Народно събрание на Република България - Начало
Народно събрание
на Република България
Архив Народно събрание

Комисия по бюджет и финанси
24/09/2020 първо гласуване

    Законопроект за ратифициране на Споразумението за принос между Република България и Европейската инвестиционна банка по отношение на Паневропейския гаранционен фонд в отговор на СOVID-19 и Споразумението за гаранция при първо поискване между първоначалните гаранти и присъединяващите се впоследствие гаранти и Европейската инвестиционна банка, подписани от българска страна на 9 юли 2020 г. в София и от страна на Европейската инвестиционна банка на 24 август 2020 г. в Люксембург, № 002-02-16, внесен на 11.09.2020 г. от Министерския съвет
    Р Е П У Б Л И К А Б Ъ Л Г А Р И Я
    ЧЕТИРИДЕСЕТ И ЧЕТВЪРТО НАРОДНО СЪБРАНИЕ
    КОМИСИЯ ПО БЮДЖЕТ И ФИНАНСИ



    Д О К Л А Д




    Относно: Законопроект за ратифициране на Споразумението за принос между Република България и Европейската инвестиционна банка по отношение на Паневропейския гаранционен фонд в отговор на СOVID-19 и Споразумението за гаранция при първо поискване между първоначалните гаранти и присъединяващите се впоследствие гаранти и Европейската инвестиционна банка, подписани от българска страна на 9 юли 2020 г. в София и от страна на Европейската инвестиционна банка на 24 август 2020 г. в Люксембург, № 002-02-16, внесен на 11.09.2020 г. от Министерския съвет
    На заседание, проведено на 24 септември 2020 г., Комисията по бюджет и финанси разгледа посочения законопроект.
    Споразумението за принос между Република България и Европейската инвестиционна банка по отношение на Паневропейския гаранционен фонд в отговор на COVID-19 и Споразумението за гаранция при първо поискване между първоначалните гаранти и присъединяващите се впоследствие гаранти и Европейската инвестиционна банка са сключени във връзка с участието на България в Паневропейския гаранционен фонд (ПЕГФ), който е част от цялостния пакет от мерки на Европейския съюз (ЕС) и Европейската инвестиционна банка (ЕИБ) за минимизиране на икономическите последици на пандемията от COVID-19. Създаването на фонда, който е в размер на 25 млрд евро, е одобрено от Европейския съвет на 23 април 2020 г.
    В рамките на Паневропейския гаранционен фонд, ще се предоставят гаранции по операции на ЕИБ и Европейския инвестиционен фонд (ЕИФ). Тези операции могат да бъдат директно финансиране или гаранции за високорискови операции на крайни бенефициери в участващите държави членки, които са жизнеспособни в дългосрочен план, но изпитват затруднения поради икономическото въздействие на пандемията от COVID-19 и които отговорят на изискванията за търговско финансиране на ЕИБ или на нейните финансови посредници.
    Крайни бенефициери са основно малки и средни предприятия (65% от финансирането по линия на гаранционния фонд), но също и предприятия със средна капитализация, корпорации и публични предприятия, предоставящи важни услуги и по-специално в областта на здравеопазването, медицинските изследвания и образованието, които не могат да получат финансиране по линия на съществуващите продукти на групата на ЕИБ.
    Фондът се финансира от държавите членки на ЕС, като приносът им е под формата на неотменими, безусловни гаранции при първо поискване, които ще покриват загубите по операции, финансирани от ЕИБ и ЕИФ. Размерът на гаранцията за всяка участваща държава членка се определя като процент от общия размер на Гаранционния фонд, съответстващ на дела на държавата членка в капитала на ЕИБ. Делът на България в капитала на ЕИБ е в размер на 0,21%. и съответно гаранцията, която България ще предостави ще бъде в размер на 51 251 027,24 евро (100 238 296,60 лева).
    Само операции и крайни бенефициери в държавите членки, които имат финансов принос в ПЕГФ са допустими за финансиране.
