Комисия по бюджет и финанси
ЧЕТИРИДЕСЕТ И ЧЕТВЪРТО НАРОДНО СЪБРАНИЕ
Комисия по бюджет и финанси
П Р О Т О К О Л
№ 56
На 20 февруари 2019 г., сряда, от 14,30 ч. се проведе заседание на Комисията по бюджет и финанси при следния
ДНЕВЕН РЕД:
1. Законопроект за ратифициране на Допълнителното споразумение към Меморандума за разбирателство за поддръжка и експлоатация на CMS детектора между Министерството на образованието и науката на Република България и Европейската организация за ядрени изследвания (ЦЕРН) – Addendum № 10, подписано на 28 ноември 2018 г. в София, № 902-02-3 от 31 януари 2019 г.
2. Проект на решение за приемане на процедурни правила за условията и реда за предлагане на кандидати за председател на Комисията за финансов надзор, представяне и публично оповестяване на документите и изслушването на кандидатите в Комисията по бюджет и финанси, както и процедурата за избор от Народното събрание.
Списъкът на присъствалите на заседанието народни представители и списъкът на гостите се прилагат към протокола.
Заседанието беше открито и ръководено от госпожа Менда Стоянова – председател на Комисията.
* * *
ПРЕДС. МЕНДА СТОЯНОВА: Уважаеми колеги, имаме кворум. Откривам днешното заседание на Комисията по бюджет и финанси.
Предлагам Ви то да протече при следния дневен ред:
1. Законопроект за ратифициране на Допълнителното споразумение към Меморандума за разбирателство за поддръжка и експлоатация на CMS детектора между Министерството на образованието и науката на Република България и Европейската организация за ядрени изследвания (ЦЕРН) – Addendum № 10, подписано на 28 ноември 2018 г. в София, № 902-02-3 от 31 януари 2019 г.
2. Проект на решение за приемане на процедурни правила за условията и реда за предлагане на кандидати за председател на Комисията за финансов надзор, представяне и публично оповестяване на документите и изслушването на кандидатите в Комисията по бюджет и финанси, както и процедурата за избор от Народното събрание.
Моля да гласуваме.
За – 14, против и въздържали се – няма.
Дневният ред е приет.
Преминаваме към точка първа.
Министерството на образованието и науката.
Заместник-министър Николов, заповядайте.
ЗАМЕСТНИК-МИНИСТЪР ПЕТЪР НИКОЛОВ: Благодаря Ви, госпожо Председател.
Уважаеми колеги, ще прочета няколко точки, които сме подготвили с колегите.
С настоящия законопроект се предлага ратифициране на Допълнителното споразумение към Меморандума за разбирателство за поддръжка и експлоатация на CMS детектора за периода 2018 – 2026 г. Това цели да се определят правилата за управление на вноските и изпълнението на общия фонд в съответствие с Меморандума.
Приемането на този законопроект няма да доведе до пряко или косвено въздействие върху държавния бюджет, тъй като разходите по изпълнението на Допълнителното споразумение ще бъдат осигурени в рамките на утвърдения бюджет на МОН за съответната година.
Допълнителното споразумение започна поетапно в различните държави през 2018 и ще продължи за различните части на детектора до 2026 г. През 1999 г. бе подписан Меморандум за разбирателство за поддръжка и експлоатация на CMS детектора между Министерството на образованието и науката и Европейската организация за ядрени изследвания, в който са указани различните подсистеми на детектора CMS, в който участва страната ни, конкретните задължения, отговорности, както и сроковете за тяхното изпълнение.
След набиране на данни на ускорителя и изчерпване на дейността през 2009 г. бе подписан втори меморандум за разбирателство за поддръжка и експлоатация на детектора. Допълнителното споразумение ще осигури продължаването на пълноценното участие на колективи от учени, инженери, специалисти от българските научни организации и висши училища във фундаменталните изследвания и технологични разработки, извършвани със CMS детектора в ЦЕРН.
Разходите по изпълнението на Допълнителното споразумение ще бъдат осигурявани в рамките на утвърдения бюджет на Министерството на образованието и науката за съответната година и няма да окажат пряко или косвено въздействие върху държавния бюджет. Разходите са спрямо броя на физиците и плащанията трябва да бъдат през периода 2018 – 2026 г.: 10 броя за България, или 175 хиляди швейцарски франка от общите 25 милиона швейцарски франка.
Само ще добавя, че в момента в света няма друго място, където се прави наука на толкова високо ниво, и за българската наука, за българската научна общност е от изключително значение да бъдем част от този процес. Тук с мен са колеги – експерти, които работят конкретно в тази сфера и които могат да отговорят на евентуални Ваши въпроси. Благодаря.
