Комисия по правни въпроси
17/06/2020
Доклад на комисия
СТАНОВИЩЕ
Вх.№ 053-03-27/24.06.2020 г.
Относно: Доклад за прилагането на закона и за дейността на административните съдилища през 2019 г., № 011-00-5, внесен от Висшия съдебен съвет на 29.05.2020 г.
На свое заседание, проведено на 17 юни 2020 г., Комисията по правни въпроси обсъди Доклад за прилагането на закона и за дейността на административните съдилища през 2019 г., № 011-00-5, внесен от Висшия съдебен съвет на 29.05.2020 г.
На заседанието присъстваха председателят на Върховния административен съд – г-н Георги Чолаков и министърът на правосъдието – г-н Данаил Кирилов.
Г-н Чолаков представи основните акценти в дейността на Върховния административен съд и административните съдилища през 2019 г. и изложи приоритетите и цялостната дейност през отчетния период, като акцентира върху осигуряването на бързина, качество, ефективност и улеснен достъп до административното правосъдие на гражданите. Той подчерта, че усилията на ръководството, магистратите и съдебите служители в тази насока са довели до закономерната последица в официалните данни на ежегодното информационно табло за резултатите в областта на правосъдието за 2019 г. в държавите членки на Европейския съюз, където по отношение на показателя бързина България е на второ място, като преди нашата страна е единствено Швеция.
В докладa е отчетена правораздавателната и тълкувателната дейност на Върховния административен съд /ВАС/. Подробно са описани всички статистически данни на двете колегии на Върховния административен съд. Г-н Чолаков отбеляза, че във връзка с мащабните изменения на Административнопроцесуалния кодекс обнародван през 2018 г., в сила от 01.01.2019 г., са издадени множество заповеди, с които се е създала организация за балансирано разпределение на делата в съда и осигуряване на равномерна натовареност на съдиите във Върховния административен съд. Отбеляза се, че през 2019 г. във ВАС е създадено звено за анализ и тълкувателна дейност. През отчетния период звеното е провело 8 заседания, на които са били обсъдени над 70 преписки от държавни органи, граждани и техни организации, адвокати и съдии. В резултат на работата си са били инициирани 10 тълкувателни дела на общото събрание на колегиите на ВАС, както и едно тълкувателно дело на общото събрание на колегиите на ВАС и гражданската колегия на Върховния касационен съд. Образувани са две конституционни дела по искане на пленума на Върховния административен съд, представени са становища на пленума на ВАС по 5 конституционни дела и по законопроект за отговорността на държавата и общините за вреди. В допълнение, г-н Чолаков подчерта, че са разработени разпоредби свързани с уредбата на видеоконференцията в административния процес.
През 2019 г. общият брой на делата за разглеждане във ВАС е бил 21 221, а общият брой образувани е 15 060. Броят на решените по същество административни дела във ВАС е 17 239, като за сравнение през 2018 г. е 15 941. Г-н Чолаков отбеляза, че през отчетната година се запазва тенденцията броят на изготвените съдебни актове в едномесечен срок да е най-висок – 14 890 от общия брой свършени дела. Срокът на изготвените съдебни актове от 1 до 3 месеца е 1910, а над тримесечните срокове са само 439 дела. Анализът от изложените в доклада статистически данни показва, че с над 2000 броя има повече приключени дела спрямо образуваните, което води до извода, че е налице забележителен напредък в правораздавателната дейност на ВАС. Подчерта се, че се запазва и тенденцията за изготвянето на съдебни актове в срок.
В отчетния период във ВАС са работили общо 97 съдии, като двама съдии са пенсионирани.
