено регулране, а те могат да я дават максимлано по техните законови разпоредби само до десет години. Те и така ще ни дадат за десет години, като от нашите документи, които разработваме и които ще ни дадат и обосновките и резултатите трябва да са за пълния период и ние очакваме това да бъде 30 години. Ние ще получаваме по десетгодишна лизенция. Това е и логично. В много от страните е така. През този десетгодишен период ще се направи анализ на състоянието на експлоатационните режими, на това каква е била експлоатацията на блоковете. Имало ли е някакви инциденти? Настъпили ли са някакви изменения в нормативните база изисквания, които ние трябва да направим сами, не с някакви програми за модернизация и анализ на състоянието. Има такива процедури. Те и сега са ми правили определяне състоянието на безопасността на блока, да кандидатстваме за следващите десет години.
МАГДАЛЕНА ТАШЕВА: Още един въпрос. Кои компании извършват този апргрейт?
ДИМИТЪР АНГЕЛОВ: Компаниите които извършват това са Консорциума Росенергоатом и Електрисите дьо франс. Росенергоатом участва с корпорацията заедно с всички руски организации. Те са към 18 подизпълнителя. Българските организации също влизат тук в тази част. И Електрисите дьо франс, европейската организация, това е най-голямата експлоатарища организация може би в света със своите специалисти.
МАГДАЛЕНА ТАШЕВА: А български фирми участват ли?
ДИМИТЪР АНГЕЛОВ: Да, участват.
МАГДАЛЕНА ТАШЕВА: Кои български фирми?
ДИМИТЪР АНГЕЛОВ: Риск инженеринг участва като един голям подизпълнител и участват други, които са ги наели. Работят и към Риск Инженеринг и към руските специалисти. Но те не са официално, те се подизпълнители. Сега в новия консорциум очакваме и нашето изискване е да се повиши българското участие.
МАГДАЛЕНА ТАШЕВА: Кой нов консорциум?
ДИМИТЪР АНГЕЛОВ: За шести блок сега върви процедурата на договаряния за изпълнение на този втори етап. И ние очакваме Риск Инженеринг с български организации да бъде част от консорциума между Росенергоатом и Риск Инженеринг и да бъдат включени не само Риск Инженеринг, но и други български организации в изпълнението на мероприятията. Тъй като голяма част от всички методики и програми вече са разработени като принципна работа. И очакваме ние да може сами с българските организации да го изпълним и да постигнем ефективност.
За съжаление, Електрисите дьо франс отказва да участва в комбинация с руските организации в съвместни договори във връзка с наложените санкции към Русия. Те и в първата част са имали такъв проблем и казват, че нямат политически и административни възможности.
ПРЕДС. ВАЛЕРИ СИМЕОНОВ: А ние как работим? Как се извършва ремонта.
ДИМИТЪР АНГЕЛОВ: Въведения договор го изпълняват сега и казват: Ние няма нито да пречим. Напротив, ние сме си дали всички наши знания и опит и ще го дадем по продължаване срока на експлоатация на пети блок. Но на шести блок с руски организации не можем да сключим договор.
ПРЕДС. ВАЛЕРИ СИМЕОНОВ: В смисъл, това е вече заварено положение. Така ли да го разбираме?
ДИМИТЪР АНГЕАЛОВ: Така ни казват. На 19 ноември имам среща с тях и ще извикаме на по-високо ниво техни ръководители, все пак да разберем защо не могат и това тяхно заявление, доколко е крайно и е непреодолимо. Защото мисля, че на всички целта ни беше да има една европейска фирма, която да участва в консорциума, не само руските, за да имаме и европейско представителство. Но за съжаление те сега твърдят, че санкциите не им позволяват да сключват такъв договор с руски организации.
ПРЕДС. ВАЛЕРИ СИМЕОНОВ: Сега сме на точка „с”.
ДИМИТЪР АНГЕЛОВ: Следващата точка е действие за заместване на руските технологии и услуги при удължаване на живота на блок 5 и 6, с цел намаляване политическия и корупционен риск при осъществяване на проекта.
ПРЕДС. ВАЛЕРИ СИМЕОНОВ: Тази подточка я прескачаме, защото получихме отговор на нея.
ДИМИТЪР АНГЕЛОВ: Аз бих искал да цитирам някои неща, които сме постигнали. Ние още от програмата за модернизация, която проведохме 1998 г. до 2008 г., целта беше след откриването ни към целия свят да заменим руските оборудвания и технологии с по-добри западни. И най-добрите говорихме от Сименс, тогава Фраматом, съответно Уестингхаус. А тези които са в частта, където е невъзможно основно оборудване да бъде заменено по реакторната установка, специално за технологиите с разчетите, с ноу хауто, което имат, единствено да останат руски.
В такъв аспект сега от предвидените мерки за продължаване срока на експлоатация от 491 общи мерки, само 110 са на руски организации. Всички останали са на компании, говоря от Арева, от Сименс, от Шнайдер, от Уестингхаус, швейцарските и много други, както и от много български организации Топлопроект, Емпро консулт, Енергоремонт, Атоменергоремонт холдинг и т.н. Япония. Има и украински организации, които също са разделени и нямат нищо общо и дори бих казал са много по-отдалечени от руските. Така че ние непрекъснато работим по този въпрос. Това е и целта да бъдем много повече независими и с възможност за самостоятелност при изпълнение на нашите дейности. Така че това се провежда и се надявам да продължи да работи и занапред.
В програмата за модернизация в бъдеще време се предвижда консумативите да бъдат сменени. Говорим за тези модернизации, които сме направили по време на програмата за модернизация от Сименс, Фраматом и Уеастингхаус. Не става въпрос за замяна на цялото оборудване, а на тези които са заменими и които са като консумативи. Те ще се изпълняват в рамките на 22-та, 25-тата година и т.н., а и всички нови системи и оборудвания. Всички помпи, всички регулиращи органи са сменени. Всички управляващи системи, хидроамортисьори и т.н., отсичащите арматури. Основно оборудване от което зависи и действително определя надеждността и безопасността на работата на блоковете вече са западни, а не руски. И не са никак малко като стойност тези, които се доставят от не руски организации.
МАГДАЛЕНА ТАШЕВА: Вие нали разбирате, че сега трябваше да отговаряте на политически въпроси. И от вас се очакваше да се подавате на политически натиск. Това е много тревожно, че искате да сменяте горивото например с това на Уестингхаус. Няма да ви изненадам. Вие сте експерт, технократ. Знаете, че горивото на Уеастингхаус нанесе тежки щети на две електроцентрали. Едната е чешка, другата украинска. И това че вие сте извикали украински фирми само, за да удовлетворите може би Американското посолство в България никак не е успокоително.
Известни ли са ви проблемите с горивото на Уестингхаус за технологията ВВЕР?
ДИМИТЪР АНГЕЛОВ: Надяваме се, че ни е известно всичко и аз това каах, че ние се стремим да имаме съответно доставки и услуги от най-добрите фирми в света. И тези оборудвания, за които ви говорих, знаете че Русия никак не може да се гордее със състоянието на нейните управляващи информационни системи на регулиращи клапани, които изобщо нямат такива производства. Те са финни производства, с голяма опит и с голяма надежда от западните производители. И всичко това ние сме го направили не с политическа цел. При нас политическата дейност е най-малкия ни проблем. Ние не се занимаваме с това. А се занимаваме с това, да имаме най-добрите и в технико и в икономическо отношение постигане на резултати. А тук политика при нас никъде няма.
