Народно събрание на Република България - Начало
Народно събрание
на Република България
Архив Народно събрание

Комисия по бюджет и финанси
31/05/2018

    изслушване на предложения кандидат за председател на Комисията за публичен надзор над регистрираните одитори
    На открито заседание, проведено на 31 май 2018 г. и излъчено в реално време в интернет страницата на Народното събрание
    Р Е П У Б Л И К А Б Ъ Л Г А Р И Я
    ЧЕТИРИДЕСЕТ И ЧЕТВЪРТО НАРОДНО СЪБРАНИЕ
    КОМИСИЯ ПО БЮДЖЕТ И ФИНАНСИ
    Д О К Л А Д

    Относно: изслушване на предложения кандидат за председател на Комисията за публичен надзор над регистрираните одитори
    На открито заседание, проведено на 31 май 2018 г. и излъчено в реално време в интернет страницата на Народното събрание, Комисията по бюджет и финанси проведе изслушване на предложения кандидат за председател на Комисията за публичен надзор над регистрираните одитори по реда на раздел IV от приетите процедурни правила за условията и реда за предлагане на кандидати за председател на Комисията за публичен надзор над регистрираните одитори, представяне и публично оповестяване на документите и изслушването на кандидатите в Комисията по бюджет и финанси, както и процедурата за избор от Народното събрание (ДВ, бр. 39 от 11.05.2018 г.), наричани по-нататък „процедурни правила”.
    Председателят на Комисията по бюджет и финанси г-жа Менда Стоянова отбеляза, че видно от представените от проф. Огнян Симеонов документи, същият отговаря на изискванията на Закона за независимия финансов одит и следва да бъде допуснат до изслушване.
    Кандидатурата на г-н Огнян Симеонов, предложена от парламентарната група на ПП”ГЕРБ”, беше представена от н.п. Менда Стоянова.
    Г-жа Стоянова подробно запозна комисията с образованието и научните степени на г-н Симеонов, както и с неговия професионален път. В заключение, съгласно процедурните правила тя отбеляза, че проф. Огнян Симеонов притежава необходимото образование, професионален опит и публична репутация да заеме длъжността председател на Комисията за публичен надзор над регистрираните одитори и е убедена, че той ще допринесе за по-нататъшното развитие и продължаване на политиката на укрепване на регулаторния орган.
    След представянето на кандидатурата се премина към личното представяне на г-н Симеонов и излагане на неговата концепция за дейността на Комисията за публичен надзор над регистрираните одитори.
    В изложението си на първо място той посочи, че при навлизането във втория си мандат Комисията за публичен надзор над регистрираните одитори е нямала достатъчно опит в надзора върху големите, дори средните по мащаб одиторски компании, особено върху тези, които оперират на финансовите пазари. В процеса на разследването по случая Корпоративна търговска банка и последвалите тематични проверки на одити на отчети във финансовия сектор, комисията ускорено натрупа капацитет в тази област и в значителна степен успя да се превърне в значим дисциплиниращ фактор.
    Според проф. Симеонов постигнатото следва да бъде доразвито като бъдат потърсени и приложени форми, методи и техники на надзор, базиращи се на оценка на риска, които съществено да съкратят изоставането от събитията, особено на финансовите пазари.
    Това предполага значителен скок в състоянието на информационните системи на комисията както на тези, свързани с пазара на одиторски услуги – относно одиторите и техните клиенти – така и на тези, свързани с управлението на надзорната дейност.
    На тази основа според него следва да се постигне своевременно идентифициране на рискови области, одитори и клиенти, което да позволи по-последователното и резултатно прилагане на диференциран подход към различните по обществена значимост и заплаха одити. Подходът за надзор над одиторски практики да бъде решително допълнен от подход за надзор върху конкретни одитни ангажименти.
    Проф. Симеонов изтъкна, че надзорната дейност, в т.ч. и контролът върху качеството на одиторската дейност, неизбежно предполага някаква доза формализъм. Но тази доза, особено по отношение на одитите на отчети на предприятия, които не са от обществен интерес, според него надхвърля мярката и следва да бъде коригирано.
    На второ място в изложението си проф. Симеонов изтъкна, че Комисията за публичен надзор над регистрираните одитори е навлязла във втория си мандат неуверена и нестабилна по отношение на крайната си отговорност за задължителния финансов одит, като това е било естествено в условията на съществуващата тогава нормативна уредба.
    В резултат на новия Закон за независимия финансов одит, с който се прилагат разпоредбите на изменителната Директива за задължителния финансов одит и Регламента за задължителния финансов одит на предприятията от обществен интерес съществено се ограничава територията на свободните решения на Института на дипломираните експерт счетоводители и се разширява територията на автономните решения на комисията. Това разместване на властовите пластове естествено предизвиква известно напрежение, а на моменти и противопоставяне между ръководството на Института на дипломираните експерт счетоводители и комисията, което според него е неизбежно това да се случва понякога и в бъдеще.
