Комисия по правни въпроси
19/06/2019 първо гласуване
Доклад на комисия
Д О К Л А Д
за първо гласуване
Вх.№ 953-03-50/24.06.2019 г.
Относно: законопроект за марките и географските означения, № 902-01-29, внесен от Министерски съвет на 06.06.2019 г.
На свое заседание, проведено на 19 юни 2019 г., Комисията по правни въпроси обсъди законопроект за марките и географските означения, № 902-01-29, внесен от Министерски съвет на 06.06.2019 г.
На заседанието присъстваха: от Министерството на икономиката – г-жа Десислава Георгиева - началник отдел и г-жа Елиза Дилова - държавен експерт в дирекция ,,Техническа хармонизация и политика за потребителите“; от Патентно ведомство на Република България – г-жа Силвия Беркова - главен секретар и г-жа Антония Якмаджиева - директор дирекция „Спорове и административно-наказателна дейност“; от Българска търговско промишлена палата – г-н Васил Руйков - адвокат, г-жа Магдалена Радулова - адвокат и г-жа Михаела Михайлова - юридически експерт в дирекция „Правна“; г-н Петър Калпакчиев, г-н Васил Павлов и г-жа Александра Семерджиева - адвокати по индустриална собственост.
Законопроектът за марките и географските означения беше представен от г-жа Георгиева, която посочи, че с него се въвеждат в българското законодателство изискванията на Директива (ЕС) 2015/2436 на Европейския парламент и на Съвета от 16 декември 2015 г. за сближаване на законодателствата на държавите членки относно марките, като същевременно нашата правна уредба се привежда в съответствие с разпоредбите на Регламент (ЕС) № 1151/2012 на Европейския парламент и на Съвета относно схемите за качество на селскостопанските продукти и храни.
Въвеждането със закона на разпоредбите на Директива (ЕС) 2015/2436 цели уеднаквяване на правилата и процедурите относно предоставянето на правна закрила на марките в рамките на на Европейския съюз чрез осигуряването на единна система, която да хармонизира и да унифицира различията в правните уредби на държавите – членки.
Разпоредбите от законопроекта са свързани с промяна на определението за марка и с прецизиране на основанията за отказ. В него подробно е уредена процедурата за достъп до досиетата на закриляните обекти и е разписана процедурата по регистрация на марки и географски означения, опозиция, обжалване на решенията по опозиции, заличаване и отменяне.
Законът конкретизира задължението и условията за използване на марка и определя обхвата на закрила, като се включват нови състави на административнонаказателната и гражданскоправната защита. Създава се правна възможност за регистрация на колективна и сертификатна марка.
В него се регламентира съдържанието на държавните регистри на марките и географските означения и се засилва служебното начало, като се допълват правилата, касаещи съдебния контрол. В допълнение е уредено производството във връзка с международните регистрации на марки и географски означения.
Със закона се предлага още въвеждането на еднократна такса за заявяване и експертиза и се предвижда увеличаването на размера на налаганите глоби и имуществени санкции за извършени административни нарушения спрямо марки и географски означения, като по този начин се уеднаквява уредбата на закона с предвидените административнонаказателни процедури в Закона за авторското право и сродните му права.
Сближаването на правилата в целия Европейски съюз и подобрената трансгранична правна закрила на търговските марки и географските означения ще насърчи икономическия растеж, свързан с по-ефективното разпределение на ресурсите от бизнеса, и ще доведе до засилване на конкурентоспособността на предприятията. Законопроектът ще подобри правната уредба и ще улесни провеждането на процедурите по разглеждане на опозиции и на жалби по опозиции.
Представителите на неправителствените организации дискутираха въвеждането на крайни и преклузивни срокове за ангажиране на доказателства и забраната за представяне на доказателства в първоинстанционното съдебно производство, като изразиха позиция, че по този начин се ограничава правото на защита на заявителите и на притежателите на марки.
В дискусията взеха участие народните представители Христиан Митев, Пенчо Милков Явор Божанков, Крум Зарков и Анна Александрова.
Народните представители от парламентарната група на „БСП за България“ посочиха, че някои от предложените разпоредби следва да се прецизират и добавиха, че в новия закон се предлагат правила в несъответствие с принципите на административния процес.
Г-н Митев и г-жа Александрова отбелязаха, че ще подкрепят законопроекта, като добавиха, че той е необходим и с него се въвеждат изискванията на актове на Европейския съюз. Те заявиха, че между първо и второ гласуване може да се направят предложения, с които да се постигне баланс между интересите на заинтересованите страни.
След проведената дискусия, Комисията по правни въпроси с 10 гласа „за”, 6 гласа „против“ и 0 гласа „въздържал се” предлага на Народното събрание да приеме на първо гласуване законопроект за марките и географските означения, № 902-01-29, внесен от Министерски съвет на 06.06.2019 г.
ПРЕДСЕДАТЕЛ НА
КОМИСИЯТА ПО ПРАВНИ ВЪПРОСИ:
АННА АЛЕКСАНДРОВА