Народно събрание на Република България - Начало
Народно събрание
на Република България
Архив Народно събрание

Комисия по бюджет и финанси
16/07/2020 първо гласуване

    изслушване на Владимир Николаев Савов - кандидат за заместник-председател на Комисията за финансов надзор, ръководещ управление „Застрахователен надзор“ и на Петър Георгиев Джелепов – кандидат за член на Комисията за финансов надзор, подпомагащ политиката й по анализ и оценка на рисковете на финансовите пазари, усъвършенстване на надзорната практика и защита на интересите на инвеститорите, застрахованите и осигурените лица.
    Р Е П У Б Л И К А Б Ъ Л Г А Р И Я
    ЧЕТИРИДЕСЕТ И ЧЕТВЪРТО НАРОДНО СЪБРАНИЕ
    КОМИСИЯ ПО БЮДЖЕТ И ФИНАНСИ
    Д О К Л А Д
    Относно: изслушване на Владимир Николаев Савов - кандидат за заместник-председател на Комисията за финансов надзор, ръководещ управление „Застрахователен надзор“ и на Петър Георгиев Джелепов – кандидат за член на Комисията за финансов надзор, подпомагащ политиката й по анализ и оценка на рисковете на финансовите пазари, усъвършенстване на надзорната практика и защита на интересите на инвеститорите, застрахованите и осигурените лица