ПРЕДС. МЕНДА СТОЯНОВА: Благодаря Ви.
Колеги, имате думата за въпроси и изказвания. Няма.
Гласуваме Законопроекта за ратифициране на Допълнителното споразумение към Меморандума за разбирателство за поддръжка и експлоатация на CMS детектора между Министерството на образованието и науката на Република България и Европейската организация за ядрени изследвания, № 902-02-3 от 31 януари 2019 г.
За – 14, против и въздържали се – няма.
Законопроектът е приет. Благодаря Ви.
Точка втора – приемане на правила за избор на председател на Комисията за финансов надзор.
Уведомявам Ви, че вчера постъпи молба от госпожа Караиванова, с която тя иска да бъде освободена от поста „председател на Комисията за финансов надзор“, считано от 1 март 2019 г., във връзка с постъпването ѝ на работа като представител на Република България в Съвета на директорите на Европейската банка за възстановяване и развитие.
Бързам да приемем правилата, за да може утре да ги гледаме в залата и максимално бързо да изтече процедурата, така както сме направили графика във връзка и със сроковете, които предвиждам – горе-долу в средата на месец март да има избран председател, което е максимално възможният къс срок. Тоест около две седмици Комисията ще трябва да не издава актове, чийто издател и титуляр трябва да бъде председателят на тази комисия. Смятам, че за две седмици ще се справят с тази ситуация.
Така че в четвъртък ще освободим госпожа Караиванова с дата 1 март и ще утвърдим тези правила, които сега ще представя на Вашето внимание.
Правилата са такива, каквито винаги са били – единствената разлика е във връзка със сроковете. За да можем горе-долу да се вместим в този двуседмичен срок, в който да изберем председател, предлагаме предложенията за кандидат за председател на Комисията, което по Правилник се прави от народни представители и парламентарни групи, да е 7 дни. Ако го приемем в четвъртък, броим – петък, събота, неделя, понеделник, вторник, сряда, четвъртък. Достатъчно работни дни имаме в тези 7 дни. До четвъртък другата седмица евентуално да постъпят тези предложения.
След това знаете, че трябва да се качи на сайта на Народното събрание и там да чака въпроси от неправителствени организации. В Правилника е казано „до 14 дни“ – ние записваме „12 дни“. След това в сряда, 13 март, да направим заседание на Комисията – да го изслушаме, и на 15 март, в петък, да го изберем в пленарната зала – да може да си влезе от 15-и.
Това са двата срока, върху които Ви заострям вниманието. Иначе всичко е стандартното, както си го знаете. (Реплика при изключени микрофони: „Довършва мандат или започва мандат?“.)
Довършва мандат – всъщност шест години е мандатът, две и половина са минали, горе-долу три, три и половина остава мандат.
След като изберем новия председател, той вече по закон ще има право и задължение да предложи кандидатури, съгласувани, естествено, за заместник-председатели.
Трябва да кажа, че имаме един заместник-председател по застраховането, който е освободен, в момента длъжността му се изпълнява от четвъртия член Савов, но там ще го коментираме още един път.
На практика техните мандати – на четвъртия член и на застраховането, изтичат на 20 януари 2020 г. Три месеца по-рано ако ги изберем, това прави септември. Тоест ако сега избираме някого, ще го изберем за май, юни, юли и август – за четири месеца, да довърши мандата. Може би тук ще дискутираме дали трябва, или да останат да довършат тези четири месеца. И през септември в най-ранния възможен срок, в който Народното събрание може да избере, да изберем. Но ще го коментираме и с новия председател на Комисията – дали това няма да попречи на работата и така нататък. (Реплики при изключени микрофони.)
Вчера. Можеше да си я подаде и по-рано, за да не поставяме Комисията в… (Реплики при изключени микрофони.)
Не, няма. Ние можем да не я освободим примерно и да не отиде в Лондон, а да си остане тук и да продължи да работи в КФН. Казвам това само като хипотеза.
Подлагам на гласуване Проекта на решение за приемане на процедурни правила за условията и реда за предлагане на кандидати за председател на Комисията за финансов надзор, представяне и публично оповестяване на документите и изслушването на кандидатите в Комисията по бюджет и финанси, както и процедурата за избор от Народното събрание.
За – 14, против и въздържали се – няма.
Процедурните правила са приети.
С това изчерпахме дневния ни ред. Благодаря Ви.
(Закрито в 14,50 ч.)
ПРЕДСЕДАТЕЛ:
Менда Стоянова