В доклада е представена информация за дейността на административните съдилища през 2019 г., която включва данни за постъпилите и приключени дела през годината за всеки един административен съд, за качеството на съдебните актове и срочността за решаване на споровете. В допълнение се отбеляза, че 28-те административни съдилища са предоставили статистики показатели за кадровата обезпеченост, движението на делата, натовареността, сградния фонд, както и проблемите в дейността на съответния съд. Най-голяма е средната месечна натовареност на административните съдии в Административен съд София-град (24,42 бр. дела месечно за 2019 г. като за сравнение за предходния отчетен период те са били 24,12 дела месечно); Административен съд Плевен (24,14 бр. дела месечно за 2019 г.); Административен съд Пазарджик (23,93 бр. дела месечно като за сравнение за предходния отчетен период те са били 20,31 дела месечно); Административен съд Враца (23,15 бр. дела месечно за 2018 г.); Административен съд Кюстендил (21,36 бр. дела месечно за 2019 г. като за сравнение за предходния отчетен период те са били 23,75 дела месечно) и Административен съд Благоевград (21,22 бр. дела месечно за 2019 г. като за сравнение за предходния отчетен период те са били 20,64 бр. дела месечно). С най-малка натовареност са били Административен съд Габрово (10,25 бр. дела месечно за 2019 г.); Административен съд Видин (10,76 бр. дела месечно за 2019 г. като за сравнение за предходния отчетен период те са били 11,79 бр. дела месечно); Административен съд Разград (11,00 бр. дела месечно за 2019 г.); Административен съд Ямбол (11,25 бр. дела месечно за 2019 г. като за сравнение за предходния отчетен период те са били 9,69 бр. дела месечно) и Административен съд Силистра (11,29 бр. дела месечно за 2019 г. като за сравнение за предходния отчетен период те са били 10,85 дела месечно). Анализът от изложените в доклада статистически данни относно показателя „Проблеми в дейността на съда“ на 28-те административни съдилища показва, че значителна част от съдилищата нямат съществени проблеми свързани с функционирането на съда, няколко съдилища посочват, че имат нужда от увеличаване на щатните бройки, а други посочват проблеми със сградния фонд.
В отчетния период в административните съдилища са работили общо 296 съдии, като те са приключили 48 793 дела, което е с 3000 дела повече от предходната година.
Г-н Чолаков подчерта, че през 2019 г. ВАС е изпълнявал 3 проекта по оперативна програма „Добро управление“, като самостоятелно е реализирал проект „Оценка на ефективността на съдебния контрол върху актовете на администрацията. Мерки за преодоляване на нарушеното право на справедлив процес“. В партньорство с други организации ВАС е участвал в проект „Анализ на тълкувателната дейност на Върховния административен съд на Република България, предложение за изменение на Правилата за приемане на тълкувателни решения на ВАС, в съответствие с чл. 131а от Закона за съдебната власт, при съблюдаване принципите на прозрачност, ефективност и правна сигурност“ с бенефициент Асоциация на българските административни съдии и по проект „Иновативни продукти и услуги в обучението, предоставено от Национален институт по правосъдие“ с бенефициент Национален институт по правосъдие.
Подчерта се, че през отчетния период ВАС и 28-те административни съдилища са запазили тенденцията за провеждане на проактивна комуникационна политика, като основната цел е била укрепването на институционалната сигурност и повишаване на доверието на обществото към административното правораздаване в страната. Г-н Чолаков посочи, че са били обновени част от интернет сайтовете на административните съдилища с цел подобряване на достъпа до информация.
В заключение той отбеляза, че административното правораздаване в страната продължава да има изключително социален характер, като неговата широка достъпност, бързина и ефективност позволяват на гражданите масово да установяват и защитават правата си по съдебен ред. Подчерта се, че това обстоятелство неизбежно води до изключително висока натовареност на административните съдилища, но се явява ценен индекс за нивото на демокрация в страната и чувството за правосъдие.
В хода на обсъждането, г-н Чолаков отбеляза, че се подготвя последваща оценка на въздействие на измененията в Административнопроцесуалния кодекс, в звеното за анализ и тълкувателна дейност, като са били изискани становища от всички административни съдилища и върховни административни съдии за проблеми при прилагането на измененията. Народният представител Крум Зарков подчерта, че приветства инициативата на председателя на съда.
След проведеното обсъждане, Комисията по правни въпроси с гласа 22 „за”, 0 гласа „против“ и 0 гласа „въздържал се”, подкрепи Доклад за прилагането на закона и за дейността на административните съдилища през 2019 г., № 011-00-5, внесен от Висшия съдебен съвет на 29.05.2020 г. и предлага на Народното събрание да приеме проект за решение по него със следната редакция:
Р Е П У Б Л И К А Б Ъ Л Г А Р И Я
ЧЕТИРИДЕСЕТ И ЧЕТВЪРТО Н А Р О Д Н О С Ъ Б Р А Н И Е
Проект!
Р Е Ш Е Н И Е
за приемане на Доклад за прилагането на закона и за дейността на административните съдилища през 2019 г.
Народното събрание на основание чл. 86, ал. 1 във връзка с чл. 84, т. 16 от Конституцията на Република България и чл. 30, ал. 2, т. 11 от Закона за съдебната власт
Р Е Ш И:
Приема Доклад за прилагането на закона и за дейността на административните съдилища през 2019 г.
ПРЕДСЕДАТЕЛ НА
КОМИСИЯТА ПО ПРАВНИ ВЪПРОСИ:
АННА АЛЕКСАНДРОВА