МАГДАЛЕНА ТАШЕВА: Кой доставя горивото?
ДИМИТЪР АНГЕЛОВ: В областта на горивото имаме следваща точка. Господин Симеонов ще ви каже.
ВАЛЕРИ СИМЕОНОВ: Не ми отговорихте на голяма част от въпросите. Госпожо Ташева, тук все пак сме представители на политически сили, на политически партии, така че няма как да няма политика. Не знам на вас дали ви харесва. На мен не ми харесва да зивисим нито от американци, нито от руснаци и да плащаме на някои чужди външни източни или западни олигарси. Така че нормално е да има политика. Нормално е този въпрос да бъде зададен, тъй като има опредлени слухове или информация, която тече. Нека да пием вода от извора. Няма лошо в това. И чуваме информация от технически компетентни лица. Това е по-важното, отколкото сега да определяме политически или не.
ТАСКО ЕРМЕНКОВ: Едно мнение да изкажа. Понеже като го споменахте Риск Инженеринг тук, лек смут настъпи около масата. За съжаление в момента ва България инженерите, които са занимават основно с ядрена енергетика са там. Така че няма как да бъде друг, освен Риск Инженеринг. Така че това вълнение го забравете малко. То не е свързано с корупционни практики. Такива са обективните дадености. Не съм им адвокат и последния човек ще бъда, който да им бъде адвокат. Фактите са такива. Нали така?
ДИМИТЪР АНГЕЛОВ: Руските организации, голяма част от тях, без да им правя техническо определение на състоянието, те без Риск Инженеринг не можеха да се оправят. И сега те оказаха много голямо съдействие при изпълнението на програмите, които ги има към момента. Те най-добре знаят състоянието на централата, тъй като са и проектанти на централата.
Следващият обемен въпрос. Тук не зная доколко мога да отговоря. Това е необходимост и възможност за изграждане на седми блок на Атомната централа.
Въпросът със седми блок действително е един национален въпрос и много важен въпрос. Изпълнението му е започнало с постановление на Министерския съвет от 29.03.2012 г. Създаването на проектна кампания, нови мощности към АЕЦ „Козлодуй”, в която едноличен собственик е АЕЦ „Козлодуй” и която започна бурна дейност след създаването й по решаване на текущите въпроси. Така че да обосновава възможността и необходимостта от строителство на седми блок в България.
Направено е едно предпроектно проучване, в което е направен електроенергиен баланс в страната и в региона за необходимостта от нова мощност, където са цитирани годишните разполагаемости, необходимите възможности за гарантиране на енергиен баланс и запазване на съответните базови мощности в страната, както и перспективите на развитие на енергетиката. Нарравен е единен вътрешен енергиен пазар, анализ за неговата либерализация, която казахте като профил и като влияние върху необходимостта от новото строителство. Доколко ще отговаря на нарастващи, ако има такива предизвикателства, на климатични промени, на изменения, на изисквания, на сигурност на енергийните доставки и на развитие на индустрията естестено и икономиката в страната. И от този анализ е заключено, че е необходимо да се строи мощност в допълнение. Като естествено всичко това е анализирано като небоходимост и допълнение с въвеждане в експлоатация на новата мощност. Ще гарантираме и постоянни постъпления дори и във фондовете, които ще обезпечат надеждно извеждане на пети и шести блок, както и на седми и ако има евентуално осми блок.
На базата на това, както казах изследване е основа необходимостта от строителство. Възможността за строителство е основана на базата на много анализи, които са направени досега и разработки от външни организации. Всички включително и с обосноваване на площадката с ОВОС, който имаме разработен и който ОВОС за съжаление също веднага е оспорен от пет организации. Делото е някъде на 13 март 2016 г. е насрочено. От пет организации е оспорено. Изследван е технико-икономическия анализ за изграждане на новата мощност. Разглеждани са три варианта за възможни реакторни установки. ЕП - 1000, ВВР - 2006 и А – 92, от които от анализа, който е направил Уестингхаус на конкурсна основа излиза, че най-икономически изгодно и добре е ЕП – 1000, като единична мощност, като стойност на мегаватчас на блока.
Освен оценката която е оспорена и която ще трябва да ходим на дело, надявам се, там да нямаме проблеми и да я спечелим. Отделно е направен анализ и на площадките. Разглеждана е възможността за строителство. Разглеждани са четири площадки, от която е определена № 2 едната. Подадени са необходимите документи. Поискано е и лицензиране на площадката. Засега според нас нямаме проблеми да лицензираме площадката, но за да направим тази крачка е необходимо да имаме и някакво решение, тъй като с решение на Министерски съвет на практика и поради изтичане на споразумението, което имаше сключено с Уеститнгхаус в момента нямаме действащо споразумение за строителство на седми блок.
Това не означава, че не може двете страни да се срещнат, да предоговорят и да продължат действието на споразумението. Но затова е необходимо изпълнението на определени изисквания, които са нормативни и законови. И едно от нещата е, че трябва да имаме стратеагически инвеститор, за да имаме и гаранция, че ще имаме възможност да строим блока. Поемане на съответната дейност от такъв инвеститор като финансиране на бъдещето строителство на блока.
По принцип възможно е строителството. Имаме обосноваване и защо и как се очаква да е в Козлодуй. Това е на базата на много неща, които са в предимство. Тоест, първо наличие на персонал, на кадрови потенциал, който не трябва да се губи, не трябва да се губи историята, която имаме в атомната енергетика. Наличието на учебно тренировъчен център, който може веднага да поеме обучението. Има доста предимства, които цитирах.
ТАСКО ЕРМЕНКОВ: Въпросът е прост и елементарен. Тъй като говорим за площадка. Там където се предвижда да се строи евентуално някога в бъдеще седми блок, тази площадка принадлежи ли към момента към АЕЦ „Козлодуй” или е нова площадка, която тепърва трябва да се лицензира и да влезе в рамките и в законите на една нова площадка за строителство на ядрена централа. Това ми е въпроса.
И според отговора сигурно ще имам и допълнителен такъв.
ДИМИТЪР АНГЕЛОВА: Площадката, която е определена като най-подходяща, тя е като обем и като възможности. Тук не е чисто ограничено само за един проект. Тук не се разглежда определен проект на блока. Възможно е строителството на всички енергийни реактори като проекти. Така че в това отношение няма проблем. Затова тя е избрана. Има и някои подходящи, но те са с много ограничена площ. И от там има ограничения в нейните възможности за строителство за различните видове проекти.
Необходимо е да се изкупи земята.
ТАСКО ЕРМЕНКОВ: Въпросът го задавам не случайно, защото вие знаете в момента, че в Европа за да се започне строителство на нова мощност е необходимо съгласието на всички европейски страни по въпроса, за да се лицензира една нова площадка. Затова ви го задавам въпроса. Това ще бъде нова площадка, заради което ще се изисква съгласието на всички европейски страни, за да може това да бъде разрешено. Защото си спомняме, дилемата с Белене и на нас ни разрешиха да имаме площадка Белене като част от компенсацията за затварянето на първи и четвърти блок.
Понеже сега в момента няма какво да затваряме, затова питам. По какъв начин чисто законово европейски ще може да се включим, тъй като силно се съмнявам, че ако тръгнем да търсим европейски консенсус по строителството на нова централа в България, каква ли ще получим вече?