    Приносът на участващите в Гаранционния фонд държави членки се урежда със споразумение за принос между ЕИБ и съответната държава членка, в което се определя размера на гаранцията, критериите за допустимост, първоначалният избор на продукти, които ще се гарантират по линия на фонда, нивата на риска, който ще се поема от ЕИБ и ЕИФ, начисляваните такси и лихви във връзка с управлението на фонда и плащанията по операциите. Във връзка със споразуменията за принос се сключва и Споразумение за гаранция при първо поискване между държавите членки-гаранти и ЕИБ, в което се уреждат въпросите, свързани с обхвата на предоставената от участващите държави членки гаранция и процедурата по плащане в случай на активиране на гаранция.
    При активиране на гаранция, всички загуби по операциите на групата на ЕИБ се покриват колективно от всички участващи държави членки. Делът на всяка държава членка в подлежащата на възстановяване сума, е пропорционално на дела й в гаранционния фонд - 0,21%. Плащанията по активирани гаранции са ограничени до размера на участието на съответната държава членка във фонда т. е общият размер на плащанията от България по активирани гаранции няма да надхвърля 51 251 027,24 евро.
    Първоначалният инвестиционен период на ПЕГФ ще бъде до 31 декември 2021 г., като е възможно удължаването му с 6 месеца при наличие на съгласие с мнозинство от 2/3 от участващите държави членки.
    Предоставянето на гаранция в размер до левовата равностойност на 51 251 027,24 евро във връзка с участието на България в гаранционния фонд е предвидена с чл. 70а, ал. 2 от Закона за държавния бюджет на Република България за 2020 г. (ДВ, бр. 60 от 2020 г.).
    Двете споразумения са одобрени с решението по т. 39 от Протокол № 40 от заседанието на Министерския съвет, проведено на 1 юли 2020 г.
    Съгласно условията за създаването на Гаранционния фонд, той ще стартира своята дейност, след като бъдат подписани споразумения за принос с държави членки, чиито общ дял в капитала на ЕИБ е най-малко 60%. ЕИБ информира, че към края на м. август са подписани споразумения за принос с държави членки, чиито общ дял в капитала на ЕИБ е 90%.
    Съгласно изискванията на двете споразумения, те влизат в сила от датата на последния подпис, който е положен от ЕИБ на 24 август 2020 г. Тъй като двете споразумения подлежат на ратификация от Народното събрание със закон, на основание чл. 85, ал. 1, т. 4, 5 и 7 от Конституцията на Република България, е договорено с ЕИБ споразуменията да влязат в сила за България след получаване от банката на писмо, с което се уведомява ЕИБ, че процедурата по ратификация е приключила. До получаването на уведомлението, ЕИБ ще счита подписа на България единствено като временно намерение. Този подход е съгласуван и одобрен от МВнР.
    С ратифицирането на двете споразумения се осигурява участието на България в Паневропейския гаранционен фонд, което е необходимо условие за включването на България в обхвата на допустимите за финансиране по фонда държави. Участието на България в Паневропейския гаранционен фонд ще даде възможност на малките и средни предприятия, предприятията със средна капитализация и корпорациите в страната, както и на публичните предприятия, предоставящи услуги в областта на здравеопазването, медицинските изследвания и образованието да ползват осигуряваната по линия на фонда от ЕИБ подкрепа при благоприятни условия за преодоляване на затрудненията поради икономическото въздействие на пандемията от COVID-19. Това от своя страна ще спомогне за минимизиране на икономическите последици и запазване на работните места.
    След проведеното обсъждане на законопроекта се проведе гласуване, което приключи при следните резултати: с 21 гласа „за“, без „против“ и „въздържал се“, Комисията по бюджет и финанси предлага на Народното събрание да подкрепи на първо гласуване Законопроект за ратифициране на Споразумението за принос между Република България и Европейската инвестиционна банка по отношение на Паневропейския гаранционен фонд в отговор на СOVID-19 и Споразумението за гаранция при първо поискване между първоначалните гаранти и присъединяващите се впоследствие гаранти и Европейската инвестиционна банка, подписани от българска страна на 9 юли 2020 г. в София и от страна на Европейската инвестиционна банка на 24 август 2020 г. в Люксембург, № 002-02-16, внесен на 11.09.2020 г. от Министерския съвет.




    ПРЕДСЕДАТЕЛ НА
    КОМИСИЯТА ПО
    БЮДЖЕТ И ФИНАНСИ:
    МЕНДА СТОЯНОВA
    Форма за търсене
    Ключова дума