    На открито заседание, проведено на 16 юли 2020 г. и излъчено в реално време в интернет страницата на Народното събрание, Комисията по бюджет и финанси проведе изслушване на предложените кандидати за заместник-председател и член на Комисията за финансов надзор по реда на раздел IV от приетите процедурни правила за условията и реда за предлагането на кандидат за заместник-председател на Комисията за финансов надзор, ръководещ управление „Застрахователен надзор“, и на кандидат за член на Комисията за финансов надзор, подпомагащ политиката й по анализ и оценка на рисковете на финансовите пазари, усъвършенстване на надзорната практика и защита на интересите на инвеститорите, застрахованите и осигурените лица, представяне, публично оповестяване на документите и изслушване на кандидатите в Комисията по бюджет и финанси, както и процедурата за избор от Народното събрание (ДВ, бр. 59 от 03.07.2020 г.), наричани по-нататък „процедурни правила”.
    Председателят на Комисията по бюджет и финанси г-жа Менда Стоянова отбеляза, че видно от представените от кандидатите документи, същите отговарят на изискванията на Закона за Комисията за финансов надзор за членове и следва да бъдат допуснати до изслушване.
    Съгласно раздел III от процедурните правила, становището на Комисията за разкриване на документите и за обявяване на принадлежност на българските граждани към Държавна сигурност и разузнавателните служби на Българската народна армия е, че към настоящия момент за г-н Владимир Савов не са открити документи, установяващи принадлежност към органите по чл. 1 от Закона за достъп и разкриване на документите и за обявяване на принадлежност на български граждани към Държавна сигурност и разузнавателните служби на Българската народна армия. По отношение на г-н Петър Джелепов становището й е, че съгласно чл. 26, ал. 4 от горецитирания закон лицата, родени след 16 юли 1973 г. не подлежат на проверка.
    Кандидатурите на г-н Владимир Савов и на г-н Петър Джелепов бяха представени от вносителя на предложенията – председателя на Комисията за финансов надзор – г-н Бойко Атанасов.
    Той подробно запозна Комисията по бюджет и финанси с образованието, професионалния опит и лични качества на всеки един от кандидатите, като в заключение отбеляза, че и двете кандидатури притежават необходимото образование, професионален опит и публична репутация за заемане на съответната длъжност като заместник председател и член на Комисията за финансов надзор и изрази увереност, че ще допринесат за по-нататъшното развитие и продължаване на политиката на укрепване на регулаторния орган.
    След представянето на кандидатурите се премина към представянето на концепциите на кандидатите за дейността им в Комисията за финансов надзор.
    Първи своята концепция представи г-н Владимир Савов – кандидат за заместник-председател, ръководещ управление „Застрахователен надзор“.
    В началото на своето изложение г-н Савов отбеляза, че познава отблизо дейността на регулаторния орган, тъй като до м. януари тази година е бил член на Комисията за финансов надзор и за известно време е изпълнявал правомощията на заместник-председател, ръководещ управление „Застраховател надзор“.
    В своята концепция г-н Савов разгледа следните приоритетни направления и предизвикателства пред застрахователния надзор, които според него изискват решителни и бързи действия:
    На първо място, основен и незабавен приоритет на надзора е мониторинга и реакцията към кризата, причинена от пандемията с COVID-19. Според г-н Савов в резултат на пандемията застрахователите се сблъскват с тежки предизвикателства както по отношение на затруднените пазарни условия, така и при поддържането на операциите си, като в същото време предприемат стъпки за защита на служителите и клиентите. Той подчерта, че особено важно е застрахователите да са в състояние да поддържат услугите на своите клиенти и да приложат необходимите мерки за осигуряване на непрекъснатост на бизнеса. В този смисъл г-н Савов застъпи становището, че застрахователният надзор следва да продължи да проявява гъвкавост по отношение на сроковете на надзорно отчитане, което е в съответствие с препоръките на Европейския орган за застраховане и професионално пенсионно осигуряване (ЕИОПА).
    Като втори важен приоритет в дейността на управление „Застрахователен надзор“ г-н Савов посочи довеждането до завършек на концепцията и практическото въвеждане на системата „бонус-малус“. Обществената дискусия на първия вариант на проекта за система „бонус-малус“ е показала, че тя се нуждае от усъвършенстване, за да бъде възприета от обществото и да бъде ефективно прилагана. Целта е да се въведе по-справедливо ценообразуване на индивидуалната премия по застраховката „гражданска отговорност на автомобилистите“ в зависимост от поведението на водача на пътя, което от една страна може да е причина за катастрофи и щети, а от друга да доведе до премирането на водачите без щети и нарушения. По този начин ще се постигне дългосрочен дисциплиниращ ефект, за да се осъществи голямата цел, а именно – намаляване смъртността на пътя. В сътрудничество с другите две институции, оправомощени да приемат съответната Наредба (Министерство на вътрешните работи и Министерство на транспорта, информационните технологии и съобщенията) са изработени нови редакции на наредбата и са подготвени нормативни промени, които според г-н Савов ще отговорят на обществените очаквания и ще постигнат стратегическите цели на тази система.
    На трето място г-н Савов изтъкна като изключително важна задача в неговата дейност и разработването съвместно с Министерство на здравеопазването и Министерство на труда и социалната политика на методика и наредба за определяне размера на обезщетенията за имуществени и неимуществени вреди вследствие на телесни увреждания или смърт. Работата по формирането на самата методика според него следва да бъде ускорена с оглед на кратките законови срокове, като се отчита и спецификата на българската правна система и традиции.
    Освен това в изложението си г-н Савов посочи, че следва да бъде засилен проактивния диалог на надзора със застрахователите с цел ранно предупреждение и предприемане на превантивни мерки, за да се стига по-рядко до принудителни и наказателни такива. Именно риск-базираният надзор има за цел приоритизиране и адресиране на рисковете в поднадзорните лица на Комисията за финансов надзор с цел защитата на финансовата стабилност на сектора.
    На последно място, г-н Савов отбеляза, че мерките срещу вируса COVID-19 са поставили с по-голяма острота въпроса за дигитализацията на процесите и услугите, т.е. възможността за предоставянето им от разстояние, без това да наруши интегритета на регулациите и надзора. Дигитализацията дава не само бързина и сигурност, но и видимост и прозрачност. В този смисъл развитие и по-широко приложение според него трябва да получат регулаторните и надзорните цифрови технологии, автоматизирания анализ на данни в електронен вид при извършване на контролни действия, насърчаване на електронно подаване на информация, изграждане на капацитет за наблюдение и ефективен контрол на електронните платформи на застрахователите и посредниците.
    В заключение г-н Савов подчерта, че при изпълняването на своите правомощия той ще се ръководи от принципите и стандартите, залегнали в Стратегията на Комисията за финансов надзор, а именно: законност, обективност и безпристрастност; предвидимост и последователност; отговорност и прозрачност; ефективност и ефикасност.
    Втори своята концепция представи г-н Петър Джелепов, кандидат за член на Комисията за финансов надзор, подпомагащ политиката й по анализ и оценка на рисковете на финансовите пазари, усъвършенстване на надзорната практика и защита на интересите на инвеститорите, застрахованите и осигурените лица.
    Концепцията на г-н Джелепов е базирана на развитието на основни процеси в работата на Комисията за финансов надзор, а именно:
    1. Анализ на рисковете в небанковия финансов сектор
    2. Защита на инвеститорите, застрахованите и осигурените лица
    3. Финансови технологии (FinTech)
    4. Финансовите технологии (FinTech) в условия на Covid 19
    Според г-н Джелепов анализът на рисковете в небанковия финансов сектор следва да се базира на ефективното прилагане на риск базиран надзор и поддържане на стабилни финансови пазари, който се изразява в ранната идентификация на рисковете с оглед поддържане на финансова стабилност; развитие на подхода за анализ на данни в електронен вид при извършване на контролни действия; насърчаване на електронно подаване на информация; изграждане на капацитет за наблюдение и ефективен контрол на електронните платформи; провеждане на стрес-тестове за идентифициране на проблемните области в дейността на поднадзорните лица; извършване на анализ на идентифицирани проблеми в секторите, в които извършват дейност поднадзорните лица. Наред с това следва да се прилага стратегия за управление на риска от неспазване на относимото законодателство от поднадзорните лица. Тук усилията трябва да бъдат насочени към извършването на периодични оценки на нивата на спазване на относимото законодателство; регулярна оценка на отделните рискови индикатори и определяне на рисковия профил на поднадзорните лица.
    Акцентът върху настоящи и бъдещи рискове, присъщи за сферата на дейност на поднадзорните лица, според г-н Джелепов ще доведе до създаване на приобщаващ подход към ранни коригиращи действия и предотвратяване на последиците. Изграждането на система за ранно предупреждаване чрез непрекъснато събиране и анализ на данни ще повиши пропусквателната способност за наблюдение и на база ключови индикатори ще се предвиди евентуална криза. Анализът на и фокусът върху проблеми с висока степен на риск в трите сектора ще даде възможност за специфични действия за справяне с предизвикателствата, които имат значение за целия сектор.
    На второ място, г-н Джелепов подчерта, че осъществяваната от него контролна дейност ще бъде насочена към предотвратяване и преустановяване на закононарушения с оглед осигуряване защита на интересите на инвеститорите, застрахованите и осигурените лица. Според него това ще се постигне чрез предприемане на своевременни и ефективни регулаторни и надзорни мерки като изготвяне на предложения за промяна на нормативната рамка и надзорните практики въз основа на извършваните проверки и на анализа на констатираните проблеми от жалбите и сигналите на потребителите и чрез повишаване на финансовата грамотност на потребителите, чрез нови инициативи, с акцент върху финансовите иновации.
    На трето място, г-н Джелепов подчерта, че основна негова задача ще бъде осъществяване на подкрепа на иновациите в небанковия финансов сектор. Действията му в изпълнение на тази задача ще бъдат насочени към провеждане на консултации с пазарните участници за проучване на иновативни решения за подобряване на ефективността на пазарите; насърчаване на технологични решения, насочени към намаляване на разходите и разширяване на достъпа към финансови продукти и услуги.
    Ключов момент е установяване влиянието на въведеното извънредно положение във връзка с Covid-19, както в национален план в България, така и в глобален мащаб и отражението на кризата върху пазара на финансови иновации. Като причинно-следствена връзка целта е да се проследи и анализира процеса на привличане на нови клиенти и финансови ресурси чрез практическото приложение на технологични решения във финансовия сектор.
    В заключение г-н Джелепов подчерта, че най-важният краен резултат е дигитализацията на небанковия финансов сектор, понижаване на разходите, съответно ръст на приходите и улеснен достъп на клиентите до финансовите, застрахователните и осигурителните услуги.
    Съгласно т. 5, от раздел IV от процедурните правила народните представители изразиха подкрепата си по отношение на двете кандидатури.
    Съгласно т. 6, от раздел IV от процедурните правила г-жа Менда Стоянова информира народните представители, че не са постъпили становища и въпроси от лицата по чл. 93, ал. 3 от Правилника за организацията и дейността на Народното събрание по отношение на кандидатурите на г-н Владимир Савов и г-н Петър Джелепов.
    Комисията по бюджет и финанси установи, че предложените кандидати отговарят на законовите изисквания за заемане съответно на длъжността заместник-председател и член на Комисията за финансов надзор. Натрупаният експертен, административен и управленски опит от предложените кандидати, както и придобитите от тях квалификации са положителни предпоставки за осъществяването на компетентно и отговорно управление на Комисията за финансов надзор.
    Въз основа на проведеното изслушване Комисията по бюджет и финанси предлага на Народното събрание да разгледа и гласува по реда на раздел V от процедурните правила предложените кандидатури на Владимир Николаев Савов за заместник-председател, ръководещ управление „Застрахователен надзор“ на Комисията за финансов надзор и на Петър Георгиев Джелепов за член на Комисията за финансов надзор, подпомагащ политиката й по анализ и оценка на рисковете на финансовите пазари, усъвършенстване на надзорната практика и защита на интересите на инвеститорите, застрахованите и осигурените лица, за което прилага към настоящия доклад проекти на решения за избора им.