ВАЛЕНТИН НИКОЛОВ: Аз ако мога да допълня въпроса на господин Ерменков в първия му вариант. Само искам да припомня, че тази площадка, която гледате, ако не ме лъже паметта, за същата площадка ли говорим е съсобственост на АЕЦ „Козлодуй” и беше на ГВС едно време. Изведнъж някаква фирма случайно се появи и изкупи собствеността на ГВС.
ДИМИТЪР АНГЕЛОВ: Там има надежди някой да спечели.
Европейско лицензиране и получаване на нотификация от Европейския съюз няма. Засега не се правят такива постъпления, тъй като не сме стигнали до такова ниво. Площадката е в рамкиет на площадката на АЕЦ „Козлодуй”. ОВОС който е направен, естествено е направен за действащите за всички блокове, за всички съоръжения, които са на площадката на АЕЦ „Козлодуй”, обосновавайки естествено действието и възможните последствия сумарно от всички блокове, както е по закон.
Що се отнася до придобиване на самата собственост върху част, около една трета от земята е наша, а две трети е на някаква частна фирма, която преди известно време, преди две години е изкупила земята, явно с някакви финансови интереси с надеждата да я продаде на други цени. Но ако се продължи по схемата за строителство, предполагам, че би трябвало да загубят, след като съответния статут се даде на строителство на блока и те по държавни цени, предполагам, че ще загубят от това, което очакват да спечелят.
ПРЕДС. ВАЛЕРИ СИМЕОНОВ: Точка втора – Действия, предприятия, диференциране на горивната база. Донякъде го засегнахте, но накратко само. По следващата точка мисля, че отговорихте за доставки на машини, съоръжения, услуги.
ДИМИТЪР АНГЕЛОВ: По горивната база, това е един много актуален и много сериозен въпрос. Знаем, че голяма част от финансовата страна на работата на Централата е горивната съставляваща, която определя не само финансовото положение, но и безопасността на работата на блоковете.
Ние досега сме работили по дългогодишната практика още със сключването на договора, с доставка на свежо ядрено гориво, съответно за ВВР – 1000, понеже останаха само да говорим. От производителя ТВЕЛ. Договора в момента, който действа е до 31 декември 2020 г. Ние се интересуваме непрекъснато от състоянието, от възможностите за получаване на диверсификация и на други варианти, даже и за конкуренция и за получаване на по-добри и технически и финансови условия. И това не е така, както госпожата го разглежда едностранно. Никога не сме се интересували от политическия въпрос. Вярно е, че има определени проблеми и статистика от работата на горивото на Уестингхаус. Предполагам, че знаете, че то се различава съществено, както от други оборудвания от руските, от западни образци като геометрия и като състояние. И действително в Темелин е имало проблеми, но от тогава е извървян достаголям път в модернизацията и развитието на горивото на Уестингхаус.
Ситуацията е много комплексна. Донякъде има логика за всичко това. Най-елементарната логика е, че те са произвеждали определено количество Уеснтингхаус в шведските заводи за руските ВВР – 1000. Естествено, че не могат да инвестират и да дадат такива средства за да направят изследвания, анализи и да направят статистика във времето за това гориво. Затова първоначално са имали определени проблеми, които сега постепенно отстраняват тези проблеми. Ние сме изслушали лекции за състоянието на украинските централи и на новия тип гориво, което те там произвеждат и монтират за модернизацията, която са направили и която продължават да правят. И за нас действително не зная политически как изглежда, но ще е много по-добре да имаме възможност, да имаме още един алтернативен доставчик. Защото отделните елементи, проектите на американското гориво са по-добри от руските и това никой не го оспорва. Но като конструкция касетата си има определени особености и като проект и като геометрия, която се използва. Вертикалната й стабилност досега не е била на нормална основа. Направено е изменение. Укрепена е много касетата. Засега смятат, че е добре, но естестевно, че няма достатъчно наработена статистика и опит. Но тя се трупа на украинските блокове и за нас е много хубаво, че там се правят такива експерименти. Там се наработват резултати. Ще бъдат разпространени и на запорожката централа, не само на южноукраинската по наша информация, такива касети да работят съвместно за двата вида горива и руско и американско. И се надяваме в процеса на времето те да докажат добри резултати, за да могат да послужат като възможност.
ПРЕДС .ВАЛЕРИ СИМЕОНОВ: Вие какво правите в тази посока?
ДИМИТЪР АНГЕЛОВ: В тази посока мога да кажа, че ние имаме непрекъснат контакт с Европейската комисия и с Агенцията по доставките, която регулира въпроса. Европейската комисия съгласуват всички наши допълнения, договори, доставки и на свежо и на отработено гориво и сме в непрекъснат контакт с тях. Те имат три основни направления, по които се очаква да работим. Това е доставка на определен обогатен уранов продукт за един от блоковете, може би като начало и после за целия. Предоставянето на завода, който произвежда след това горивото. Това е единия от вариантите.
Вторият вариант е доставка на свежо гориво изработени за използване на блоковете.
Трето,също като мероприятие, наличие на резервни касети, за да имаме и донякъде независимост. Ние от доста години сме доказали необходимостта от последната точка. Имаме в момента и за двата блока по една зарядка, която стои в резерв. Освен, че блоковете могат да работят една година.
ПРЕДС. ВАЛЕРИ СИМЕОНОВ: Тази зарядка какво гориво е?
ДИМИТЪР АНГЕЛОВ: Руско всичко.
ПРЕДС. ВАЛЕРИ СИМЕОНОВ: Въпросът е друг. Въпросът е какво се прави в посока на замяна.
ДИМИТЪР АНГЕЛОВ: Ние имаме за две години минимум работа напред гориво. Така че не сме в позицията изведнъж да получим някакво сътресение.
Какво правим по-нататък. Във връзка с това, което ви казах. Има наработен чешки опит в Тевелин. Те купуват от Арева обогатения уранов продукт като част от доставката. И от Амстердам, мисля че беше от пристанището го изпращат с кораб до Санкт Петербург и от там нататък руснаците го взимат и формално погледнато, го използват за производство на гориво. След това си връщат горивните елементи, въпреки че сигурно не точно това гориво се използва за тяхно производство, но това не е важно. Това е едно от условията за излизане от Европейския съюз на това гориво. Източник и връщането му. В случая не става въпрос за получаване от Русия на гориво. А си излиза от Европейския съюз и се връща и няма един вид нарушение на това правило.
За наша радост от информацията, която имаме, която непрекъснато се потвърждава. Производителите и на природен уран и на обогатен уран са в изключително добри отношения. Говоря за руснаците, които с около 60 процента с техни амбициозни програми, 70 процента да снабдяват с природен уран и обогатен уран са в непрекъснати договори и те доставят и на американци и на европейци, и на всички. Като и обратно си правят доставките. Има една фирма „Уренко”, която произвежда или доставя, а също и на Аревър.
Така че аз съм останал с впечатление, както и моите колеги, че тук полтическа форма на влияние няма. Фирмите работят според технико-икономически интерес. Ние работим по въпроса. Проучили сме при какви условия и как чехите работят с руснаците за производство на техните касети гориво. И мисля, че ние имаме възможност да постигнем същите резултати. Естествено, докато имаме договор до 2020 г., ние нямаме уверението, че руснаците ще се съгласят с охота да им продаваме урановия обагатен продукт, който да бъде част от производството. Тъй като 2020 г. ни изтича договора, ние сме убедени, че там е момента, когато може да направим тези постъпления.