    Проф. Симеонов подчерта, че за комисията е важно да не допусне компромиси със своята крайна отговорност за задължителния финансов одит, като тя следва да бъде защитавана с компетентност, обективност и при непрекъснато отчитане на гледните точки и аргументите на всички заинтересовани страни.
    Институтът на дипломираните експерт счетоводители е важна заинтересована страна като неговите членове и особено тези, които са част от глобални и европейски одиторски мрежи, са носители на знанието за методологията и техниките на одита. Проф. Симеонов изрази готовност да подпомогне Института в процеса на възстановяване на общественото доверие към професията след случая с Корпоративна търговска банка.
    В хода на изложението си той застъпи тезата, че следва да се подобри качествено комуникацията с регулаторните органи като Българската народна банка, Комисията за финансов надзор, Комисията за енергийно и водно регулиране, Комисията за регулиране на съобщенията и с други органи, които работят с чувствителна финансова информация, за да придобие комуникацията системен и работен характер.
    От друга страна комисията следва непрекъснато да държи сметка и за гледната точка на предприятията, потребители на услугата от задължителния финансов одит. Законът за независимия финансов одит вменява на комисията две нови нейни отговорности – за наблюдение на пазара на одиторски услуги и на дейността на одитните комитети. Това изисква разработването на нови методологии, технологии и техники за тяхното усвояване.
    Според проф. Симеонов разбирането на гледните точки на потребителите изисква и системни контакти с работодателските организации и особено с асоциациите във финансовия сектор – на банките, застрахователите, осигурителите, управляващите дружества и др. Той подчерта, че е важно използването на информацията от Комитета на европейските одитни регулатори (КЕОНО) и от Световната организация на одитните регулатори (ИФИАР) за идентифицирането на новите тенденции в одита и преценката за скоростта и формите на тяхното проявление в България и по-специално тази относно навлизането на информационните технологии, изкуствения интелект и разширяването на нефинансовата информация, която се очаква да бъде потвърждавана от одита.
    В заключение проф. Симеонов посочи, че следващият мандат на комисията трябва да бъде мандат на приемственост и надграждане, който да доведе до възвръщане и надграждане на авторитета на одиторската професия в обществото.
    В хода на изслушването подкрепа за кандидатурата на проф. Симеонов изрази н.п. Румен Гечев от името на колегите си от „БСП за България“ - членове в Комисията по бюджет и финанси, като подчерта, че кандидатът е безспорен професионалист с богат практически опит в областта на финансовия одит. Той изрази своето задовоство, че с кандидатурата на проф. Симеонов ще се осигури приемственост в досегашната дейност на Комисията за публичен надзор над регистрираните одитори.
    Съгласно т. 6, от раздел IV от процедурните правила г-жа Менда Стоянова информира народните представители, че е постъпило единствено писмо от Института на дипломираните експерт счетоводители относно кандидатурата на г-н Симеонов. В него Института на дипломираните експерт счетоводители подкрепя номинацията на проф. Симеонов за председател на Комисията за публичен надзор над регистрираните одитори и изразява увереност, че с избирането му надзорният орган ще получи необходимата приемственост за изпълнение на стоящите пред него отговорности.
    Комисията по бюджет и финанси установи, че кандидатът проф. Огнян Георгиев Симеонов отговаря на законовите изисквания за заемане на длъжността председател на Комисията за публичен надзор над регистрираните одитори. Натрупаният експертен, административен и управленски опит от предложения кандидат, както и придобитите от него квалификации са положителни предпоставки за осъществяването на компетентно и отговорно управление на Комисията за публичен надзор над регистрираните одитори.
    Въз основа на проведеното изслушване Комисията по бюджет и финанси предлага на Народното събрание да разгледа и гласува предложената кандидатура на проф. Огнян Георгиев Симеонов за председател на Комисията за публичен надзор над регистрираните одитори по реда на раздел V от Процедурните правила, за което прилага към настоящия доклад проект на решение за кандидата.

    ПРЕДСЕДАТЕЛ НА
    КОМИСИЯТА
    ПО БЮДЖЕТ И ФИНАНСИ:

    МЕНДА СТОЯНОВА

    Р Е П У Б Л И К А Б Ъ Л Г А Р И Я
    НАРОДНО СЪБРАНИЕ
    ________________________________________________________________

    Проект!



    Р Е Ш Е Н И Е

    за избиране на председател на Комисията за публичен надзор над регистрираните одитори


    Народното събрание на основание чл. 84, т. 8 и чл. 86, ал. 1 от Конституцията на Република България и чл. 73, ал. 1 от Закона за независимия финансов одит

    Р Е Ш И:

    Избира Огнян Георгиев Симеонов за председател на Комисията за публичен надзор над регистрираните одитори.
    Форма за търсене
    Ключова дума