    ПРЕДСЕДАТЕЛ НА
    КОМИСИЯТА
    ПО БЮДЖЕТ И ФИНАНСИ:

    МЕНДА СТОЯНОВА




















    Р Е П У Б Л И К А Б Ъ Л Г А Р И Я
    НАРОДНО СЪБРАНИЕ
    ________________________________________________________________

    Проект!



    Р Е Ш Е Н И Е

    за избиране на заместник-председател на Комисията за финансов надзор

    Народното събрание на основание чл. 84, т. 8 и чл. 86, ал. 1 от Конституцията на Република България и чл. 5, ал. 2 от Закона за Комисията за финансов надзор

    Р Е Ш И:

    Избира Владимир Николаев Савов за заместник-председател на Комисията за финансов надзор, ръководещ управление „Застрахователен надзор“.













    Р Е П У Б Л И К А Б Ъ Л Г А Р И Я
    НАРОДНО СЪБРАНИЕ
    ________________________________________________________________

    Проект!


    Р Е Ш Е Н И Е

    за избиране на член на Комисията за финансов надзор

    Народното събрание на основание чл. 84, т. 8 и чл. 86, ал. 1 от Конституцията на Република България и чл. 5, ал. 2 от Закона за Комисията за финансов надзор

    Р Е Ш И:

    Избира Петър Георгиев Джелепов за член на Комисията за финансов надзор, подпомагащ политиката й по анализ и оценка на рисковете на финансовите пазари, усъвършенстване на надзорната практика и защита на интересите на инвеститорите, застрахованите и осигурените лица.
    Форма за търсене
    Ключова дума