Вярно е, че подготовката на едно такова съглашение е едно договаряне. По принцип на чехите им е отнело до две, три години. Това не е процес, който е еднозначен. Затова ние сме подготвили заповед. Съставена е комисия, която работи. Комисията е със специалисти от АЕЦ „Козлодуй”, със спеациалисти от БЕХ. С привличане на специалисти от Министерството на енергетиката, за да направят план програма, по която да тръгнем за диверсификация, съгласно тези три условия, които казах. Всеки от тях има подусловие.
ПРЕДС. ВАЛЕРИ СИМЕОНОВ: Господин Ангелов, извинявайте, че ви прекъсвам, но много информация изнесохте. Научихме движението на ядреното гориво. Това което казахте най-накрая всъщност може да го обобщим, че до момента нищо не се прави за диверсификацията, освен една обща Комисия. Нали правилно съм ви разбрал?
Кажете ни да знаем на каква цена примерно е едница гориво руско. На каква цена е гориво шведско, американско и какво и да е. Има ли там шанс също да се направят някои икономии. Това е икономическия момент тук в тази работа,не политическия. Хубаво е да имаме и независимост, естествено. Да имаме избор.
ДИМИТЪР АНГЕЛОВ: Аз не съм съгласен с вас, че нищо не сме направили. Ние работим в средата, в която е цялата атомна енергетика. Имаме информация за всичко. Събираме я . Концентираме я, обработваме я. Ще продължим да работим. Това е също един голям процес от дейностите. Без да имаш информация, нищо не можеш да постигнеш, защото по-голямата част е първо да имаш информация и след това да си направиш плановете и да тръгнеш напред. Ние сме събрали достатъчно информация от тук нататък, да тръгнем към конкретни работи. Изслушали сме лекцията на Уестингхаус за опита от експлоатация на българо-американската комисия. Там ми казаха, отговор на вашия въпрос. Два пъти е по-скъпо по неофициални данни американското гориво.
ПРЕДС. ВАЛЕРИ СИМЕОНОВ: Като енергийност как е? Ако примерно осигурява три пъти по-голямо КПД значи е по-евтино.
ДИМИТЪР АНГЕЛОВ: Това като КПД като сравнение не може да се направи. То е горе долу същото, като това което се получи от Русия.
ПРЕДВС. ВАЛЕРИ СИМЕОНОВ: Ако нещо стане. Примерно политическо обтягане на отношенията. Руснаците спрат това гориво. Вие имате ли възможност да преминете на друго гориво. Това е най-важното. Имате ли касетите. Ще поемат ли тези пръчки ли се казват? Това е въпроса. Имаме ли възможност за замяна? До момента освен Комисията нищо друго не чухме.
ДИМИТЪР АНГЕЛОВ: Вие не искате да чуете. Казах ви, че работим непрекъснато по въпроса. Имаме двегодишен период да правим нещо. Американците на тази среща ни обясниха и знаем какъв анализ са направили за обосноваване възможността за съвместна работа.
Сега имаме на 19 ноември имаме среща с тях, за да продължим да събираме информация от тях, какво означава това. Знаем какво очакват от нас, за да пристъпим към такова обосноваване, което не са малко милиони, за да направим такава стъпка. Там декларираха отговора на вашия въпрос. Аз им казах, че всичко е много хубаво, но в България има закони. Ако е два пъти по-скъпо нямат никакви шансове. Те ми казаха, не ние смятаме, че сме конкурентоспособни и ще слезем на руските цени, даже ще ги конкурираме. Това е което мога да ви кажа. И работим с американците, работим и с Уренко, работим и с Арева. Но много наши медии викат, защо правми задкулисни преговори. Защо се интересуваме от това и създават излишни политически напрежения, които нас не ни интересуват. Но ние работим непрекъснато по въпроса. И до две години мисля, че е нормален срок, ако е необходимо американците да декларират, че могат да го направят и за по-малко от година. Да обосноват възможността за съвместна работа и да преминем към него. Но това ще бъде на даден етап може би определен риск, след като няма достатъчно статистики и наработка на съвместна работа на двете горива.
Може би след това, ако остане само американското гориво в този вид, в тази конструкция, която е в момета, да няма никакви проблеми, ако е цялата зона американско гориво. В момента работят на южно украинската централа около 72 касети.
ВАЛЕНТИН НИКОЛОВ: Искам да помогна, ако може на господин Ангелов на този простичък въпрос, който се зададе, във връзка с това, ако се обтегнат отношенията и днес се спре достваката на горивото. Ако махнем това, че имаме някакъв резерв, за да може да тръгнем на друго гориво трябва да има обосновка, решение на Агенцията за ядрено регулиране, че в този случай блоковете спират. Ако ще да е американско, ако ще да са работили в Чехия, в Украйна, блоковете спират докато Агенцията за ядрено регулиране не бъде убедена, че е безопасно доставянето на такова гориво. На това отгоре горивото не се маха в целия блок и да се сложи ново гориво, а то има постепенно изгаряне в различните касети.
Въпроса е, ако спре нищо чудно блоковете да спрат да работят, докато Агенцията за ядрено регулиране не реши, че е безопасно. Защото безопасността е по-важна. Не водеща е АЕЦ „Козлодуй”, за да смени горивото, а Агенцията за ядрено регулиране. Ако тя бъде убедена, тогава вече може да има алтернатива.
На 19 ноември Уестингхаус ще презентират своето оборудване. Нали така?
ДИМИТЪР АНГЕЛОВ: Резултати от експлоатация и бъдещите планове на новото гориво в Украйна.
ТАСКО ЕРМЕНКОВ: Господин Ангелов, последен въпрос, който мисля, че е също важен. Каква е обвързаността в договорите, които имаме и с Русия и евентуално, дали се обсъждат такива теми по отношение на отработеното гориво?
ДИМИТЪР АНГЕЛОВ: С Русия ви казах, договора, който действа още от самото сключване от началото е до 31 декември 2020 г. До тогава имаме ангажименти. Като на практика ангажиментите са такива, че ние си поръчваме всяка година определеното количество и след като има поръчка, те го доставят.
А за отработеното гориво имахме по стратегията изисквания и желание да върнем десет транспорта от ВВР-440. Ние сме върнали осем транспорта. Засега сме в процес, в който сме спрели транспорта по много съображения - финансови, икономически и технически. И считаме, че може да не правим другите два транспорта, които не са ни нито финансово полезни, нито иначе като страна е нормално. Тъй като това е задължение и се надяваме Европейската комисия да плати останалите средства, тъй като това е въпрос на извеждане от експлоатация на първи и четвърти блок.
ТАСКО ЕРМЕНКОВ: Не ме разбрахте господин Ангелов. Извинявайте, че ви прекъсвам. Става въпрос за отработеното гориво от пети и шести блок има ли обвързаност между доставки на свежо гориво, ангажименти за отработено гориво? Тези неща, които в момента имаме с Русия, ако ги имаме, дали са обсъждани евентуално с нов доставчик. Защото може да се получи така, че ако имаме някакви договорки или условия или негласни споразумения за връщане на отработеното гориво, което ние не сме в състояние да съхраняваме примерно казвам, от пети и шести блок. А сключваме договор с други доставчици и нямаме такива договорки, какво се прави. Целият цикъл дали го имаме предвид. Затворения цикъл какво се прави. Това ме интересува.
