Народно събрание на Република България - Начало
Народно събрание
на Република България
Архив Народно събрание

Комисия по бюджет и финанси
02/09/2020

    ЧЕТИРИДЕСЕТ И ЧЕТВЪРТО НАРОДНО СЪБРАНИЕ
    Комисия по бюджет и финанси






    П Р О Т О К О Л
    № 99


    На 2 септември 2020 г., в Народното събрание, площад „Княз Александър I“ № 1, зала 134, от 11,30 ч., се проведе редовно заседание на Комисията по бюджет и финанси при

    ДНЕВЕН РЕД:

    Точка единствена. Законопроект за ратифициране на Доброволното споразумение за гаранция съгласно чл. 11 от Регламент (ЕС) 2020/672 на Съвета SURE – Европейски инструмент за временна подкрепа с цел смекчаване на рисковете от безработица при извънредни обстоятелства вследствие на избухването на COVID-19, между Европейската комисия и Република България, № 002-02-13, от 7 август 2020 г.

    Списъците на присъствалите народни представители, членове на Комисията, и на гостите се прилагат към протокола.
    Заседанието бе открито в 11,25 ч. и се ръководи от госпожа Менда Стоянова – председател на Комисията.

    * * *

    ПРЕДС. МЕНДА СТОЯНОВА: Уважаеми колеги, имаме кворум.
    Предлагам да започнем днешното заседание на Комисията по бюджет и финанси и то да премине при следния дневен ред:
    Точка единствена. Законопроект за ратифициране на Доброволното споразумение за гаранция съгласно чл. 11 от Регламент (ЕС) 2020/672 на Съвета SURE – Европейски инструмент за временна подкрепа с цел смекчаване на рисковете от безработица при извънредни обстоятелства вследствие на избухването на COVID-19, между Европейската комисия и Република България, № 002-02-13, от 7 август 2020 г.
    Който е „за“, моля да гласува.
    За – всички, против и въздържал се – няма.
    Давам думата на заместник-министъра на финансите Маринела Петрова да ни представи Законопроекта.
    ЗАМЕСТНИК-МИНИСТЪР МАРИНЕЛА ПЕТРОВА: Благодаря.
    Всъщност това е втората част от общата процедура по влизане в действие на този инструмент, който цели смекчаване на рисковете от безработица при извънредни обстоятелства. Наричаме го SURE – на английски, и е вследствие на избухването на COVID-19. Чрез него ще се облекчи въздействието на пандемията върху заетостта на населението и най-засегнатите икономически отрасли, като се смекчават и преките ефекти от тези извънредни обстоятелства върху публичните разходи на държавите членки.
    Инструментът допълва национални мерки, като предоставя финансова подкрепа на държави членки за покриване на внезапните увеличения в публичните разходи за запазване на заетостта. Той финансира също и някои здравни мерки на работното място, които целят намаляване на рисковете за здравето и осигуряване на безопасните условия на труд. Общият бюджет на Инструмента е 100 млрд. евро, като финансовата помощ ще се отпуска под формата на заем. Срокът на действие е до края на 2022 г. Средствата се набират от Европейската комисия на финансовите пазари и се предоставят по същите условия, по които са набрани на финансовите пазари, към държавите членки.
    Необходим също е ангажимент от държавите членки за предоставяне на насрещни гаранции за риска, поет от Съюза, в общ размер на 25 млрд. евро, като размерът на изискуемата от дадена държава гаранция е пропорционален на относителния дял на брутния национален доход с този на Европейския съюз. Предоставянето на гаранцията от всяка държава членка ще бъде регламентирано в отделно индивидуално гаранционно споразумение в чл. 11 от Регламент на Европейския съюз 2020/672 на Съвета от 19 май 2020 г., сключено между Европейската комисия и държавата членка.
    С гаранционното споразумение по така цитирания чл. 11 от Регламента Република България ще поеме задължение при поискване да предостави неотменими и безусловни гаранции в максимален размер от 107 млн. 466 хил. 500 евро или 210 млн. 186 хил. 204,70 лв. от общата гаранция в Европейския съюз, които, както казах, достигат 25 млрд. евро.
    На 24 и 25 август 2020 г. Европейската комисия представи пред Съвета предложение да бъде предоставена финансова подкрепа в размер на 87,3 млрд. евро на 16 държави членки в рамките на инструмента SURE, сред които и Република България, като според това предложение България следва да получи финансова подкрепа в размер на 511 млн. евро. Ние сме поискали финансова подкрепа по отношение на две от мерките, предприети до момента срещу кризата, а именно така наречената схема 60/40, която е приета с Постановление № 55 от 30 март, и мярка, приета с Постановление № 151 от 3 юли, която предоставя средства на служители и работници за подпомагане запазването на заетостта след извънредното положение и извънредната епидемична обстановка, въведени като мерки за намаляване на заразяването с коронавируса.
    Според публикуваното предложение за решение на Съвета на Европейската комисия, максималният среден натуритет ще бъде 15 години, заемът ще бъде предоставен чрез максимално осем транша, като периодът за ползване на финансовата помощ ще бъде 18 месеца след приемане на въпросното решение на Съвета. Благодаря за вниманието.
    ПРЕДС. МЕНДА СТОЯНОВА: Благодаря.
    Понеже го няма господин Гечев, а той обикновено задава въпроса: колко лихва ще плати държавата ни, моля да отговорите на този въпрос задочно на него?
    ЗАМЕСТНИК-МИНИСТЪР МАРИНЕЛА ПЕТРОВА: Благодаря.
    Лихвата в момента е трудно да се изчисли, тъй като все още не са излезли на пазарите екипите на Европейската комисия, както виждаме, но към момента тя варира между нула и един процент от сумата.
    ПРЕДС. МЕНДА СТОЯНОВА: И може би трябва да предадем на господин Гечев, че при всички случаи тази лихва би била значително по-малка от лихвата, която държавата България би получила на международните финансови пазари, ако сама набере тези средства.
    ЗАМЕСТНИК-МИНИСТЪР МАРИНЕЛА ПЕТРОВА: Да, така е.
    ПРЕДС. МЕНДА СТОЯНОВА: Благодаря.
    Има ли други желаещи за изказвания и въпроси? Няма.
    Подлагам на гласуване Законопроекта за ратифициране на Доброволното споразумение за гаранция съгласно чл. 11 от Регламент (ЕС) 2020/672 на Съвета SURE – Европейски инструмент за временна подкрепа с цел смекчаване на рисковете от безработица при извънредни обстоятелства вследствие на избухването на COVID-19, между Европейската комисия и Република България.
    Който е „за“, моля да гласува.
    За – 14, против и въздържали се – няма.
    Благодаря.
    В петък това е точка първа.
    Закривам заседанието.


    (Закрито в 11,31 ч.)

    Председател:
    Менда Стоянова
    Форма за търсене
    Ключова дума