ДИМИТЪР АНГЕЛОВ: Руската страна е поела ангажимент да приема, в случай, че ние искаме да изпратим отработено гориво от пети и шести блок още със склюването на договора. Но това зависи от нашето желание.
Към момента преди повече от пет години те спряха да го приемат по технически причини, тъй като нямат експлоатационна възможност да го държат някъде, а и не знаят какви експлоатационни разходи ще им коства. Това означава да го държат в някакви басейни и експлоатационно да подържат и да плащат определени средства. Няма в момента завод, който да преработва горивото ВВР-1000 построен. Това са проекти. И се очаква до две години, две години и половина да имат, не зная доколко ще спазят сроковете, да има такъв завод и тогава да ни представят техните условия, говоря конкретни като цена за преработката на горивото.
Ние имаме информация, Арева също може да преработва гориво от ВВР-1000 и тук като конкурс би трябвало да се направи към всички възможни фирми да правят преработката и да ни го връщат евентуално остъкления тип във форма, в която досега поне от това, което имаме като информация, може би Арева предлага по-добри условия. Ние имаме перспективата свободно ни е водното хранилище, нарочно го казвам така, за отработено гориово. Тъй като сме го освободили от ВВР 440. Имаме достатъчно чохли, в които да го съхраняваме. Поне в близките 10 години нямаме проблеми да съдържаме там горивото от пети блок. Това не означава, че трябва да мислим перспективно за временното или постоянно съхранение по-нататък или за преработка на отработеното гориво. Но нямаме ангажимент към руската страна при нежелание да връщаме.
Почти всички, защото ние бяхме единствените, които от ВВР - 440 гориво през последните години връщахме в Русия. Останалите страни вече не връщат отработено гориво в Русия. И по технически проблеми и по проблеми с транспорта на горивото, на транспортния път, на безопасността по пътя, на разрешението от страните през които минва и т.н. създадоха проблеми. Засега никой не връща гориво на руснаците. В съхранение по-голямата част го правят и го съдржат. Това е временно. Знаем 50 – 100 години и по-нататък трябва да се мисли какво да се прави.
По-добрия вариант към днешна дата е може би това, което го правим. Русия го преработва. Получава го в едни малки контейнери само остъклен вече краен продукт, който не е толкова опасен и може да се съхранява продължително време, без да се мисли за него. Докато тези в контейнерите след 50 – 100 години трябва да се отворят. Да се направи анализ и да се види какво му е състоянието и дали може пак да се обоснове възможността за още 50 години, което е като надежда или трябва да се мисли тогава, да се изпраща някъде. Но нямаме ангажименти да изпращаме, ако нямаме желание. Така и по стратегията сме написали.
ПРЕДС. ВАЛЕРИ СИМЕОНОВ: Господин Ангелов, на четвъртия въпрос само да или не. Съществува ли риск за ефективността на производството? Да бъде компрометирано евентуално провалено от монополни фирми руски. Има ли някакъв риск?
ДИМИТЪР АНГЕЛОВ: Завършвам накрая с отговор, че няма такава възможност.
ПРЕДС. ВАЛЕРИ СИМЕОНОВ: Търговете за продажба на електрическа енергия произведени в Централата на свободния пазар. Публични ли са? Кой може да участва в тях?
ДИМИТЪР АНГЕЛОВ: Публични са. Нормативна рамка за изискване на правила няма. Но ние сме първите, които разработихме такива правила. Още от 2009 г. аз бях тогава директор, когато ги разработих. Те действат. Непрекъснато се актуализират. Новите правила са от миналата година. Месец май ги разработихме. Работят в момента. Имаме възможност и въведохме нова възможност. Говоря на електронна платформа всичко да става. Прозрачно, на сайта всичко се вижда. Могат да участват крайни клиенти, лицензирани търговски производители, които са активни на пазара, регистрирани са. Единствено не могат да участват такива фирми, които са участвали досега на търгове и не са си изпълнили задълженията или са ни длъжници или са нарушители. Такива ние веднага ги прекратяваме и си търсим да си платят дълговете.
Достъп до сключените сделки автоматично веднага всяка сделка, която се изпълни излиза на сайта и се вижда при какви условия, колко мегавата, при какви цени, при какъв постигнат товар са направени и с коя фирма. Всичко това го има на платформата и може да се вижда. Ние естествено досега откакто сме въвели платформата от м.май, нямаме нито една друга направена сделка, без да е излезнала на платформата. Имаме възможност. Действа се по правилата и да правим търгове, както беше с обяваване, с тръжни документи, с викане на фирмите на място да купуват документите, да ги представят, да се отварят публично, да се гледат и да се излиза с решение. Но ние ги правим всичките на платформата. Тук имаше ограничение. Трябваше да идват в Козлодуй два пъти, да присъстват на тези търгове. А сега по информационната система всичко е достъпно и като информация и като участие.
Така че всички са достъпни. Равностойни са всичките. Единствения проблем е цената, която трябва да спазят и която се стремим да бъде колкото се може по-изгодна за Централата, за да може да компенсираме и загубите от регулирания пазара, а и да имаме добри финансови резултати и най-вече да имаме и стопански отговорности от това, какво сме постигнали.
Борсата, ние на практика по начина по който вървим и имаме на платформата, ние показваме всичко. Естествено борсата е за допълнително, свободното количество електроенергия, която остава и която се пуска. И в този вид, в който сега правилата все още не са утвърдени и са разработени, до към 10 процента производството може да се изнася. За Атомната централа това не е много подходящ товар, тъй като това е за един ден напред. Тоест утрешния товар днес трябва да го продам и то по часове. Ако не го продам, какво трябва да правя с мощността на блока, това е някакъв нон сенс. Затова ние може на първо време да отидем с малък товар до 20 мегавата. Но когато се развие платформата, а една платформа обикновено се развива в рамките на една, две, три години. И когато тръгне перспективно да се работи в дни, в месеци или в няколко месеца, тогава активно и с целия товар ще може да участваме на тази платформа.
Тоав е поне виждането към днешния ден. Не зная как ще стане с тръгването на плтформата, но ще участваме активно на нея с това, с което технологията ни позволява и състоянието, в което ние работим на базов товар на Централата.
ТАСКО ЕРМЕНКОВ: Тук се породи още един въпрос. Ние си говорим за борса, говорим за количества енергия. Говорим за ликвидност на борсата. И доколкото си спомням ликвидността беше, двете държавни централи ще покриват тази ликвидност. И при условие, че вие казвате, че технологично почти е невъзможно това да се случи, за каква борса говорим. Не е въпроса към вас. Просто ви там, дали това вие го приемате като някаква база, на която би могло да се работи. Защото, ако ние минем на борса без АЕЦ, който според мен е стълба на енергетиката в момента, няма да има ликвидност, няма да има някаква прогнозируемост на нещата.
ДИМИТЪР АНГЕЛОВ: Трябва време, за да се развие борсата. Но ние още от самото начало ще участваме с малък товар. Ще участваме с малък товар, за да сме в курса и да участваме максимално. Ние имаме изисквания и постоянна зависимост от температурите на дунавската вода, от процесите. Имаме по два, три мегавата постоянно нагоре, надолу движение, които може да продаваме. До 20 мегавата ние може да регулираме, не повече мощността на блока в рамките на денонощие, за да не правим цикли на горивото и да отиваме към изразходване на ресурса. А в момента в който борсата се развие и започне да предлага други продукти естествено, че ще работим повече там. И ще се радваме да имаме такива възможности, защото така се усложни пазара, че сега е луда ситуацията с пазара изнервена на електроенергия в страната.
ДИМИТЪР ЖЕЛЕВ: Господин Ангелов, аз имам следния въпрос. Тези 33 процента регулиран пазар 2015 г. за които не сте получили нито стотинка от НЕК, като стойност повече ли са или по-малко от парите, които получавате в момента от НЕК за 2014 г., които не са ви изплатени.
ДИМИТЪР АНГЕЛОВ: Те естествено, че са повече. По договор споразумението ни за 2014 г. от месец март до м. декември НЕК успя да изплати по регулирания пазар количеството електроенергия до м.март. Останалото плаща цена по споразумението. А сега ние имаме една или две фактури само платени от пазара за тази година. Всичко не е платено от януари до момента. Изключвайки две фактури, които са в рамките на един два милиона, което на практика е едноседмичен и по-малък. Имат какво да плащат и ние, както казах се надяваме да имат възможност да си възстановят средствата. И най-вече не само да получават енергия, но да я плащат. Защото практически година и нещо те не плащат за това, което получават.
ВАЛЕНТИН НИКОЛОВ: Ако може господин председател един коментар. Освен, че АЕЦ е стожер на енергетиката в България захранващ и НЕК и БЕХ косвено с финансови средства, в момента АЕЦ „Козлодуй” е основния вносител на Фонда, който ние гласувахме с пет процента. Понеже Фонда не функционира, той не дава парите в Националната електрическа компания, но покри дефицита, който продължава да се формира там за съжаление.
ДИМИТЪР АНГЕЛОВ: И ВЕЦ помага. Произвежда по 4,5 мегавата.
ВАЛЕНТИН НИКОЛОВ: Този ВЕЦ беше проектиран за 12 млн., а фактически отидоха някъде около 25 млн., включтелно с ДДС. И имаш опасност да не се пусне. Пусна се накрая. Не знам кога ще са изплати. Но важното, че някакви пари влизат там. Мисля, че е много по-малко от проектната мощност.
ДИМИТЪР АНГЕЛОВ: Според нивото на река Дунав се изменя мощността. И се очаква някъде за 20 години оптимистично да се изплати. Ако се плаща по цените на ВЕИ. Ако се мине на търговска среда ще му трябва и повече време. Но е хубаво поне, че се използва тази възможност, тъй като това е едно хубаво съоръжение. Въпроса е, че много по-рано трябваше да се инсталира там и досега да работи. И аварийно може да се използва като възможност донякъде. Охлаждащата вода, която се излива в Дунава минава през хидроагрегатите.
МАГДАЛЕНА ТАШЕВА: Досега от 2014 г. досега НЕК ви дължи, вие казахте около 69 млн. лева.
ДИМИТЪР АНГЕЛОВ: В момента толкова. И това е динамична ситуация.
МАГДАЛЕНА ТАШЕВА: Те ще растат. Петте процента, които трябва да внасяте във Фонд „Сигурност” в енерегийната система, вие кавате, че се покриват от това, което произвежда и продава ВЕЦ на АЕЦ. Така ли?
ДИМИТЪР АНГЕЛОВ: И ние и ВЕЦ само внасяме. Нашият ВЕЦ и ние внасяме пет процента то това, което продаваме като електроенергия.
МАГДАЛЕНА ТАШЕВА: На колко ви възлиза това?
ДИМИТЪР АНГЕЛОВ: Около 40 млн., в зависимост от различните периоди на престой и използване на останалата мощност, очаква се някъде около 45 млн. годишно средно да внасяме в този Фонд АЕЦ „Козлодуй”. Вече сме платили към 17 млн. като прогноза до края на годината. Това е във връзка с това, че започнахме да плащаме от определен момент.
МАГДАЛЕНА ТАШЕВА: И на борсата фактически вие очаквате да се конкурирате и взаимно да се обезсилвате с ТЕЦ „Марица-изток 2”. Така ли да разбирам?
ДИМИТЪР АНГЕЛОВ: Не бих казал. Би трябвало на борсата пазара да регулира всичко.
МАГДАЛЕНА ТАШЕВА: Какъв пазар? ВЕИ-тата с дългосрочни договори, американските Марици и те. Кой друг?
ДИМИТЪР АНГЕЛОВ: Търсенето на пазара е едната страна, другата е предлагането. Ако предлагането е по-малко, а търсенето е повече би трябвало и цените да скочат. Ако е обратно, предлагането е много повече, а вие в момента твъдите, че предлагането е малко би трябвало цените да паднат и да се базират на базата на търсенето, както е в една нормална борса. Но при ВЕИ-тата знаете какъв е режима им, какво е решението в момента на КЕВР. Това непрекъснато ще се изменя във времето. Няма по-перспективно нещо от борсата. Ние трябва да вървим към борса и се надявам, тя с функционирането си да постигне добри резултати. Естествено в началото ще има един период, който ще бъде малко труден за всички.
МАГДАЛЕНА ТАШЕВА: Аз не ви разбрах. Защо изобщо има смисъл да се прави борса, ако цените няма да падат в резултат от конкуренция.
ДИМИТЪР АНГЕЛОВ: Борсата определя цените, такива каквито ги определя пазара. Това е най-доброто нещо, което е постигнато досега. По-добро няма. След като пазара ще бъде такъв, какъвто е определен и цените ще бъдат такива, каквито пазара ги определи. Всички се стремим към това. По-добро няма измислено.
Самото начало докато тръгне, докато заработи трябва съответно време, за участниците от двете страни и тези, които администрират процеса, да имат съответната увереност, да имат съответното самочувствие за участие и за сключване на сделки. Да се информира един пазар. В момента в Будапеща борсата и румънците работят много добре. И мисля, че това е един добър показател и навсякъде борсите работят добре за определяне наистина на пазарната цена на електроенергията. Ние не говорим за по-висока или по-ниска. Там такива определения няма. Пазарната в момента цена каквато е постигната, там би трябвало такава да има.
Правят се анализи. Има фирма, която работи по тези въпроси. Надявам се в процеса на функциониране, всичко това естествено, че ще се усъвършенства. Ще се достига до по-добри и правила за действия, така че борсата да си стане действително на мястото и да си изпълнява функциите. Аз повече няма какво да коментирам. Аз няма да администрирам борсата и няма да съм този, който я управлява.
ПРЕДС. ВАЛЕРИ СИМЕОНОВ: Господин Ангелов благодаря ви. Бяхте подробен, точен. Благодарим ви.
По точка втора
ПРЕДС. ВАЛЕРИ СИМЕОНОВ: Господин Дичев доста напредна времето. Виждам, че сте подготвили отговор.
Колеги, ако имате някакви въпроси. Заповядайте господин Ерменков.
ТАСКО ЕРМЕНКОВ: Въпроса ми е следния. Запознат съм с числа. Искам вашето съвсем кратко становище относно загубите, които трупа Марица-изток 2 и какви са перспективите за Марица-изток 2, като един от стълбовете на бъдеща енергийна борса. Преди малко споменахме, че наред с АЕЦ сте тези, които сте предвидени да осигурявате ликвидността, тоест количествата електроенергия.
Като втори подвъпрос, тази борса ще ви извади ли или ще ви дозакопаем? Защото аз силно се притеснявам да не е второто.
ЖИВКО ДИНЧЕВ: Първо за причините, аз съм се опитал накратко да ги обясня. Ще ги кажа пак с няколко думи. Основната причина е липса на приходи, които 2013 година имахме от студен резерв от разполагаемост и от първично и вторично регулиране. Само ще ви кажа три числа и ще ви стане ясно. 2013 година приходите ни от студен резерв и от разполагаемост са били около 90 млн. В документа, който ви изпратих е написано 89 и нещо. За 2014 г. са 17 млн. а за 2015 г. са 7 или 8 към момента. И няма как да се увеличат.
Втрото нещо, освен липсата на приходи са значително завишените разходи за емисии. Въглеродните емисии, които дружеството купува и цената, на която постоянно расте излиза втори разход на Централата като перо след въглищата. Ако въглищата кажем, че като себестойността на един мегават са 45 процента в дружеството, производството на един мегават, около 20 – 20 и няколко процента са вече емисиите. Защото за да генерира един мегават Дружеството имитира 1,3 тона емисии, които миналата година ги купувахме на 7,20, а сега са 8,50 евро и растат. Над 20 лв. генерираме за един мегават емисии. Тоест, въглищата ако са 35 – 40 лева, 20 лева достигат вече емисиите за един мегават.
Има още някои неща незначителни. Загубата която ще генерираме към края на годината ще бъде около 100 млн., даже може би ще минем 100 млн., което е страшно. Никога Централата не е работила на такава загуба. За това също ще спомогнат тези 5 процента допълнителен данък, който приехме заради таксите задължение към обществото, както и от 2003 г. на няколко пъти беше вдигната цената на въглищата. Така че тези три, четири основни неща са в основата на влошената финансова рамка и финансово състояние на Дружеството.
ТАСКО ЕРМЕНКОВ: Колко мегавата ви е производството за миналата година общо.
ЖИВКО ДИНЧЕВ: Тук има разписано. Има един пример, който е показателен. Сравнили сме двете деветмесечия. Бяхте поискали десетмесечие, но понежже не сме приключили счетоводно десетия месец, затова данните съм ги дал за деветмесечието. Сравнено 2014 с 2015 г. приходите ни от продажбата на електроенергия са се увеличили с 25 млн., ако не се лъжа. За съжаление загубата на дружеството от емисии и от липсата на студен резерв са над 50 млн. повече спрямо същия период. А 7 процента повече е произвело дружеството електроенергия и е продало на свободния пазар.
ТАСКО ЕРМЕНКОВ: Попитах в натура колко ви е производството за свободен, за защитен пазар. Колко ви е годишното производство?
ЖИВКО ДИНЧЕВ: Около 10 млр. В зависимост от ремонтната програма на дружеството и зависимост от това, колко свободен пазар успее да изтъргува на търговете. За съжаление последните години нямаме успех със студения резерв и от там Централата е натоварена. И то натоварена на максимум.
Всеки един мегават носи между 10 и 15 лева загуби.
Ние с търг сме си го направили. Понеже сумата, която трябва да генерираме за емисиите, които тази година емитирахме са 80 млн. евро. Трудно ще ги извадим на куп тези пари и затова сме направили така, заради липсата на средства и един, два пъти 2013 г. сме теглили кредит, за да ги купим тези емисии. 2014 г. не помогна. Сега 2015 г. имаме един договор, който правим със сделка от ток, която няма нищо общо с търга за емисии. Даваме като обезпечение енергия. Нямаме парите кеш. Защото толкова заеми сме взели, че трудно банка ще даде 160 млн.
Енергията, която подаваме е с договор, който е 20 дни след плащане, за да вкараме чужди търговци, за да може максимално да вдигне цената. Да не е само наши търговци. Имаме успехи.
Има един въпрос накрая за борсата, за начина на търговия с ток. Имаме успехи от тази година. Вкарахме електронна платформа, която се яви борса в Централата и всеки един мегават минава през нея, за да максимизираме прихода от ел.енергия, защото всеки един мегават ни е важен. И за целта смея да твърдя, че последната година или две Централата е максимално натоварена. Това съответно дойде до невъзможност на мините в състоянието, в което са те да дават въглища. И ако имахме един блок студен резерв за тази година, 2 млн. тона въглища по-малко щяхме да консумираме и точно толкова е не баланса на мините в момента, за да си реализират програмата за стабилетет.
Другото е, че трябва да работи задъжително, защото с тези пари нямаме кеш, а си плащаме нашите заплати. Да, имаме задължения. Към доставчици по-малко. За съжаление нямаме да взимаме от НЕК, защото ние не работим почти с НЕК.
ВАЛЕНТИН НИКОЛОВ: Понеже е студен резерв е на абсолютно пазарен принцип и то по най-ниска цена. Единственият начин да получите студен резерв е със заповед на министъра. Какво стана със заповедта?
ЖИВКО ДИНЧЕВ: Не получихме такава заповед. Има няколко начина, които са законни в момента. Едното е нуждата от Централата като критична инфраструктура. Има в закона такава вратичка, която може да се намери начин да се даде допълнително през КЕВР и министъра. Пътят е там.
Другото е част от тези емисии, ако мога да кажа. Примерно ние така или иначе генерираме инвестиции в екологията да преразгледат плана за дерогации и от там може да спестим някой лев за емисии, въглеродни емисии. Ние си правим проектите, които Европа ни налага. Въпросът е да влезе в плана за дерогации. А това нещо на времето Министерство на икономиката го направи по тези проекти. Част от тях ги призна, част от тях не ги призна. Въпросът е, че има много дружества, които не изпълняват проектите си там, които са. Има пари, които се натрупват и държавата продава. Идеята е да се даде на Централата да защити свои допълнителни проекти и от там да спести част от емисиите си. Да не изразходва средства за тях.
Два са основните проблема. Едното е по-малкото приходи от студен резерв разполагаемост. Другото са по-големите разходи за емисии. Ако емисиите ми ги признават Централата ще е на печалба и то на добра печалба, дори и на тези ценови нива, които са в момента.
Успоредно с това, понеже правя една прелюдия към борсата и към пазара, който смятаме, че ще отвори положението. При нас е доста изкривен свободния пазар. Понеже всички тези такси Крос бордър и тока с който се борим в страната и извън страната. Примерно ние се борим със сръбски ток. Борис се с украински ток, там няма екология. Най-ликвидната борса е унгарската. Стремежа е да излезем на унгарска борса.
Имаме няколко пречки. Румънския ток ни бие с капацитети, с пренос и достъп такса, които са 8,53 лева напред. Тук говорим за евроцентове, които се състезават да спечели търговеца. В Румъния е нула. При нас е 4 евро. Автоматично нашия ток го правят с 4 евро по-скъп.
Успоредно с това сръбския ток, там примерно няма екология. Там няма въглеродни еамисии. В момента ние сме изцяло на пазар, който пазар е изкривен. Дори не е истинския пазар. За да излезем в Унгария ние трябва да минем няколко граници. Трябва да минем през нашите такси. И трябва да сме ликвидни, т.е. трябва да сме продаваеми. За момента това е невъзможно. Ние изнасяме ток за Унгария. И в момента цената ни е добра за Унгария. Но на пролет, тогава румънците с многото вода ни бият ужасно. И аз подозирам когато влезе борсата ще има катаклизъм. Не смятам, че сме много подготвени за борсата.
За да намалим загубата си значително и дори да изплуваме и да станем на печалба съм смятал, че един блок в момента на нивата, на които са емисиите в момента, те са 8,58 евро на борсата и то на лондонската борса, която е ликвидната. Един блок студен резерв голям и малък биха решили проблема на Централата. Защото веднъж те ни биха дали определено количество приходи между 50 и 60 млн., без да влият на пероснала на Дружеството. И втори път ние не бихме генерирали разходи за емисии, поне още около 50 – 60 млн., което е реално загубата на Дружеството към момента.
МАГДАЛЕНА ТАШЕВА: Господин Динчев, аз си спомням при едно ваше предишно изслушване вие казахте, че сте поставени в невъзможност от КЕВР. Тъй като трябва да продавате студен резерв, тогава имахте, за не по-малко от 20 или 22 лв. ЕСО не може да купува по-скъпо от 10. Защо КЕВР не ви е определил някаква квота студен резерв? Къде отива този студен резерв, който преди са купували от вас?
ЖИВКО ДИНЧЕВ: По закон студения резерв трябва да се играе на търг. Но КЕВР умишлено е признал разходи на ЕСО до 10 лв. Не знам дали това е пазар, защото самия КЕВР на ТЕЦ 2 е признал цена на съществуване на дружеството от студен резерв, като му е смятал разходите 24 лв. 47 ст. А в същото време е казал на ЕСО, за да минимизира всичките тези такси пренос и достъп, че признава разходи до 10 лв. На 10 лв. студен резерв, това значи половината персонал трябва да го освободя. Защото те формират основно тази цена от 24 лв. , както и ремонт и инвестиции.
Тук има малко парадокс. Да, КЕВР е длъжен да пусне студения резерв на търг, но той умишлено е признал на ЕСО разход по 10 лв. А на нас е признал разход от 24 лв. 47 ст., което не е коректно.
МАГДАЛЕНА ТАШЕВА: Вие какво ще поискате от тази Комисия, от този Парламент? Вие току що описахте, че вие сте умишлено фалирани чрез ценови решения. Какво искате? Заявете го.
ЖИВКО ДИНЧЕВ: Аз съм казал, минимум два блока, един малък и един голям, студен резерв на цена призната от КЕВР. Нищо повече. Това ми е достатъчно за да държа Централата жива.
МАГДАЛЕНА ТАШЕВА: От този блок два блока искате студен резерв.
ЖИВКО ДИНЧЕВ: Имайте предвид, че в комшийските централи в тях са всичките блокове признати. Зависи дали ще се вкарат в таксата пренос или в таксата зъдължение към обществото. Има няколко варианта да се изиграе това нещо. Може да стигне до там, ТЕЦ да играе на търгове. Но горницата само да се доплаща и да се признава от КЕВР. КЕВР дори и в момента не признават емисиите за обществения доставчик, което е парадокс също. А на комшийските централи признават и емисиите и знаете на какви ценови нива са. И студен резерв им се признава и разполагаемост им се признава. А сме на една и съща горивна база. И пипилината им даже признават като разход.
ВАЛЕНТИН НИКОЛОВ: Според мен трябва да настоявате, да вдигнете шум. В момента понеже цената на газа намалява, това косвено намалява цената на тока чрез топлоцентралите. Вместо КЕВР да намалява цената на тока на бизнеса и на този и на онзи, тези пари да ги дадат за студен резерв за вас, според мен.
ЖИВКО ДИНЧЕВ: В последните си две заявления съм го искал това нещо и пак ще го поискам. Писал съм на принципала и на БЕХ и на Министерството за състоянието на Централата. Кой е пътя, по който да се излезе от това положение.
ТАСКО ЕРМЕНКОВ: Едно писмо до Комисията по енергетиката и едно писмо до Комисията за контрол на работата на Комисията за енергийно и водно регулиране, за да може все пак и ние да вземем някакво отношение по въпроса. Тъй като нещата са видими. Не искам да коментирам изпълнителната власт, но при условие, че вие вече сте ги инфомирали, при условие, че зависи от министъра да се издаде заповед за студен резерв, а не от някой друг. Имам чувството, че в Министерството някак си неглижират този факт. И е хубаво ние поне да бъдем алармирани, за да може поне да влияеем върху нещата. Аз разбирам, че сте в деликатното състояние на изпълнителен директор с договор за управление, който в момента е между Сцила и Харидба, дали ще го уволнят за това, че се фалира предприятието или че вдига много шум в системата. Но в крайна сметка вие сте професионалист и трябва да защитавате професионалната чест и на ТЕЦ.
ЖИВКО ДИНЧЕВ: Аз съм реагирал и до КЕВР и до Министерството, сега ще слагам по едно копие до вас.
Също така може да се търси възможност и в намаляване на емисиите по начина, по който да включат част от проектите ни в инвестиционния план за емисии откъм дерогации. Там също е възможно да се помага на Дружеството.
Част от инвестиционните проекти, които Дружеството трябва да инвестира, заради екологията и заради изпълнението на европейските проекти, да ми се признаят за емисии.
ВАЛЕНТИН НИКОЛОВ: Дерогацията по принцип включваше постепенно увеличаване на количеството емисии до 2020 г., като разликата се запълва от инвестициите в екология. Нали така?
ЖИВКО ДИНЧЕВ: Така е .
ВАЛЕНТИН НИКОЛОВ: И всяка година тези инвестиции намаляват и въглеродните емисии се увеличават като количество.
ЖИВКО ДИНЧЕВ: Идеята е тази, че част от дружествата не си изпълняват плана по дерогациите. Има свободни емисии, които могат, като аз не ги искам даром, аз ще си ги изработя, т.е. Централат ще си генерира инвестиционни проекти с екологична насоченост. Те ще изпълнят допълнително проекти, които на мен на времето не са ми били разрешени. Ние сме ги поискали. Те са ни ги драснали. Защото странни неща разрешиха на някои хара, а на нашата Централа ги драснаха. Примерно една втора машиа ни я драснаха. А тя е разход. И този разход, ако е за емисии веднъж ще ми повиши ефективността на Дружеството. Втори път ще ми я признаят за дерогация, но не ми го признаха.
Ние имаме четири проекта, които в момента ги изпълняваме.
ВАЛЕРИ СИМЕОНОВ: Колеги, с тези трагични данни, които ни бяха поднесени, смятам да закрием заседанието. Да изпаднем в дълбок размисъл. И в момента, в който бъде подготвен доклада ще ви бъде изпратен. По електронен път ще ни бъде изпратена справката с отговори на въпросите.
Закривам заседанието.
/ Закрито в 18 часа и 20 минути /
ПРЕДСЕДАТЕЛ НА ВРЕМЕННАТА КОМИСИЯТА
ЗА ПРОВЕРКА И ОЦЕНКА НА СЪСТОЯНИЕТО НА
ЕНЕРГЕТИКАТА В РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ:
/ Валери Симеонов /
Файлът съдържа
96 451 знака
54 стр.
Стенограф: С. Михайлова